Zaútočí Izrael na Írán do září, aby zastavil vznik palestinského státu?

Červenec 06, 2011

Než se dostanu k otázce z titulku, je tu „Tahrír". Už naplno pochopil, že první fázi revoluce prohrál, respektive nechal si ji ukrást, a tak začíná fáze druhá, byť netvrdím, že rozhodující. Celkem čtrnáct hnutí, které se ustavily během lednové revoluce, a politických stran na 8. července připravují „milionový" pochod proti stávající realitě.

Od počátku bylo jasné, že milion lidí nepřijde, nicméně „káhirské události" z minulého týdne podle všeho do ulic vyženou i ty, kteří původně už chtěli mít svůj klid. Podle dostupných informací – z blogů i e-mailů — už lidé mají znovu dost opakovaných policejních provokací, policejní beztrestnosti a dochází jim, že se příliš brzy spokojili se stavem, který je neúnosný, ale juntou i vládou neřešený.

Koalice, která se hlásí k 8. červenci, už deklarovala své – kompromisní — požadavky:

— Sociální a ekonomická spravedlnost: pokud egyptská elita přestane plundrovat stát, je tu naděje na slušný rozvoj.

— Spravedlivé soudy s vrahy a korupčníky: tj. skutečné a transparentní soudy s lidmi, kteří mají podle všech pravidel slušnosti skončit v base.

— Čistka na ministerstvu vnitra: úřad se musí rychle zbavit lidí, kteří jsou zkorumpovaní nebo vraždili.

— Svoboda médií a projevu: netřeba vysvětlovat, všichni známe vysílání ČT.

— Jednota národa: už žádné rozpory kvůli „byrokratickým" sporům ohledně toho, jestli má být nejdřív nová ústava, nebo volby.

Jak ale píše Zeinobia na svém blogu, 8. července bude na Tahríru ve skutečnosti zase hlavně o jednom z prvních hesel, které na náměstí v lednu zazněla: „Chleba, svoboda a sociální spravedlnost!"

Asi jde do tuhého, protože americké velvyslanectví už svým občanům zakázalo, aby 8. července chodili na Tahrír, nejspíš proto, že v týdnu byli mezi zatčenými na náměstí Američané i Britové. Možná i zahraniční banky zase zavřou své pobočky…

A zatímco se pozornost soustředí na Tahrír, policie zastřelila šestnáctiletého kluka ve čtvrti Manial a jeho o dva roky mladšího kamaráda těžce zranila, takže nepokoje propukly i tam (jen pro představu, v denním provozu to z Tahríru do Manialu může trvat i hodinu – Káhira má dnes 25 milionů obyvatel), a k tomu do juntou zakázané stávky za zvýšení mezd vstoupili i dělníci v Suezu. Město sice zatím nehoří jako v lednu – první budova Mubarakovy vládní strany vzplála právě tam — ale je to hlavně jen dalším důkazem, že se Egypťané už nehodlají jen tak vzdát.

Pro úplnost: na webu se objevily první vysvětlení podivné události z minulého týdne, kdy se k demonstrantům na Tahríru připojili přímo během představení diváci v káhirském cirkuse. Ukázalo se totiž, že představení uspořádala armáda pro pozůstalé po obětech lednové revoluce, ve snaze „pobavit" je a zklidnit jejich rozhořčení nad tím, že žádný z policejních vrahů jejich blízkých stále ještě nebyl potrestán. Jedna z přítomných žen ale začala kritizovat jakéhosi důstojníka, že jí cirkusové kejkle jejího syna vrátit nemohou, důstojník jí dal facku, její syn se matky zastal, propukla rvačka a rozzuření lidé odešli z cirkusu na Tahrír. Nepotvrzené zprávy tvrdí, že onen syn už stihl být – na rozdíl od vrahů – odsouzen, a to na tři roky za napadení veřejného činitele…

Mimochodem, za prvních šest měsíců letošního roku dělníci v Egyptě uskutečnili 338 okupačních stávek, 158 stávek, 259 demonstrací a 161 jiných protestních akcí, vše s požadavkem na zlepšení pracovních podmínek.

 

Pokud odhlédneme od napjaté situace v Egyptě, nejzajímavější se mi jeví blog Richarda Silversteina, který upozorňuje na to, že Izrael se zářijovému vyhlášení nezávislosti Palestiny pokusí zabránit tím, že ještě předtím zaútočí na Írán, čímž vytvoří ve světě takový binec, že na Palestince všichni zapomenou. Hloupost? Možná. V dnešním světě, kde je z mezinárodního práva už jen trhací kalendář a z války je mír, nemožným ale není už vůbec nic.

Bývalý vlivný izraelský novinář s odvoláním na činitele izraelské rozvědky Richardovi napsal: „Někteří američtí zpravodajští činitelé si myslí, že takový překvapivý útok na Írán by se mohl odehrát… v září, kdy bude končit (šéf US sboru náčelníků štábů) Mullen. Byla by to politická válka s cílem odvrátit pozornost od Palestinců. Čelní američtí zpravodajští činitelé říkají, že významná část amerických ozbrojených sil provádí nácvik v rámci přípravy, že Izrael zaútočí na Írán. Americká strana plánuje tuto invazi s velkým předstihem. Izrael plánuje chirurgický útok na Írán. Obamova administrativa to prý schválila. Stane se tak brzy, před zářím… a nebude to žádné cvičení."

Před dopady takového postupu přitom před časem varovali bývalý šéf Mossadu i bývalý šéf Pentagonu

 

 

A odkazy:

— Zatímco řecká vláda outsourcingově blokuje humanitární flotilu do Gazy, její vztahy s Izraelem se rapidně zlepšují: obě země se domluvily na společném cvičení vzdušných sil. Izrael se mezitím připravuje na očekávaný přílet stovek propalestinských aktivistů do Tel Avivu. Ministr vnitra prohlásil, že „těmto chuligánům, kteří se pokusí porušit zákon a rušit mír, nebude umožněno vstoupit do Izraele". Snaha přistát v pátek na letišti v Tel Avivu a následně pokračovat v cestě na západní břeh Jordánu bude podle kanceláře premiéra Netanjahua hodnocena jako „snaha podkopat právo Izraele na existenci".

— Vlnu odporu v Izraeli vyvolala vyšetřovací zpráva OSN, podle níž židovský stát použil zbytečnou sílu proti neozbrojeným libanonským demonstrantům při výročí Nakby. Izraelští vojáci tehdy před hraniční plot zastřelili podle OSN 7 lidí a 111 dalších zranili.

— V rámci reforem, které svému lidu nasliboval jordánský král, byl do čela ministerstva informací jmenován dosavadní šéf cenzorského úřadu.

— Superpočítač pro sdílení zpravodajských informací z amerických válek (v muslimských zemích), za které US Army vydala 2,7 miliardy dolarů, nefunguje a naopak ještě v informacích dělá binec.

— Hillary Clintonová si pochvaluje, jak STL v Libanonu skvěle obžaloval Hizballáh z atentátu na premiéra Harírího, a každý, kdo závěry STL zpochybňuje, prý „vytváří falešnou volbu mezi spravedlností a stabilitou".

— „Lidé, kteří si mysleli, že shození pár bomb nejenže pomůže národu, ale přesvědčí i Kaddáfího, aby odstoupil nebo změnil svou politiku, byli trochu naivní," prohlásil nizozemský ministr obrany Hans Hillen, přičemž se útočící koalice bojí, že se rozpadne dřív, než se jí podaří Kaddáfího zlikvidovat.

— Amnesty International už má důkazy k obžalobě Sýrie ze zločinů proti lidskosti.

— Nějak mi v uplynulých dnech uteklo, že v Damašku s Asadem koncem června jednal americký kongresman a jeden z mála otevřeně protiválečných politiků v USA Dennis Kucinich. Syrský režim prý dokončil návrh zákona o svobodě tisku a protesty hodlá zvládnout do dvou měsíců.

— Egypt nebude brát půjčky, které jsou doprovázeny jakýmikoli podmínkami, tvrdí premiér.

 

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments