Svět ruskýma očima 200

"To není letadlo, to je jednoduše UFO": ruská stíhačka S-35S ohromila Le Bourget

Anastasia Popova


Červen 17, 2013


Po celý týden bude na pařížském letišti Le Bourget probíhat mezinárodní aerosalon. Mezi ostatními společnostmi bude své nejnovější stroje předvádět také 46 ruských společností. Premiéru zde budou mít tři pozoruhodné stroje – stíhačka Su-35S, letadlo Jak 130 a bojový vrtulník Ka-52. Čtyřicet čtyři zemí zde předvádí vzorky civilní i vojenské techniky. Pozornost všech se soustřeďuje na nejnovější ruskou stíhačku Su-35S. Francouzi ji umístili do centra hlavní trasy.


Nejmohutnější stíhačka světa čtvrté generace má dolet více než 3,5 tisíce km. Je osazena třicetimilimetrovým dělem, může nést 12 zavěšených raket a bomb, její dostřel je přes 400 km a palubní radar umožňuje sledovat objekt na vzdálenost přes 80 tisíc metrů. Konstrukce vydrží přetížení 14,5 G, přičemž pro člověka je hranice 10 G. Kabina pilota ochrání.


Zkušební letec, hrdina Ruska Sergej Bogdan, testoval více než padesát vojenských letadel. Tvrdí, že v Su-35 je zvláštní motor. Na 1 kg tahu připadá 1 kg váhy, což umožňuje provádět složité figury vysoké pilotáže.


Na Su-35 byl poprvé vyzkoušen vektor tahu. To je ve světě jedinečný přístroj, který dokáže udělat "palačinku" (blinčik), obrat o 360 stupňů v horizontální rovině bez ztráty rychlosti.


Zahraniční specialisté se o stíhačku zajímají ve zvýšené míře a Rusku v této oblasti přiznávají vedoucí postavení. Inženýr Kristian Kunovski říká: "Jsem v tomto oboru 22 let, viděl jsem mnohé, ale něco takového je neuvěřitelné. To není stíhačka, to je jednoduše UFO. Upřímně říkám, že jsem poprvé v životě plakal radostí!"


Do konce roku 2015 má být ve výzbroji ruské armády takových letounů 48. Deset z nich se už staví. Rosoboronexport počítá se zahájením dodávek do zahraničí. Na aerosalonu La Bourget by se měly podepsat tři smlouvy na prodej tří strojů: Su-35S, Jak-130 a Ka-52. Kromě toho dojde i k předání prvního ruského dopravního letadla.


Převzato z Vesti.ru


***


Lidstvu naordinují potravinový prášek

Julia Koroleva


Červen 17, 2013


Čtyřiadvacetiletý programátor z Atlanty Robert Reinhardt připravil dosud neznámý prášek, který má nahradit lidem jídlo. Nazval jej Soylent. Rozmícháním prášku ve vodě se získá sladký nápoj bez vůně, podobný těstu na palačinky. Soylent bezvadně zahání hlad. Jsou v něm všechny nezbytné látky, které člověk potřebuje k životu: uhlovodany, tuky, bílkoviny, soli, stopové prvky a vitamíny. Například namísto rajčete je přidán lykopen a namísto obilí aminokyseliny. Jako tuk je použit olivový olej. V prášku jsou všechny výživné látky ve vyváženém složení, bez toxinů a kancerogenů.


Výzkumník uvedl, že se zamýšlel nad tím, jak každodenní návštěvy obchodů zabírají mnoho času a stojí hodně peněz. K tomu je třeba přičíst práci s přípravolu jídla a pomůcek k jeho výrobě. Všechna tato činnost je unavující zvláště pro osamělé lidi, kteří se nemohou stravovat v restauracích. Podle Reinhardta chybí lidskému organismu správné a potřebné proporce chemických prvků a nikoliv nedostatek potravy.


Životní tempo ve velkých městech prakticky neposkytuje dostatek času na přípravu normální stravy, proto se lidé často stravují ve fast foodech. Vynálezce prášku je přesvědčen, že Soylent může nejen nasytit, ale také přispět ke zlepšení zdraví. Stravování uvedeným práškem normalizuje trávení, stabilizuje hmotnost a nevyvolává nepříjemné pocity. Prášek je prost alergenů a zcela bezpečný.


Reinhardt uvažuje, že práškem lze nasytit celou planetu. Přitom dojde i k úsporám, protože Soylent je levnější než jídlo. Sám od února pojídá pouze svou zázračnou směs. Pije tři sklenice práškového nápoje denně, což mu zajistí denní potřebu jídla. Tato denní dávka stravy odpovídá doporučení Národní akademie věd USA.


Nedávno oznámil své přání začít vyrábět produkt ve velkém. Určitou část potřebných peněz k zahájení výroby má už nashromážděnou. Dietologové a lékaři projevili o vynález zájem. Podle některých by se touto umělou a vyváženou stravou mohla vyřešit otázka podvýživy v mnoha zemích.


Jiní lékaři naopak nejsou přesvědčeni, že jsou v koktejlu všechny látky v té formě, kterou může organismus přijmout. Podle nich mohou při výživě zázračnou směsí nastat problémy v trávicím traktu i dalších orgánech těla. Kritika produktu spočívá i v tom, že lidé při jídle potřebují prožívat uspokojení, namísto aby uvažovali o ekonomice při konzumaci prášku, který uspokojení morální ani estetické nepřináší.


Převzato z Pravda.ru


***


Syrská válka: Saúdská Arábie zesiluje působení

Vladislav Gulevič


Červen 18, 2013


V březnu 2013 dostali povstalci v Aleppu první těžké zbraně, dvěstědvacetimilimetrové raketomety. Za dodávkami stála saúdská zpravodajská služba v čele s princem Bandar bin Sultanem (1). Přímé dodávky zbraní nepomohly opozici zvítězit nad vládními vojsky a Rijád přešel na aktivní diplomacii. Během konference Organizace islámské spolupráce v Džiddě, kde se projednávala situace v Mali, se saúdský ministr zahraničí setkal se svým íránským protějškem k jednání o syrské záležitosti. Saúdové také vyjádřili ochotu hovořit s Teheránem o Libanonu.


Libanon hraje v otázce Sýrie důležitou roli. Mezi muslimy je zde 40 % šíitů a něco přes 20 % sunitů. Sunité mají politicky blízko k synovi zavražděného Rafíka Harírího Saadovi. Harírí senior měl vztah k saúdskému královskému dvoru a Rijád nyní do jeho syna vkládá naději.


V Libanonu vzniklo a upevnilo se šíitské hnutí Hizballáh orientované na Írán se snahou sblížit se se Sýrií, v níž vládnou alavité. Asadova podpora libanonských šíitů a Íránu vyvolává obavy o budoucnost sunitského společenství v regionální politice a ekonomice (Harírí junior patří mezi nejbohatší lidi světa).


Íránsko-saúdské jednání v Džiddě zřejmě nepřineslo očekávané výsledky, zájmy těchto dvou států se neshodují. Saúdská Arábie se snaží upevnit sunitský vliv, Írán naopak šíitský. Saudové jsou spojenci Washingtonu, Írán naopak jeho hlavní oponent na Blízkém východě. Obě země se rovněž liší v modelu státně teokratického řádu v islámském světě. Rijád a Teherán zde soutěží o vedení.


Třetím zájemcem o vedoucí roli je Turecko. Erdogan učinil "tah koněm". Zjistil, že muslimy nepřitahují sekulární zájmy a že se část sunnitů postupně radikalizuje, proto jakožto vůdce islamistické strany začal označovat Turecko za radikalizující se sunnitské území.


Pro Ankaru je na tomto poli těžké Saúdy obehrát. Proto se Turecko sblížilo s Íránem a ne se Saúdskou Arábií. Podle slov ministra zahraničí Íránu jsou Írán a Turecko středisky myšlení, politiky, ekonomiky a kultury islámského světa (3). To znamená, že si Ankara a Teherán dělí region napůl, aniž by braly v úvahu zájmy Saúdské Arábie.


Tím, že Rijád vyzývá Teherán k jednání, dává najevo, že mu dává přednost před Tureckem. Je to proto, že Írán je teokratický stát. Sekulární islámská země je pro Rijád nežádoucí a nežádoucí je také dávat ji před oči saúdskému obyvatelstvu. Dalším důvodem je snaha přetnout geopolitický svazek Teheránu a Damašku. Proto to setkání Saúda se Salechim.


Rijád spěchá, protože situace se nevyvíjí v jeho prospěch. Hizballah dobyl Kusajr, malé město při hanici s Libanonem, které dosud drželi povstalci, a to je pro Rijád taktickou porážkou. Kusajr má pro něj velký význam, opozičníkům v něm bylo poskytnuto mnoho peněz. Všechno to znamená, že Saúdská Arábie rozšířila svou pozornost také na syrsko-jordánské příhraničí(4).


Představitelé syrských povstalců navštívili později Saúdskou Arábii a dosáhli dohodu (s pomocí USA). Dosáhli také přesunutí hlavního sponzora teroristů z Kataru do Saúdské Arábie. Dostali 35 tun zbraní a saúdské tajné služby vstoupily do opozičního hnutí. Syrská opozice je v kontaktu s nimi prostřednictvím náčelníka štábu Syrské osvobozenecké armády Idrise. Ten má dostatečnou autoritu v Národní koalici opozičních sil, ovlivňuje i jednání se zahraničními sponzory, jeho vliv je přímým vlivem Rijádu. Saúdové jednají jak s radikály, tak se sekulární složkou syrské opozice. Snaží se přehrát Katar i Turecko, kteréžto země sázejí na tzv. umírněnou složku opozice. (4)


Sýrie není jen předmětem nepřátelství Západu a jeho arabských spojenců proti Bašáru Asadovi. Je zde také vzájemný zápas spojenců mezi sebou. Kdyby Bašár odešel, poskytlo by to možnost vytvořit nový arabský Východ od Iráku po Středozemní moře, v němž by neměl místo Írán a v němž by šíitové měli minimální vliv.


Například Katar vsadil na radikály a hned mu byla odejmuta možnost zásobovat syrskou opozici. Západ přemýšlí o tom, kdo povládne v Sýrii po Asadovi a v pletichách Kataru uzřel nebezpečí pro své dlouhodobé zájmy. Proto stanovil za hlavní zásobovače Saúdy. Dauhá se vyhnulo konfrontaci s Rijádem a ihned jeho kandidaturu podpořilo. Jakákoliv opozice k Saúdské Arábii by Katar odstranila ze hry.


Saúdská Arábie může vypadat v politickém islámu stabilně, neboť radikalismus exportuje za hranice. Dauhá podporuje nejen radikály, ale i politické organizace Muslimských bratří v Sýrii, Egyptě, Libyi i dalších arabských zemích, což proti němu staví Saúdy.


Nyní rozhoduje Rijád (pod dozorem Washingtonu), kdo bude jaké zbraně posílat do Sýrie (5). Tak se dostal o stupínek výše a je hlavním partnerem Evropy a USA. Pro Rijád syrský problém přetrvává. Damašek je tvrdší oříšek, než se počítalo.


V zahraničním tisku dosud koluje propagandistický nesmysl o tom, že Saúdská Arábie je schopna zajistit v Sýrii vládu sekulárních politiků ze skupiny Asadových protivníků (4). Tato informace je určena arabskému publiku. Podpora ze strany Saúdů je důležitá pro jinou geopolitickou misi v zájmu Západu.


Odkazy uvedeny u originálu článku


Převzato z Fondsk.ru

***


Rusko zlikviduje dluhy SSSR vůči Finsku, ČR a Černé Hoře

Červen 18, 2013


Dluhy vůči Slovensku a Srbsku jsou již splaceny, jak sdělil ruský ministr financí. Stalo se tak 15. a 24. května. Státní dluh vůči Slovensku činil 1,7 miliard dolarů a vůči Srbsku 288,8 milionů dolarů. Dluhy dostalo Rusko do vínku, když převzalo odpovědnost za závazky bývalého Sovětského svazu, které nastaly v rámci obchodování s ČSSR (slovenský podíl) a SFRJ (srbský podíl).


Po dohodě s uvedenými zeměmi se dluhy splácely především dodávkami průmyslového zboží ruské výroby a částečně i penězi.


Počítá se s tím, že do konce tohoto roku budou splaceny dluhy vůči Finsku, ČR a Černé Hoře.


Převzato z News.mail.ru


***


Ministerstvo financí Velké Británie zaplatí íránské bance za sankce

Alena Miklaševskaja


Červen 20, 2013


Největší soukromá íránská banka Bank Mellat dosáhla vítězství u Nejvyššího soudu Velké Británie. Prokázala, že sankce proti ní uložené britským ministerstvem financí nebyly opodstatněné. Protože se ministerstvu financí nepodařilo obhájit odůvodněnost uvalení sankcí, bude muset zaplatit soudní výlohy a možná i kompenzaci. Poprvé bylo soudní řízení za zavřenými dveřmi.


K sankcím došlo v březnu s obviněním, že bankovní operace této banky podporují íránský jaderný program. Od této chvíle byly zastaveny všechny její operace a aktiva v objemu 183 miliony eur byly zmrazeny. Banka podala odvolání k Nejvyššímu soudu Velké Británie, který případ projednával po určitou dobu za zavřenými dveřmi kvůli tomu, aby  mohli svědčit spolupracovníci tajných služeb. Zástupci Bank Mellot také proto nemohli být přítomni části zasedání a nemohli slyšet svědectví proti své bance.


Bank Mellot byla založena v roce 1980 sloučením deseti soukromých íránských bank. V Íránu má 1800 poboček a krom toho i pobočky v Turecku, Jižní Koreji a Londýně. Dceřinnou banku má v Dubaji. V roce 2011 byla její aktiva 62 miliard dolarů. Patří mezi tisícovku největších bank světa.


Britský nejvyšší soud se usnesl, že uvalení sankcí bylo "neopodstatněným a nelogickým" krokem ministerstva financí. Navíc konstatoval, že ministerstvo nedodrželo příslušný postup a sankce dalo, aniž by uvědomilo postiženou banku, která se tak nemohla odvolat. K tomu ještě tři z deseti soudců míní, že ministerstvo financí v tomto případě neprokázalo nutnost vést soudní jednání v uzavřeném režimu. Rozhodnutím soudu budou sankce zrušeny. Zástupci banky oznámili, že budou prostřednictvím žaloby žádat kompenzace za škodu ve výši přes 500 milionů liber.


Toto je už druhé vítězství Bank Mellat v Evropě v tomto roce. V lednu zrušil Tribunál evropského práva sankce EU z roku 2010, uvalené ze stejného důvodu jako sankce britské. Rada EU se odvolala a až do projednání nebudou prostředky bance uvolněny. Dosud nejsou také zrušeny sankce na banku ve Spojených státech.


Převzato z News.mail.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments