Sportem k trvalé prosperitě II







Sazka a.s. – moje firma, můj byznys

http://www.sps.cz/AKTIVITY/stavba%20roku%202004/Sazka%20Arena.gifNa začátku byla SAZKA, podnik pro organizování sportovních sázek, Praha 1, Nekázanka 5. Společnost byla založena ÚV ČSTV dne 31. 12. 1965 a činnost ukončila 15. 2. 1993. Nástupcem je Sazka a.s., IČO 47116307. Výroční zpráva za rok 2009 má 183 stran. Je to poučné čtení pro každého, kdo si chce udělat podrobnou a ucelenou představu o rozsahu podnikání této společnosti. Skutečný rozmach firmy zajistil nový manager amerického střihu. Na 4. valné hromadě 26. 3. 1994 byl zvolen místopředsedou ČSTV na návrh Srba a krátce na to byl nainstalován jako člen představenstva 25. ledna 1995 JUDr. Aleš Hušák. Anonymní internetové hlasy tvrdí, že pro ČSTV měl skvělé doporučení díky své vazbě na StB. Navíc byl osobní přítel Josefa Tošovského a byl a je skvělý manažer, bohužel na špatné straně barikády. Sama za sebe mluví pamětní deska ve sportovní hale.

Návštěvníkům Sazka arény nabízíme následující desatero podnikání podle pana Hušáka:

  • Bez lidí, kteří vám věří nebo jsou vám bezmezně oddáni, jste předem svou věc prohráli.

  • Musíte věřit, že vaše věc dobře dopadne. Nikdo a nic neporazí vás a vaši myšlenku, pokud jste přesvědčeni o její správnosti a vše pořídíte její realizaci. Tím dokážete všechno, na co pomyslíte.

  • Nesmíte ani na vteřinu zapochybovat o svém konání, a to ani v nejhorších okamžicích, které vám osud pošle do cesty.

  • Myslete pozitivně, protože strach, zloba a nenávist jsou temnou stranou síly, která v případě, že jim podlehnete, bude příčinou toho, že se vám nepodaří nic z toho, co chcete.

  • Horizontální způsob řízení je výmyslem akademických poslucháren. Nejúčinnějším nástrojem řízení je diktatura, občas zjemněná metodou cukru a biče.

  • Žádná ulice není slepá. Vždy existují alespoň dva další východy.

  • Na kompromisy je čas až po dokončení díla.

  • Nikdo za vás nic neudělá.

  • Nečekejte vděk, žádného se vám nedostane. Nebudete alespoň nepříjemně překvapeni.

  • Přes veškeré možné úsilí musíte mít zatraceně velké štěstí.

  • A nakonec nezapomeňte, že každá iniciativa a úspěch budou v Čechách po zásluze potrestány.

Aleš Hušák, Praha, březen 2004

http://hn.ihned.cz/attachment.php/170/12209170/NxyaoKJzu3QsU6SMP0pnjdI7Brbit28h/2.jpg

Předseda představenstva o sobě dějinám řekl vše, co považoval za nutné. Nezbývá než říci něco málo říci o vzniku budovy stojící kolem pamětní desky. Ta je dnes momentálně svým majitelům poněkud na obtíž.

Ekonomická nenávratnost investice

Sportovně-kulturní aréna, jejíž stavba stála firmu Sazka a.s. zhruba osm miliard korun, splatí investice nejdříve v roce 2021. Podle generálního ředitel Sazky Aleše Hušáka je investice do arény nevratná. Aréna je schopná platit sama svou údržbu, své nepřeúčtovatelné náklady a drobný rozvoj… V žádném případě ale nestačí na to, aby dokázala platit peníze, co byly použity na její výstavbu. Hala rozpoutala vášně od samého počátku. Zavádějící a neúplné informace stály za rozhodnutím o stavbě. Souhlas majoritního akcionáře ČSTV byl později zdůvodňován písemným příslibem.

„Osobní postoje poslanců Miroslava Kalouska a Josefa Hojdara Sazka prezentovala jako stanoviska klíčových výborů sněmovny, jimž oba politici předsedali. Kalousek stál v době vydání dokumentů v čele rozpočtového výboru, Hojdar řídil výbor hospodářský.“

Čas oponou trhnul a osobní postoje se už jistě trochu změnily. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vyloučil jakoukoli pomoc ze strany státu. Spor o ručitelský závazek ČSTV dokumentuje informovanost o získání cizích finančních zdrojů pro výstavbu. Je zřejmé, že ostatní členové toho nevěděli mnoho. Proč jim to ti informovaní neřekli, to je úplně jiná otázka hodná zamyšlení. Předseda představenstva Sazky a.s. může mávat dávno zapomenutými sliby politiků z doby, kdy stavbou arény „zachraňoval“ hokejové mistrovství světa. Získal je stejně jako každý jiný majitel velké společnosti, náhodou se potkali na golfu a prohodili slovíčko. Jen někteří politici do této společnosti nezapadli. Premiér Špidla dříve uvedl, že pokud by vláda dala Sazce garance na výstavbu haly, nebylo by na důchody. Byla to prorocká slova a zodpovědné rozhodnutí vlády. Připomenout si tu slavnostní chvilku při otevření můžete zde. Dodejme, že na zahájení premiér Špidla pozván nebyl, zato tam byl pan prezident Václav Klaus. Doprovázel to už je dnes klasický Hušákův výrok: "Jestli premiér řekne, že to tak nemyslel, tak jsem to také tak nemyslel, a rád si s ním podám ruku."

Zvlčení managmentu

Akcionáři největší loterijní společnosti v zemi dlouho nevěděli, co se v jejich společnosti děje. Sazka jim poskytovala minimum informací a dlužila sportovním svazům jen za minulý rok téměř čtvrt miliardy korun. Platů "managementu" se to ale nijak nedotklo. Vedení si žilo nerušeně samo pro sebe. Jako majitel společnosti ve skutečnosti jednal jen předseda představenstva a jeho věrní přátelé-spolupracovníci, na které se mohl bezvýhradně spolehnout. Koho chleba jíš, atd.

Byly učiněny i pokusy o kontrolu Sazky ze strany NKÚ. Tato aféra svědčí o skutečném vztahu a.s. Sazka a ČSTV. Členové NKÚ chtěli uskutečnit kontrolu hospodaření společnosti, tak jak to požadovali delegáti valné hromady. Management a.s. Sazka tomu zabránil, ale odezva ze strany ČSTV nebyla žádná. Žádné potrestání, odvolání pracovníků, provedení pozdější kontroly, zkrátka nic. Všechno klapalo jen do té doby, dokud byly ve firmě peníze. Představu o dozoru nad chodem společnosti, který měl vykonávat skutečný majitel, si můžete udělat ze zpravodajství českého rozhlasu. Citujeme ze zprávy. Dlouholetý předseda dozorčí rady Jaroslav Pekař připouští, že informace o platech manažerů v čele s Alešem Hušákem jsou pro akcionáře nedostupné. Zajímavé zjištění od předsedy dozorčí rady: „Jaký je plat Aleše Hušáka neumím říct. A dozorčí rada to také neví,“ uvedl. Výplaty, bonusy, odměny…, všeho bylo dost. Ano soudruzi, dobře se to žilo, a nahospodařený kapitál se také investoval podle osobních choutek. Tomu se zalíbilo na chudém venkově, onomu zase na malebném ostrově, tam, kde hledají místo k odpočinku ti nejlepší z nejlepších, a z celého světa, i Roman Abramovič. Aleš Hušák odmítá okolnosti nákupu drahého sídla na španělském ostrově Menorca vysvětlit. Když se Český rozhlas ještě v loňském roce šéfa Sazky dotázal, jestli vlastní nějakou nemovitost v zahraničí a jestli může doložit původ peněz na její pořízení, mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund e-mailem odpověděl: „Domnívám se, že takovýto dotaz na manažera soukromé společnosti ani nemůžete myslet vážně. Generálního ředitele, který je služebně v zahraničí, s ním ani nebudu obtěžovat.“

Dluhy, splátky úvěrů

Celkové dluhy Sazky činily koncem roku 2010 podle propočtů týdeníku Euro celkem zhruba 10 miliard korun. Každému je jasné, že sport v Česku čekají těžké časy. Finance už nepotečou, kohoutek možná přestane i kapat. Přesto, že vedení sportovních svazů sdružených v ČSTV už dnes asi zná realitu, jsou tito hoši, kteří spolu mluví, úplně v klidu. V první části nazvané ČSTV nebo "sportovní" a.s. (s.r.o) jsem popsal způsob, jakým manažeři pohlížejí na majetek, který spravují. Panu Hušákovi do toho akcionáři nikdy nemluvili, pokud běžely finance přes podniky přímo zřízené nebo kapitálově ovládané Sazkou do jejich klokaních svazových kapes. Mají své privátní jisté a zdá se, že to mají zajištěné i legálně. Problém nastal, když se obsluha dluhu za Sazka arénu dostala na limitní hodnotu zisku Sazky a.s. Už dnes dostávají sportovní svazy pouze polovinu toho, co před zahájením stavby. Je jisté, že budou dostávat ještě méně. Sport je bezpochyby pro stát důležitý. Kde bude naše vlastenectví bez medailí? A tak vláda poslala Bezpečnostní informační službu šetřit skutečný stav věci. Zjištění, která zdokumentovaly (aktualne.centrum.cz -14.10.2009) dámy Sabina Slonková a Kateřina Eliášová, jsou zde:

Podle loňské zprávy BIS Sazka používala na splátky za arénu i peníze, které měly původně putovat na veřejně prospěšné účely sportovním svazům. (…) Peníze původně určené rozvoji sportu v Česku přes kolečko spřízněných firem neplynou sportovcům, ale na sanaci vysočanské arény. Sazka své zákonné odvody do sportu posílá přes společnost Občanské sdružení Zelený ostrov, které založili samotní akcionáři Sazky. Po splacení leasingu se právě tato instituce má stát vlastníkem haly.

Finanční kolečko popsané BIS však probíhalo následovně:

1) Sazka pošle Zelenému ostrovu odvody na sport

2) Sdružení převede peníze současnému majiteli haly – sesterské firmě Sazky Bestsport

3) Bestsport splatí zpět Sazce půjčku na halu

4) Samotná Sazka následně peníze využije na splacení emise dluhopisů.

Svazy vždy házely vinu na stát. Vedení společnosti Sazka i její hlavní akcionář (Český svaz tělesné výchovy a sportu) doposud vždy tvrdili, že za existenční potíže sportu může stát. Zejména kvůli novele zákona, který zamezil vratce DPH. V zásadě na tom samém trvají i v aktuálních reakcích na zjištění BIS.

„Je to naprostý nesmysl. O výstavbě haly rozhodli sami akcionáři Sazky, které o to požádal stát. A stát rozhodl o změně daňových podmínek, kdy Sazka musí odvádět státu peníze, které pak chybějí svazům. A navíc: podléháme kontrole ze strany ministerstva financí a nikdy nic takového nebylo rozporováno,“ prohlásil mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Předseda ČSTV Vladimír Srb mluví při hodnocení závěrů BIS podobně: „Je zavádějící a neodpovídá to základu.“

K tomu řekl tehdejší předseda vlády toto: Mirek Topolánek: "Jsem přesvědčen, že problémy Sazky jsou také daní za neschopnost politické scény vyřešit regulace loterií a hazardu. Osobně se zasadím o to, aby Sněmovna schválila lepší zákon pro řešení problémů v této oblasti."

Stanovisko svazu je zde. Stojí za přečtení, i když funkcionáři svazu si v sebekritice nijak nelibují. Vlastní zavinění necítí.

Řešení se najít musí a jeho součástí bude snad i lepší zákon o loterijních službách. Jedno je jisté: ČSTV nevystupuje v zájmu amatérského sportu, a toto platí už od počátku tunelování, tj. od vzniku nového svazu. Způsob, jakým se rozhodlo o arénové dluhové pasti, je více než výmluvný. Manažeři VV ČSTV by měli nastoupit do sportovních tepláků a odpochodovat…

Zodpovědná správa majetku není v jejich silách a nalezení řešení také ne. Ten, kdo nadělal dluhy, nemůže přece hledat řešení na jejich splacení. Způsob podivného vícestupňového financování celé stavby Sazka arény dal dohromady právě pan Martin Ulčák, osobní dlouholetý známý pana Hušáka. Pan Martin Ulčák – Atlanta Safe a.s. (s.r.o .). Poslední měsíc vystupuje jako osoba zmocněná Sazkou pro jednání s věřiteli a jako takový má hájit zájmy akcionářů, tedy sportovních svazů. Současně akcionářům předkládá nabídky, čímž se stává protistranou. Jasný střet zájmů. Kdo stojí za Ulčákem? Je to sice legitimní otázka, ale bez šetření orgánů činných v trestním řízení se nedozvíme nic.

Jak by řekli soudruzi: zdroje jsou. Na otázku po legalitě těchto zdrojů by měla odpovědět finanční policie a příslušné daňové úřady. Házet vidlemi peníze do černé díry financování sportu ministr financí Kalousek nechce. Nebere to jako povinnou tréningovou dřinu. Je jasné, že není sportovec, a navíc podporuje konkurečního katolického Orla.

Je zarážející, že stát dosud neshledal žádné nedostatky v dřívějších přesunech majetku sportovních organizací. Tunely se zdroji peněz se dělaly proto, aby zisk směřoval mimo původní záměr vkladatele majetku (státu). Toto vytunelování nezůstane pro český amatérský sport bez následků. Pan ministr MŠMT Dobeš momentálně zastává názor, že pánové z vedení ČSTV mají strach z vůdce sekty.

Pane ministře, souhlasím s vámi, že strach z vůdce tam bude, ale sektou bych tuto partu nikdy nenazval. Jejich bohem je manon a vede je neviditelná ruka vlastních zájmů. Jako ostatně velkou oblast „managementu“ této zajímavé res publica na český způsob.

 

Převzato z Umlaufovin

 

1. díl

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments