Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová manipulace trhu se zlatem

Duben 15, 2013

Byl jsem první, kdo poukázal na to, že Federální rezervní systém manipuloval všechny trhy, nejen ceny dluhopisů a úrokové sazby, a že Fed manipuluje trh se zlatem za účelem ochrany směnné hodnoty amerického dolaru, který je ohrožen kvantitativním uvolňováním FEDu. FED zvyšuje nabídku dolarů rychleji, než jak roste jejich poptávka a tím je cena či směnná hodnota dolaru předurčena k poklesu.

Poklesem kurzu dolaru by se mohly zvýšit dovozní ceny, tím i domácí inflace a FED by ztratil kontrolu nad úrokovými sazbami. Trh s cennými papíry by se zhroutil a s tím i všechny deriváty založené na dluzích v rozvahách bank „příliš velkých na to, aby mohly padnout”. Finanční systém by se mohl dostat do nesnází a zavládla by v něm panika.

Rychle rostoucí ceny fyzického zlata se staly indikátorem ztráty důvěry v dolar a signalizovaly pokles kurzu USD. FED použil nepokrytý spekulativní prodej nakrátko na trhu s „papírovým” zlatem, aby vyrovnal cenový dopad rostoucí poptávky po fyzickém zlatu. Prodeje nakrátko, které tlačí ceny směrem dolů, spouští mechanismus příkazů k zastavení ztráty (stop-loss), které atuomaticky vedou k tomu, že individuální držitelé fyzického zlata je prodají, když je dosažen jejich limit pro ztrátu.

Andrew Maguire tvrdí, že zprostředkovatelé FEDu v pátek 12. dubna uskutečnili ničím nekrytý spekulativní prodej 500 tun zlata. Za normálních okolností se takový prodej nakrátko uskuteční, když si investor myslí, že cena akcií nebo obchodované komodity bude klesat. Chce prodat zboží předtím než klesne, shrábnout peníze, a potom nakoupit tentýž předmět zpět poté, co jeho cena spadla dolů, a tak na tomto prodeji nakrátko vydělat. Pokud toto požadované zboží nemá, půjčí si je od někoho, kdo ho má a dá mu záruky ve výši současné tržní ceny. Potom to zboží prodá, počká na pokles ceny, koupí je zpět za nižší cenu a vrátí je vlastníkovi oproti své zástavě, kterou mu poskytl. Pokud je takových prodejů nakrátko uskutečněno hodně, může být výsledkem pokles tržní ceny.

Nekrytý prodej nakrátko nastává, když prodávající nemá či si nepůjčí zboží, který prodává nakrátko, ale přesto ho prodává. Účastníci trhu s papírovým zlatem sázejí na ceny zlata, přičemž se spokojují s peněžními platbami. A protože účastníci nemají zájem na dodání zlata, nekrytý prodej nakrátko nemusí být pokryt fyzickým kovem.

Jinými slovy – při nekrytém prodeji nakrátko nemusí být prodáván žádný kov ve své fyzické podobě.

Lidé se mě ptají, jak vím, že FED manipuluje ceny zlatých cihel, a zdá se, že jsou překvapeni tím, že si někdo může myslet, že by se FED a jeho bankovní zprostředkovatelé zabývali takovou činností, a to navzdory tomu, že je všeobecně známo, že FED manipuluje trh s dluhopisy a že banky s vědomím FEDu manipulovaly sazbou LIBOR. Odpovídám jim, že jsou pro to velmi silné nepřímé důkazy.

Přemýšlejme o pěti stech tunách papírového zlata prodaného v pátek a začněme otázkou, kolik uncí se vejde do 500 tun. Tuna má 2 000 liber. 500 tun odpovídá 1 000 000 liber. Jedna libra má 16 uncí, v pátek tedy bylo shortováno 16 milionů uncí zlata.

Kdo má 16 milionů uncí zlata? Cena zlata se na počátku pohybovala kolem 1 550 USD za unci, to znamená, asi 24 800 000 000 USD. Kdo má tolik peněz?

Co se stane, když je trh zavalen pěti sty tunami zlata naráz či v průběhu jediného dne? Správně, ceny klesnou. Investoři, kteří se chtějí dostat z velkých pozic, začnou časem zvyšovat výprodej tak, aby nedošlo ke snížení jejich příjmů z prodeje. Tento prodej snížil cenu zlata asi o 73 USD na unci. Znamená to, že prodávající ztratili až 16 milionů krát 73 dolarů, neboli 1 168 000 000 USD.

Kdo si může dovolit přijít o takový balík peněz? Jenom centrální banky, které je tisknou.

Domnívám se, že vládní orgány chtějí posunout cenu zlata ještě níže, a pokud budou moci, zavalí příští týden trh dvojnásobným množstvím zlata a shodí jeho cenu pod 1400 USD za unci. Postupný pokles by snad mohl postrašit individuální držitele fyzického zlata a výsledkem bude prodej skutečného fyzického zlata s tím, jak se ho lidé budou snažit zbavit.

Obchodník se zlatými cihlami Bill Haynes však řekl kingworldnews.com, že minulý pátek kupující zlatých cihel převažovali nad prodávajícími v poměru 50:1 a že prémie za okamžité dodání zlatých a stříbrných mincí byla nejvýší za celá desetiletí. Sám jsem si to ověřil s mincemi z Gainesville, a bylo mi řečeno, že na pokles cen reagovalo mnohem více kupujících než prodávajích.

Dokud nebudou mít tyto orgány skutečný kov, kterým by podpořily prodeje na krátko, mohly by být vystaveny požadavkům na jeho dodávku. A pokud nebudou schopny pokrýt toto shortování skutečným kovem, celá spekulace bude odhalena.

Mají tyto orgány skutečný kov, kterým pokryjí prodeje nakrátko? To nevím. Zkušení obchodníci jsou však nedůvěřiví. Někteří si myslí, že americké zásoby fyzického zlata byly použity v obchodech, které se snažily narušit růst ceny zlata z 272 USD v prosinci 2000 na 1 900 USD v roce 2011. Poukazují na nedávný požadavek Německa, aby Spojené státy vrátily německé zlato uložené v USA – a odpověď americké vlády, že budou vracet zlato po částech v průběhu sedmi let. Pokud Spojené státy mají toto zlato, proč ho nevrátí do Německa?

Jasně z toho vyplývá, že Spojené státy toto zlato doručit nemohou.

Andrew Maguire také hlásí, že zahraniční centrální banky, zejména ta čínská, skupují fyzické zlato za nízké ceny umožněné těmito prodeji nakrátko. Jestliže centrální banky používají své dolarové rezervy k nákupu zlatých cihel za výhodné ceny, bude pravděpodobným výsledkem tlak na směnnou hodnotu dolaru a klesající nabídka fyzického zlata na trhu. Jinak řečeno, FED by ve snaze ochránit dolar od své politiky kvantitativního uvolňování mohl urychlit zánik dolaru.

FED se možná obává krize dolaru či blížícího se splasknutí derivátové bubliny a pokouší se vyrovnat poměr ceny zlata a dolaru před vypuknutím potíží. Pokud je předpovídána turbulence, může mít FED pocit, že bude při řešení krize v lepší výchozí pozici, pokud budou mít zlaté cihly nižší cenu a důvěra v ně bude otřesena.

Kromě prodeje nakrátko, jehož jasným účelem je snížit cenu zlata, je dalším signálem o cílené manipulaci také oznámení makléřských společností a poté i společnosti Goldman Sachs z tohoto měsíce, že hedgeové fondy a institucionální investoři prodají své pozice na trhu se zlatem. Účelem těchto oznámení bylo povzbudit individuální investory k tomu, aby odešli od zlata ještě předtím, než to udělají tito velcí hoši. Skutečně někdo věří tomu, že by hedgeové fondy a Wall Street oznámili své prodeje dopředu, aby malé ryby mohly dostat za své zlato vyšší cenu než oni sami?

Pokud tato předběžná oznámení nejsou cílenou manipulací, tak čím?

Já za tím vidím řízenou snahu stlačit ceny zlata a stříbra jako předzvěst toho, že se úřady obávají, že je zaděláno na potíže, které by se mohly vymknout kontrole, pokud nebude silná důvěra v dolar. Jaký by jinak mělo význam toto těžké shortování a řízené oznámení o prodeji zlata, které tomuto prodeji předchází?

Poznámka: Váhy zlata vycházejí z metrických tun a trojských uncí. 500 tun zlata obnáší 16 075 000 trojských uncí.

Převzato z Global Research

Překlad: Clair

Stanův komentář: Aktuální cena zlata se v okamžiku, kdy jsem článek publikoval, pohybuje kolem 1422 USD/oz.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments