Sankce USA proti Íránu za zády OSN jsou nepřijatelné




http://rt.com/s/obj/2010-05-13/lavr.jpgSpojené státy by neměly obcházet Radu bezpečnosti OSN, a vyhlašovat jednostranné sankce proti Íránu kvůli jeho jadernému programu, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
  
Podle prohlášení ruského diplomata trvají některé problémy současné americké administrativy. Spojené státy, na rozdíl od převážné většiny států neberou v úvahu, že mezinárodní právní akty, na kterých jsou jejich podpisy, jsou nadřazeny jejich domácím právním předpisům, objasnil na plenárním zasedání Rady federace, horní komory parlamentu. Nyní čelíme výše uvedenému problému, když se diskutuje o možnosti schválení nové bezpečnostní rezoluce o Íránu v Radě bezpečnosti, řekl dále.
 
"Stavíme na premise, že učiní-li Rada bezpečnosti kolektivní rozhodnutí a její rozhodnutí kolektivní jsou, za žádných okolností nemůže jedna země přijímat jednostranné sankce mimo rámec OSN", řekl Lavrov, kterého cituje agentura Interfax.
 
Řekl, že bohužel dnes je americké stanovisko takové, že nechce pochopit tuto absolutně zřejmou a jasnou pravdu.
 
Pokračoval, že přesto všechno existuje oživení ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem. Nová Smlouva o snížení strategických zbraní, podepsaná prezidenty Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem 8. dubna v Praze, je příkladem. Podpis START byl historickým mezníkem ve vztazích mezi oběma jadernými velmocemi a byl důležitým krokem směrem ke světu bez jaderných zbraní. Po mnoha měsících tvrdých jednání byl dokument přece jen podepsán, a nyní musí být ještě ratifikován národními parlamenty, aby vstoupil v platnost.
 
Podle ministra Lavrova bude dohoda brzy předložena do Státní dumy. Dodal, že ruský prezident dal pokyn k synchronizaci ratifikace smlouvy s Američany. Budeme tento pokyn respektovat. Avšak někteří se domnívají, že ratifikace dokumentu se může pozdržet.
 
Thomas Graham, vrchní ředitel poradenské firmy Kissinger Associates, řekl v rozhovoru pro RIA Novosti, že republikáni budou chtít odkládat ratifikaci smlouvy až po nadcházejících volbách (2.11.2010) v naději, že tyto volby zvýší jejich vliv v Bílém domě. Graham se domnívá, že diskusi budou dominovat dvě kontroverzní témata: budoucnost amerického jaderného arzenálu a chování Obamovy administrativy vůči Rusku. Republikáni budou chtít tlačit státní správu k modernizaci jaderných sil, i když se jejich množství snižuje a budou hledat záruky, že státní správa bude trvat na protiraketové obraně.
 
 
Priority zahraniční politiky
 
Lavrov sdělil nejbližší ruské priority v zahraniční politice. Zahrnují konstruktivní dialog s EU, Čínou, Indií a USA, včetně jejich obchodních reprezentací.
 
Zároveň dodal, že roste význam rozvoje hospodářských vztahů s Latinskou Amerikou a na zdroje bohatými africkými zeměmi.
 
Pokud jde o partnerství se sousedy z bývalého Sovětského svazu, Lavrov připomněl nedávno podepsanou dohodu mezi Moskvou a Kyjevem o prodloužení pronájmu ukrajinského černomořského přístavu Sevestopol pro ruskou černomořskou flotilu. "Věřím, že tento mezinárodní právní úkon je jedním z nejdůležitějších pro posílení strategického partnerství s našim nejbližším sousedem – Ukrajinou. Tím byl odstraněn zdroj pro případné vážné narušení našich vztahů v následujícím desetiletí", řekl Lavrov.

 

Převzato z Russia Today

 

Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments