Svět ruskýma očima 231

2013: skandály v americkém zdravotnictví

Machinace s pojištěním, nezodpovědnost ošetřovatelů k lidem s omezeními, epidemie způsobené zločinnou ledabylostí lékařských odborníků, násilí a mučení ve věznicích CIA schvalované lékaři, atd.


Leden 9, 2014


1. Návštěvy duševně chorých

Namísto toho, aby lékaři z  Rawson-Neal Psychiatric Hospital v Nevadě  své pacienty léčili, tak je v průběhu pěti let posílali linkovými autobusy do jiných států. Jednalo se o půldruhého tisíce osob. Nyní lékaři ujišťují, že tato terapie pomohla Američanům najít svou cestu domů po návštěvě úžasného Las Vegas, který prý může přechodně zbavit rozumu i nejvyrovnanější povahy.


Konkretní příklad: Pacient byl v únoru odeslán autobusem do Sacramenta, kde jej nikdo neznal. Neměl peníze ani doklady, takže nemohl dostat ubytování ani léky. Pokusil se o sebevraždu. Všimly si jej sociální služby a ty vyvolaly skandál. Existuje řada podobných případů svérázné "turistické terapie".


Vrcholní manažeři uvedeného blázince svalují odpovědnost na stát Nevada a tvrdí, že tato praxe započala v době, v níž jim podstatně snížili finance na ústavní léčení.


2. Meningitida z lékárny

K polovině března zemřelo už 48 osob a 720 bylo hospitalizováno s diagnózou kryptokokální meningitida. Nemoc se začala šířit v říjnu 2012. Poté se zjistila kontaminace preparátu, který se aplikoval injekčně proti bolesti zad. V této době se už preparát dostal do 75 zdravotnických zařízení 23 států a byl aplikován 14 tisícům pacientů. Nakonec se meningitida rozšířila do 19 států. U některých pacientů se v místě vpichu objevily druhotné komplikace.


V lednu 2013 bylo proti dodavateli preparátu, lékárenské společnosti NECC, podáno přes 400 žalob. Mezi tím se provalilo, že preparáty nejsou připravovány v hygienických podmínkách.


V USA nevznikla taková situace poprvé. Washington Post uvedl, že farmaceutické společnosti Amgen a Johnson & Johnson roky uplatňovaly na americkém trhu drahé léky proti anémii, které nejenže neúčinkovaly, ale ještě napomáhaly  vzniku rakoviny i dalších těžkých onemocnění.


3. Sériové infikování

Třiačtyřicetiletý zdravotník David Kwiatkowski byl v prosinci odsouzen k 39 letům vězení. Podle jednoho z žalobců organizoval epidemii v 8 státech USA. Po 4 roky objížděl USA a přijímal práci v různých nemocnicích. Nikde se dlouho nezdržel a pokaždé za ním zůstali lidé nakažení hepatitidou C. Byl to narkoman, který pacientům kradl injekce proti bolesti a aplikoval je sobě. Stříkačky znovu plnil a píchal je pacientům. O tom, že je sám nositelem viru věděl. Nakonec se na jeho praktiky přišlo. Na podnět jedné newyorské nemocnice se začalo pátrat v neobjasněných případech. Bylo zkontrolováno 12 tisíc osob, u 45 byla diagnostikována hepatitida C. Aféra kolem zneužívání drog ve zdravotnických zařízeních byla ukončena.


4. Trýznitelé v Guantánamu

V listopadu byl v USA uveřejněn dokument s názvem "Opuštění etiky: profesionalita lékařských odborníků a násilí na vězních v průběhu "války s terorem". Vyšetřování se účastnilo 20 uznávaných expertů. Během dvou let prostudovali odtajněné protokoly z Guantánama, z věznic CIA a Pentagonu v Afghánistánu a Iráku.


Z dokumentu komise je patrno, že lékaři armády USA překračovali Hippokratovu přísahu  a dávali souhlas k mučení podezřelých z terorismu a někdy na něm dokonce participovali. V dokumentu je podtrženo, že lékařští odborníci na žádost pracovníků CIA nebo ministerstva obrany USA způsobovali obviněným velkou trýzeň. Američtí vojenští lékaři, psychiatři a psychologové prvních deset let po 11. září spolupracovali na "tvrdých nelidských a lidskou důstojnost urážejících jednáních s vězni", konaje podle výnosů vojenských velitelů a dvou prezidentů USA – Bushe a Obamy. Lékaři radili vojákům, jak co nejúčinněji provádět topení, znemožňovat spánek a přetěžovat smysly, aby vynutili informaci nebo přiznání.


5. Rakovinové oddělení

Ke dvěma letům vězení byl odsouzen člověk, který americkým lékařům prodával narkotika pro nemocné rakovinou, která byla údajně vyrobena v USA  podle tamní legislativy. Situace byla ale jiná. Léky se dodávaly do Kalifornie ze zahraničí, tady se nově balily a distribuovaly. Podle zvláštního agenta FBI bylo do případu zapojeno přes 50 lékařů, kteří tak získávali až 30 % z ceny v USA vyrobených a povolených preparátů. 


Během šesti let bylo těchto falšovaných léků prodáno za více než 7 milionů USD. Agent FBI k tomu řekl: "Čekáte od lékařů, že vás budou léčit a nikoliv vědomě vystavovat jakýmsi nebezpečím. Avšak když lékaři používají preparáty neschválené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (Food & Drug Administration – FDA), nikdo neví, co dostáváte. To je pro zdraví pacienta nebezpečné." 


Další případ se týká 48 roků starého lékaře. Byl obviněn z podvodu. Tento chamtivý lékař vystavoval své pacienty s rakovinou ve stadiu remise dodatečným a zcela zbytečným chemoterapiím. Z nemocenského pojištění tak získal až 35 milionů dolarů. Nyní mu hrozí trest 20 let vězení.


Převzato z Ru.fbii.org



***



Nové sázky ve velké blízkovýchodní hře: "šíitský půlměsíc dobra" a další novinky

Leden 19, 2014


Asad proti džihádistům

Ruská diplomacie zvítězila v dohodách o zničení syrských chemických zbraní. Jedním z hlavních výsledků je faktická legitimizace Bašara Asada. Zbraně bude likvidovat Asad a nikoliv Džabhat an-Nusra, nebo jiná teroristická skupina. Do Damašku se bez zbytečného vyvolávání pozornosti začali vracet velvyslanci některých evropských států.


Do cesty k urovnání krize v Sýrii se staví velké množství překážek a Ženeva-2 zřejmě konec války nepřinese. Asad je přesvědčen, že USA s konferencí souhlasily jen kvůli usmíření Ruska. Řekl také, že mezi ozbrojenou opozicí není ani jeden příčetný vůdce, s nímž by bylo možno jednat. Zvláštní velvyslanec OSN v Sýrii Brahmíní odpověděl na dotaz o množství ozbrojených skupin opozice, že jich je 1200. S takovým množstvím dohadujících se skupin není možno jednat najednou.


Údajně se Rusko s Amerikou dohodly, že bude v Ženevě přítomna Národní koalice opozičních a revolučních sil (NKORS). Tato zpráva vyvolala nechuť dalších opozičních skupin. Vůdce Národní koordinační komise (NKK) tvrdí, že NKORS má podporu pouze 3 % Syřanů, kdežto NKK 20 %. Předložil řadu podmínek pro úspěch konference, mezi nimi zrušení hospodářských sankcí, amnestii politických vězňů a humanitární pomoc do jimi kontrolovaných oblastí.


V ozbrojené opozici nyní sílí pozice džihádistů. Za účasti saúdských tajných služeb byla v srpnu vytvořena nová silná skupina džihádistů Jaish al-Islam (Armáda islámu) s přibližně 50 tisíci bojovníky. Sjednocuje 5 dřívějších skupin. Podporuje ji Bandar (šéf saúdské tajné služby – pozn. edit.), který počítá se svržením syrského režimu. Takže konec bojů není v dohledu.


Íránská úmluva a "stabilita oblouku"

Největší senzací roku se loni stala dohoda mezi Íránem a "šestkou". Byla přirovnána k průlomu, který nastal mezi USA a Čínou po návštěvě prezidenta Nixona v maoistické Číně v roce 1971. "Neočekávané překvapení". Jenže podle těch, kteří situaci studují, nešlo o nic neočekávaného. Již v srpnu proběhly rozhovory mezi představiteli USA a Íránu, na nichž byla snaha situaci kolem íránského jaderného programu rozmotat. Elity obou zemí už dávno nebyly spokojeny se stavem věcí. Sankce byly pro Írán těžkým břemenem. Heslo "Smrt Americe" už mladé Íránce neoslovuje. Nová generace íránských vůdců se nehodlá podřizovat Washingtonu a chce vést samostatnou politiku. Kde jsou zájmy obou států shodné, třeba v Iráku a Afghánistánu, tam Teherán bude spolupracovat i s "velkým zloduchem".


Washington má zájem na urovnání rozporů s Íránem už jen proto, že i pro něj je konfrontace hospodářsky i politicky nákladná. V blízké budoucnosti se zájem USA bude přesouvat z Blízkého východu do Asijsko-tichooceánského regionu (ATR). Amerika už tak moc nepotřebuje blízkovýchodní ropu, má svou a počítá s "břidlicovou revolucí". Nyní bude mít tři prvořadé zájmy: zajištění bezpečnosti Izraele, kontrolu nad zeměmi Perského zálivu dodávajícími ropu do Evropy a Číny a kontrolu Suezu, který je koridorem pro dodávky. Konfrontace s Íránem není pravděpodobná.


Na klidu zde mají zájem i američtí podnikatelé. Po úplném zrušení sankcí (bude-li), začne mezi americkými společnostmi rvačka o íránský trh. Izraelská Debka uvádí, že už dnes aktivně spolupracuje s Íránem sedm nevelkých amerických bank z impéria Rockefellerů, které k tomu využívají tzv. "šedá schémata". Něco objasňuje i to, že ministr zahraničí USA Kerry a ministr obrany USA Hagel jsou s klanem Rockefellerů úzce svázáni.


Důležitou okolností urovnání vztahů s Íránem je také prudký nárůst salafisticko-wahabistického extrémizmu a terorismu. Postiženy jsou celé regiony. K této situaci dopomohli sami Američané tím, že zničili stát Saddáma Husaina, že svrhli sekulární režim Muammara Kaddáfího a nyní poskytují pomoc syrským povstalcům. Možná si mysleli, že mohou chlapcům z al-Kájdy velet, anebo se s nimi dokonce domluvit. Vystřízlivěli loni v září, když džihádisté v Libyi surově naložili s jejich velvyslancem. Tehdy pochopili, že salafisté neznají pocity vděčnosti a jsou schopni se zakousnout do ruky, která je krmí a že hlavní překážkou wahabistickým extrémistům se musí stát šíitský Írán se svou vyváženou a mírovou politikou.


Šíitský půlměsíc (Irák, Írán, Sýrie a Hizballáh) byly v roce 2005 označeny jordánským králem, který se chtěl zavděčit USA, za šíitský půlměsíc s potměšilými ajatolláhy. Nyní se ukazuje, že je to zejména Írán, Asad a Hizballáh, kteří skutečně vedou válku proti terorismu.


Strach a nenávist v domě Saúdů

Izrael a Saúdská Arábie budovaly po třicet let svou strategii privilegovaných partnerů Washingtonu na základě odporu k "íránské hrozbě". Když se tato hrozba ztratila, ztrácí se i význam dvou "předních bašt".


Tel Aviv má výhodu, že má v USA izraelskou loby, ale Rijád je ve velmi složitém postavení. Teherán se stává dominantní v Iráku, ochranu drží nad Asadovou vládou i Hizballáhem. Saúdové připisují boj šíitů v Bahrajnu a kmenové střety v Jemenu intrikám Islámské republiky Írán. Přesvědčují ostatní o nepřátelském šíitském obklíčení a nynější americký "mírový" postoj považují za zradu.


Projevem nelibosti Saúdské Arábie se stalo její odmítnutí místa nestálého člena RB OSN. Někteří členové královské rodiny, kteří nezaujímají státní funkce, vyjadřují skutečný postoj k řadě zásadních světových i regionálních problémů. Valíd bin Talál označil jednání Obamy na Blízkém východě za nedůsledné, bez jasně stanovené a dobře strukturované zahraniční politiky, jako chaos a motanici. V Rijádu byli rozčarováni odmítnutím válečné operace v Sýrii výměnou za souhlas Asada s likvidací chemických zbraní. Podle bin Talála to vedlo jen k tomu, že se válka protáhla a vrch nabrali íránští spojenci. Saúdská Arábie považuje Islámskou republiku za největší nebezpečí pro arabský sunnitský svět.


V nové geopolitické situaci na Blízkém východě jsou stále zřetelněji vidět vítězové a poražení. Přitom nikdo nemůže předem vědět jak dopadne následující partie a kdo rozbije bank ve velké hře, stále hazardnější a nepředvídatelnější.


Převzato z Politikus.ru



***



Lodě USA v Černém moři. K čemu?

Ljubov Ljulko


Leden 21, 2014


Do Černého moře dorazily dva válečné koráby USA, aby pomohly Rusku, kdyby na OH v Soči došlo k mimořádné situaci. Takto to zdůvodnil Pentagon. Na Západě se bezpečnost kolem OH všemožně dramatizuje. K zahájení her je ohlášen nový útok na Majdan.


Jedna z radikálních islamistických skupin, která se nepřímo přes dvě osoby přihlásila k útokům ve Volgogradě, vyhrožuje novými akcemi v Soči. Dva významní američtí zákonodárci vyjádřili znepokojení v souvislosti s bezpečností OH v Soči. Jeden z nich je nehodlá navštívit a druhý nabádá Rusy, aby byli co nejpřístupnější Spojeným státům ke společnému zajištění bezpečnosti olympiády. USA prý jde o bezpečnost jejich sportovců.


Bývalí zaměstnanci tajných služeb nejsou tak kategoričtí jako současný establishment. Jeden z nich sdělil CNN, že věří ve schopnost Ruska zajistit bezpečnost olympiády. Přesto Washington trvá na tom, aby Rusko přijalo jeho pomoc.


Představitel Pentagonu, kontradmirál John Kirby, oznámil, že v Černém moři budou připraveny 2 lodě a v Německu bude hlídkovat dopravní letadlo, obojí kvůli případné mimořádné situaci. Uznal však, že k provedení bezpečnostní operace bude USA potřebovat povolení ruské strany.


O zvláštním režimu v Černém moři promluvil admirál Igor Kasatonov. Řekl, že tam platí speciální režim pro průjezd válečných lodí Bosporem a Dardanelami, dohodnutý s vládou Turecka. Nejde však o zákaz. K americkým lodím: "Co se týká vjezdu amerických korábů, nemá žádné opodstatnění. Ruských sil je na místě dostatek, aby mohly vyřešit bezpečnost her. Pokud naše vláda povoluje jejich přítomnost v odlehlé mořské zóně kvůli podpoře, je to jen její dobrá vůle. Ale nepotřebujeme je."


Je otázka, zda není akce s loděmi připravena za jiným účelem, například pro nově ohlášený Majdan. Existují podezření, že provokace mohou přivést prezidenta Janukoviče k tomu, aby požádal Putina o pomoc. Tento názor má například šéfredaktor časopisu Političeskij klass a děkan Vysoké televizní školy Moskevské státní univerzity Vitalij Treťjakov. Řekl k tomu: "Nevylučuji, že krom všeho ostatního je cílem událostí v Kyjevě snaha spojit rozhodující krvavou bitku na Majdanu s olympiádou v Soči, možná s jejím zahájením a dostat Putina do bezvýchodné situace. V tuto chvíli je olympiáda hlavní věcí a v Kyjevě se rozbíhá něco, co je strašné si představit. A prezident Putin, tak dalece odpovědný za rozsáhlá opatření, nemůže na Janukovičovu žádost tvrdě zasáhnout. Připomíná mi to události kolem olympiády v Pekingu. Právě v takové chvíli zahájil Saakašvili útok na Jižní Osetii. Zdá se mi, že se něco podobného chystá i zde."


Je velmi pravděpodobné, že americké křižníky připluly pojistit situaci. Admirál Kasatonov k tomu řekl: "U Američanů má vždy všechno dvojí nebo trojí význam. Druhý význam může být i tento. A dokonce větší, než můžeme předpokládat. Pokud bychom potřebovali pomoc, mohli bychom se obrátit na Turecko, je mnohem blíže a má moderní loďstvo. S ním se lze lehko domlouvat: společná hranice, společné zájmy. Zpoza oceánu není všechno, jak by mělo být."

 

Ředitel Mezinárodního institutu nejnovějších států, politolog Alexej Martynov uvedl: "Všechny tyto události (video iráckých extrémistů, prohlášení vysokých amerických úředníků a senátora, vjezd lodí, Majdan) spolu bezpochyby souvisejí" … "Čím jsou OH blíže, tím se vyskytuje více lidí, jimž nevyhovuje, že je v Rusku všechno tak rozsáhlé, sportovní, mírové (to podtrhuji). Budou se snažit kazit podmínky. My můžeme bezpečnost her zajistit samostatně, jsou přijata bezpříkladná opatření nejen v kavkazské oblasti, ale po celé zemi."


Převzato z Pravda.ru



***



Al-Kájda – ozbrojené formování bloku NATO

Thierry Meyssan


Leden 06, 2014


Vlády členských zemí NATO, které dříve podporovaly mezinárodní džihádistické hnutí určené pro boj proti sovětské armádě v Afghánistánu, tvrdí, že se toto hnutí obrátilo proti nim  v době, kdy byl osvobozován Kuvajt v roce 1991. Al-Kájdu viní z napadení amerického velvyslanectví v Keni a v Tanzánii a z organizování teroristických útoků 11. září 2011. Přiznávají, že po likvidaci bin Ládina s nimi někteří džihádisté opět spolupracovali v Libyi a v Sýrii. Avšak toto prý Washington v roce 2012 ukončil. Jenže tato verze nebere v úvahu skutečná fakta.


Al-Kájda má stále téhož nepřítele, kterého má i NATO. Svědčí o tom skandál v Turecku. Provalilo se, že bankéř al-Kájdy Jasín al-Kadí, kterého po teroristických akcích na ambasády v Keni a Tanzánii měli v USA na seznamu, byl osobním přítelem bývalého viceprezidenta USA Cheneyho  a nynějšího tureckého prezidenta Erdogana. Tento terorista žil na vysoké noze, vlastním letadlem cestoval po celém světě bez ohledu na sankce OSN. Například v roce 2012 nejméně čtyřikrát Erdogana navštívil. V Istanbulu přistával na záložním letišti, všechny kamery byly na tu dobu odpojeny a vítal jej samotný náčelník Erdoganovy ochranky mimo prostor celní kontroly.


Tuto záležitost odhalila turecká policie a justice a soud odsoudil 17. prosince 2013 do vězení několik osob, které byly do akce zapojeny. Jednalo se o děti některých ministrů. Ministři byli ještě před tím z vyšetřování vyloučeni, nebo dokonce osvobozeni. Jasín al-Kadí spolu s Erdoganem rozpracovali složitý systém vyvádění peněz na financování al-Kájdy v Sýrii.


V době, kdy se tato dvojí hra provalila, zadržela turecká policie poblíž syrské hranice nákladní auto se zbraněmi pro al-Kájdu. Jeden ze zadržených podle svých slov provázel náklad k předání turecké "humanitární" organizaci Muslimští bratří. Druhý ujišťoval, že je agentem tajných služeb se zvláštním určením. Nakonec gubernátor zakázal policii i justici v této věci cokoliv udělat, prohlásil tento transport za tajnou operaci tureckých tajných služeb a náklad propustil k další  cestě.


Vyšetřováním se potvrdilo, že Turecko použilo k placení al-Kájdy islámskou skupinu jednak proto, aby fungovalo v Sýrii skrytě, a za druhé, aby zaneslo do Íránu terorismus. NATO vytvořilo v Íránu prostřednictvím operace Írán-contras složitou situaci kolem bývalého prezidenta Rafsandžáního, jak dokládá šejk Rúhání, který se nyní stal prezidentem.


Hlavním cílem al-Nosra a Islámského emirátu v Iráku a Libanonu  je terorizovat obyvatelstvo a přesvědčit jej k podpoře současné vlády. Jedinou ozbrojenou opozicí je Svobodná syrská armáda a ta uznává jen svou vládu.


Nám nezbyde, než zapomenout, jak ta samá opozice tři roky po sobě vychvalovala al-Kájdu a nevzpomínat, jak členské státy NATO zavíraly oči nad šířením terorismu po celé Sýrii. Pokud většina vůdců atlantické aliance nevěděla  o jejich podpoře mezinárodnímu terorismu, stejně za něj nese hlavní odpovědnost.


Převzato z Voltairenet.org

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments