Syrský velvyslanec: Západní návrh usnesení v OSN je vyhlášením války

Listopad 22, 2011

Syrský velvyslanec Bašár Džaafarí komentoval návrh usnesení o Sýrii, které Německo předložilo výboru lidských práv Valného shromáždění OSN, a označil jej za "vyhlášení války". Reuters uvádí, že návrh vytvořilo Německo společně s Británií a Francií a podporuje ho dalších 61 zemí, včetně pěti arabských států. „Byl předložen v souvislosti s vyhlášením politické, mediální a diplomatické války proti mé vlasti,“ řekl Džaafarí výboru, který se skládá ze 193 členských států OSN. „Je to vyhlášení války, která má za cíl omezit nezávislost našeho politického rozhodování a zastavit nás před pohybem vpřed v naší vnitrostátní politické agendě,“ řekl.

Sýrie přislíbila Organizaci spojených národů, že zastaví vojenské operace proti civilistům a zavede politické reformy. Představitelé OSN však říkají, že se syrskému prezidentovi Bašáru Al-Asadovi nepodařilo uskutečnit žádný z jeho slibů.

V návrhu rezoluce se uvádí, že výbor „ostře odsuzuje pokračující závažné a systematické porušování lidských práv syrskými orgány, jako jsou například jakékoliv popravy, nadměrného používání síly a pronásledování a zabíjení demonstrantů a zastánců lidských práv.“ Návrh rezoluce také odsuzuje „jakékoliv věznění, deportace, mučení a špatné zacházení se zadrženými osobami, včetně dětí“ a požaduje okamžité ukončení takového násilí. Pokud bude podle očekávání schválena, rezoluce bude nutit Sýrii, aby uskutečnila plán Arabské ligy, která volá po zastavení vojenských operací proti civilistům a umožní do své země přístup zahraničním pozorovatelům.

Výbor má naplánováno hlasovat o návrhu usnesení v úterý. Bude-li schválen, rezoluce bude příští měsíc předána Valnému shromáždění k opakovanému hlasování. Německý velvyslanec Peter Wittig naléhal na výbor lidských práv Valného shromážděn, aby hlasoval pro tuto rezoluci. „Doufáme, že všechny členské státy [OSN] budou toto úsilí podporovat a vyšlou jasný signál Syrské arabské republice, že probíhající porušování lidských práv a násilí musí být ukončeno,“ řekl výboru.

Džaafarí v rozhovoru pro Reuters použil ostrých slov pro pět arabských podporovatelů rezoluce, když je opovržlivě označil za „lokaje“. Rezoluci z arabských zemí podporují Bahrajn, Jordánsko, Maroko, Katar a Saúdská Arábie. Bývalý syrský spojenec Turecko, převážně muslimská země, která stále více kritizuje Damašek, ji podporuje také. „Od roku 1918 ženy mohou v Sýrii volit,“ řekl řekl syrský velvyslanec se zřejmou narážkou na Saúdskou Arábií. „Máme parlament. Ženy mohou být lékařkami. Ženy mohou řídit auto.“ Obvinil také západní mocnosti z toho, že dodávají opozici zbraně a finanční prostředky k útokům na vládní bezpečnostní síly. Arabská liga pohrozila Sýrii sankcemi. Pokud liga uvalí na Damašek sankce, západní diplomaté v Radě bezpečnosti OSN již naznačili, že se pokusí obnovit své úsilí o uvalení sankcí OSN proti Sýrii.

Minulý měsíc Rusko a Čína vetovaly evropský návrh usnesení, které odsoudilo razie, při nichž bylo podle údajů OSN od března zabito více než 3 500 civilistů, a pohrozily Sýrii možností sankcí. Západní diplomaté říkají, že evropští a američtí vládní úředníci povzbuzují Rusko a Čínu, aby nadále neblokovaly akce Rady proti Sýrii, Moskva však doposud naznačovala, že nemůže podporovat kroky OSN proti Damašku ze strachu, že by přerostla ve vojenské operace libyjského stylu zaměřené na svržení Asada.

Překlad: Clair

Převzato z Global Research

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments