Současná finanční situace českých rodin

Dnešní ranní zpráva na Novinkách: „Když se přesto podaří dát stranou nějakou částku, nejde, upozorňuje průzkum, o závratné sumy. Měsíčně dá stranou částku do 2500 korun kolem 14 procent domácností, částku do 5000 Kč devět procent, do 7500 korun 12 procent, větší sumu uspoří 7 procent českých domácností.

Zjištěným faktům odpovídají i jiné průzkumy, například agentury STEM, ale také šetření Českého statistického úřadu, podle kterého byl pro 40 procent rodin problém zaplatit nečekaný výdaj sedm tisíc korun.

Důvodem, proč se poměrně značné části rodin nedaří šetřit, jsou podle analytika Michala Kozuba stále rostoucí výdaje a růst cen bydlení, energií, potravin, které pohltí veškeré rodinné příjmy.

Stoupající podíl pravidelných měsíčních výdajů na bydlení, energie, potraviny, ale i dopravu potvrzují i pravidelné zprávy ministerstva práce a sociálních věcí o příjmech a výdajích obyvatel. Podle ministerstva přes růst průměrného platu, který překročil 23 tisíc korun, na něj v reálu nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců

Na to, že výdaje, ale i odvody státu rostou rychleji než příjem, upozorňují i odbory. Podle šéfa makroekonomických analytiků Českomoravské konfederace Martina Fassmana daňová reforma, kterou chystá vláda spolu s penzijní a zdravotnickou reformou, ještě dále zvýší zatížení zaměstnanců.

Například u člověka s hrubým měsíčním příjmem deset tisíc korun bude roční nárůst nákladů způsobených reformami činit až 8064 korun, což je jeden čistý měsíční příjem, říká Fassman. U občanů s průměrným příjmem bude roční dopad téměř ve výši poloviny měsíčního čistého platu, dodává.

Sociální rozdíly se budou podle odborů zvětšovat. Že už dnes vznikají poměrně velké rozdíly v možnostech rodin, potvrzuje Český statistický úřad“.

Není to žádné radostné čtení, že?

A vládní politika dělá všechno pro to, aby se rozdíly dále zvětšovaly. Mimochodem – nedávno jsme se mohli dočíst, že tato země má dalšího miliardáře. Zato důchodci se dozvěděli, že žádné mimořádné zvýšení důchodů nebude. Je to celkem pozoruhodný úkaz – v počtu majitelů jedné a více miliard jsme hravě dohonili západní Evropu, ale důchodci žijí za sumu, srovnatelnou s důchody minulého režimu. Nyní se chystá opatření v podobě zvýšené DPH a zdá se, že  naši důchodci budou se závistí vzpomínat na komunistické důchody. A bude jim houby platné, že mohou svobodně vycestovat, když nebudou mít za co.

Za přečtení rozhodně stojí blog Vladimíra Pikory „Vstoupit nebo nevstoupit do druhého pilíře?“ na Aktuálně. Tento ekonom velmi racionálně rozebírá připravovanou tzv. penzijní reformu, což však není nic jiného, než vládní dar obrovské sumy peněz do soukromých rukou. Ze zasvěceného pohledu vyplývá, že když potencionální střadatelé se obejdou bez fondu a zainvestují sami, vyhnou se povinnosti živit fondovou byrokracii a riziko budou mít úplně stejné.

Dokonce  i  Alexandr Tomský, obvykle zarputile přehlížející skutečnosti, dává najevo svou deziluzi v blogu „Zklamání české pravice z pravicové vlády…“ Jak hned věci vypadají jinak, když se sundají růžové pravicové brýle.

***

Stanův komentář: Počet lidí, kteří figurují v Centrální evidenci exekucí, se poprvé v historii přehoupl přes jeden milión. Vzhledem k tomu, že v ČR je cca 4,5 milionu domácností, dá se předpokládat, že takřka čtvrtina domácností čelí, nebo bude v brzké době čelit exekuci. Znamená to, že:

  • 22 % domácností čelí exekuci
  • dalších 16 % rodin nemá žádné úspory a žije z "ruky do huby"
  • 14 % domácností spoří měsíčně méně než 10 % průměrné mzdy
  • na druhé straně pouhých 7 procent domácností uspoří více než 30 % průměrné mzdy

Připravované reformy přitom mají tuto situaci ještě dále zhoršit.

Všímáte si také, jak čím dál více lidí, kteří chodí po chodnících českých měst, vypadá ošuntěle a nezdravě, jak přibývá lidí, kteří na sobě mají špinavé oblečení a páchnou?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments