Zvyšováním DPH se česká vláda vzdaluje EU

Září 05, 2009

Poslanci vládní kolice schválili ve Sněmovně zvýšení spodní sazby DPH od ledna 2012 z 10 na 14 % a sjednocení snížené a základní sazby od ledna 2013 na 17,5 %, což je krok, který jde opačným směrem, než jak postupují země Evropské unie. Česko tím bude zdaňovat všechny sociálně citlivé položky, které tvoří asi 27 % spotřebního koše, nejvyšší sazbou v Unii. Výjimkou je pouze Dánsko, které má jednotnou sazbu DPH 25 %, ale z ní je ovšem řada výjimek.


Například Velká Británie má dnes sníženou sazbu 5 %, Nizozemí 6, Německo 7, Slovensko 10 a Rakousko 10 a 12 procent. Celkem 12 zemí EU má sníženou sazbu na úrovni pěti procent. Potraviny má ve snížené sazbě 26 členských států.

Na základě historických výjimek má několik států spodní sazbu i nižší než 5 %, nebo dokonce nulovou. Například Velká Británie a Belgie mají nulovou sazbu na noviny, Velká Británie a Irsko na knihy.

Jen sedm států EU včetně ČR zvýšilo za poslední tři roky sníženou sazbu. Většinou ale jen o jeden a dva procentní body.

Některé členské státy dokonce vybrané služby přeřazují ze základní do snížené sazby. Například Švédsko a Finsko od letoška restaurační služby. Česko zde už má základní sazbu 20 procent.

Celá Evropa totiž vychází z toho, že daně neslouží jen jako zdroj příjmů, ale že mají i významné sociální funkce. „Prostřednictvím daní lze stimulovat žádoucí chování jak jednotlivců, tak podniků. Třeba podnítit rodiny k tomu, aby měly děti, aby se snažily pořídit si vlastní bydlení apod. Pokud i DPH ztratí sociální funkci, pak se v daňovém systému můžeme, řečeno s nadsázkou, dostat do středověku,“ řekl před časem Právu profesor financí Jan Široký z Ekonomické fakulty VŠB – Technické univerzity v Ostravě. Podle jeho slov „celkové dopady mohou být pro některé domácnosti dost drastické“. Podle jeho slov by se úspory v době krize měly hledat spíš ve výdajích rozpočtu, účinně bojovat proti korupci a bránit plýtvání miliardami korun.


V základní sazbě DPH, která se od roku 2013 sníží z dnešních 20 na 17,5 %, se naopak Česko dostane k zemím s nejnižší sazbou. Nižší budou mít jen Kypr a Lucembursko. To ale běžným lidem moc nepomůže. Základní sazba se totiž většinou vztahuje na výrobky a služby, které pro domácnosti nejsou nezbytné. Navíc praxe ukazuje, že většina obchodníků i přes pokles DPH svoje ceny nesníží.
 
Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments