Slovensko nechce být sebevrahem

Březen 28, 2014


Slovensko jedná ve věci sankcí proti RF pragmaticky, spolupráce s RF je pro něj výhodná. Premiér Fico se vyjádřil jednoznačně: "Zavedení sankcí bez rozboru následků, to mohou udělat jen sebevrazi." Dříve než odjel na summit EU do Bruselu, kde se sankce projednávaly, setkal se s podnikateli, aby si ujasnil jejich názor. Ve svém proslovu k 28 státníkům se vyslovil proti nesmyslným sankcím proti RF. Řekl: Slovensko nesouhlasí s nesmyslnými hospodářskými sankcemi proti Rusku, neboť způsobí kolosální škodu našemu hospodářství. … Ruský trh je pro zemi strategický, proto Slovensko nevidí ekonomické sankce jako podklad pro řešení problémů. Zavedení sankcí bez rozboru následků takového kroku, k tomu mohou přistoupit jen sebevrazi."


Fico objasnil, že Slovensko závisí na dodávkách surovin, takže omezení v této oblasti mohou mít katastrofální následky pro domácí průmysl. Krom toho je důležitý dovoz náhradních dílů pro vojenská letadla, na nichž závisí bojeschopnost letectva. O dovozu ropy a plynu už ani nehovoří. Dále se vyslovil k pomoci Ukrajině s tím, že se Ukrajina sama musí srovnat se svou ekonomikou a sama zavést pořádek. "Evropa na sebe nemůže brát odpovědnost za ukrajinskou ekonomiku." Dodal, že "Evropa dala ohledně členství Ukrajiny v EU falešnou naději."


Po summitu bruselští úředníci na Fica naléhali, aby umožnil zpětné dodávky plynu Ukrajině, aby se snížila její závislost na přímých dodávkách plynu z Ruska. Jenže premiér oznámil, že Slovensko nemá nadbytečné prostředky pro podporu Kyjeva, "Slovenská vláda nemůže donutit společnost Eustream investovat 20 milionů EUR do transportu plynu na Ukrajinu přičemž Kyjev za něj nezaplatí."


Věc spočívá v tom, že Slovensko má velmi výhodný kontrakt s Gazpromem, který Slovensku platí za transport plynu a bude platit až do roku 2029, dokonce i když se transport zcela zastaví. Už nyní reálně Rusko využívá pod 40 % tranzitní kapacity, ale platí za ni 85 %. Samozřejmě, že takovou dohodu nechce Slovensko ztratit.


Profesor katedry světové ekonomiky MGIMO (Moskevský státní institut mezinárodních vztahů) Drinočkin řekl Pravdě: "Lví podíl všech dodávek energetických surovin Evropě protéká přes Slovensko. Proto tato země v případě sankcí velmi utrpí kvůli platbě za tranzit a navíc za výhodný kontrakt s Gazpromem. Znamená to, že v jeho postoji vidím čistě ekonomické důvody. Krom toho má dvě jaderné elektrárny a my se můžeme podílet na jejich modernizaci, neboť jsou vybudovány podle sovětských projektů."


Robert Fico sděluje své mínění, přičemž jde v podstatě proti evropským úředníkům, a to týden před druhým kolem prezidentských voleb. Je premiérem vlády tvořené jednou stranou. Na Slovensku se diskutuje o tom, proč chce opustit první funkci v zemi a vyměnit ji za "čestné" křeslo prezidenta. Uvažuje se, že chce posílit a rozšířit pravomoci prezidenta. Možná ano, ale Fico to odmítá.


V případě, že zvítězí, zůstane po něm reputace úspěšného kompromisního politika, kterého uznává Moskva, Washington i Brusel. Na příkladu ukrajinské krize je patrné, že na Slovensku nemá v rukou vládu žádný proamerický premiér, naopak, že jde vlastní cestou, že mu jde o zájmy země a jejích obyvatel. Možná by mohl být zprostředkovatelem v dialogu s dalšími pragmatiky Evropské unie, především s Maďarskem, Německem, ČR (její parlament odmítl ratifikovat sankce EU) a s Bulharskem.


Pracovnice Institutu vědeckých informací Ruské akademie věd Ščerbakova řekla Pravdě: "Zdá se mi, že by Slovensko mohlo sehrát úlohu stanoveného prostředníka. Jistě, Slovensko zaujímá velmi pragmatický postoj, v němž je slyšet promyšlené uvažování a Slovensko z principu nemůže vystupovat proti společné politice, na EU je silně vázáno, jak ekonomicky, tak dotacemi všeho druhu. Co se Fica týká, není dobré snižovat jeho roli jako prezidenta. Podle ústavy prezident jmenuje vládu, odvolává ji a plní důležité reprezentační funkce."


Současný prezident Gašparovič by chtěl mít za svého nástupce právě Fica. Fico sám je přesvědčen, že jeho strana v parlamentních volbách tak jako tak zvítězí. Je naproti tomu přesvědčen, že na Slovensku není charismatičtější osobnost pro roli prezidenta než je on. O tom se už zmínil před dvěma lety.


Převzato z Pravda.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments