Voda a půda se neprodává, tvrdili předci. Stalo se

Příští rok zatíží rozpočty domácností opět nejvíce růst cen vody. Hlavními důvody růstu cen vody v České republice je nutnost investovat do obnovy a rozvoje vodárenských sítí. Druhým důvodem je pro občany nevýhodné přerozdělování peněz vybraných za vodu, kdy velká část z inkasovaných peněz do infrastruktury vůbec nedoteče.

Z čeho se financuje infrastruktura? Vodné a stočné je jediný vlastní zdroj financí sloužící k financování investic do infrastruktury. Díky nevýhodným privatizacím částí vodáren neslouží zaplacené vodné a stočné jako zdroj financí vodárnám, ale slouží jako zdroj zisků vyplácených zahraničním společnostem, které vodu „jen“ prodávají. Voda byla léta přehlíženou položkou ve výdajích domácností. Média zajímal především růst cen energií či plynu a nevěnovala této komoditě, ani dění v odvětví velkou pozornost. Cenové nenápadnosti vodárenského monopolu využily privatizační skupiny, které po privatizaci vody začaly šlapat cenám na „plyn“. Díky tomu je dnes voda jednou z komodit, která má největší nárůst cen a kterou musí domácnosti zaplatit, protože vodu nelze ničím nahradit. Voda zdražuje prakticky každý rok podstatně více než inflace. V řadě českých měst a obcí je dokonce vyšší než ve městech západní Evropy, kde jsou příjmy občanů na podstatně vyšší úrovni.

Stačí selský rozum v otázkách fungování společnosti i přírody? Privatizátoři vodáren slibovali, že zahraniční subjekty zajistí pouze inflační růst cen vody. Evidentně se tak nestalo. Nebylo neobvyklé slyšet slib zajištění budoucího inflačního růstu cen vody na dobí až 30 let. Šlo o nejsilnější argument, který lámal odpor soudných zastupitelů, používajících při argumentaci o tom, proč vodu neprivatizovat, jen selský rozum – voda a půda se neprodává, stejně jako se nepůjčuje žena a auto. Realita ukazuje, že odpor některých zastupitelů postavený na myšlence, „prodat vodu je blbost a přijde všechny draho“, byl správný. Cena pět eur za kubík vody bude u nás během několika let běžná, dnes vyhlašují stejní lidé, kteří pomáhali vodárny privatizovat a lámali odpor zastupitelů sliby a hesly „privatizací zajistíme inflační růst cen vodného a stočného“. Dnes jako důvod růstu cen uvádí, že vodárenství musí být samofinancovatelené, což ovšem platilo i před privatizacemi.

Co s tím? Pokud zůstane zaveden stávající systém přerozdělování příjmů z vodného a stočného, potom v odvětví vodárenství bude stále nedostatek financí bez ohledu na to, jak vysoké ceny vodného a stočného budou spotřebitelé platit. Důvod je jednoduchý z naplněného měšce bude někdo stále odsypávat.

Více najdete zde

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments