A teď si zkuste posbírat v lese klestí!

Občas si v naší kotlině stěžujeme na rozbujelou a nemyslící byrokracii. Uklidněme se – i ve velké zemi na východě to není lepší, spíš naopak. Níže popsané, jakkoli vypadá humorně, je v tamních podmínkách varovné. Jde o to, že spousta lidí, zejména na hlubokém venkově, je na lese a jeho produktech životně závislá. Navíc to, spolu s drakonickými opatřeními úřadů vůči drobným pěstitelům zcela zbytečně (nebo snad ne?) zvyšuje nervozitu veřejnosti a její znechucení systémem.

Krasnodarský portál 123.ru oznámil: „Od počátku ledna jsme začali žít … s novým důchodovým věkem, zvýšením HDP, zvýšenými odvody do penzijního fondu pro OSVČ, zdaněním drobných živnostníků a dalšími překvapeními, a mezi nimi jedna světlá výjimka – je možné sbírat klestí bezplatně. Je to, samozřejmě, komické, ale pro někoho je to ve skutečnosti důležité. To proto, že klestí je topivo (které, pravda, budeš únavně sbírat).“

A teď, když se stalo klestí bezplatným, Rusové začali družně bezplatně chodit do lesa pro tak důležitý bezplatný dar přírody… ukazuje se ale, že to není tak jednoduché. Protože kromě federálního zákona si v regionech schválili zákony svoje vlastní (a ty mají podle Ústavy RF přednost), stanovili si vlastní pravidla, jak se má bezplatné klestí správně sbírat. Co kdybyste ho sbírali v rozporu s instrukcí?!

A hned se ukazuje, že to vůbec není tak veselé. Například:

  • V Krasnodarském kraji (oblast na jihu Ruska – pobřeží Azovského a Černého moře) dřív, než se vypravíte do lesa na klestí, musíte o tom předem informovat, a úředníci vaši žádost musí posoudit a vzít na vědomí.
  • V Penzenské oblasti (jihoruské vnitrozemí), je možné sbírat klestí výhradně ručně, bez použití jakýchkoli nástrojů. Pokud jsou na klestí stopy po řezání – není to klestí.
  • V Chanty-Mansijském autonomním okruhu (východní úpatí Uralu kolem řeky Ob) – jen v místech určených lesními správami.
  • V Tverské oblasti (severně od Moskvy) rozhodli úředníci, že klacky klestí nesmí být delší než 1 metr.
  • V Chabarovském kraji (Dálný východ, sousedí s ostrovem Sachalin) lze klestí sbírat jen pomocí ručních nástrojů a v místech vyznačených lesní správou.

Podobná omezení nejsou zavedena všude, což je názorný příklad toho, jak je vystavěn systém. Takže jakoby povolili (po předchozích velkých protestech veřejnosti – pozn.překl.) bezplatný sběr klestí, ale přece jen se musíte jít poklonit drobnému úředníkovi, aby „posoudil a zaevidoval“ tvoji práci. Co kdybyste toho nasbírali příliš mnoho a vlast v důsledku toho zchudla? Každý musí znát své místo. To by tak hrálo – sbírat bezplatně klestí, kde si vzpomenete! Se zájmem čekám, co se stane, až schválí zákon o houbách a lesních plodech, který právě prochází čtením v Dumě.

Michail Děljagin k tomu poznamenal:

K tomu v podstatě není co dodat. Ofšórová aristokracie, ruku v ruce s malými úředníčky z řad „efektivních byrokratů“, snícími, že se jim vyrovnají, spolehlivě vrací Rusko do středověku. To tenkrát přece nevolníci nesměli, jak víme i ze starých německých pohádek, sbírat klestí v panských lesích – jakož i dnes. A na pozadí odpadového zákona (nový zákon o nakládání odpady-pozn. překl.) jsou odpady formálně zpoplatněny smluvní cenou, ale výše platby stoupla do neuvěřitelné výše. (V některých regionech Saratovské oblasti stoupla patnáctkrát!) Smlouvu nelze odmítnout, takže jde vlastně o daň, která se vybírá podle plochy stavby, takže středověká daň z hlavy vedle toho vypadá jako myšlenka velmi pokroková. A jestliže lidé, kteří nás rukama nohama tlačí do středověku, s pěnou u huby hřímají o digitalizaci, – to už není legrace. To už děsí“.

Zdroj: Deljagin.ru

Překlad: st.hroch 190109

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
11. 1. 2019 11:08

Spím nebo bdím ? Taková sžíravá kritika života v Rusku ! Až bude dumou přijat a schválen zákon o sběru lesních plodů a hub,může být dalším krokem vydán zákaz
vstupu do lesa bez povolení úřadů…Akorát si neumím představit jak a kdo bude
kontrolovat pachatele těchto čistě byrokratických přestupků.

Martin (už bez taky m)
11. 1. 2019 11:35

M. Děljagin má “ správně proříznutou“… Na podobně „sžíravou kritiku“ – kterou dlouho do „vlastních“ řad často vypouští i -Zapadniky mnohdy kritizovaný- prezident RF V. Putin však mnozí z nich neobracejí pozornost. Naopak: prezident RF je neustále „sŽíravě“ kritizován za to, že není „Pánembohem dobrotivým I“ že nezařídí v RF NAPROSTO a ÚPLNĚ VŠE- až do té poslední zapadlé vísky… Je jistě správná kritika neprofesionalismu a „bumážkového funkcionářství“ v RF. Ovšem jak je tomu u nás?? A v „našich“ lesích? KDE BYLA 30 LET „demo“ krást i je“ PROFESIONALITA ve správě našich lesů??! Světlé výjimky jsou- ale právě do těch… Číst vice »

Bety
Bety
11. 1. 2019 15:02

Od své rodiny vím, že za I. republiky se sbíralo klestí načerno a se strachem,
neboť hajní nebyli žádní lidumilové.
Pokud v Rusku chtějí omezit moc byrokratů, bez kritiky z řad občanů to nejde –
nebo si někdo myslí, že se byrokraté budou kritizovat navzájem?
A ten kdo čeká, že se v tom obrovském Rusku postará jediný člověk o jakýkoli
problém i problémeček a sám drží hubu, aby se na něj nějaký „úřad“ nezamračil-
tak ten ať se v soukromí modlí k pánubohu a raději potichu – co kdyby ho někdo
slyšel?

zajoch
11. 1. 2019 19:06

Myslím, že článek byl určen pro ruské čtenáře a ne pro cizinu. Jistě měl kritizovat špatné nebo hloupé politické rozhodnutí a následně špatné nebo hloupé úřednictvo. My to můžeme akorát vzít na vědomí a podle toho jaký máme k Rusku vztah se buď radovat, že je u nich něco špatně, anebo jim přát, aby si to dali co nejdřív do pořádku. Ti, kteří Ruskem pohrdají a není jich u nás málo, se mohou po přečtení článku ve svém pocitu nadřazenosti ještě více zaseknout. Ale nic víc, myslím, nemohou