Svět ruskýma očima 45




Lukašenko prohlašuje, že USA zavedením sankcí oklamaly Bělorusko

Alexej Bukčin

Březen 5, 2011

Sankce jsou vztaženy na běloruské podniky. Lukašenko v rozhovoru pro Washington Post říká: „Proč jste porušili naše dohody z roku 1994, když jsme bez jakýchkoliv podmínek předali jaderné zbraně tam, kam jste sami chtěli? Slibovali jste, že na nás nikdy neuvalíte hospodářské sankce. Proč je nyní zavádíte?“

Pokračuje: „Kdo vám potom bude věřit? Tuto smlouvu podepsal váš prezident.“

Dále uvádí: „Ani s Američany, ani s Evropany nehodláme hrát jakékoliv politické hry. Vaši politici i ostatní ze Západu se projevili velmi nečestně. Ve všem, co slibovali, nás oklamali! Pokud s námi chcete spolupracovat na obvyklých principech – jsme připraveni spolupracovat. Pokud nechcete – obejdeme se bez vás.“

Řekl rovněž: „Klepeme na všechny dveře, ale vstupujeme jen do takových, které se nám otevírají. Připouštím, že bychom velmi stáli o spolupráci s USA. Byl-li by náš obrat výrobků v hodnotě pět až deset miliard dolarů, bylo by to pro naši ekonomiku užitečné. Venezuela nám své dveře otevřela. Otevřela nám je i Čína, která nám poskytla na rozvoj ekonomiky patnáctimiliardový úvěr. Dveře nám otevřela Indie, východní a africké státy, jihoamerické státy, Brazílie, Rusko atd.“

Spojené státy uvalily ekonomické sankce na řadu běloruských podniků jako odpověď na pronásledování běloruské opozice. Jsou zavedena i vízová omezení běloruských úředníků.

Převzato z News.mail.ru

 

***

 

Čína vykupuje Kazachstán

Alexandr Šustov

Březen 5, 2011

Čína stále intenzivněji proniká do Střední Asie. Její zájem se soustřeďuje na energetické suroviny, přepravní infrastrukturu a obchod. Množství čínských společností v Kazachstánu stále přibývá.

Jinou náplň než obvykle měla poslední návštěva kazašského prezidenta Nazarbajeva v Pekingu. Nejednalo se pravděpodobně o dodávku energetických surovin, ale jaderného paliva do Číny. Kazachstán má Číně dodat 55 tisíc tun uranu. Čína hodlá v budoucnu postavit až 25 jaderných bloků.

Kazachstán má k dispozici přibližně čtvrtinu všech světových zásob uranu. Zatím je ze všech nalezišť prozkoumána více než stovka, z ní je větší díl zpracováván. Kazachstán zaujal v roce 2009 první místo v těžbě uranu, za ním zůstala jak Austrálie, tak Kanada. Rusko na svém území těží jen 3,5 tisíce tun ročně, ale spotřebovává 16 tisíc tun. Rozdíl dováží především z Kazachstánu. V Číně bude mít do budoucna velkého konkurenta.

Kazašské dodávky ropy a plynu do Číny nadále pokračují. Mezi oběma zeměmi pokračuje kooperace. Mezi jiným byla podepsána dohoda o společné těžbě na nalezišti Urichtau, avšak finanční detaily tohoto obchodu jsou tajeny. Ví se jenom, že obě země budou mít stejné podíly. Utajení se děje proto, že opozice viní vládu z rozprodeje státního bohatství. Oficiální informace hovoří o dvacetiprocentním podílu Číny na ropné těžbě a dvacetišestiprocentním podílu ze všech zahraničních investic v kazašském ropném sektoru. Analytická hodnocení uvádějí, že Čína už kontroluje třetinu ropného a plynového průmyslu Kazachstánu, po dokončení Urichtau se tento podíl ještě zvýší.

Spojení uvnitř Kazachstánu bude sloužit rychlostní železnice mezi Astanou a Alma-Atou dlouhá 1200 km. Ta zajistí dopravní dostupnost pro čínské zboží, ale rovněž pro spojení ostatních zemí SNS a Středního východu. Dopravní infrastruktura je v současnosti v popředí zájmu obou zemí. Existuje několik projektů železničního spojení, jejichž realizace zajistí napojení na Írán, země SNS a země Perského zálivu. Krom železnic má být vybudována silnice spojující západní Evropu se západní Čínou. Povede i přes Rusko. Dokončení těchto projektů učiní z Kazachstánu hlavní bránu exportu čínského zboží směrem na západ. Pozitivní úlohu zde sehraje celní unie. Kazachstánu to umožní přebrat Kyrgyzstánu velkou část čínského vývozu. Dosud byl pro něj Kyrgyzstán hlavní přepravní zemí.

Čína pronikla do kazašského hospodářství v několika odvětvích, například ve stavbě elektráren, v telekomunikacích, v telekomunikačních zařízeních a stavbě továren. Krom toho je značným věřitelem Kazachstánu.

Bývalý zeť kazašského prezidenta R. Alijev podepsal s Čínou smluvu na pronájem jednoho milionu hektarů orné půdy na dobu 99 let. Další dohoda obsahuje ujednání, že v případě lidových nepokojů v Kazachstánu nastoupí 200 tisíc čínských vojáků, kteří budou postupovat stejně jako při potlačování bouří v Tibetu.

R. Alijev vystudoval práva v USA a stážoval na akademii FBI. Tam zajisté dostal náležité instrukce. Snaha vyvolat v Kazachstánu nestabilitu připomíná vlnu jasmínových revolucí na Blízkém východě a je podezření na účast USA v nich. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že Čína do Kazachstánu stále více proniká a následky toho mu nemusí vždy být prospěšné.

Převzato z Fondsk.ru

 

***

 

Právník Vladimir Ovčinskij: Obamu tlačí k agresi v Libyi v několika dnech

Jevgenij Černych

Březen 6, 2011

Svědčí o tom nově se odvíjející nit informační války proti Kaddáfímu. V neděli se objevila znepokojující zpráva, že Kaddáfí údajně použil na hlavní město rebelů Benghází taktickou jadernou zbraň, a světe div se! – obdrženou z Izraele. Tuto senzační zprávu o jaderné minibombě vypustili specialisté na amerických radikálně pravicových stránkách „Veterans Today“ po prostudování fotografií z místa výbuchu skladu munice na vojenské základně Ražma, kterou rebelové drželi a kde bylo na ploše 3 km čtverečních všechno zničeno. Zprávu také přetiskla hlavní izraelská media. Izraelské tajné služby údajně na pokyn Netanjahua, Libermana a Baraka převedly úspěšně do Libye 50 tisíc žoldnéřů z Afriky. Zato měl Kaddáfí Izraeli zaplatit 5 miliard dolarů a slíbit velké preference po válce.

Záležitost komentuje bývalý vedoucí kanceláře Interpolu, současný poradce předsedy ústavního soudu Ruské federace V. Ovčinskij. Za prvé tvrdí, že jsme na počátku nové velké války, což bohužel nepozorujeme. Přípravou na vojenský vpád USA je informační válka. Uvedená senzační informace je dělána podle vzoru Goebbelse. Čím větší lež, tím lehčí je v ni uvěřit! Jsem přesvědčen, říká Ovčinskij, že nikdo Kaddáfímu atomovou bombu neposkytl. Natož Izrael! Vždyť není blázen. O žádný jaderný výbuch v Benghází nešlo. To mi potvrdili tam přítomní novináři, s nimiž mám kontakt. Velký rozsah škody po výbuchu je pochopitelný. Vždyt šlo o muniční sklad.

Kaddáfí osvobozuje od povstalců jedno město za druhým. Povstalcům se jejich koncepce hroutí. Kaddáfí své pozice upevňuje. Selhání libyjské revoluce je pro Obamu rána, avšak je to rána ještě více pro jeho nejbližší okolí, které všechno zahájilo. Všechny znepokojující informace byly dány do oběhu proto, aby se podnítila vzpoura Libyjců, a aby vyšli do ulic stejně jako Tunisané a Egypťané. Do akcí byly zapojeny informace z Wikileaks a veškerá twitterová technologie, o čemž informovaly americké, arabské a izraelské stránky. Ihned započala naprostá podpora povstání Obamou a Velkou Britanií.

Na rozdíl od Ben Aliho a Mubaraka přistoupil Kaddáfí k boji. Rebelie selhala, proto je možné, že Obama půjde do krajnosti. Využije již osvědčené záminky: chemické a biologické zbraně, taktické jaderné zbraně. Tím bude masírovat. Jsme na prahu velké války. Tuto verzi potvrdil i význačný představitel FBI Majid. Pravděpodobnost, že USA vtrhnou do Libye, se blíží jistotě. Stejně přece, kryti velkou lží, vtrhli do Iráku. Žádné slibované zbraně hromadného ničení tam nenašli, ale už bylo hotovo. Irák zničili, Saddáma Huseina zabili. Sdělení o údajném jaderném výbuchu v Benghází je tedy ve skutečnosti záminkou pro invazi USA, Velké Britanie a NATO do Libye. Tato „kachna“ se používá k strašení světového společenství.

Podle Ovčinského vojenský vpád nebude schválen OSN. Jenomže Američané budou jednat bez ohledu na OSN. Pokud k válce dojde, a je to velmi pravděpodobné, potom Američané použijí veškeré druhy zbraní, včetně těch s ochuzeným uranem, jako tomu bylo v Jugoslavii. Vždyť už jednou v devadesátých letech Libyi bombarovali, když ji podezírali z organizování teroristických útoků. Tehdy zahynula více než stovka civilistů. Informace o domnělém použití jaderné zbraně v Benghází slouží jako záminka pro vojenský vpád do Libye. Pozadím pro vpád je vzpoura, podnícená v Libyi.

Podle Ovčinského už Amerika nepotřebuje Izrael. Mezi nimi je dlouhodobě napjatý vztah. Potvrdil to velvyslanec Izraele v USA, prominentní historik Oren. Mnozí politologové předpokládají, že svržení Kaddáfího v Libyi způsobí nástup radikálního islamismu v čele s al-Káidou. Druhý představitel al-Káidy prohlásil, že na Blízkém východě přeskupuje své síly. Al-Káida byla přece zorganizována CIA pro boj proti sovětským vojskům v Afghánistánu. Svazky s Amerikou trvají, i když to všem v Americe není známo. Mezi USA a Izraelem je rozkol, ale je i mezi špičkami v USA. Revoluce v Jemenu je sponzorovaná ministerstvem zahraničí USA. Množství Jemenců se valí do Saudské Arabie a tam způsobují napětí. Přitom Saudská Arabie je hlavním spojencem USA na Blízkém východě.

Mění se mapa světa. Všechno se převrací. Jsme na prahu velké války o přerozdělení světa.

Převzato z Kp.ru

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments