Vlády by se měly bát svých občanů

Červen 01, 2011

Asi už se dá říct, že první fáze arabských revolucí kromě svržení nejvyššího vedení v Tunisku a Egyptě ničeho zásadnějšího nedosáhly, a v Jemenu, Sýrii, Libyi nebo třeba Bahrajnu jsou to dokonalé katastrofy.

Než uvidíme, co přinesou fáze druhé, je čas na zajímavost z „ideového" zákulisí egyptského mládežnického hnutí. S oblibou se o něm mluví jako o facebookovém nebo twitterovém, ale to určitě není obrázek celý.

 

V červnu 2010 fejsbuková mládež (šibáb al facebook) spustila pokojnou kampaň občanské neposlušnosti prostřednictvím facebookové stránky Všichni jsme Cháled Saíd, na památku mladíka, kterého zavraždila policie a udělala z něho ikonu revoluční mládeže. Do té doby převážně pokojný charakter hnutí se v západních médiích připisoval tu odkazu Mahátmy Gándhího, jindy Martina Luthera Kinga, ale mezitím to už pod maskou stoického klidu začínalo vřít. Začaly se množit slovní útoky proti policii a ministerstvu vnitra a na webových stránkách aktivistů se začal objevovat symbol masky Guye Fawkese z filmu podle komiksu V jako Vendetta. Snímek, který popisuje budoucnost v totalitní Británii a jehož hlavním hrdinou je maskovaný muž mstící se tyranům za své utrpení, se mezi egyptskou mládeží stal kultem a zároveň i svébytným manuálem, jak vnímat svět. Weby, facebook i twitter zaplavovaly citace z filmu, mezi nimiž samozřejmě vévodila věta: „Lidé by se neměli bát svých vlád. To vlády by se měly bát svých občanů."

Mladí Egypťané měli pocit, že právě k nim promlouvá i tohle:

„Pravdou je, že je s touhle zemí něco hrozně špatně. Krutost a nespravedlnost… netolerance a útisk. A tam, kde byla dřív svoboda odmítnout, myslet a mluvit, jsou dnes cenzoři a sledovací systémy, které vás nutí do konformity a vyžadují poddanost. Jak k tomu došlo? Komu dát vinu? Jistě, existují ti, jejichž vina je větší než těch ostatních, a ti se budou zodpovídat. Ale je třeba si říct pravdu… pokud chcete hledat viníky, stačí se podívat do zrcadla."

Nebo:

„Jsi jen osamocený jedinec. Jak bys mohl něco dokázat? Jedinci v moderním světě žádnou moc nemají. To tě učili, protože potřebují, abys právě tomuhle věřil. Není to ale pravda. Proto se bojí a proto jsem tady: připomenout ti, že je to vždy jednotlivec, kdo drží moc. Skutečnou moc. Jednotlivci jako já, A jednotlivci jako ty."

 

Osm dní po vraždě Cháleda Saída, 14. června 2010, se na YouTubu objevil krátký film nazvaný Cháled jako Vendetta, po němž 29. července následoval další filmík, tentokrát nazvaný Cháled Vendetta.

Po pádu tuniského prezidenta Bin Alího 14. ledna 2011 internet zaplavily obrázky Fawkesovy masky s tuniskou vlajkou, a jak se Egypťané začali připravovat na svou vlastní revoluci, masky se objevily takřka všude. Dávaly najevo, že šibáb al facebook ztratila trpělivost. „Pod touhle maskou, je toho víc, než jen maso. Pod touhle maskou, se skrývá myšlenka… a myšlenky jsou neprůstřelné," zní přece ve filmu V jako Vendetta.

 

 

A trocha odkazů odjinud

— Bašár Asad vyhlásil amnestii pro politické vězně. Není moc jasné, na koho se má vztahovat, a tak je to nejspíš hlavně píárový trik, který ovšem přiznává, že dosavadní taktika brutálního potlačování protestů mnoho úspěchů režimu nepřinesla.

— Podle libyjské vlády nálety NATO zabily na 700 lidí. Aliance tak čile dohání třeba syrského Asada. Povstalci na západě Libye dostávají zbraně z Kataru. Katar navíc dává dohromady „rozvojovou" banku, která by miliardami dolarů „pomáhala s politickými procesy" na Blízkém východě, a chce do ní zapojit Saúdskou Arábii, Kuvajt a Spojené arabské emiráty. Záběry Al Džazíry ukazují západní vojáky na frontě v Libyi. Překvapení? Banka Goldman Sachs ztratila 98 procent z libyjského státního investičního fondu, na jehož účtech byla 1,3 miliardy dolarů. Překvapení?

— Palestinci chtějí v červenci podat žádost o uznání své státnosti v OSN. Valné shromáždění ho smí uznat, ale prý až na doporučení Rady bezpečnosti OSN.

— Nejmenovaný egyptský generál přiznal, že vojáci na dívkách a ženách zatčených během revoluce z 25. ledna prováděli „testy panenskosti". Až doteď armáda podobná obvinění neustále odmítala.

— Afghánský loutkový prezident Hamíd Karzáí varoval NATO, že když bude dál zabíjet civilisty a útočit na jejich domy, začne být „vnímáno jako okupační síla". Fakt jo?

— Izraelská policie a armáda za loňský rok v Jeruzalémě vyslýchala 1200 dětí, 759 jich věznila a proti 226 z nich vznesla obvinění.

Justice for Bahrain na Facebooku

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments