Třetí světová plynová válka: Mluvíme-li o Kataru, mluvíme o Západu

Duben 08, 2012


Katarský emír Hamád Ibn Chalifa Al-Sání

Když vyslovujeme slovo "Katar", je to poněkud nekonkrétní. Je třeba se podívat na lidi, kteří se pod tímto slovem skrývají. Pravda, "skrývají se" není zcela korektní, protože právě tam jsou lidé takoví…viditelní. Dokonce velmi.


Sice jsem již psal o osobnostech katarské politiky nejednou, ale nebude na škodu to zopakovat.


Emír Chalífa Hamád ibn Chalífa Al-Sání. Emírem se stal v důsledku státního převratu, kterým svrhl svého otce, který byl v té době ve Švýcarsku. Duší převratu a jeho vedoucí silou se stal Hamád bin Džassim ibn Džaber ibn Mohamed Al-Sáni – současný ministerský předseda a ministr zahraničí.


Hamád bin Džassim je osobnost zcela mimořádná. Dokonce i v arabském světě, kterému je bakšiš vlastní, legendy které kolují o korupci šejcha Hamáda, jsou rozměrů přímo epických. Jako správce státního investičního fondu prováděl krajně podezřelé operace spojené s ohromujícími tunely do své vlastní kapsy. V podstatě byl tento fond v rukách šejcha zdrojem raketového nárůstu jeho soukromého majetku. Poznamenejme ještě, že šejch Hamád je bohatší než sám emír, což je podle východních kritérií značně nekorektní.


Nesmíme zapomínat, že význam slova "státní" znamená v absolutní monarchii to, že fond patří osobně emírovi. A machinace s fondem, tak to je čistá loupež emírova majetku. Jak vypadá člověk, který se nechá za denního světla u všech na vidu otevřeně okrádat? Správně, jako blbec. Mezi svými kolegy v arabském světě je také tak brán, v důsledku čehož má emír krajně napjaté osobní vztahy se spoustou lidí. Míval velmi nepříjemné dialogy s Kaddáfím nebo s Mubarakem, které z hloubi duše nenáviděl.


Vraťme se k šejchovi Hamádovi. Do své kanceláře v Dauhá prijíždí premiér pouze nakrátko ze své hlavní kanceláře, která se nachází v Londýně. Tam se také nachází centrála šejchova impéria, které kromě něho řídí ještě celá řada jeho synů. Při známém, až pedantském, vztahu Angličanů k úplatkářům a zlodějům, bezproblémová existence řady z nich ve městě Londýně svědčí o zájmu Angličanů o tyto konkrétní lidi. Už jenom kvůli tomu by hovořit o nezávislé politice Kataru v oblasti investic (když už šejch Hamád řídí ten bohulibý byznys) asi nebylo příliš prozíravé.


Ovšem v Katarské politice lze najít nejenom anglické stopy. Katar coby prašný dvorek největší americké základny v oblasti Al Udeid, je zároveň i boční chodbou v kanceláři další velice seriózní americké struktury – společnosti Exxon Mobil Corporation. Mimochodem, tato struktura patří, takříkajíc, do klanu Rockefellerů.,


Angličané a Američané, zlehka rozředěni všelijakými Kanaďany a Australany, sedí pevně bez výjimky ve všech katarských státních firmách. Samozřejmě na skromných funkcích poradců. Ovšem každý alespoň trochu obeznámený s charakteristikou pracovních vztahů a korporátní etikou v arabských těžařských společnostech ví, že každý významný místní klan má své kvóty v zahraničních a státních firmách, kde jeho členové příjemně tráví část dne za velice slušný plat. Faktická řídící práce "hlavou" je soustředěna v rukách zahraničních poradců, zatímco práci "rukama" dělají zahraniční dělníci.


Už jen kvůli tomu lze udělat jeden zajímavý závěr. Mluvit o Kataru jako o subjektu jakékoliv politiky prostě nelze. Ta politika je tvořena a prováděna zahraničními poradci. Americkými, anglickými, francouzskými.  Těmi posledními v menší míře, i když TOTAL je v Kataru také přítomen.


Každý katarský politik, jehož podpis na dokumentech alespoň něco znamená, nachází se v pevných a laskavých rukách kurátorů. Z ponorky se utéct nedá. Kdyby si emír risknul udělat nějakou nepředvídanou fintu ušima, mohou mu kdykoliv připomenout uzurpaci moci a smutný osud jeho vlastního otce. Když premiér řekne něco nevhodného, v Londýně si mohou náhle vzpomenout na svoji reputaci nekompromisních bojovníků s korupcí.


Vše výše uvedené znamená jedno – "Říkáme strana – myslíme Lenin". Mluvíme- li o Kataru, mluvíme o USA, Velké Británii a Francii. O jejich zájmech – a žádných jiných. Jestli sousedé v Saúdské Arábii mají ještě jakous takous přízračnou samostatnost, Katar je spolehlivá filiálka západních transnacionálních korporací podepřená americkou pěchotou. (Mimochodem děj dvojky "Transformers" začíná na základně Al Udeid v Kataru. Kdyby si někdo chtěl prohlédnout terén.)


Přeložil Hamilbar, převzato odtud


Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments