Právě zbourali City Hotel ve Freetownu

Milovníci románů Grahama Greena vzdychnou nostalgickým smutkem. Právě zbourali slavný City Hotel ve městě Freetown (Sierrra Leone), který nejprve představoval symbol britského impéria, pak se změnil na bordel, a nakonec na hromadu trosek.

Green zde dělal za války špióna a umístil do hotelu hlavní postavu románu Jádro věci (The Heart of the Matter), policistu Scobieho. Ten byl hodný v nevhodné době, konvertoval ke katolicismu, zapletl se do pašování diamantů, nevěry, a skončil láskyplnou sebevraždou.

Totéž v malém udělá nejspíš jedna skoro zapomenutá česká partaj. Začala za první republiky jako City Hotel pro katolíky, stala se státně řízeným bordelem za komunistů, a nyní je po vládě zlodějů (ti odešli) a hlupáků (ti v ní vládnou) zcela v troskách. Lidovci, česká katolická Sierra Leone. A biskupové jsou na tom se svou politickou autoritou asi jako poručík Scobie se svou morálkou, jenže postrádají jeho duchovní hloubku a lidský šarm.

Martin Král

Nyní, kdy je třeba burcovat věřící pro záchranu této důležité pidistrany, tak biskupové raději mlčí. Nechtějí naštvat katolíky a další voliče ještě víc, než už naštvaní jsou. A to je dobře, že mlčí, konečně. Biskupové dopadli jako klaun v cirkuse, kterého popisuje luterán Kierkegaard. Pomazané hlavy křičely před každými volbami "Hoří!" tak dlouho, až jim lidé přestali věřit. Jenže ono hoří doopravdy. 

Převzato z UmlaufovinKomentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
  Odebírat  
Upozornit na