Politický masomlejn 2009 – 31. a 32. týden




Vědci nemají výjimečné postavení, a musí tudíž šetřit jako ostatní, vzkázal prezident Václav Klaus profesorům z Akademie věd, kteří ho žádali o pomoc proti omezování financování základního výzkumu. Pan prezident (a profesor ekonomie, který ještě na podzim hovořil v souvislosti s krizí o “chřipce”) vědce napomenul, že včas a razantně neupozorňovali na přicházející krizi, a že tedy musí nést její následky, tedy omezování státních výdajů. Neměly by se spíše v logice jeho výroků razantně omezit výdaje panu prezidentovi? Vědátorští paraziti se naštěstí alespoň pro příští rok byli schopni dohodnout s vládou o dodatečné půl miliardě korun.

 

Velmi liknavě se čeští politici staví k nominaci kandidáta na eurokomisaře, chtějí to prý nechat až po volbách, kdy by ovšem už mohlo být pozdě, a na našeho zástupce v Evropské komisi by mohl zbýt jenom nějaký “zbytkový” post. Ostatně, podíváme-li se na našimi politiky akceptovanou liknavost EU ve věci kanadských víz, tak si ani nic jiného nezasloužíme. Jsme ještě vůbec suverénním státem?

 

Dopis s pokáráním od premiéra dostala ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová kvůli jí provedeným personálním změnám. Ke kritice ministryně se připojil i Jiří Paroubek. Téměř nikdo naopak nekritizoval předsedu vlády Jana Fischera, když se zjistilo, že jeho syn Jakub od poloviny srpna povede na ministerstvu školství projekt s názvem „Reforma terciárního školství“.

 

Ministr financí Eduard Janota poprvé připustil, že letošní schodek rozpočtu může přesáhnout 200 miliard korun (všímáte si, jak ta suma plíživě narůstá?), a že bude zapotřebí zvýšit DPH. Od návrhu, i od osoby ministra se distancovala ODS, naopak ČSSD ústy Jiřího Havla navrhuje spíše zvýšit SZP, daně právnickým osobám, navrácení progresivity daní a zavedení daně ekologické. Liberální ekonom Schneider má ovšem jasno – je potřeba oškubat „socky“! A vláda se přes všechna avizovaná úsporná opatření chystá příští rok dát na výstavbu dálnic rekordních 85 miliard, schválila také 200 milonů euro jako půjčku pro krachující Lotyšsko – náš nedávný neoliberální vzor. Není se tedy co divit, že český dluh roste rychlostí 6342 korun za sekundu a státní finance již letos nabraly manko 76 miliard Kč.

 

Do ztracena se pomalu vytrácí kauza švýcarských kont podnikatele Romana Janouška. HN naznačují, že stopy vedou k Appianu, Martinu Romanovi a Petru Gandalovičovi, Týden píše o kontaktech s Markem Dalíkem a Mirkem Topolánkem. Mezi členy ODS údajně koluje kopie policejní zprávy pro švýcarskou prokuraturu, ministr Pecina tvrdí, že žádný takový dokument nevznikl. Vypukne kauza znova před volbami, nebo je tak výbušná, že šla po dohodě hlavních aktérů k ledu?

 

Naštěstí pro „strážní ratlíky naší demokracie“ nenastala okurková sezóna a kauza „Janoušek“ byla plynule nahrazena „kauzou Toskánsko“. Pikantní fotečky, na nichž jsou v letovisku Monte Argentario zachyceni Mirek Topolánek, Aleš Řebíček, Milan Urban a Marek Dalík ve společnosti vysoce postavených manažerů firem napojených na státní penězovody, podivná smlouva o pronájmu honosné vily od lichtenštejnské firmy, která se zdá být jen zástěrkou pro skutečného vlastníka, neschopnost doložit věrohodné vyúčtování, a nakonec i spěšný návrat Mirka Topolánka charterovým letadlem za 150 tisíc ze stranické kasy ODS, to vše zaměstnávalo v míře nevídané mainstreamová média. A zjistilo se, že v toskánském letovisku se ve stejné době objevil i bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který tam přijel navštívit šéfa ČEZu Martina Romana ve společnosti majitele firmy, jež získala lukrativní státní zakázku. Na stejném místě a ve stejné sobě se údajně mihl i stíhaný podnikatel Tomáš Pitr.

 

Jedná se v této kauze o vnitrostranický boj, intriku konkurenční strany (TOP09, ČSSD?), nebo o boj dvou či více ekonomických mafií?  Zdá se, že naprosto jasno v této otázce má jen Mirek Topolánek, kterému to ovšem ani u jeho příznivců jen tak snadno neprojde. Ještě že je zde Miloš Zeman, který přispěchal politikům v nesnázích na pomoc. O celou kauzu se prý již také zajímá česká policie, troufnu si však předpovědět, že vyšetřovat se nejspíše bude to, kdo si fotografie objednal, a kdo je pořídil. Pro samu dovolenou však existuje jedno naprosto přirozené a tím pádem i nejpravděpodobnější vysvětlení – byla to taková malá odměna politikům za desítky miliard, které přihráli ČEZu prostřednictvím přijetí zákona o emisních povolenkách.

 

ČSSD zahájila svoji volební kampaň, slibuje boj proti krizi, korupci a klientelismu. Podle Ivana Langera je to stejný program jako mají komunisté – tedy sliby, populismus, neodpovědnost, dluhy, orientace na Rusko a ukončení vypořádávání se s totalitní minulostí. Ivan to prostě voličům umí tak hezky jednoduše a lidsky vysvětlit!  Bez programu (na co program, naši voliči už vědí, že je to stejně jen cár papíru!) a tudíž i bez „prázdných slibů“ zahájil svoji „cyklistickou“ předvolební kampaň i Mirek Topolánek.

 

Svůj volební program představili také lidovci vedení Cyrilem Svobodou. Je zaměřen na prorodinnou politiku, návrat k progresivnímu zdanění a drastické omezení hazardu. Dostat se do parlamentu chtějí i Zelení, kteří svého předsedu Ondřeje Lišku odvážně nominovali jako svého lídra na jižní Moravě proti Mirku Topolánkovi a Bohuslavu Sobotkovi. Pokračuje všeobecná mediální předvolební masáž ve prospěch TOP09, výjimkou nejsou ani velmi manipulativní metody, jež by se ovšem pravici jako celku mohly velmi vymstít. S nástinem programu přišli i „Piráti“ – vypadá v některých oblastech velmi sympaticky – bez finančního a mediálního zázemí se však budou ve volbách prosazovat jen velmi těžko.

 

Nezaměstnanost v červenci vystoupala na 8,4 %, meziročně přibylo 114 tisíc nezaměstnaných. Přestože stát snížil u dlouhodobě nezaměstnaných výši vyplácených dávek, pokud nevykonávají tzv. veřejné práce, přesáhne celková suma vyplacených podpor v nezaměstnanosti více než 15 miliard korun. A propouštění ještě zdaleka není u konce – 600 lidí v AEES Stříbro, 860 v ČSA, 1800 lidí má do konce roku propustit armáda, hlavní vlna nás prý ještě čeká po dovolených.

 

ČNB stále srší optimismem a předpovídá pokles HDP v letošním roce na pouhých 3,8 procenta, bývalý ministr financí Pavel Mertlík ve funkci analytika Raiffeisenbank píše dokonce o poklesu 3,2 procenta. Zdálo by se, že je ještě větším optimistou, kdyby současně nedodal, že nás ještě nejméně do konce roku čekají těžké časy.  Dalo by se předpokládat, že centrální i soukromí bankéři mají dostatek informací, tyto jejich odhady jsou však v jistém rozporu s ostatními údaji, tedy červnovým meziročním poklesem průmyslové výroby o více než 14 procent, poklesem objemu zahraničních investic, přičemž případné zisky už proudí zpět k churavým mateřským firmám, poklesem výroby automobilů o 11 procent, poklesem výroby masa a mléka, provázeným dalším masakrem dobytka a výprodejem zemědělské půdy do ciziny, poklesem tržeb hotelů, růstem zadlužení domácností při současném poklesu objemu poskytnutých hypoték a dalším omezováním spotřeby českých domácností.

 

Za této situace se zdá být skoro zázrakem, že se objevují „zelené výhonky oživení“ ve formě přebytku zahraničního obchodu, růstu důvěry v českou ekonomiku, růstu ceny akcií na pražské burze a také posilování kursu koruny, který se zastavil až teprve po dalším snížení úrokových sazeb ze strany ČNB na historické minimum. Že by to vše bylo důsledkem 11 miliard eur, jež poskytne Evropská investiční banka českým firmám v letošním roce?

 

České dráhy na jedné straně utrácejí stamiliony za zbytečnou reklamu, na straně druhé chystají prodej ziskových dceřiných firem. Prý to však ještě není hotová věc. Čeká se na výsledek voleb?

 

Po předchozích rekordních ziscích se do ztráty propadl ArcelorMittal, největší světový producent oceli a vlastník největší české hutní společnosti. Hospodářská krize a pokles ceny akcií (možná i nějaká ta „pozitivní motivace“) také přispěly k tomu, že stát změkčil podmínky pro prodej zbytku svých akcií v severomoravských hutích. Přátelsky se k majoritnímu vlastníkovi naopak nechovají ostatní minoritní vlastníci, kteří jej obvinili z toho, že místo výplaty dividend z minulých úspěšných let poskytl nízkoúročené půjčky své mateřské firmě.

 

Společnost Sazka snížila odvody sportovním svazům. Ze slibované miliardy se díky vysočanské aréně a „nejistotě na finančních trzích“ stalo pouhých 400 milionů. Svazy by možná měly oslovit jinou sázkovou společnost, která má velkou šanci vysoudit na ČR 2,5 miliardy Kč v arbitráži kvůli sázkám na internetu…

 

Miliardář Petr Kellner koupil podíl v sibiřské bance. V krizi je i kinematografický průmysl. Stavební úřady plánují drastické zdražení poplatků.  

 

Členové kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu, kteří byli svým šéfem pohnání před kárnou komoru, byli zproštěni obvinění, policie též odložila žalobu prezidenta NKÚ Františka Dohnala na pětici poslanců, kteří jej právě na podnět členů kolegia NKÚ obvinili z porušování zákonů a špatného hospodaření. Policie, které chybí ročně miliarda na provoz, vyplácí tři miliardy na výsluhách bývalým zaměstnancům. Může za to prý nový služební zákon, který zpřísňuje podmínky pro vyplácení výsluh, bývalý ministr Bublan se však domnívá, že část policistů by se mohla vrátit, pokud po volbách nebude hrozit, že se do ministerské funkce vrátí Ivan Langer.

 

V Plzni se poprvé sešli sudetoněmečtí křesťané z Ackermannovy nadace, doufejme, že nebyli tak radikální, jako jejich soukmenovci, kteří se sešli pod patronátem bavorského premiéra v květnu v Ausburgu.

 

A nebuďte smutní, neandrtálec by nám záviděl naši vyspělost.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments