Turecko se naváží do Francie kvůli zákonu o arménské genocidě

Turecký premiér v sobotu ostře kritizoval Francii ohledně návrhu zákona, který má označit za zločin popírání toho, že masové zabíjení Arménců za 1. světové války byla genocida. Erdogan řekl, že by Francie měla sama odhalit své vlastní „špinavé a krvavé dějiny“ v Alžírsku a Rwandě a potvrdil, že Turecko bude reagovat „prostřednictvím všemi dostupnými diplomatickými prostředky“.

Historici odhadují, že otomanskými Turky bylo v době, kdy se jejich říše hroutila, zabito více než 1,5 milionu Arménů, což byla událost, kterou mnoho mezinárodních expertů označilo jako genocidu, za níž ji Francie uznala v roce 2001. Turečtí vedoucí představitelé odmítají toto označení, a tvrdí, že počet obětí je přehnaný, že ke ztrátám na životech došlo na obou stranách, a že ti, kteří byli zabiti, se stali obětí občanské války a nepokojů. 22. prosince bude dolní komora francouzského parlamentu debatovat o návrhu zákona, který by z popírání toho, že tento masakr byl genocidou, mohl potrestat rokem vězení a pokutou ve výši 45 tisíc euro, čímž by se toto popírání dostalo na stejnou úroveň s popíráním holokaustu, které bylo v této zemi zakázáno v roce 1990.

Erdogan Francii vypeskoval už během společné tiskové konference Mustafou Abdulem Džalílem – předsedou libyjské Národní přechodné rady – když řekl, že se objevily zprávy o tom, že Francie byla v roce 1945 zodpovědná za smrt 45 tisíc lidí v Alžirsku a v roce 1994 za masakr 800 tisíc lidí ve Rwandě. „Žádný historik, ani politik nemůže v naší historii vypozorovat genocidu,“ řekl Erdogan. „Ti, kteří by rádi viděli genocidu, měli by se podívat na své vlastní a krvavé dějiny. Francouzské Národní shromáždění by si mělo posvítit na Alžírsko a na Rwandu,“ řekl na své první tiskové konferenci po svém zotavení z chirurgické operace, kterou podstoupil před třemi týdny. Francie měla své vojenské jednotky ve Rwandě a rwandský president Paul Kagame tuto zemi obvinil z toho, že učinila jen málo pro zastavení genocidy v této zemi.

Francie na to bezprostředně nereagovala. Vztahy mezi oběma zeměmi již nesou zátěž Sarkozyho odporu proti snaze Turecka o vstup do Evropské unie. Erdoganova kritika přichází den poté, co jeden z tureckých představitelů řekl, že Erdogan napsal francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu dopis s varováním před závažnými důsledky, pokud bude přijat zákon o genocidě Arménů. Turecký diplomat se vyjádřil v tom smyslu, že Turecko by mohlo stáhnout svého velvyslance z Francie, pokud bude tento zákon přijat.

„Doufám, že (francouzský parlament) přehodnotí svou chybu, spočívající ve falšování historie a trestání těch, kteří odmítají historické lži,“ řekl Erdogan. „Turecko bude čelit úmyslným, škodlivým, nespravedlivým a protiprávním pokusům všemi diplomatickými prostředky.“ Erdogan označil navrhovaný zákon za „populistický“ a naznačil, že jeho cílem je získat hlasy Francouzů arménského původu ve francouzských volbách v příštím roce. Turecká parlamentní delegace má na neděli naplánovanou cestu do Francie, jejím cílem je lobbovat u francouzských zákonodárců proti návrhu zákona.

Turecko dlouho argumentovalo tím, že parlamentům by nemělo být ponecháno rozhodovací právo, zda zabíjení představovalo genocidu, přičemž trvá na vytvoření smíšené nezávislé komise historiků, aby posoudila tyto události, které začaly v roce 915. Několik zemí uznalo toto zabíjení jako genocidu, včetně Uruguaye, Chile, Argentiny, Ruska, Kanady, Libanonu, Belgie, Řecka, Itálie, Vatikánu, Švýcarska, Slovenska, Nizozemska, Polska, Litvy a Kypru. Švýcarský soud v roce 2007 odsoudil tureckého politika na základě protirasistického zákona a uložil mu pokutu za popírání toho, že vraždění Arménů byla genocida. Tato kauza způsobila diplomatické napětí mezi Švýcarskem a Tureckem.

Překlad: Clair


Převzato z Haaretz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments