Politický masomlejn 2010 – 11. a 12. týden




Praha se 8. dubna stane místem podpisu americko-ruské odzbrojovací smlouvy START II. Typické je, že tato informace předčasně prosákla z českých diplomatických zdrojů, a také to, že komentátoři se rozdělili do dvou protichůdných táborů. Podle jedněch je to velký úspěch a příležitost ke zviditelnění naší vlasti v hlavních vysílacích časech světových zpravodajských kanálů, podle druhých je to opruz a zbytečné vyhazování peněz. Podstatou, tedy tím, že odzbrojovací smlouvy se zpravidla podepisují až tehdy, když velmoci vyvinou zcela nové zbraně, se ovšem zabýval snad jen Ivan Hoffman.

 

Prezident Václav Klaus hostil kambodžského krále Sihanuka a britského prince Charlese. Vystoupil na Žofíně s projevem, v němž se opřel do EU, ironicky komentoval „konec pandemie“, odmítl teorii globálního oteplování, přimlouval se za nezasahování do ekonomiky, která se prý z krize vzpamatuje sama, kritizoval bývalé sociálnědemokratické vlády za zadlužování a americké podnikatele za to, že chtějí připravovat pro ČR zákony proti korupci. Na žofínském ekonomickém fóru si také zahrál na prognostika, když předpověděl, že velké strany přijdou ve volbách o desítky mandátů. Václav Klaus podle očekávání „aktivisticky“ vetoval zákon, který měl zabránit zvýšenému zdanění zaměstnaneckých benefitů i zákon o krajském referendu. 

 

Kvůli sporům o přestavbu elektrárny Prunéřov rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík, Strana Zelených poté požádala o totéž i ministra pro lidská práva Michaela Kocába a přešla do opozice. Těsně před volbami to však už nemá pro praktické fungování vlády a sněmovny žádný význam. Ministr financí Eduard Janota oznámil, že ČR se chystá emitovat zahraniční dluhopisy ve výši jedné miliardy euro. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová navrhla sjednocení sazeb alimentů, ty by mohly tvořit až čtvrtinu platu povinné osoby. Úřednická vláda se snaží potichu řešit následky jedné modré vize, podle níž zde letos mělo chybět 450 tisíc pracovních míst, pokud je nezaplní zahraniční dělníci. A jak to vypadá v praxi, ukazuje nejlépe případ severokorejských šiček.

 

Poslanecká sněmovna je v těžké předvolební agonii, přesto schválila postupné zlevňování výkupních cen elektřiny ze solárních panelů a hlasy ODS, KSČM a TOP 09 posvětila zavedení elektronických dálničních známek, a to i přes velký odpor Senátu a členů kontrolního výboru poslanecké sněmovny. Že by další z koupených zákonů? Poslanci se shodli také na zákonu, který upravuje činnost zahrádkářů a předali Senátu návrh na zřízení registru vysokoškolských profesorů a docentů, který by jim zabraňoval pendlovat mezi školami.

 

Senát podle očekávání vrátil sněmovně zákon, který zvyšuje na původní úroveň sazby mateřské a schválil posílení naší vojenské mise v Afghánistánu. Obojí musí projednat sněmovna.

 

Do květnových parlamentních voleb se přihlásilo celkem 27 stran. Je jich tedy o 5 více, než bylo přihlášeno do původně plánovaných předčasných podzimních voleb. Volby se uskuteční na dluh, vláda je bude celkem logicky financovat z rozpočtové rezervy, určené na povodně a jiné přírodní katastrofy. A strany použijí k vítězství všechny prostředky – včetně smluvních diskutérů.

 

Místopředsedové ČSSD Bohuslav Sobotka a ODS David Vodrážka připustili možnost povolební velké koalice. Občanští demokraté se pochválili za své sněmovní obstrukce a pochlubili se, že prý ušetřili daňovým poplatníkům 20 miliard korun. Kolik set miliard bychom teprve ušetřili, kdyby v parlamentu vůbec nebyli?


Oni sami však o takových úsporách neuvažují, a tak zahájili svoji volební kampaň tím, že představili svůj program na zvýšení zaměstnanosti, v němž slíbili vytvoření 170 tisíc nových pracovních míst. Receptem má být zkrácení výpovědních lhůt, zaměstnávání na dobu určitou, dotace na tvorbu nových míst a zahájení podnikání nezaměstnaných a zpřísnění pravidel pro lidi bez práce. Program kromě očekávaných kritiků z levé strany politického spektra ostře kritizovaly odbory, které je považují za další redukci práv zaměstnanců, jež je opřena o falešnou ideu, že úspory, vzniklé jeho realizací, povedou zaměstnavatele k najímání nových pracovních sil.

 

Na podminování rozjezdu předvolební kampaně si ovšem občanští demokraté vystačili úplně sami. Začalo to tím, že předseda ODS Mirek Topolánek zapózoval pro obskurní gay časopis. Už to samo by vzbudilo pochybnosti o politickém instinktu lídra ODS a jeho volebního štábu, Mirek se však přitom navíc rozpovídal, a pak se nestačil divit, co se začalo dít. Obsah rozhovoru totiž „novináři“ z Luie předali (prodali?) Blesku. Topolánkovi by možná i prošlo, že se v něm velmi nelichotivě vyjádřil o církvích a voličích sociální demokracie, ale zpochybnění morální integrity jednoho konkrétního homosexuála (ministr dopravy Slamečka) a jednoho konkrétního žida (ministerský předseda Fischer) mu zlomilo politický vaz. Proti Topolánkovi vystoupili totiž i spolustraníci v čele s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (porušení zákona omerty ho poslalo také z kola ven), nic nepomohla omluva, po ostrém střetu na grémiu ho Výkonná rada ODS vyškrtla z volební kandidátky. Volebním lídrem se stal Petr Nečas. Toto celé je ovšem jenom popis mediálního obrazu celé aféry. Hlubší podstaty se těžko dopátráme, ale jisté indicie ukazují, že se jednalo o ostrý frakční boj, že Mirek si pouštěl nebezpečně pusu na špacír už dříve, a že celá aféra mohla sloužit i k zakrytí aféry daleko větší, tedy propojení Ivana Langera na mafiánské struktury. A závěr? ODS je v těžké krizi, která má velmi hluboké kořeny. Mediální mlžení, ani oslavné články na „pana Čistého“ na tom nic nezmění.

 

V předvolební mítink ČSSD v přímém přenosu se změnila její ideová konference. ČSSD ovládla předvolební kampaň, utrácí na ní prý více než všechny ostatní strany dohromady. Úvěr, který si na to sociální demokraté vzali od Družstevní záložny Fio, teď zkoumá ČNB. Jiří Paroubek se sešel se šéfy sportovních svazů a slíbil jim 1,5 miliardy korun na sport, a také s podnikateli, kterým slíbil přijetí eura v roce 2015, což bylo kvitováno kladně, a zvýšení firemních daní, což pánům podnikatelům samozřejmě pod fousy nešlo. Někteří z těch nejúspěšnějších dokonce veřejně vyzvali občany, aby nevěřili slibům ČSSD a volili jiné, „odpovědné“ strany. Přesto vše už i naši „nejmo(u)dřejší“ žurnalisté předkládají svým čtenářům přesvědčivé důvody, proč květnové volby vyhraje ČSSD.

 

Exministr Jan Ruml vstoupil do Strany Zelených, že by to byl ten důvod, proč sázkové kanceláře zvyšují kurzy na jejich volební úspěch? Svoji ideovou konferenci zakončili lidovci, slibují sice „jen“ 150 tisíc nových pracovních míst, zato zvýšenou podporu porodnosti, progresivní daně z příjmu a vyšší zdanění tabáku a alkoholu. Po zrušení soudního zákazu obnovili svoji činnost čeští komsomolci.

 

Zelené výhonky ekonomického oživení nám bujně raší na všech stranách – ceny nových bytů se propadly o 48 procent, pětina firem se loni potýkala s platební neschopností, vymahači dluhů si stěžují na stále nižší výtěžnost výmáhání a Češi (považte, ta nepředstavitelná hrůza!) omezili nákupy mobilních telefonů.

 

Pokud se podíváme na to, co hlásí firmy, zjistíme zajímavý trend. Reálná ekonomika hlásí poklesy zisků (Škoda Mladá Boleslav), ztráty (Dopravní podnik hl. m. Praha), či dokonce insolvenci (OP Prostějov, Setuza, Kongresové centrum), finanční sektor (Raiffeisenbank, Home credit),  naopak rekordní zisky. A někdy je jich dosaženo takovým způsobem, že nad tím zůstává rozum stát (bývalá Kellnerova firma RP Capital).

 

Zastupitelé za ODS šalamounsky vyřešili kauzu Opencard. Prodejem osobních údajů a zapojením externího poskytovatele technologie. A Pražané budou přinuceni si kartu pořídit. Ústav pro kontrolu léčiv dostal dvoumilionovou pokutu za neoprávněné sbírání osobních dat občanů. Amnesty International vytýká českým úřadům, že vyvážejí „speciální policejní vybavení“ do zemí, kde hrozí jeho zneužití k mučení občanů. Podezřelé tituly z plzeňských práv bude odebírat rektor ZČU. Náměstek plzeňské hejtmanky prý na této „turbo“ univerzitě vystudoval za jeden rok. Chomutovská primátorka Ivana Řápková, která vede spor se Západočeskou univerzitou kvůli zpochybnění svého studia, podala námitku proti podjatosti plzeňského soudu.

 

Zpravodajský server iHned zveřejnil videozáznam uplácení tajemníka a starosty brněnské městské části Žabovřesky. Poslanci bezpečnostního výboru využili absence několika občansko-demokratických poslanců a vyslechli exdetektiva Tichého v kauze Krakatice. Poté vyzvali Ivana Langera k odchodu z politiky. Audit na ministerstvu vnitra odhalil velmi podezřelé a nevýhodné pronájmy lázeňských domů v majetku ministerstva právě v době, kdy byl ministrem Ivan Langer. Nejvyšší soud marně shání spis ke kauze Diag Human. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí, kterým obvodní soud zakázal společnosti RPG Byty disponovat bývalými byty OKD.

 

Proč městská chudina volí pravici a proč střední třída nehájí své zájmy, to se pokoušel v sérii přednášek vysvětlit sociolog Jan Keller. Pokud si uděláte dvě hodinky času, nebudete litovat. Stejně tak nebudete litovat, pokud si přečtete o vztahu mezi kapitalismem a demokracií od Jiřího Pehe. Příštím prezidentem by měl být Šimon Pánek, tvrdí Václav Havel. A příští sexy vláda by mohla vypadat takto, „sní“ Michal Kuklík na Britských listech. Jejich revírem je Kaufland, jejich tempo je vražedné – důchodci nakupují ve dne v noci, tvrdí stránka, sdružující přes 150 tisíc mladých lidí na Facebooku. A k mládí patří právě započaté jaro, tak zakončíme romanticky – jedním vášnivým polibkem od odcházejícího politika – že by se zase spletl?

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments