Svět ruskýma očima 11




Írán: Sankce a ropně-plynová spolupráce s Ruskem

Aldar Kasajev

Září 29, 2010

http://www.trideniodpadu.cz/trideniodpadu.cz/Fankluby/Entries/2009/1/23_FAN_CLUB_Ropne_ropy_files/OilRig_CA.jpgNavzdory dopadům světové finanční krize a tuhým sankcím vykazuje Írán vysoké tempo růstu svého průmyslu. Od roku 2008 do roku 2009, tedy za jeden rok, zlepšil svou pozici v uvedeném ukazateli z 57. na 22. místo mezi 168 hodnocenými státy. Jeho tempo růstu bylo v roce 2008  4,5 % a v roce 2009 4 %.

Se spoluprací Íránu a Ruska je to obtížné. Všechny společné projekty jsou buď ukončené, nebo dokončené. Sankce, které byly uvaleny na Írán, jsou pro Spojené státy důvodem k zablokování svého trhu pro neposlušné společnosti, které by Íránu dodávaly benzin nebo spolupracovaly v rozvoji ropného průmyslu. Navíc EU jde po energetickém sektoru, bankách a dopravě. Přitom zahraničním investorům, investujícím v Íránu v uvedených oborech, hrozí pokuty.

Moskva považuje jednostranné sankce Washingtonu a Bruselu za nepřiměřené a odmítá, aby byly rozšiřovány na třetí země, neboť by to poškozovalo společnosti i fyzické osoby těch států, které svědomitě plní sankce RB OSN. Je pravda, že ještě dříve, než byly sankce OSN vyhlášeny, a ty nezahrnují ropný a plynový průmysl, ukončily pod tlakem USA velké světové i ruské společnosti z této sféry, vyjma Gazprom, spolupráci s Íránem. Například Lukoil Oversiz, který až donedávna spolu s norskou StatoilHydro prováděl průzkumné práce na jednom z íránských polí, je ukončil. Ruská společnost navíc přestala do Íránu dodávat ropné produkty.

Mezeru ve zrušených dodávkách S-300 by mohla nahradit spolupráce v energetice. Podobně to vidí i Teherán. Írán nemá průmysl na zpracování ropy a je závislý na dodávkách. Nehledíc na Lukoil Oversia projednává Moskva s Teheránem společné projekty, při nichž má dojít ke kooperaci v ropném a plynovém průmyslu. Írán má také vážný zájem na výrobě zkapalněného plynu. V článku jsou uvedeny akce jmenovitě. Na íránském trhu se však také začali uplatňovat Číňané a jeden kontrakt už Rusům vyfoukli. Jedná se o práci na ropném poli Severní Azadegan. Společné ropně-plynové projekty na ropném poli Jižní Pársí má v plánu ruský SIBUR Holding. Největším ruskoíránským projektem je účast Gazpromu na rozpracování ropných polí Jižní Pársí, kde se nachází 8 % světových a polovina všech íránských zásob plynu.

Západní media oznamují, že co nevidět začnou Gazprom něfť, Rosněfť a Tatněfť zásobovat Írán benzinem. Několikrát tyto plány potvrdil i ruský ministr energetiky Šmatko. Uvažuje se i o společné bance na financování ropně-plynových a ropně-chemických projektů a vybudování společného podniku. Rovněž Lukoil nevylučuje návrat ke spolupráci.

Jak všechno dopadne, je nejisté. Nejedná se jen o politické těžkosti, vyskytují se i obchodní. Tranzit materiálu půjde přes další země, jmenovitě Turkmenistán a Azerbajdžán, a tyto země budou rovněž chtít na přepravě něco „trhnout“. Mosva má přitom dilema. Ráda by upevnila spolupráci s tak perspektivní zemí se zásobami ropy a plynu a na druhé straně si to nechce "rozházet" s Washingtonem.

Převzato z Fondsk.ru

***

Čínská CNPC otevřela nové vydatné plynové pole v Turkmenistánu

Září 30, 2010

http://turkmenistan.gov.tm/_rus/uploads/posts/1218213968_1.jpgČínští specialisté objevili nové ohromné plynové pole v Turkmenistánu. Podle předběžného ohodnocení může tento zdroj dát více než 100 miliard kubíků paliva. Jedná se o lokalitu Oja-21, nacházející se na pravém břehu Amudarji. Vypadá to, že se v blízké budoucnosti Čína stane největším světovým dovozcem turkmenského plynu. Koncem roku 2009 byl otevřen přeshraniční plynovod v délce 2000 km, který prochází Turkmenistánem, Uzbekistánem, Kazachstánem a Sin-Tiangem. Každoročně bude dodávat Číně 40 miliard kubických metrů plynu.

(CNCP = China National Petroleum Corporation)

Převzato z China PRO.ru


***

Pro skromného maršála ani Stalin nepředstavoval zákon

Září 30, 2010

File:Vasilevskij A..jpgV článku se autor Andrej Jevsejev věnuje osobnosti jednoho z vojenských velitelů 2. světové války, maršála A. M. Vasilevského. Připomíná, že to byl jediný z velitelů, který neměl žádný neúspěch, ač se jich dočkali i tak význační maršálové, jako byli Vatutin, Žukov nebo Rokossovskij (z posledního se po válce stal polský ministr obrany, měl zřejmě skutečně polské kořeny – pozn. překl.). Jemu blízcí na něho vzpomínají jako na člověka skromného a mírného. Ovšem profesně byl pevný  a nebál se postavit ani Stalinovi. Letos by mu bylo 115 let. Ve 2. světové válce rozpracovával několik velkých opercí, v tandemu se Žukovem zajistil vítězství v bitvách o Moskvu, Stalingrad, u Kurska, avšak vždy byla všechna sláva přisoouzena vojevůdci Žukovovi. Přitom plány operací osobně tvořil Vasilevskij.

V jednom případě se mu nepodařilo přesvědčit Stalina k přijetí rozsáhlého útoku na jaře 1942. Diktátor Stalin jeho návrh odmítl a následek byl katastrofální. Porážka pod Charkovem, zničení 2. útočné armády pod Leningradem a porážka na Krymu. V opačném případě nemuselo být tolik zbytečných obětí.

Maršál sám některé bojové akce vedl. Nejvýznamnějšími byly dobytí Královce a vynikající, nezaslouženě zapomenutá Mandžuská operace. Po válce zastával funkce na sovětském ministerstvu obrany. Zemřel v roce 1977.

Jeho okolí jej hodnotilo jako člověka zdvořilého, který, raději než by přikazoval, přesvědčoval. I válku se snažil vést co možno nejhumánnějším způsobem s ohledem na minimalizaci obětí.

Převzato z Pravda.ru

***

Mimořádný summit jihoamerického svazu UNASUR vzhledem k situaci v Ekvádoru

Říjen 1, 2010

http://www.thedailystar.net/latest_photo/2010/10/01/2010-10-01__Ecuador%20president.JPGKvůli nepokojům v Ekvádoru byl urychleně svolán mimořádný summit Unie jihoamerických národů (UNASUR) do argentinského hlavního města. Ekvádorský president byl držen v nemocnici a osvobozen vojáky. UNASUR mu vyjádřila podporu a odsoudila pobuřování proti němu s tím, že není možno dopustit, aby zákonně zvolená vláda byla pod tlakem kruhů, které nechtějí ztrácet svá privilegia, jak řekl argentinský prezident.

UNASUR, deklarovaná v roce 2004 v Cuzcu, byla založena až v roce 2008 v Basilii, a její současné sídlo je v ekvádorském Quitu. Je to organizace, která si klade podobné cíle jako EU, tedy volný pohyb osob, společnou měnu a parlament. Jejími členy jsou Argentina, Bolivie, Brazilie, Ekvádor, Chile, Guayana, Kolumbie, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay a Venezuela.

Correa je prezident především chudých Ekvádorců. Pomohl stabilizovat státní hospodářství tím, že prohlásil státní dluhy za nepřiměřené, odmítl je platit a tvrdě vyjednával dohody s ropnými i dalšími nadnárodními společnostmi. Příčinou současných bouří v Ekvádoru byl přijatý zákon na nahrazení výplat dávek při služebním povyšování policistů a vojáků medailemi. Přitom intervaly povyšování se prodloužily z pěti na sedm let. Demonstrací se účastnili jak policisté, tak vojáci, avšak vojenské velení projevilo prezidentovi loajalitu.

Převzato z Fondsk.ru (zde, zde a zde)

***

Bin Ládin orodoval za živly postižené muslimy

Říjen 1, 2010

http://www.abc.net.au/reslib/200709/r174926_663590.jpgUsáma Bin Ládin vyzývá k poskytnutí pomoci všem muslimům postiženým živelnými pohromami a válečnými konflikty. Informuje o tom Associated Press s odvoláním na americkou agenturu SITE Intelligence Group. Terorista č. 1 navrhl vytvořit za tím účelem fond. Zároveň kritizoval muslimské státy za to, že jejich představitelé dávají nadměrné prostředky na armádu, místo aby je poskytli strádajícím. Dle shora uvedené agentury byl poslední záznam Bin Ládína z března t. r., kdy hrozil teroristickými útoky kvůli věznění Chalíla Šejka Muhammada, jednoho z organizátorů 11. září. Ovšem pravost tohoto záznamu se nepodařilo ověřit.

Převzato z Lenta.ru

Stanův komentář: Lenta.ru by měla vždy důsledně uvádět, který ze tří Bin Ládínů zrovna vystupuje…


***

Ruské loďstvo posiluje bojeschopnost v Arktidě

Říjen 2, 2010

File:K-535 Yuri Dolgorukiy at sea trials.jpgPokračuje posilování bojeschopnosti obanných sil obecného určení Severní a Pacifické flotily, dislokovaných v arktické zoně RF. Účelem je začlenění nových lodí nové konstrukce, oznámil hlavní velitel námořnictva RF admirál Vladimir Vysockij. Sdělil, že letos v červnu byla na vodu spuštěna atomová ponorka – křižník, nesoucí křídlaté střely „Severodvinsk“ a konají se státní zkoušky nové raketové ponorky „Jurij Dolgorukij“. Rovněž se chystá budování admirálské fregaty „Admirál flotily Sovětského svazu Gorškov“.

Vysockij dále sdělil, že předsedovy vlády byly předány dokončené návrhy na zajištění vojenské bezpečnosti Severní mořské cesty, včetně dalších souvisejících opatření.

Převzato z Rian.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments