Řecko na pokraji chaosu, krize postihne i Českou republiku

Především je třeba si uvědomit dva dopady, které Papandreovo šokující sdělení bude mít:


Prvním důsledkem je ohrožení fungování mechanismů, které byly na záchranu krachující Evropy minulý týden dohodnuty. Důsledkem může být pád eura, tlak na Itálii a Portugalsko při řešení státního dluhu, recese celé Evropy. Již tak drahé řešení se stane ještě dražším a otevře cestu devastující inflaci.


Druhým dopadem je velmi vážná hrozba krachu Řecka, přičemž podobný osud od včerejška není vyloučen ani u velkých ekonomik. Riziko platební neschopnosti Itálie nebo Španělska může znamenat pád do dluhové krize se všemi negativními důsledky. Šéf eurozóny, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, varoval, že Řecko čelí bankrotu a že řecké "ne" v referendu by znamenalo úpadek země. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy na dnešním jednání budou zpovídat řeckého premiéra, co a jak hodlá činit dál. Pokud Papandreova strana ztratí v řeckém parlamentu většinu, je možné, je za pár dnů či dokonce hodin nebude s kým jednat. Řecko se může propadnout do skutečného chaosu. Některé zdroje varují před možností uzavření vládních institucí z důvodu nedostatku peněz. Následná anarchie může přerůst v občanské nepokoje, k nimž radikalizovaná řecká společnost nemá daleko, včetně rabování a lokálních konfliktů.


Včerejší reakce trhů byla jednoznačná, míra propadu se lišila jen v intenzitě. Burzy padaly nebývalým tempem k zemi, taženy drtivým propadem bankovního sektoru. Euro i česká koruna se hluboce propadly vůči US dolaru. Samozřejmou reakcí byl skokový nárůst objednávek investičního stříbra. Obyvatelé eurozóny se obávají krachů bank, zbavují se nejistého eura. V centru zájmu jsou stále stříbrné slitky NTR, které objemem překonávají i zájem o investiční zlato.


Co hrozí České republice?


Česká koruna včera výrazně oslabila k euru i k dolaru. Ministerstvo financí ČR varovalo před zhoršeným ekonomickým výhledem na rok 2012 v důsledku chabého hospodářského oživení a hrozby celoevropské recese. Řecký úder dovedl Evropu znovu na pokraj dluhové krize. Evropská centrální banka má v podstatě jedinou možnost, jak se pokusit krizi zmírnit, a to kupovat masivně dluhopisy problematických zemí (Itálie, Španělsko apod.). To bude ovšem cesta k nastartování inflace, která zničí úspory obyvatel. Není pochyb, že devalvace české koruny by v takovém případě znehodnotila značnou část úspor.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments