Radar monitor (22/2010)




Z domova

Ruský tisk: Výsledek voleb v ČR není pro Moskvu dobrý: „…připomíná, že předseda strany Karel Schwarzenberg jako ministr zahraničí v roce 2008 podepsal za Českou republiku smlouvu o umístění amerického radaru v Brdech. (…) V článku se dále uvádí, že jak ODS, tak TOP 09 zastávají názor, že Rusko se znovu snaží ovládnout střední a východní Evropu. Vztahy mezi Ruskem a Českem se v posledních letech vyvíjely dobře, teď ale hrozí obrat zpět do devadesátých let, které příliš přátelské nebyly.“

Tajná služba: Ruští agenti zkoušeli proniknout mezi české armádní špičky: „Problémy s ruskými špiony v ČR byly větší, než se dosud říkalo, naznačuje veřejná zpráva o činnosti Vojenského zpravodajství v roce 2009. Uvádí, že ruská vojenská rozvědka nejen, že sbírala informace o projektu amerického radaru. Pokusila se ale proniknout i mezi české armádní špičky.“ Naštěstí zde byla „partnerská zpravodajská služba, “ která pomohla ruské nebezpečí odhalit a eliminovat. Třikrát hurá, republika je zachráněna, může nadále poskytovat své služby NATO.  Rusy nás straší, ale největší riziko pro Česko představují čínští špióni, varuje rozvědka: „Vojenské zpravodajství za největší riziko pro bezpečnost země označuje technologickou špionáž čínské strany v tuzemském obranném průmyslu.“

Komunisté zuřili, když se lidé bouřili proti sovětským raketám na Libavé: „Když Moskva po podepsání tajných smluv o rozmístění jaderných zbraní v Československu poslala počátkem roku 1983 na Libavou jednotku s balistickými raketami SS-12, nikdo neočekával nějaký výrazný nesouhlas obyvatelstva. Po celé zemi se však objevila řada protestních akcí. Komunistický režim zuřil a protesty tvrdě trestal.“ Přitom jeden z hlavních argumentů, který měl umlčet kritiky radaru, zněl: „Neprotestovali jste proti ruským raketám, tak teď mlčte.“ Závěr nechť si učiní každý sám. A to podotýkám, že tehdy to byla jiná situace a jiná generace.

Armáda testuje nezávadnost záření radaru NATO u Slavkova. Jaké testování? Radary jsou přece zdravotně nezávadné, hlavně ty nejvýkonnější, to je známá věc již od dob debat o radaru v Brdech. Nebo vy snad nevěříte vlastní vládě?

Ze světa

Přední ruský generál navrhuje rozmístění protiraketových střel v Bulharsku a Rumunsku (Top Russian General bids to deploy anti-ICBM missiles in Bulgaria and Romania): „V rámci zvažovaného partnerství při budování raketové obrany mezi USA a Ruskem Moskva zvažuje, že navrhne rozmístění ruských systémů S-300 v Bulharsku a Rumunsku jako náhradu za americký systém THAAD.“

Další olej do roztopeného kotle Blízkého Východu přilil Izrael, když v mezinárodních vodách přepadl humanitární konvoj směřující do okupované Gazy, povraždil 9 aktivistů a ostatní unesl na své území, kde je mučil, ponižoval a odpíral jim základní lidská práva . To pobouřilo členský stát NATO Turecko, jehož lodě byly uneseny a jeho občané zabiti, a pohrozilo Izraeli bezprecedentní akcí: „Odvolalo svého velvyslance v Izraeli a varovalo před bezpredentní a nevypočitatelnou odvetou. Do Gazy budou poslány další lodě s pomocí, tentokrát v doprovodu turecké flotily.“  Mezitím hlavy sice trochu vychladly a zdá se, že i Turecko bude muset samo rádo uznat, že Izrael si může dělat, co chce a žádná pravidla pro něj neplatí. Vzájemná nedůvěra a nevraživost ale zase o něco narostly a hrozí i nebezpečí, že Izrael, který touto akcí ztratil další sympatie zejména mezi Evropany (hlasití a aktivní proizraelští ultras a širokým přístupem do médií rozhodně nepředstavují většinu), se uchýlí k ještě brutálnějším krokům, jenom aby ukázal svaly a odhodlání.

Táliby cvičí v Íránu, tvrdí americký velitel: „… existuje jasný důkaz, že někteří bojovníci radikálního hnutí Tálibán podstupují výcvik v Íránu.“ Solidní základ pro nepřátelství, které může snadno přerůst v konfrontaci. Nebo je tak těžké si představit, že se USA pokusí proti údajným výcvikovým táborům Talibů v Iránu zasáhnout vojensky? Obzvláště je-li pravda, že Obama povolil uzdu speciálním jednotkám víc než Bush. Už nyní američtí vojáci tajně bojují v 75 zemích světa. (Ale u nás se bude pořád strašit ruskou expanzí).

Německý prezident Horst Köhler odstoupil z funkce. Proč? Prořekl se a neodvolal: „Rezignoval kvůli kritice svých výroků v souvislosti s misí německé armády v Afghánistánu. Poté, co Köhler navštívil německé jednotky v Afghánistánu, uvedl v rozhlasovém rozhovoru, že v nouzových případech ‚je i vojenské nasazení nutné, abychom uhájili své zájmy, například volné obchodní cesty.‘“

Část americké armády paralyzoval výpadek GPS: „Všechno, co se v armádě USA pohybuje, využívá satelitní globální poziční systém GPS. Nedávný výpadek, který postihl na několik dní přibližně 10 000 přijímačů GPS, ukázal, jak jsou americké ozbrojené síly na této technologii závislé a zároveň i zranitelné.“¨

Nad Afrikou visí hrozba války kvůli vodě z Nilu: „Nad Afrikou visí hrozba války, uvedl britský list The Times, podle něhož by mohl ozbrojeným konfliktem skončit spor o vodu z druhé nejdelší řeky na světě Nilu. Minulý měsíc země při horním toku řeky podepsaly dohodu zaručující jim větší přístup k vodě. Zároveň dohoda zrušila přes 50 let trvající veto, které mohl Egypt použít, kdykoliv cítil, že jeho přednostní právo na vodu z Nilu je ohroženo. (…) Nynější šéf egyptské diplomacie Ahmad Abúl Ghajt v souvislosti s novou dohodou varoval před překročením mezí a nilskou vodu označil za klíčovou pro národní bezpečnost.“

Barmští generálové chtějí atomovku, vyzradil dezertér: „Barmský vojenský režim má tajný program s cílem získat rakety dlouhého doletu a v dlouhodobé perspektivě i jaderné hlavice.“

Analýzy a komentáře

Negramotní, zkorumpovaní a rádi střílejí – afghánští policisté, které NATO cvičí, a oni pak bojují proti němu.

Pozor, „překvapení“  – zbrojařského průmyslu se krize nedotkla: „Objem peněz, které vlády po celém světě investují do zbrojení, se navzdory úsporám spojeným s finanční krizí zvýšil.“

Brazílie – nové centrum globální moci? Celá řada indicií naznačuje, že USA ztrácejí schopnost kontrolovat Latinskou a Jižní Ameriku. Dost možná jim brzy pod nosem vyroste to, co se snaží tak vehementně potlačit na Blízkém východě – nikoliv abstraktní Říše zla, ale konkrétní mocenské centrum.

Open-Source Warfare: Nový způsob vedení války: „Teroristé využívají informační technologie k organizování, náboru a výcviku – Západ má problém udržet s nimi krok. (…) válčení se změnilo z uzavřené státem sponzorované záležitosti v takovou, kde jsou zdroje a know-how, jak vést bitvu, volně k dispozici na Internetu nebo třeba ve vašem místním obchodu s elektronikou. Volný přístup ke stále silnějším technologickým nástrojům ve svém důsledku umožňuje malým skupinám vyhlásit i válku celým národům. (…) způsob, jakým se povstalecké skupiny organizují, sdílejí informace a přizpůsobují svůj postup, je silně podobný hnutí open-source při vývoji počítačových programů.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments