Svět ruskýma očima 59

Evropa: Vítězný průvod oponentů EU

Vadim Truchačev


Květen 01, 2011


Na 1. května připadá sedmé výročí  mohutného rozšíření Evropské unie o deset států. Za tu dobu se celá Unie dostala do krize. Důkazem jsou úspěšné nástupy stran v členských zemích, které žádají odchod svých zemí ze svazku, anebo alespoň zmenšení vlivu unijního centra. Naposled se to ukázalo ve Finsku, kde strana Praví Finové obsadila ve volbách Třetí místo. O ní byly na OM uveřejněny dva články (26. 4 a 28. 4. t.r.).


V souvislosti s EU je situace ve varu ve Francii. Vůdkyně francouzské ultrapravicové Národní fronty Marin Le Penová vyzvala k serioznímu uvažování o konci Evropského společenství. Navrhuje odstoupit od dvou stěžejních záležitostí EU, a to od měnové unie a od společného vízového prostoru. Podle ní má pro Francii mimořádnou důležitost návrat současné Evropy k velké Evropě a zejména spolupráci s Ruskem. V obou aspektech vidí zřejmé civilizační a geopolitické důvody a užitek pro francouzskou energetickou nezávislost. Podle ní je to jeden ze strategických směrů. Popularita Le Penové ve Francii stoupá. Začátkem března měla podporu 23 % Francouzů. V posledních komunálních volbách získala Národní fronta 12 % hlasů, avšak kandidovala jen ve 400 volebních okrscích z 1566 možných. V celostátním měřítku mají v současnosti podporu až 35 %.


Dalším problémovým státem EU je Rakousko. V roce 1999 šokoval Evropu úspěch Strany svobodných v čele s Haiderem: 27% a účast ve vládě. Strana vystupovala proti začlenění Rakouska do EU a následně odmítala přijetí zemí bývalého socialistického tábora. Organizovala i podpisovou kampaň za vystoupení Rakouska z EU. V roce 2005 se Strana svobodných rozštěpila, a Haider založil stranu s názvem Aliance pro budoucnost Rakouska. Ve volbách 2008 získala 11 % hlasů. Po dvou letech nový vůdce Svobodných Strache docílil další úspěch: 27 % hlasů v komunálních volbách ve Vídni. Podle programu rakouských svobodných nelze zaměňovat Evropskou unii za Evropu. EU je jen součástí Evropy. EU nelze považovat za jeden stát, ale za konfederaci. Když se vezme v úvahu, že Svobodní mají ve Vídni obvykle horší skóre než v ostatním Rakousku dá se předpokládat, ža by v příštích volbách mohla strana získat až 35% hlasů.


Nizozemský politik Wilders (proslavil se protiislámským filmem FITNA) charakterizoval EU jako organizaci, která se smiřuje s islámským nebezpečím a nic proti němu nepodniká. V tuto chvíli není důležité to, že Wilders přehání, ale je důležité, že strana dostala v červnu 2010 16 % hlasů holandských voličů.


V Itálii je jedním z vůdců Ligy severu ministr vnitra Maroni. Vystupuje za odstoupení od eura, anebo alespoň za paralelní používání bývalé italské liry. Nedávno vyjádřil nespokojenost s tím, že EU nepomáhá Itálii ve věci běženců ze severní Afriky. Podle něho v problému zůstala Itálie sama, a v takovém případě je otázka, zda trvá důvod, aby zůstala v EU. Když bylo třeba, pomohla Itálie Řecku, Irsku i Portualsku. Itálii v podobné situaci nepomůže nikdo, neboť se má zato, že je to jenom její věc, stěžoval si Maroni. Před dvěma lety dostala Liga severu něco přes 10 % hlasů, avšak v rozvinutých severních oblastech Lombardie a Veneta přes 20%. Setrvání v EU je v Itálii výhodnější pro chudé jižní oblasti než pro sever. Ty totiž dostávají dotace jak z Říma, tak z Bruselu.


Britský konzervativec Cameron odmítl podepsat základní dokument EU – Lisabonskou smlouvu. Dokonce i proevropští Labouristé jsou v určité opozici, když nepřijali euro a nepřistoupili k Schengenské dohodě.


V Irsku se muselo o základních unijních dohodách hlasovat dvakrát. O dohodě z Nice, která posiluje kompetence celoevropské vlády a o Lisabonské dohodě. Byla přijata proto, že zemi hrozil bankrot a ztráta úvěrů z EU.


K Schengenské dohodě dosud naplno nepřistoupilo ani Dánsko. Místní politici soustavně předkládají výsledky anket mezi obyvateli, kteří se nechtějí vzdát své suverenity ve prospěch Bruselu. Ani Švédsko nechce přijmout euro s poukazem na specifika své ekonomiky. Norští občané už dvakrát hlasovali proti vstupu své země do EU. Seveřanům se zřejmě nechce pomáhat svými prostředky Portugalcům, Polákům, či Rumunům.


Nechuť rozvinutých zemí Evropy k Evropské unii je stále zřejmější. Nikým nevolená Evropská komise vnucuje svou vůli státům a přitom není schopna se vypořádat ani s krizí, ani s náporem běženců z Asie a severní Afriky, ba ani se záchranou jednotlivých zemí před krachem. S každými dalšími volbami ve státech EU je to zřejmější. Evropská unie je v krizi.


Převzato z Pravda.ru

***


Abdullah Gül nevyloučil, že turecký lid řekne NE vstupu Turecka do EU

Květen 1, 2011

Turecký prezident řekl před svou návštěvou v Rakousku, že se může stát totéž co v Norsku, že turecký lid řekne Evropské unii NE. Poznamenal, že Turecko se v budoucnu stane atraktivní zemí a pro EU bude značným vkladem. Připomenul, že cesta Turecka do EU je už značně dlouhá. Když bylo v roce 2005 oboustranně přijato rozhodnutí o zahájení rozhovorů o přistoupení, je Turecko podle principu "pacta sunt servanda" zavázáno dodržovat smlouvy. Turecký prezident položil důraz na to, že překážky, které se na cestě Turecka do EU postavily, jsou nejen nezákonné, ale i nespravedlivé. Řekl, že hlavní je to, že Turecko splňuje kritéria EU. Nelze lidi vyznávající jinou víru stíhat nebo izolovat. Poukázal na to, že nelze nebrat v úvahu miliony muslimů žijících v Evropě. Xenofobie, islamofobie a radikalismus nemají mít s Evropskou unií nic společného.


Převzato z Panarmenian.net


***


Kam se poděl agent CIA bin Ládin?

Vadim Truchačev


Květen 3, 2011


Byl dostižen. Podle informačních agentur je bojovník s křižáky mrtev. Za svůj život stihl bojovat se Sověty v Afghnistánu, se Srby v Bosně a s Američany od Somálska po Pákistán.


Pravda, je v jeho odstranění několik podivných momentů. Docela náhodou, den po zabití dětí a vnuků Kaddáfího zabili bin Ládina, vycvičeného americkými tajnými službami pro boj proti "sovětské agresi" v Afghánistánu. Je zajímavé, že se nedají doložit zprávy sdělovacích prostředků o likvidaci bin Ládina a Američané vyšli oslavovat jeho smrt. Uvěřili tvrzení Obamy o odstranění člověka, který se měl provinit teroristickými činy z 11. září. Je smrt bin Ládina jistá? Zprávy katarské al-Džazíry převzala všechna ostatní media. Pohřbení těla v Arabském moři ihned v den zabití je rovněž podivné. Prý jeho tělo žádná země nechtěla, a prý by mohlo být místo jeho posledního odpočinku místem uctívání. Prý také chtěli pohřbít tělo podle muslimských tradic. Dojemná péče o nepřítele. Vyvstává otázka, kdo se dočkal cti být vydáván za největšího teroristu poslední doby, a kdo byl skutečně pohřben na dně Arabského moře. Je možné, že dnes skutečný bin Ládin, který sehrál úlohu přidělenou mu CIA, v pohodě pije někde kávu pod jinou identitou.


Reuters uvedla, že člen komanda "mořských tuleňů", kteří údajně bin Ládina odstranili, sdělil pod podmínkou anonymity, že jeho podřízeným bylo přikázáno zabít vůdce teroristů a nevzít jej do zajetí. Proč, to zůstává bez odpovědi.


Pochyby vzbuzuje i průběh akce. Roli prý hrálo překvapení. Jenomže nad vilou visely nejméně 2 hodiny americké bezpilotníky. Nikdo si jich nevšiml? V blízkosti domu pak kroužil vrtulník. Je pravda, že jeden vrtulník v Pákistánu nic neznamená. Ale bezpilotníky?


Jak byl zabit. Nyní se přijala verze o komandu, které přistálo a zabilo jej při přestřelce. Ale Fox News i jiní přesvědčují, že to bylo výsledkem náletu ze vzduchu. Američané předvedli mrtvolu neurčitelnou. Prý mají DNA. Ale egyptské noviny Ahram tvrdí, že fotografie bin Ládina s prostřelenou hlavou a tváří pokrytou krví je padělek. Tato montáž se objevila na internetu už před dvěma lety.


Další problém – doba akce. Obama 2. 5. řekl, že před týdnem dostal informace rozvědky o místě pobytu bin Ládina a před 24 hodinami měl dost informací na provedení akce. Jenže podle některých medií akce probíhala na konci dubna. Lze se oprávněmě domnívat, že mrtvola bin Ládina posloužila Obamovi v jeho volební kampani.


Úloha Pákistánu v likvidačním ceremoniálu je záhadná. Obama poděkoval za součinnost pákistánských zpravodajských služeb. Nabízí se otázka, proč akci neprovedla sama pákistánská strana a proč se musela obracet na riskantní operaci amerických speciálních sil. Vždyť je podivné, že bin Ládin, který již nežil v jeskyni, měl dvouetážovou vilu 60 km od hlavního města a jeho téměř sousedem byla místní vojenská akademie.


Jak se hodnotí vliv odstranění bin Ládina na aktivitu teroristických organizací? Odbornci se domnívají, že jde jen o symbolické vítězství, avšak vyvolá vlnu teroristických akcí proti Americe a jejím spojencům. Generální ředitel Centra pro studium současného Íránu Radžab Safarov řekl v interview pro Pravdu.ru, že se bin Ládin v posledních letech stáhl z činnosti. Pouze se pod jeho jménem skrývaly mnohé teroristické skupiny. S výjimkou několika zemí jej prakticky všechny státy považovaly za teroristu, včetně Iránu. Američané podle svých slov bojují v Afghánistánu proti terorismu a tím i proti bin Ládinovi. Jenomže  ten už je mrtev. Není tedy už načase z Afghánistánu zmizet?


Kdy už Západ v čele s USA přestane dělit teroristy na dobré a zlé? Podstata je v tom, že je jak Irák, tak Afghánistán využíván k boji proti Íránu. Odtud jsou do Íránu vysílány vycvičené, vybavené a zaplacené tlupy teroristů. Toto všechno se potvrdilo po zadržení vůdce jedné z teroristických organizací. Američané používají dvojí metr. Mají své dobré a své zlé teroristy. Projevuje se to, kromě jiného i v tom, že USA i velká Brtitanie ukrývají zločince, kteří jsou v Rusku stíháni.


Usámu bin Ládina mohly Spojené státy dávno zlikvidovat, jenomže se jim hodil pro jejich geopolitickou hru. To, že jej odstranili, je pro záchranu světa bezcenné. Akce USA a jejich satelitů v Afghánistánu, Iráku a Libyi připravují půdu pro rozšiřování terorismu. Každý nový útok na obyvatelstvo zvyšuje počty skutečných teroristů, kteří jsou ochotni obětovat svůj život pomstě na "křižácích". Mají Američané dost lidí a prostředků na jejich potření?


Převzato z Pravda.ru



***


Merkelovou v Německu kritizovali za radostnou reakci na smrt bin Ládina

Květen 3, 2011


Německá kancléřka Angela Merkelová byla podrobena ostré kritice ze strany opozice, církevních představitelů a některých konzervativců ze své strany za vyjádřenou radost z likvidace bin Ládina. Řekla, že je ráda, že se podařilo bin Ládina zabít.


Členka Zelených Göring-Eckardtová, která je viceprezidentkou synodu evangelické církve v Německu, nepovažuje vraždu za důvod k radosti. Člen CDU Kauder ve výroku Merkelové vidí touhu po pomstě. Kauder se také domnívá, že zabití bin Ládina bylo proti Mezinárodní úmluvě o občanských a politických právech, podle nichž není zabití oprávněné. Podle místopředsedkyně CDU/CSU ve spolkovém sněmu Fischbachové není křesťanské vyjádřit radost nad cíleným atentátem nebo smrtí. Podobně se vyjádřil mluvčí aktivních katolíků v CDU, který řekl, že by bylo lepší bin Ládina zajmout a soudit.


Ministr zahraničí Westerwelle varoval Západ před přehnanou reakcí na smrt bin Ládina, která by nakonec mohla způsobit heroizaci al-Kájdy. Doporučil otevřít novou kapitolu ve vztazích s arabskými zeměmi orientovanou na dialog a odstranění napětí. Podle něho je pro převážnou část arabské mládeže terorismus minulostí.


Převzato z Lenta.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments