Úřad OSN: Peníze z drog zachránily banky při globální krizi




Prosinec 13, 2009

Peníze z drog v hodnotě milard dolarů udržely nad vodou finanční systémve vlnobití globální krize, řekl Observeru Antonio Maria Costa, šéf Úřadu pro boj proti drogám a zločinu při OSN.

Costa řekl, že viděl důkazy, že výnosy z organizovaného zločinu byly „jediným volným kapitálem“, který měly některé banky k dispozici, když se v roce 2008 ocitly na pokraji kolapsu. Řekl, že většina z 352 miliard dolarů zisků z obchodu s drogami bylo v důsledku toho zapojeno do světové ekonomiky.

To vše nastoluje otázku o vlivu organizovaného zločinu na hospodářský systém v době krize. Je to také výzva pro další prověření bankovního sektoru, k němuž světoví lídři, včetně Baracka Obamy a Gordona Browna, vyzývají, když požadují nová regulační omezení pro Mezinárodní měnový fond. Costa ve své vídeňské kanceláři řekl, že na důkazy pro to, že nelegální peníze plynou do finančního systému, byl poprvé upozorněn zpravodajskými službami a vyšetřovateli asi před rokem a půl. „V mnoha případech byly peníze z drog jediným volným investičním kapitálem. V druhé polovině roku 2008 byla likvidita bank hlavním problémem bankovního systému a z toho důvodu se dostupný kapitál stal důležitým faktorem,“ řekl.

Některé důkazy, jež se dostaly na jeho stůl, naznačovaly, že peníze od zločineckých gangů byly použity na záchranu bank před zhroucením, když si banky přestaly půjčovat peníze, řekl dále.

„Mezibankovní úvěry byly financovány penězi, jež měly původ v obchodu s drogami a dalších ilegálních aktivitách… Existují indicie, že některé banky byly tímto způsobem zachráněny.“ Costa odmítl identifikovat země nebo banky, jež mohly obržet nějaké peníze pocházející z drogových obchodů, když prohlásil, že by to bylo nepatřičné, protože jeho úřad hodlá řešit tento problém, nikoliv metat obvinění. Řekl však, že peníze jsou nyní součástí běžného systému a byly účinně vyprány.

„(Minulý rok) nastal okamžik, kdy byl systém ve své podstatě paralyzován neochotou bank půjčovat si mezi sebou navzájem. Pokračující zotavování systému a pokračující vzestup cen akcií některých bank znamená, že problém (ilegálních peněz) se stává mnohem méně závažným, než byl (v té době),“ řekl.

MMF odhaduje, že velké americké a evropské banky ztratily od ledna 2007 do září 2009 více než jeden bilion dolarů v toxických aktivech a nedobytných půjčkách. Více než 200 poskytovatelů hypoték zkrachovalo. Mnoho velkých finančních institucí také padlo, či bylo převzato pod hrozbou bankrotu jinou bankou nebo vládou.

Předpokládá se, že zločinecké gangy a mafie získaly většinu svých zisků, jež jsou OSN odhadován na 352 miliard dolarů, z obchodu s drogami. Tyto peníze byly tradičně převáděny v hotovosti nebo přemísťovány do daňových rájů, aby se ukryly před úřady.  Je jasné, že důkazy o tom, že peníze z drog natekly do bank, pocházejí od úřadů ve Velké Británii, Švýcarsku, Itálii a USA.

Britští bankéři by rádi viděli nějaké důkazy, jimiž by Costa podpořil svá tvrzení. Mluvčí Britské bankovní asociace řekl: „Neúčastníme se žádného jednání s regulátory, jež by mohlo podpořit takové teorie. Existoval prostě jenom nedostatek likvidity v systému velkého rozsahu, který byl doplněn zásahem centrálních bank.“

 

Překlad: Stan


Převzato z The Observer

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments