Zdroj z izraelského ministerstva zahraničí: Lieberman chce udržovat izraelsko-turecké napětí




Leden 19, 2010

Zdroj z izraelského ministerstva sdělil, že ministr zahraničí Avigdor Lieberman se snaží odradit ministra obrany Ehuda Baraka od návštěvy Turecka příští týden. Cílem snahy Liebermana je, aby udržel současné napětí mezi znepřátelenými zeměmi.

Barak měl v plánu odjet v nedeli do Turecka, aby se setkal se svým tureckým protějškem a také  tureckým ministrem zahraničí, a zmírnili napětí mezi svými vládami. Napětí bylo obnoveno v ponděli poté, co turecký premiér Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Izrael ohrozil světový mír použitím nepřiměřených zbraní proti Palestincům, narušováním libanonského vzdušného prostoru, zabíráním libanonských vodních zdrojů a utajováním detailů svého nukleárního programu. Dále v pondělí náměstek ministra zahraničí Danny Ayalon vyzval tureckého velvyslance k vysvětlení televizního příběhu, v němž vystupovali herci oblečení jako příslušníci izraelských sil, kteří unášeli děti.

Před třemi měsíci se odehrála podobná roztržka, když turecká televize odvysílala kontroverzní televizní inscenaci Ayrilik (Odloučení), v níž herci v izraelských uniformách zabíjeli palestinské děti. Během tohoto setkání seděl turecký velvyslanec v nizkém křesle pod úrovní Ayalona a dalších dvou úředníků ministerstva – přesně podle objednávky Avigdora Liebermana.

Na začátku tohoto setkání proběhlo krátké focení pro novináře, během něhož Ayalon řekl v hebrejštině fotografům: "Všimněte si, že sedí v nižším a my ve vyšším křesle, že tu je pouze vlajka Izraele a že se neusmíváme."

Podle zdroje z ministerstva zahraničí se Lieberman snaží Barakovi před jeho cestou pořádně "zavařit" a tak torpéduje uklidnění a udržuje napětí. "Máme pocit, že Lieberman chce záležiitost ještě před odjezdem Baraka zkomplikovat", uvedl zdroj z ministerstva zahraničí. "Všechny aktivity byly součástí Liebermanova politického programu."

Očekávalo se, že turecká vláda připraví Barakovi vřelé přijetí, protože měl přijet i s ministrem práce Benjaminem Ben-Eliezerem, aby vrátili vzájemným vztahům předchozí stabilitu. Zdroj z ministerstva zahraničí se domnívá, že Liebermanovo úsilí je zaměřeno na odrazení Turecka v pokračování jeho role jako prostředníka ve sporech mezi Izraelem a Sýrií.

Turecký premiér: "Izrael ohrožuje světový mír"

Ministr zahraničí odpověděl Erdoganovi na jeho poznámku: "Izrael se snáží respektovat Turecko a hledá příznivé vazby mezi oběma zeměmi, ale zároveň očekává reciprocitu." Erdoganův projev označil za bezuzdné mučivé bičování Izraele. "Stát Izrael má plné právo ochraňovat své občany před zvůlí a terorem Hamasu a Hizballáhu, a Turci jsou poslední, kdo mohou Izraeli a izraelskému ministerstvu obrany kázat o morálce."

Na tiskové konferenci při příležitosti návštěvy libanonského předsedy vlády Saada Haririho vyzval Erdogan pět stálých členů rady bezpečnosti OSN aby použili na Izrael za účelem zveřejnění jeho jaderného programu stejný tlak, jaký používá mezinárodní společenství při jednání s Iránem. "Izrael nikdy nerozporoval, že má jaderné zbraně," prohlásil Erdogan. "Ve skutečnosti souhlasil s takovými prohlášeními."

"Ti, kteří soudí Irán, musí soudit i Izrael," prohlásil Erdogan. "Pokud se vzdáme spravedlnosti v tomto regionu, problémy nezůstanou pouze zde, ale rozšíří se všude. Okolím Blízkého východu je celý zbytek světa."

Dosud bylo Turecko jedním z mála spolehlivých izraelských spojenců z muslimského světa. Ankara si ale od loňské války v Gaze udržuje od Izraele odstup, který vedl až ke zhroucení vztahů.

"Je Izrael na straně míru, nebo ne?" řekl Erdogan. "Gaza byla včera opět bombardována. Proč? …Nebyly žádné raketové útoky."

Erdogan odkazoval na nedělní útok izraelských leteckých sil na oblast raketových odpališť v centrální Gaze, kde byli zabiti tři islamisti, připravující útok na Izrael. V neděli byly vystřeleny přibližně čtyři granáty z Gazy na západní Negev.

"My, Turci, nemůžeme přecházet mlčením chování Izraelců. Mají nesrovnatelné větší kapacitu i sílu, a používají ji." řekl Erdogan. "Nehledí na rezoluce OSN,“ dodal. „Prohlásili, že budou dělat, co chtějí. Nikdy nemůžou souhlasit s takovým chováním.“  Během tiskové konference Erdogan prohlásil, že Ankara stála za snahou Bejrútu účastnit se bezpečností rady OSN. Hariri zařadil Izrael mezi nepřátele Libanonu a nebezpečí pro jeho stabilitu.

Setkání Erdogana a Haririho se uskutečnilo poté, co libanonská armáda v pondělí vypálila protiletecké střely na izraelské stíhačky, porušující libanonský vzdušný prostor na jihu Libanonu, jak prohlásil libanonský armádní zdroj.

"Protiletecká obrana ostřelovala čtyři nepřátelská izraelská letadla, která přelétala oblast Marjayoun v jižním Libanonul," řekl anonymní zdroj. "Za poslední dva dny se izraelské přelety nad Libanonem zintenzívnily a Libanon upozornil OSN na opakované stupňované narušování svého vzdušného prostoru," uvedl dále zdroj. Izrael argumentuje, že přelety jsou nutné navzdory porušení rezoluce OSN 1701, která ukončila devastační válku mezi Izraelem a libanonským šíitským Hizballáhem. Podle Izraele přelety v blízkosti hranice monitorují údajné masivní pašování zbraní Hizballáhem, což je také porušení rezoluce OSN. Libanon ale stále trvá na tom, aby OSN přelety zastavila.

Převzato z Haaretz

Překlad: Hermogen der Kapuziner

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments