Presidentské volby v USA: Obama zvyšuje náskok, Republikáni přitvrzují v kampani




Do presidentských voleb zbývá osm dní a podle všech předvolebních průzkumů Barack Obama zvyšuje svůj náskok před Johnem McCainem. Podle průzkumu CNN je to v tuto chvíli 12 procent, pohodlně vede i v počtu volitelských hlasů. Bezpečně vede v několika „přebíhajících státech“ (swing-states), které střídavě volí Demokraty a Republikány, získal i několik tradičních republikánských bašt. Na sobotním mítinku v Denveru (foto) bylo podle odhadů policie více než sto tisíc jeho příznivců. Už i blízcí spolupracovníci Johna McCaina přiznávají, že pro něj bude velmi obtížné zvítězit.

 

Dvaasedmdesátiletému republikánskému kandidátovi přidělává starosti i jeho spoluhráčka, Sarah Palinová, která zažila velký pokles popularity poté, co začala přitvrzovat v kampani směrem k Baracku Obamovi. Opakovaně ho nazvala přítelem teroristů a socialistou, a také několikrát prokázala nekompetenci v  mediálních vystoupeních. U voličů jí také velmi uškodila aférka s luxusní garderóbou za 140 tisíc dolarů, kterou si nechala pořídit za peníze Republikánské strany. Už i McCainovi poradci se vyjádřili, že „Palinová zvlčila“, hraje příliš sama na sebe a ohrožuje celou kampaň. John McCain se však nevzdává, svoji spolukandidátku hájí před kritikou a vyzdvihuje její exekutivní zkušenosti.

 

S negativním ohlasem veřejnosti se setkalo i to, když pensylvánský republikánský volební štáb rozeslal 75 tisícům voličů židovského původu e-mail, v němž je varuje před tím, aby volili Obamu, protože by jim poté mohl hrozit nový holocaust. Poté, co tato záležitost vyšla najevo, se od ní vedení Republikánské strany i McCainův volební štáb distancovali a údajní autoři e-mailu byli vyhozeni.

 

Tak trochu mimo zájem médií proběhla právní bitva, v níž se právník Philip J. Berg, příznivec a osobní přítel Hillary a Billa Clintonových, dožadoval u pensylvánského soudu, aby byl Barack Obama vyloučen z kandidatury, protože nesplňuje podmínku, podle níž může na amerického presidenta kandidovat pouze rodilý Američan, starší 35 let, žijící alespoň 14 let v USA. Pojem „rodilý Američan“ přitom ústava Spojených států blíže nespecifikuje. Berg tvrdil, že se Obama narodil v Keni nezletilé matce, a že navíc při svém pobytu v Indonésii byl adoptován svým indonéským otčímem a stal se tak občanem indonéským. Zpochybnil také pravost dokladů, které dokazovaly, že se Barack Obama narodil na Havaji. Federální soud však žalobu zamítl. V této souvislosti médiím neuniklo ani to, že se Hillary a Bill Clintonovi v Obamově předvolební kampani takřka vůbec neangažují, i když mu poté, co zvítězil v demokratických primárkách právě nad Hillary, oba vyslovili svoji podporu.

 

Podporu Baracku Obamovi naopak postupně vyslovilo několik lidí z republikánského tábora, kteří nejsou spokojeni s negativismem, překrucováním a dalšími nekalými praktikami, které provázejí McCainovu kampaň. U některých to však může být i spekulace a prostředek, jak uhájit své posty, případně získat nějakou funkci v nové Obamově administrativě. Největšími esy mezi těmito „přeběhlíky“ se v poslední době zdají být bývalý ministr zahraničí v Bushově vládě Colin Powell a šéf FEDu Ben Bernanke. Colin Powell v rozhovoru, v němž podpořil Obamovu kandidaturu, předpovídá na 21. – 22. ledna příštího roku blíže nespecifikované velké nepokoje.

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments