Politický masomlejn 2009 – 9. týden




Několik velkých průšvihů se snažili v minulém týdnu vyřešit naši politici z obou stran politického spektra. Dusno bylo na ministerstvu školství, vypadá to, že jeho neschopností hrozí další (kolikátý už?) odklad spuštění státních maturit. Kardinál Miroslav Vlk se překvapivě přidal ke kritikům „Bílé knihy terciálního školství“. Statistiky též ukazují, že přes všechnu osvícenou péči ministerstva se učitelské platy propadly pod celostátní průměr. Tak v praxi vypadá ve vládním programu deklarovaná „podpora vědy, výzkumu a školství“.

 

Problémy řeší i naše zdravotnictví. Vláda se po dlouhé době rozhodla valorizovat platby za „státní“ pojištěnce. Vypadá to, že to se snižováním a stropováním SZP tak trochu přepískla. Z ČR odešlo do zahraničí za posledních šest let 1 500 lékařů, a na úrovni zdravotní péče to začíná být poznat. Ministerstvo reaguje tím, že stanovilo minimální počty pracovníků na jednotlivých odděleních nemocnic, což může do budoucna znamenat zánik dalších menších a středně velkých nemocnic. Konflikt, v němž na jedné straně vystupují „oranžové“ kraje a na druhé privátní lékaři a vláda v „modrých dresech“, se stupňuje. V Ústeckém kraji odvolali šéfy pěti krajských nemocnic, ministerstvo hodlá kraje všemi možnými i nemožnými způsoby přinutit k tomu, aby přestali za občany proplácet poplatky, lékárníci žalují kraje kvůli ušlým ziskům.

 

Z ČSSD odstoupil Miroslav Mrština kvůli skandálu s dotací na přestavbu nevěstince na hotel a neplatnému lustračnímu osvědčení, přestože se za něj postavila jeho místní organizace strany. Tři hejtmani ČSSD složili poslanecké mandáty, výjimku tvoří David Rath, který se snaží tak trochu vykličkovat ze svého slibu, že jeden ze svých platů věnuje boji proti chudobě. Vypadá to, že pravý sociální demokrat je již v hrobě.

 

Exministr za ODS Aleš Řebíček nemíní vysvětlovat okolnosti prodeje akcií, na němž vydělal 217,5 milionu korun. Většina z prodaných akcií prý byla za firmu Viamont, z níž přišel na ministerstvo, a která za jeho ministrování zněkolikanásobila svůj obrat díky státním zakázkám. Jeho nástupce, Petr Bendl ze stejné strany, pokračuje v tradici a intenzivně připravuje privatizaci Českých drah. Jeho přátelům, kteří se již napakovali na privatizaci středočeských nemocnic, pravděpodobně došly peníze. Bendl se v minulém týdnu také pokoušel uklidnit své spolustraníky ze středočeské ODS, rozzuřené tím, že Výkonná rada ODS změnila pořadí na kandidátce do europarlamentu, čímž podle nich porušila stanovy a demokratické zásady.

 

Série nepříjemných zpráv přichází z českého zemědělství. Nákupní ceny mléka poklesly na úroveň kolem šesti korun, což je obzvláště zarážející u těch výrobců, kteří prodávají mléko do německých mlékáren. Pokud totiž prodávali mléko za cenu kolem osmi korun při kursu koruny k euru kolem 22:1, dostávali za litr mléka přibližně 36 centů. Pokud nyní prodávají kolem šesti korun při kursu kolem 29:1, dostávají za litr mléka kolem 21 centů. Mlékárna jim tudíž v eurech zaplatí o téměř padesát procent méně! Když si to spojíme s tím, že polovina výrobců potravin je v potížích kvůli omezenému přístupu k úvěrům, a že na cenách v obchodních řetězcích se razantní snížení nákupních cen mléka a dalších komodit projevilo jen minimálně, můžeme se snadno dopídit toho, kde končí peníze, vydřené z českých zemědělců.

 

Premiér Mirek Topolánek konečně pochopil, že ekonomická krize není chimérou, a odjel na summit do Berlína, aby přesvědčil ostatní politiky, že ČR nepatří mezi ty nově přijaté členy EU, kteří se potápějí. Po několika článcích v prestižních západních ekonomických časopisech totiž nastal masivní odliv investic z celého regionu. Logickým následkem je další pokles kursu koruny, zhoršení platební morálky firem, můžeme také čekat další vlnu propouštění.

 

Konkurs hrozí dvěma významným firmám, totiž Moravii Energo (to je ta firma, na níž tak zázračně zbohatl Stanislav Gross) a CE Wood (největší česká lesnická a dřevařská firma). Protisměrným pohybem reagují na krizi monopolní dodavatelé energií. Polostátní ČEZ zlevňuje elektřinu (a zkouší finty na zákazníky), soukromí distributoři benzínu zdražují, zahraniční dovozci a dodavatelé plynu do domácností zlevňují (u obou bude na vině spíš obvyklý časový posun mezi cenami komodit a různá sezónnost prodeje).

 

„A co na to občan?“ – zeptal by se legendární Ota Černý. Občan si podle průzkumů veřejného mínění myslí, že vláda reaguje na krizi pozdě a nedostatečně, přizvukují mu i zástupci malých a středních podnikatelů – prý je hází také přes palubu. A členům naší odpovědné vlády nezbývá než přiznat, že budeme mít největší deficit v novodobé historii. Otázkou je, jestli vládě na jeho financování někdo půjčí. Poslední emise státních dluhopisů totiž skončila fiaskem (prodalo se jich jen za pět miliard korun z nabízených deseti miliard). A tak přichází „nejlepší ministr financí na světě“ s dluhopisy pro občany. Mohlo by na nich být napsáno heslo – Tato vláda je horší než povodeň. Ale nekupte to za čtyřprocentní úrok…

 

Nekonečný seriál o korupci na ministerstvu obrany má další, tentokrát až komické pokračování. Policie zatkla nejmenované důstojníky, kteří falšovali veřejné zakázky. Své usvědčení ulehčili sami zatčení, u nichž se při prohlídce bytu nalezly jimi pořízené videozáznamy, na něž si natáčeli své korupční jednání. Větší štěstí má úřednice karlovarské radnice, která je podle karlovarských zastupitelů nepostižitelná za zneužití informací o změně územního plánu, díky nimž prodala svou louku gruzínským podnikatelům za cenu stavebního pozemku. Volební štáb senátora Dienstbiera na svého úspěšného kandidáta podal trestní oznámení – tak to dopadá, když si socialista najme liberální volební manažery.

 

Mistrovství světa v Liberci skončilo „velkým úspěchem“ a žalobou za zneužití Ještědu. Soudně stíhaný a po několika letech tahanic osvobozený agent BIS Vladimír Hučín vysoudil na státu dvě stě tisíc odškodného. Policisté chtějí od ministra vnitra Ivana Langera svolení k tomu, aby mohli vypovídat o spisu Krakatice. Jemu se do toho evidentně nechce. Proč asi? Novodobí otroci z Bulharska a Rumunska se objevili už i na chřestových polích na Mělnicku. Role drábů a dozorců vykonávali Ukrajinci. Poslankyně Michaela Šojdrová získala francouzský řád Čestné legie. Chyba zaměstnance malé firmy v Uherském Brodě vyřadila z provozu více než deset procent světových sítí.


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments