Reklama s andělskýma očima

Herec Jan Antonín Duchoslav se opravdu snaží, ale nemá na andělské oči reprezentanta z Opory ve stáří. Ten pojistil i drogistu, a to byla „maturita pojišťováka“, jak píše nesmrtelný Bohumil Hrabal. Vládní reklamní kampani pro druhý pilíř důchodové reformy, která na nás teď útočí z obrazovek České televize, nějaké andělské oči chybí, ale i kdyby nechyběly, nevyhne se propadáku. Není moc těch, kdo by uvěřili tvrzení, že jim někdo – a zrovna tahle asociální pravicová vláda Petra Nečase a Miroslava Kalouska! – něco „dá“. Stačí si prý počkat 30 let. Ale nejde vystoupit!

Vybaví se Hrabalova pasáž s pojištěným holičem: „Prej je tady!“ vykřikl muž, „jeden pojišťovák, jménem Krahulík, kterej mě pojistil. A já za ním běžel na nádraží a klečel jsem před vagónem, aby mi vrátil ty peníze, ale von se díval z vokna a říkal, že už je pozdě, že z pojišťovny vystoupit nejde, to je to samý, jako kněz už nemůže vystoupit z církve katolický…“ Dá se i docela věřit premiéru Petru Nečasovi, že pokud by tu se svou politikou recese a plošných škrtů vydržel déle, za 30 let žádné pořádné penze nebudou. Ostatně jeho vláda „rozpočtové odpovědnosti“ zaťala do důchodového účtu sekyru ve výši 50 miliard korun.

Naštěstí se Nečasovo funkční období blíží k závěru a svoji budoucnost může vyčíst i z toho, že diletantská vládní penzijní reforma zatím přilákala méně než desetinu zájemců z minimálního půl miliónu, které mají pro penzijní společnosti ještě nějaký smysl.

Musel jsem se už smát, když docela nedávno vláda pod tlakem rostoucí paniky připustila, že bude muset tzv. 2. pilíř legislativně upravovat. Tedy ne ČSSD po volbách, ale už vláda Petra Nečase před volbami předloží první návrhy na úpravu podmínek 2. pilíře. Opravdová stabilita, na 30 let! Ale to je typická metoda Nečasovy vlády – zbrklé a nepromyšlené reformy se po několika měsících narychlo mění a pak se po dvou letech zcela zruší. A Nečas s Kalouskem se ani nezačervenají. Viz sKarty nebo superhrubá mzda.

Změní na naprostém nezájmu veřejnosti o 2. pilíř něco vládní reklamní kampaň (dárek ODS a TOP 09 pro soukromé penzijní fondy, kterým se kampaň na reformní zmetek platit nechce) za 20 miliónů korun? Nabídne verše na úrovni Hrabala?

„Vůbec to slovíčko: penze, to se musí umět užívat, jak krásná žena briliantovou brož… Penze, penze! Pánové, to musíte zašišlat, jako se matka mazlí s dítětem, jak milenec, když šeptá milence smluvený klíč k nejkrajnějšímu důkazu lásky…, hezky to slovo roztřepit…“

Ale to by bylo ještě férové. Ve skutečnosti na nás útočí klamavá tvrzení, která jsou daleko za hranicemi toho, co umožňuje etický kodex oboru.

Že vám stát doplatí k vašim pěti stovkám ještě dalších 750 korun? Kde by se ty peníze vzaly? Je to přesně opačně, systém 3 + 2 znamená, že tři procenta ze mzdy zaplatíte tak jako tak, a k tomu si musíte další dvě procenta připlatit ze svého.

Vstup do druhého důchodového pilíře znamená, že si dobrovolně zvýšíte odvody penzijního pojištění – spolu s příspěvkem zaměstnavatele – ze stávajících 28 procent na 30 procent hrubé mzdy. Ať si to udělá, kdo na to má, ale co za ty peníze dostane, až zaklapnou vrátka a nebude cesty zpět? To vám nikdo nezaručí. Musíte se spolehnout na umění investičních poradců vašeho penzijního fondu v příštích 30 letech.

Varovné jsou zprávy nejen z Maďarska, Polska či Slovenska, kde vlády musely z reformy vycouvat, ale také z vyspělých zemí, jako je Británie, kde velké počty penzijních fondů položila finanční krize. Jisté jsou pouze vysoké náklady správcovských společností, které se vám pochopitelně strhnou z účtu. Vlastně ani ty nejsou jisté. Podle profesora ekonomie Jaroslava Vostatka z Vysoké školy finanční a správní budou daleko větší, než si myslí ministerstvo financí. Proto jednoznačně doporučuje „co nejdříve druhý pilíř zavřít jako naprostý ekonomický nesmysl“.

Pro starší občany to není, stejně jako v Hrabalově Opoře ve stáří: „Podívejte se, to není pro vás, ta penze…, protože byste si musel zakoupit dvacet let nazpátek, abyste bral těch jedenáct stovek…, a to jsme vám neřekli, pane Nulíček, kupte si radši barvy a malujte,“ domlouval Tonda.

Pro lidi s nízkými platy to taky není. A ti, co mají vyšší platy? Ti si přece mohou lépe spořit jinde! To by vám jistě řekl i finanční expert Patrik Nacher, kterého známe i z úspěšného tažení proti vysokým bankovním poplatkům, kdyby dostal v takové reklamě slovo.

Kampaň za státní peníze a ve veřejnoprávní televizi by měla spíše shrnovat podstatná fakta než jednostranně mámit veřejnost nepravdami a zamlčováním. Měla by upozornit, že opt-out sníží odvody pojištěnce do prvního pilíře o 14 procent.

Co to znamená? Pojištěnec dostane za 30 let z prvního pilíře o to méně, ale peníze budou chybět teď hned, na výplaty stávajícím důchodcům. To se dá kompenzovat buď zvýšením státního dluhu, který už teď narůstá rekordním tempem, nebo snížením valorizací důchodů.

Ani dnes se nedá s průměrným důchodem 10 500 korun příliš vyskakovat, ale kdyby se vládě záměr povedl, roku 2015 průměrný důchod klesne pod 10 tisíc korun. Penzijní reforma způsobí, že se tisíce důchodců budou posouvat do chudoby. A oni se posouvají, zvýšení průměrného důchodu v roce 2012 už nestačilo na inflaci.

Není divu, že ČSSD je rozhodnuta druhý pilíř zrušit. A pokud tato podstatná fakta vláda nechce ve své reklamě říkat, ať dá stejné peníze na reklamu i opozici nebo odborům. Lidé mají právo na pravdivé informace, aby se mohli rozhodnout tak, že toho později nebudou muset litovat.

Napsáno pro Právo (16. 5. 2013)
 
Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments