Proč jsou protesty proti banksterům na Wall Streetu?

#OCCUPYWALLSTREET Bull Poster


Září 18, 2011

 

Více než tisíc demonstrantů dnes začalo protesty v rámci kampaně, kterou nazývají “Occupy Wall Street” (Obsaďte Wall Street). Protestující mají v úmyslu zapojit se do dlouhodobé akce občanské neposlušnosti, aby upozornili na prohřešky Wall Streetu a vyzvali k přijetí strukturálních ekonomických reforem. CNN Money referovala o začátku kampaně takto:

Když se demonstranti sbíhali na Wall Street – s policií, jež jim bránila v přístupu na newyorskou burzu – mnohé ze sdělovacích prostředků věnovaly jen malou pozornost těmto protestům. Po chvíli však většina z konzervativních politických „učenců“ začala demonstrace zesměšňovat a společně s konzervativními uživateli Twitteru ostře kritizovat „hippíky“ v New York City. Přispěvatel CNN a bloger Erick Erickson (blog RedState) označil demonstranty za “nesmírně pitomé”.

Jistě, debaty o taktice a strategii v pozadí kampaně proti Wall Streetu jsou oprávněné, ale v zemi, kde bylo hodně lidové energie absorbováno hnutím, které přirovnávalo rozšíření přístupu k soukromému pojištění kvýborům smrti“ (death panels) stojí za přezkoumání, proč by Američané, a nejen oni, měli protestovat proti Wall Streetu.

Zatímco mnoho konzervativních zastánců Wall Streetu může bleskově popsat protesty proti americkým finančním institucím vedené závistí vůči jejich bohatství a krajně levicovými ideologiemi, pravdou je, že lidé mají velmi jednoduchý důvod být naštvaní – třeba proto, že akce Wall Streetu ožebračily miliony lidí, kteří přitom sami neudělali žádnou chybu. Mezinárodní měnový fond a Světová banka provedli v roce 2010 studií o účincích globální recese, která byla způsobena převážně finačními nástroji Wall Streetu, jež byly jen velmi nedbale regulovány vládními opatřeními – a zjistili, že recese poslala 64 miliony lidí do extrémní chudoby:

Mezinárodní měnový fond odhaduje, že se globální ekonomika v roce 2009 zmenšila o 0,6 procenta a důsledky tohoto jevu byly pro mnohé velmi tíživé. Hospodářský růst v rozvojových zemích byl jen 1,7 procenta v roce 2009 ve srovnání s 8,1 procenty v roce 2007. Pokud však budou vyjmuty Čína a Indie, tak ekonomiky rozvojových zemí, ve skutečnosti spadly o 1,8 procenta. Světová banka odhaduje, že dalších šedesát čtyři milionů lidí bude žít do konce roku 2010 v extrémní chudobě, tedy za méně než 1,25 amerického dolaru denně v důsledku globální recese.

I téměř tři roky po začátku světové hospodářské krize – kdy byli daňoví poplatníci v mnoha zemích vyzváni, aby zachránili finanční sektor – však většina bankovních elitních manažerů zůstává prakticky nedotčena. Nextistují téměř žádní vysoce postavení odsouzení za podvody a související finanční kriminalitu, bankovní zisky i  nadále stoupají, nezaměstnanost, a to nejen v USA, ale na celém světě zůstává velmi vysoká .

Vzhledem k těmto skutečnostem není otázkou, proč více než tisíc lidí demonstrovalo včera na Wall Streetu. Otázkou je, proč v ulicích finanční čtvrti New Yorku není ještě více lidí?



Převzato z Think Progress

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments