Smrt je zadarmo aneb zdravotnická rozbuška

Reklama


Jak jsem psal již ve svém článku Svrhněme vládu, připravovaný zdravotnický tunel se stává rozbuškou, která snad konečně přesvědčí občany, aby se začali hlásit o svá práva. Z hlavního dokumentu Julínkova občanského sdružení Reforma zdravotnictví vyplývá, že z pacienta se má stát klient, zákazník, který bude v centru pozornosti. Logicky mi z toho vychází, že z lékaře a zdravotních pojišťoven se v tomto systému musí stát obchodníci někde v pozadí. Z ekonomického hlediska bude pro takového lékaře-obchodníka nejvýhodnější bohatého klienta co nejdéle a nejdráže léčit a chudého nechat co nejdříve a s co nejnižšími náklady zemřít.

Vracíme se ke zdravotnickému systému, v němž jsme byli za feudalismu a raného kapitalismu. Chudý šel k bábě kořenářce či mastičkáři, bohatší ke studovanému felčarovi. Vzhledem k tehdejší úrovní lékařské vědy to tehdy nebyl až tak velký rozdíl, pravděpodobnost přežití byla u obou nízká. Dnes jsme zaplaťpánbůh na jiné kvalitativní úrovni, posílat tedy chudší spoluobčany zpět do náruče novodobých šarlatánů nebo je nechat úplně bez pomoci je neetické, neekonomické a zbytečné. Nehledě na to, že se to ve formě různých epidemií může krutě nevymstít i těm bohatším.

Celá reforma zdravotnictví je s velkou pravděpodobností šita na míru zájmovým skupinám. Vytváří systém, v němž budeme povinně přispívat na něčí zisk, aniž bychom měli možnost to jakkoliv ovlivnit. Naše zdravotní daň poputuje do kapsy lidem, kteří mají jedinou výhodu. Mají a využívají svůj vliv na příslušného ministra, hejtmana nebo starostu. To není sociálně-tržní hospodářství, ale korupčně-konexní kapitalismus.Místo konkurence soukromých a neziskových zdravotnických zařízení jsou zaváděny a podporovány nové monopoly. Peníze jsou přesměrovávány od českých občanů k velkým korporacím, jejich manažerům a vlastníkům

Co tedy již proběhlo a co se chystá v českém zdravotnictví? Zdravotnická zařízení v majetku kraje byly převedeny na akciové společnosti s tím, že cílem není jejich privatizace, ale lepší hospodaření. V některých krajích již je ovšem privatizace v plném proudu a například hejtman Bendl ji pojal opravdu velmi svérázně. Připravuje se totéž s fakultními nemocnicemi. Mají se přes odpor univerzit převést na akciové společnosti tak, že v nich univerzity získají pouze minoritní podíl. Následovat bude outsourcing a privatizace. Jinak jejich převod na akciovky nedává smysl.

Dalším bodem je privatizace zdravotních pojišťoven. To je podle mého názoru klíčový a současně nejproblematičtější krok celé zdravotnické reformy. Zdravotní pojišťovny i se svými zhruba pětadvacetimiliardovými rezervami budou za hubičku předány našim i zahraničním koncernům. Dnes již je vše (včetně severomoravského zkušebního provozu v režii firmy Agel) připraveno pro vznik zdravotnických koncernů se systémem řízené péče. Vracíme se k vysmívaným a zavrženým Okresním ústavům národního zdraví, ovšem tentokrát v kapitalistickém kabátě.

Na obzoru se navíc objevují dravci z Ameriky. Kaiser Permanente je zdravotní pojišťovna provozující systém řízené péče s šesti miliony uživatelů, které začíná ve Spojených státech hořet půda pod nohama. Ubývá jí klientů a přibývá žalob na zanedbanou péči. Řešením je expanze do východní Evropy. A trojskými koni této ctihodné společnosti jsou právě Julínkova Reforma zdravotnictví a Chrenkův Agel.

 

Vážení, to nejsou žádné strategické hry, to je promyšlený dlouhodobě připravovaný tunel, zločinné spolčení, jehož konečným důsledkem bude totálně zmonopolizované zdravotnictví v americkém stylu. Zajímejte se o to, co se děje, připojte se k peticím a protestním akcím mediků i odborářů. Tentokrát jde opravdu do tuhého!


Odkazy:

Adam B. Bartoš a iDnes: Chystá se obří tunel …

 

Petr Bendl o privatizaci nemocnic

 

Hana Brixi o reformě zdravotnictví

 

Petr Holub: Tunel za 200 miliard …

 

Petr Holub: Proč se bojíme privatizace …

 

Petr Holub: Zahraniční expert chválí Julínka …


Václav Hořejší: Chystá se obří tunel zdravotnictví …


Václav Hořejší: Reforma zdravotnictví – ideologie …

Pavel Hroboň reaguje na Chystá se obří tunel … 

 

Pavel Hroboň: Na politiky vás Harvard nepřipraví

 

Jan Payne o reformě zdravotnictví

 

Spoluúčast ve zdravotním pojištění – USA

 

Spoluúčast v zubní péči – USA

 

Spoluúčast v oční péči – USA

 

Stanovisko univerzit k plánované přeměně fakultních nemocnic na a. s.

 

Tribun o zdravotnické reformě

 

Umlaufoviny: Ne Julínkovým akciovkám

 

Usnesení evropské federace lékařů zaměstnanců

 

 

 


 

 

Přejít do diskuze k článku