Diskuze k článku


 • Béda • 6. dubna 2015

  Ten konvoj měl podle mne několik významů:
  – politický. USA demonstrovaly, že na půdě vazala „můžou“. Že stačí ohlásit přejezd své kolony vazalovi, který to povinně veme na vědomí. Ne předem požádat o povolkení přejezdu, ale oznámit přejezd.
  – Dále šlo o symboliku – přejezd se konal v období oslav konce 2.SV v Rusku a pokusů o přepisování historie 2.SV, kdy američtí „osvoboditelé“ mají nahradit v myslích českého a moravského lidu ruské okupanty.
  – vojenský transportní význam konvoje byl pranepatrný, vzhledem k tomu, že stejného transportního cíle bylo možno dosáhnout mnohem jednodušeji v noci, železniční přepravou a bez zájmu veřejnosti.

  V každém případě šlo o demonstrativní akt.

  Poslední věc je, že USA konvojem testovaly změnu odmítavého vztahu české veřejnosti vůči pokusům o zřízení trvalé vojenské základny v ČR. Část 2 smlouvy SOFA (netýká se bezprostředně radaru ale potenciálně umožňuje zřízení vojenské základny bez bližšího určení) totiž stále platí.

 • Petrpavel • 6. dubna 2015

  Poslední zkouška : nejdou mi odesílat přípěvky, hlásí že už jednou byl odeslán … ač nedošel.

 • Petrpavel • 6. dubna 2015

  Možná to nedošlo proto, že v citaci byla neslušná slova. Slova neslušná nejdou, myšlenky neslušné možno … Zkusím znova :

  Má to vůbec smysl ještě registrovat?
  http://www.halonoviny.cz/articles/view/36123488
  Podle mého názoru nejlepší komentář k článku :
  „Takže zakládajícími členy AIIB jsou v podstatě všichni kromě USA(to
  je pochopitelné) a ČR(to je vlastizrada). ČNB pod vedením otroků MMF
  a zaprodaného Singra budou naopak nakupovat americké dluhopisy a dolar,
  aby udržely jeho trojnásobně nadhodnocený kurz až do té doby než to
  praskne, bublina s americkými dluhopisy a již nyní prakticky bezcennými
  dolary splaskne stejně jako americká bankovní a hypoteční krize, my
  díky těm zaprodaným ha..lům půjdeme už definitivně do úplný p..ele
  ruku v ruce s naším nejlepším spojencem USA a nikdy jinak a poláci i s
  rumunama co se nám zdají proameričtí se nám budou smát. To co se
  stalo s korunou a kdysi českým bankovním systémem je vina Václava
  Klause, Miroslava Kalouska a Miloše Zemana. To jsou ti, kteří nás
  svými postupy a skutky okradli o národní majetek a udělali z nás
  otroky pro anglosasy. Kde je 90 tun českého státního pokladu – zlata
  odkázaného nám předky z 1/3 v zlatých mincích a špercích pro
  národní historii nevyčíslitelné hodnoty? Bývalý guvernér ČNB
  Tošovský jej vyměnil za bezcenný papír a to ještě v době
  dlouhodobě nejnižší ceny zlata, staré zlaté a sběratelsky cenné
  mince a jiné ceniny koupila za cenu surového zlata jistá švýcarská
  firma a Tošovský se odstěhoval kam? Ano, správně – do Švýcarska! A
  my pořád držíme huby a chodíme makat do německých firem za 1/5
  německého platu. Za války němci odváželi naše lidi na totální
  nasazení(otrocká práce v rajchu), s námi si už Německo špinit
  nebudou jako s Turky a jsme pro západní firmy totálně nasazení doma.
  Přemýšlejte.“

 • zajoch • 6. dubna 2015

  Tedy Tribune, vy jste to nám Čechům nandal! Nemohu nic proti tomu co jste napsal namítat, protože jsem nic z toho co popisujete neviděla, nezajímá mě americký šrot ani američgtí „hoši“, ale kolem sebe nevidím nijkak velké sympatie k SSA, spíš naopak, odsuzování jejich válečnictví a loupežení. Možná je to tím, že žiji daleko od naší k ostatním přezíravé metropole. Zmiňujete se o průvodech na 1. máje a zdá se vám, že do nich lidé chodili dobrovolně. Moje přímá zkušenost je naprosto opačná.
  Když vezmu v úvahu, že je nás přes 10 milionů a jen v Praze je soustředěno více než milion lidí, tak není divu, že se najde dost velký dav, který půjde na atrakci s americkým šrotem. Může klidně vyvolávat dojem většiny. Napadá mě ještě, že celé vítání mohlo být také organizované, v Praze se najde dost příchmastů, jak známo, kteří poslušně vyplní instrukce kolonizátorské instituce u nás. Mohlo? Ono patrně bylo. Nejen propagandisticky, ale i přímo. Jistě bylo mezi čumily i hodně pouhých zvědavců, jenže ti bohužel imitovali příznivce.
  Jenomže přesto, co jsem tu napsala,vám musím Tribune dát za pravdu. Stydím se za to, že část Čechů jedná tak jak píšete, stydím se za naše media, za naše, jak se sami nazývají umělce, za naši akademickou obec. Především pak za většinu našich představitelů. Za všechny, kteří si při jakékoliv příležitosti nenechají ujít otřít se zlovolně nebo ironicky o Rusko, aby se zalíbili.

 • Dolmen • 6. dubna 2015

  Ve většině aspektů v článku zmíněných musím dát Tribunovi za pravdu. I co se týče té dobrovolné a jásavé účasti v prvomájových průvodech. Pro většinu lidí se slabými hlavami je tenhle způsob nejzřetelnějším vyjádřením sounáležitosti s „hlavním proudem“. Oni si jaksi podvědomě uvědomují, že krom zájmu o valení své hovniválské kuličky jiných zájmů nemají a naléhavě cítí vnitřní potřebu vyjádřit nějak svou sounáležitost se společností, jejíž jsou částí a to se nejlépe vyjadřuje okázalým demonstrováním příslušnosti k „hlavnímu proudu“. Co je to ten „hlavní proud“, to jim řeknou v televizi a pak už jde jen o to realizovat se v některé té šaškárně mainstreamem organizované. Není nad jednoduchost v žití, stojí to nejméně energie. Neřekl bych, že tento „zodpovědný“ přístup k realitě se týká jenom Čecháčků. Ale možná se mýlím.

 • Bety • 6. dubna 2015

  Dolmen napsal
  Není nad jednoduchost v žití, stojí to nejméně energie. Neřekl bych, že tento „zodpovědný“ přístup k realitě se týká jenom Čecháčků. Ale možná se mýlím.

  100% souhlas.

 • hudryper • 6. dubna 2015

  Dolmen napsal
  Neřekl bych, že tento „zodpovědný“ přístup k realitě se týká jenom Čecháčků. Ale možná se mýlím.

  Spíše se mýlíte,Dolmene,bohužel. Samozřejmě,že i jinde ,třeba v Evropě ,jsou lidé,kteří kolaborují s nepřítelem své komunity,národa,nejde ale nikde v
  Evropě o tak velký podíl podrazáků ,vypočítavců a nemorálních darebáků,jako v těch našich kotlinách. A ono se to,zejména mezi našimi sousedy a v
  plánovacích orgánech okupanta dobře ví. Jak se budeme chovat,když bude uskutečněna jinde nevídaná revoluce,v níž jediným zvukem zbraní bude zvonění klíči a kdy bude zcela veřejně vystřídaná dosavadní Sovětskému Svazu služebná sebranka jinými ksichty z těchže zdrojů – věděli analytici CIA i
  KGB velmi dobře.A také to tak proběhlo. Já jsem se s tímto českomoravským fenoménem natvrdo setkal v druhé polovině roku 1969 a nikdy nezapomenu
  na masívní,byť nevěrohodné převlékání kabátů těch,kteří,jak už je zde geneticky dáno,“pochopili že se pomýlili“. Kdyby jenom to ! Oni se stali velmi
  iniciativními při odhalování svých kolegů,známých i kamarádů podle rozšířeného principu “ zloděj křičí -chyťte zloděje !“ Nic nového Tribune,bohužel.

 • fajt • 6. dubna 2015

  výčet českých negativní vlastností by byl opravdu hodně dlouhý, ale zastavil bych se u jedné, která je v dnešní době obzvláště hanebná, a tou je asociálnost, co zdejší nárůdek umí dokonale, je pohrdání chudobou druhých, i kdyby to měli být členové vlastní rodiny – na druhou stranu je okamžitě připravena závist, která je tuna druhou stranou této nevábné mince – takže chudoba se zde opravdu považuje za ošklivou a odpornou nemoc ( nikdo neřeší, jestli je osobně zaviněná a nebo vychází z objektivních příčin) a bohatství je zase příčinou hodně velké upřímné nenávisti, čím více je majetek průhlednější a vlastník majetku poctivější a obecně profesně zdatný a společnosti opravdu prospěšný, tím hůře pro něj … ale to by bylo opravdu na dlouho – přeji příjemné velikonoce v jejich pomlázkovém závěru, ať ženy moc netrpí a chlapi dojdou v pořádku domů , gor na Moravě, tady se nikdo a nikoho moc nešetří :-)

 • Dolmen • 6. dubna 2015

  Pokud se mýlím, hudrypere, tak v tom mém omylu spočívá veliká naděje pro budoucno a lze – možná – očekávat příchod lepších časů. Já bych spíše řekl, pokud odpovídá skutečnosti váš názor na to, že žádná národní komunita nedisponuje takovým podílem kolaborantů ve svých řadách jako ta česká, že to bude způsobeno částečně i poněkud jiným informováním z tamních médií. Řekl bych ale, že i jinde už mainstreamová média začínají přitvrzovat.

 • Béda • 6. dubna 2015

  Dolmen napsal

  Pokud se mýlím, hudrypere, tak v tom mém omylu spočívá veliká naděje pro budoucno a lze – možná – očekávat příchod lepších časů. Já bych spíše řekl, pokudodpovídá skutečnosti váš názor na to, že žádná národní komunita nedisponuje takovým podílem kolaborantů ve svých řadách jako ta česká, že to bude způsobeno částečně i poněkud jiným informováním z tamních médií. Řekl bych ale, že i jinde už mainstreamová média začínají přitvrzovat.

  Mainstreamová média vždy přitvrzují, když jim dochází argumenty a jimi prezentovaná virtuální realita a ideály se začínají sypat. Pak nastupují namísto argumentů „hůl“, lži a bubáci.

 • zajoch • 6. dubna 2015

  Pánové Hudrypere, Fajte a vy další, kteří tolik odsuzujete český národ, jehož jste příslušníky. A jestlipak máte nějaké seriozní a objektivní údaje o tom, kolik kdy u nás bylo kolaborantů a ničemů podle vašich kritérií? Anebo se znáte jenom s těmi z vyšších pater a s různými celebritami a VIPy, takže soudíte podle styků s nimi? Protože já se znám především s obyčejnými lidmi, tak s vámi váš názor nesdílím. Četla jsem například o chování Francouzů za 2. SV a nemyslím si, že by Češi dosahovali jejich „kvalit“.

 • Petrpavel • 6. dubna 2015

  Když se ptají, je slušné odpovědět : jděte do p….e !

  https://www.youtube.com/watch?v=njCxRiIgm7M

 • Béda • 6. dubna 2015

  Z diskuse: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeman-zavrel-americkemu-velvyslanci-dvere-na-Hrad-a-toto-se-strhlo-369492/diskuse

  Už jste četli o gestapáckých metodách cz policie a BIS při průjezdu US konvoje?, Svvansea, 6. 4. 2015 10:17:11
  „Asi po jedné hodině, kdy jsem stál u silnice s touto cedulí, u mě zastavila dvě auta. Jedna civilní Fabie a za ní policejní vůz. Pán z civilní Fabie mě požádal o můj občanský průkaz. Na otázku, zda jsem se dopustil nějakého přestupku, mi odpověděl že ne, ukázal mi svou legitimaci, načež nadále požadoval moji, takže jsem byl nucen mu dát svůj občanský průkaz, který si následně ofotil. Na další mou otázku, jestli takto prověřují každého občana, který nějak veřejně vyjadřuje svůj názor rozdílný od oficiální politiky, mi bylo řečeno, že ano. Na závěr mě ještě policisté přiměli, abych se nechal vyfotit s mojí protestní cedulí a občanským průkazem. Před jejich odjezdem na můj dotaz, zda tam mohu dále zůstat, mi řekli, že ano.“ http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1597-gambit-prezidenta-zemana-americky-velvyslanec-ma-dvere-na-hrad-zavrene-disidenti-v-podhradi-seznamy-soudruzky-nemcove-normalizace-nebo-sametova-obcanska-valka-jidasove-a-vzkriseni.htm

 • Béda • 6. dubna 2015

  http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1597-gambit-prezidenta-zemana-americky-velvyslanec-ma-dvere-na-hrad-zavrene-disidenti-v-podhradi-seznamy-soudruzky-nemcove-normalizace-nebo-sametova-obcanska-valka-jidasove-a-vzkriseni.htm

  …Něco se stalo. U nás. V České republice. Pár dnů před Velikonocemi. Přesněji ve „Svatém týdnu“, který právě končí: Na jeho počátku – na Květnou neděli, v níž křesťané oslavují vjezd „Krále míru“ do Jeruzaléma – překročily naše hranice ze tří směrů konvoje obrněných transportérů s po zuby ozbrojenými vojáky. Jako vždy – našimi spojenci, kteří se – jako vždy – do této role pasovali a do naší země pozvali sami. Jako vždy naše vláda jejich přítomnost dodatečně legalizovala – i když na to formálně neměla právo a vyjádřit se měl parlament. Ale nenechávejme se zbytečně uchvátit naší ústavou, či jejím porušením. Samozřejmě by to dopadlo stejně i v případě, že by ústavní procedura byla respektována, protože jako po většinu času v posledních sto letech nejsme suverénní země, pouze nám to politici a „intelektuální elity“ oficiálně předstírají…

 • hudryper • 6. dubna 2015

  Milý zajochu,nejde o odsouzení,jde o poznatky lidí,kteří zažili naši společenskou realitu v několika společenských systémech a pořád stejní lidé,pořád
  stejné zbabělství a když je vybojováno,pak závist a nepřejícnost poklepat upřímně hrdinům na rameno .Naopak,čecháček v uniformě si na hrdinech z
  války často hojil svá psychická bebínka,své utajené mindráky.Nejde o specifiku těch „vyšších pater“ ,ani o to,jestli tito lidé žijí v Praze či jinde v Česku. Objektivní údaje ,po nichž voláš ,byly zveřejněny třeba v Cibulkových seznamech. Teď mi nejde o přináležitost toho- onoho mezi kolaboranty s STB,
  nýbrž o absurdní rozsah těchto seznamů,a to ještě STB rukama pana Sachera zařídilo ,že se nějakých pár tisíc jmen ze seznamů kupodivu vypařilo !
  Nebo archivy gestapa.Hodnotu takových materiálů v rukou osvoboditelů v poválečné době ,kdy se rozhoduje na dlouhou dobu co bude,nelze dost ocenit.
  Nejspíš to byla Rusy neočekávaná úžasná spolupráce napadených obyvatel Československa,která hrozivou invazi obrněnců transformovala na ulicích
  měst v cirkus plechový a směšnou situací vojáků všem na očích,když potřebovali na stranu a všechny dveře zamčeny….Těchto dějinných okamžiků je ale
  v historii českého národa jako šafránu. Boj čs.légií v Rusku a v Itálii, nástup při mobilizaci v září 1938 a pak už jen Srpen a další týden v roce 1868. To
  byly okamžiky,kdy i čecháčci šli s proudem,neboť tak to dělali vždy,nejraději ,když na ně popatřilo oko právě šafařujícího panstva a jak jsou mu „oddaní“.

 • aram • 6. dubna 2015

  Já bych se, s dovolením, také ohradila proti tomu, abychom si káleli do vlastního hnízda.
  Nejsme ani lepší ani horší než jiné národy. Jen je nám médii pod cizí vlajkou už 25 let
  tvrdě sugerováno, že jsme ta horší část Evropy. Mně ani tak nezajímá co píší a jak
  masírují media své občany na západ od nás, ale jak je tomu na východ, u nových
  členů EU zvláště pak u těch slovanských. Mám za to, že to bude obdobné a že je to
  cílené. Prostě Slované nejsou, nebyli a pokud se necháme masírovat, tak ani nebudou
  bráni za rovnocené. Jde jen o to, aby si i ta poddajněší a k ovlivňování přístupnější
  část národa uvědomila, že jsou pouze za užitečné idioty. A to se týká i celých států
  nejen jednotlovců. Momentálně jsou mezi slovanskými státy největšími UI Poláci.
  A proto i ta masivní protiruská a proamerická masáž, protože, podle mého názoru, naše
  přirozené místo je mezi Slovany a v takto splácané EU budeme vždy tlačeni
  do role méněcenných a pouze k různým účelům využívaných pitomců.

 • Irena • 6. dubna 2015

  aram napsal

  Já bych se, s dovolením, také ohradila proti tomu, abychom si káleli do vlastního hnízda.
  Nejsme ani lepší ani horší než jiné národy. Jen je nám médii pod cizí vlajkou už 25 let
  tvrdě sugerováno, že jsme ta horší část Evropy. Mně ani tak nezajímá co píší a jak
  masírují media své občany na západ od nás, ale jak je tomu na východ,u nových
  členů EU zvláště pak u těch slovanských. Mám za to, že to bude obdobné a že je to
  cílené. Prostě Slované nejsou, nebyli a pokud se necháme masírovat, tak ani nebudou
  bráni za rovnocené. Jde jen o to, aby si i ta poddajněší a k ovlivňování přístupnější
  část národa uvědomila, že jsou pouze za užitečné idioty. A to se týká i celých států
  nejen jednotlovců. Momentálně jsou mezi slovanskými státy největšími UI Poláci.
  A proto i ta masivní protiruská a proamerická masáž, protože, podle mého názoru, naše
  přirozené místo jemezi Slovany a v takto splácané EU budeme vždy tlačeni
  do role méněcenných a pouze k různým účelům využívaných pitomců.

  Já si také myslím, že je zbytečné chování lidí vztahovat na národnost. Lidé se chovají jako lidé, a pokud se začne tvrdit, že je něco příznačné konkrétně jednomu národu, je to lež. Jediné, co se opravdu dá odlišit hranicemi států je míra propagandy, který v tom, či jiném panuje. Řekla bych například čistě subjektivně, že v Polsku se jim s protiruskou propagandou daří, podle reakcí jedné mé známé, která se dříve o politiku vůbec nezajímala. V Bulharsku je to ještě horší, tam to mám statisticky podchycenější. Nevím, jestli je u nás ta propaganda trochu slabší, ale tady ve virtuálním prostoru lidé bojují, a myslím, že dost úspěšně, protože se povědomí lidí začíná pomalu probouzet. Je to vidět i na komentářích novinek a jinde, pokud to člověk porovná v delším časovém horizontu, což zase ovšem nepřipisuji naší národní inteligenci, ale tomu, že nejsme přeci jenom tak ekonomicky zdeptaní jako například v Bulharsku, kde už lidé rezignovali.

 • Béda • 6. dubna 2015

  Neviděl bych to nijak černě. V každém národě se vždycky najde určité procento bezpáteřních korumpovatelných kariéristů, kolaborantů s cizí mocí, mnohdy ochotných kdykoliv změnit za „kost“ své přesvědčení naruby a sloužit do roztrhání cizím zájmům na úkor vlastního národa. Český národ v tomto není nikterak výjimečný. (viz kupř v Rusku Kasparov a spol., na Ukrajině Kličko a spol. …)

 • abx • 6. dubna 2015

  Tribun, palec hore. Je to tvrda kritika do vlastnych radov, tvrda, ale potrebna. Suhlasiaci aj nesuhlasiaci by sa mali zamysliet nad otazkou, co vlastne posuva veci dopredu – je to poznanie, uvedomovanie stavu veci ake su, ako sa maju. Take poznanie je nemyslitelne bez spatnej vazby, spatnu vazbu musia mat vsetky fungujuce systemy, socialne, osdobne, elektricke, elektronicke, mechanicke. Nestaci len nadavat, treba nadavat zodpovedne a spravne, s citom pre mieru – jedine vtedy to ma vyznam.

 • Béda • 6. dubna 2015

  Béda napsal

  Neviděl bych to nijak černě. V každém národě se vždycky najde určité procento bezpáteřních korumpovatelných kariéristů, kolaborantů s cizí mocí, mnohdyochotných kdykoliv změnit za „kost“ své přesvědčení naruby a sloužit do roztrhání cizím zájmům na úkor vlastního národa. Český národ v tomto není nikterak výjimečný. (viz kupř v Rusku Kasparov a spol., na Ukrajině Kličko a spol. …)

  Myslím, že protinárodní zájmy českých kolaborantů jsou lehce identifikovatlené: jsou to podpora války s RF (a válek jako prostředku řešení problémů obecně), podpora sebevražedných sankcí proti RF, podpora militantní politiky USA a účast na jejich válkách, podpora neústavních, násilných převratů a otevřené politické vměšování do dění v jiných zemích s cílem zvrátit nevolebními způsoby výsledky voleb, podpora zjevného nacismu… To je proti národním zájmům Čechů a Moravanů ať se to mainstreamu líbí nebo ne.

 • Georgius z Raduně • 6. dubna 2015

  Aram, Ireno, Bédo, vidím to stejně, poněvadž to kritizované čecháčkovství je velmi dobře patrné i na Moravě. Ovšem drobný rozdíl tu přeci jen bude.
  Mé svědectví je z 21. 8. roku 1968. V Opavě na tehdejší Švermově ulici téměř u radnice zastavila někdy nad ránem obrněná kolona našich polských sousedů a místní jim začali okamžitě vysvětlovat, že tady se žádná kontrarevoluce nekoná a konat nebude. Ti vystrašení vojáci, obklopeni davem někdy i sprostě jim nadávajících lidí se viditelně báli. Hleděli nezavdat příčinu k nějaké agresi. Kolem poledne se z jedněch domovních dveří objevila stará šedivá paní s košíkem – hotová červená karkulka. Však ji tak někteří „vlastenci“ i pojmenovali. Nabídla těm vojákům nejdříve čaj, ale oni – zřejmě z obavy z nějakého jedu nebo projímadla – odmítali. Ta paní se dovtípila a nejdříve se napila sama. Reakce davu byla vesměs záporná a na výkřiky o okupantech však odvětila v tomto smyslu:
  „Běžte někam s těmi okupanty. Mám dva vnuky na vojně a umím si představit, jak by se jim vedlo, kdyby je poslali do Polska. Myslela jsem si, že tady bydlím mezi rozumnými lidi a vy byste nakonec svojí nenávistí k obyčejným lidem nám všem udělali ostudu. Copak vám jich není líto? Kde je vaše lidská tvář? Mějte přece svůj rozum!“
  To zásadní způsobem uvolnilo napětí, vášně zvolna opadaly, dav se začal až na pár agitátorů rozcházet a ti vojáci se po dlouhém váhání a po poradě se svým velitelem nakonec postupně vystřídali v několika bytech, aby si mohli odskočit a umýt se. Nějaké zavírání dveří jsem nezaznamenal. Ve tři hodiny odpoledne, po krátké radiokomunikaci, ta ulice byla prázdná.

 • aram • 6. dubna 2015

  GzR, mohu přispět s podobnou vzpomínkou. Na křižovatce stál celý den
  ve vedru ruský regulovčík. Z protější cukrárny vyšla prodavačka a nesla
  mu zmrzlinu. Nu nechtělo se chlaci nechtělo, nevěřil. Tak si lízla a znovu
  mu ji podala a on siji vzal. Okolojdoucí reagovali stejně jak píšete a ona
  pravila … dyť se na něj lidi podívejte, co kdyby to byl váš syn, copak on
  za něco může?

 • Bety • 6. dubna 2015

  Víte, v pozadí takovýchto tvrdých odsudků národa je /možná neuvědomělé/ příznivé hodnocení vlastní osoby. Národ je blbý, ale já jsem inteligent, všechno vidím, všechno znám, hlavně mě s nimi neházejte do jednoho pytle. Potíž je v tom, že ten pytel společný, ať chcete nebo ne. Naše blbce vidíme třeba z okna, na ty cizí nedohlédneme, to je celé. Vezměte si třeba juvenilní justici. K nám sice už taky proniká, ale na západě už řádí jako černá ruka a vidíte tam nějaké masové vzbouření??? A přitom nejde o nějaké vzdálené ideály. Jde o jejich vlastní děti, sakra! Měla jsem různé sousedy, ke každému z nich bych našla nějaké mínus / a oni samozřejmě viděli mé mínusy/, ale až na jednoho totálního křiváka to byli slušní lidé. Já se za to, že jsem Češka nestydím , a že se křiváci vždycky dostanou ke korytu, to platí na celém světě, ne jen u nás.

 • fra • 6. dubna 2015

  V podstatě souhlasím s názory které zde prezentují diskutující dámy. Nic takového jako je národní povaha neexistuje. Jsou to jen falešné argumenty těch kterým se to právě hodí. Tím neříkám,že nelze poukázat (kritizovat) chování lidí vlastního národa.
  Je třeba si uvědomit, že tato země zažila přelomové události (1948, 1968 a 1989) které vždy skýtají možnost projevit charakter jednotlivci. Je třeba si rovněž uvědomit, že základní odpovědnost je na straně vedoucích osobností v daném okamžiku a že většina tzv. obyčejných lidí se bohužel názorově připojí, protože to nevyžaduje osobní odvahu a naopak zajišťuje jakž tak přijatelný život jemu a rodině. Tak to prostě v životě většiny chodí.
  Prožil jsem rok 1968 včetně jeho následků a většina lidí kteří přiznali že byli „pomýleni“ tak učinili jen proto aby uhájili své zaměstnání a obživu rodiny. Po roce 1989 šlo nejen o totéž jako po roce 1968 ale především si mnozí uvědomili, že se mění režim a že je neopakovatelná příležitost zbohatnout a to nikoliv poctivou prací. To už byla jiná kategorie lidí v porovnání s těmi co po roce 1968 přiznali své pomýlení. Tito se nejen zostudili ale svou hanebnou činností jdou proti vlastním lide. Tak to vidí po roce 68 prý pravicový oportunista a po roce 89 zase nenapravitelný levičák a přitom mám pořád stejné názory na zásadní věci života a na to jak by měla být spravedlivější společnost uspořádána. Čecháčství mně nic neříká jsem totiž Moravák.

 • sibolet • 6. dubna 2015

  do jisté míry máme svobodnou volbu,čili rrračte si vybrat https://www.youtube.com/watch?v=1DgPaoObetE nebo takto https://www.youtube.com/watch?v=jMsAjv3if5A

 • zajoch • 6. dubna 2015

  Hudrypere, děkuji ti, ale poskytuješ mi zde jen všeobecné pojednání. Na moji otázku jsi neodpověděl. Jaká část celku kolaborovala. Když už vypočítáváš další neřesti českých lidí, tak i to by chtělo doložit alespoň přibližně kvantitativně. Že byly jednotlivé případy a že jich nebylo málo vím také a nepotřebuji k tomu archivy zpravodajských služeb. Jenže já se zastávám národa jako celku, víš? A aplikovat na celý národ darebáctví menšiny je špatné. Cibulkovy seznamy? To dáváš jako zpestření, že? Těm věřím podobně, jako řečem Havla o temných Slušovicích.

 • zajoch • 6. dubna 2015

  Bety, úvaha hodná psychologa. jednička

 • sibolet • 6. dubna 2015

  nebo NĚKOHO opět narvat do popelnic? Aby se narušil jeho PROGRAM MATRIXU a začal být NORMÁLNÍ? https://www.youtube.com/watch?v=SkJuv24Kw90

 • orinoko • 6. dubna 2015

  Nevim, jestli na OM je vetsi kritik cesko-moravsko-slezske letory, nez jsem ja. Charakter se tomuto narodu lamal cela staleti, ale svinsky nejdukladneji se tak stalo v dobe Husakovy normalizace. Byli to Slovak Husak , ktery za Slovenskeho statu chlastaval s hlinkovci /Co politika rozdeluje, to borovicka spojuje./ a patrne Rusinec …. deBilak. Byli to cizinci v cesko-moravsko-slezskem prostoru a bohuzel chranenci nejvetsich pitomcu sovetskeho polibdira jakymi byli Breznev, Suslov, Ponomarjov. Kdo z nich byl cisty Rus ani nevim.
  Alfou a omegou Husakovy normalizace byla schizoidni predstava o spolecenskem statu quo. Drz hubu a krok, verejne buduj , mysli si co chces, doma si to klidne i rikej, bacha na detskou naivitu a uzvanenost, prikradej si v ramci tolerovatelne normy, a na chalupe se treba podelej. Tam si buduj i svuj zapadni konzumni kredit.
  Zaroven nas Slovak Husak nepoustel na Zapad, pry z duvodu nedostatku valut. Tim se dopustil vrcholoveho svinstva, totiz nemoznosti overit si komunistickou propagandu v dotyku s konkretni realitou.
  Kdo ohnul, uhnul, vyhulil, naslinil prst, natrel indulonu a penetroval, byl za vzor. Charakter byl pojem, jak z nejake sci-fi. Obzvlastnim studijnim matrosem v tomto ohledu byl prazsky taxikar a venkovsky Pepek Vyskoc PomocnikVB.
  Vytvorila se troji ekonomika , takze to byl raj pro budouci sejdire.
  Mame co jsme chteli, a jeste to budeme dlouho sklizet.
  Nicmene mira kolaborace britskych obcanu na obsazenych ostrovech v prulivu La Manche v dobe Druhe svetove sokovala… O holandskych udavacich se nebudu rozepisovat. Kolaborovali i bez stoleteho lamani patere.
  Preji dobre traveni.

 • Alena • 6. dubna 2015

  pan petrpavel to vystihl přesně

 • Béda • 6. dubna 2015

  orinoko,

  jak jste správně připomněl, kolaboranti byli na území Čech, Moravy, Slovenska již v dávnějších dobách – kupř. kolaboranti s rakousko-uherskou mocí, s protektorátní správou, pak kolaboranti s armádami VS a SSSR, dnes kolaboranti s válečným spolkem NATO a USA podpisující zvací list č.2.. Pokud jde o korupci a rozkrádání státního majetku ty zde taky byly latentně a docela rozšířeny již před vznikem státu pod vládu komunistů. Po plyšákovém převratu dostoupily vrcholu. Rozkrádání státního majetku a korupci jako po Plyšáku si za komunistů nikdo snad ani nedokázal představit.

 • Alena • 6. dubna 2015

  v době, kdy i Poláci vstupují do čínské banky, naši politikové lezou Američanům někam. Přece si to cvrlikají i vrabci na střeše, že dolar končí. Čecháčkovství je vlastnost, kdy naše elita nejedná ve prospěch národa, a národ ji za to tleská. Na pana Husáka mám jiný pohled, než pan orinoko, vidím ho DNES v dobrém světle

 • Georgius z Raduně • 6. dubna 2015

  Orinoko, drahý veletoku! Prosím o projev širšího nadhledu a o pominutí národnosti Gustáva Husáka. To jeho předchůdce Dubček – podle mého názoru pro svoji ješitnost – nás dostal do problémů, jež přežívají do dnešních dnů. Na Husáka jsem nadával také, ale dnes musím uznat, že přes všechny své vady alespoň správně chápal význam a možnosti malého státu ve velmocenské hře. Spousta lidí nedokáže pochopit, že jsou chvíle, kdy je nutno zatnout zuby a držet hubu a krok – pokud hodlám předat své geny dalším pokolením. Nejsem kolaborant s nepřítelem národa, ale není to má vina, že světová politiky se řídí dle Darwina! Očekával bych, že obyvatel té české kotliny tomuto dokonale porozumí.

 • hudryper • 6. dubna 2015

  zajoch napsal
  Cibulkovy seznamy? To dáváš jako zpestření, že? Těm věřím podobně, jako řečem Havla o temných Slušovicích.

  Nepřečetlas můj příspěvek dobře, zajochu Já se nezabývám tím,jestli karel Vopršálek 1921 spolupracoval a jak intenzívně. Já jen upozorňuji na fakt,který byl gestapem konstatován za války a Cibulkou zveřejněn po plyši. Totiž ten otřesně vysoký podíl těch,kteří kolaborovali,udávali své sousedy a měli radost
  a hmotný profit z jejich neštěstí. Můžeme si tady povídat cokoli,ale aby ve státě s 15 miliony občanů včetně dětí,kojenců a stařečků muselo být jako informátoři evidovány statisíce občanů…..! Nemusíš věřit,když nechceš,že konkrétní člověk,o němž je záznam spolupracoval,nemůžeš ale nevěřit existenci tak strašně velkého podílu fízlů mezi námi. Obávám se,že se od té doby zase až tak moc situace v tonto směru nezměnila.

 • Béda • 6. dubna 2015

  Řekl bych, že ti kteří měli ve svých genech podporu německých nacistů mají dnes v genech taky podporu ukrajinských nacistů a světovlády („supernároda“ z) USA. Zajisté není bez zajímavosti, že jak USA tak Německo dnes podporují kyjevský nacistický režim.

 • Béda • 6. dubna 2015

  Je neoliberální levičák Sobotka „Čecháček“? http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/premier-zemanova-reakce-na-velvyslance-usa-nebyla-adekvatni/1201326?

 • Ladys • 6. dubna 2015

  Béda napsal

  Neviděl bych to nijak černě. V každém národě se vždycky najde určité procento bezpáteřních korumpovatelných kariéristů, kolaborantů s cizí mocí, mnohdyochotných kdykoliv změnit za „kost“ své přesvědčení naruby a sloužit do roztrhání cizím zájmům na úkor vlastního národa. Český národ v tomto není nikterak výjimečný. (viz kupř v Rusku Kasparov a spol., na Ukrajině Kličko a spol. …)

  Ovšem to je jistě pravda, ale na každý národ si to jednání od těch pár % národního i mezinárodního „hnoje“ nechá líbit. A v tom je ta národní katastrofa, ta mlčící nebo potajmu pouze šeptající většina, která ač není morálně snad zkažená, ale svou nečinností a ohebností vždy způsobí špatný směr, kterým se celá společnost v daném historickém zlomu začne ubírat. Čili hovad je statisticky v různých národech nejspíš stejně, ale ovcí je speciálně u nás prokazatelně mnohem víc. Otázkou je tedy pouze, která skupina se na tom nastoleném marasmu podílí víc.

 • Béda • 6. dubna 2015

  Ladys,

  ale to je právě o tom, že v demokracii (vládě lidu) je politik služebník lidu, musí se obávat svého zaměstnavatele, kdežto v ČR má politik ze svého zaměstnavatele a pokorného plátce všech svých skopičin jenom srandu. navíc v postředí s vysokou nezaměstnaností, kde vysoký podíl lidí má hypotéky, leasingy a půjčky, kde kamera je na každém kroku a „listovní“ emailové tajemství je několikanásobně „prolomeno“ státními orgány je ovčan plně v moci politiků a moc se mu s kůží na trh nechce.

 • petr • 6. dubna 2015

  Co se týče občanského oznamování státním institucím, tak to jsme byli a stále jsme ještě hodně pozadu oproti jiným vyspělým západním demokratickým státům. Např. V Japonsku, tam když projde cizinec po ulici, tak to ví ihned místní policie. Nebo stačí se podívat na rozpočty tajných služeb. Jinak ve vyspělých západních zemích z velké části občané nemusí se obtěžovat podávat oznámení. Toto obstarávala/á hustá síť kamer a další elektrotechniky a elektroniky.
  Tvrzení, že za socialismu byla jenom v státech RVHP totalita, je záměrná lež, nebo hrubá neznalost toho, co se děle za našim hranicemi a vůbec ve světě.

 • Béda • 6. dubna 2015

  Ladys

  To je tím, že se politická reprezentace svých zaměstnavatelů v české „demokracii“ vůbec nebojí ale má z nich spíš srandu. Je to proto, že lidem v prostředí s vysokou nezaměstnaností, kde část má před důchodem, část má hypotéky, leasing anebo půjčky se dá docela pohodlně vládnout.

 • Béda • 6. dubna 2015

  Béda napsal

  Ladys

  To je tím, že se politická reprezentace svých zaměstnavatelů v české „demokracii“ vůbec nebojí ale má z nich spíš srandu. Je to proto, že lidem v prostředí s vysokou nezaměstnaností, kde část má před důchodem, část má hypotéky, leasing anebo půjčky se dá docela pohodlně vládnout.

  navíc všude jsou kvůli „bezpečnosti“ kamery a pošta (mailová) a telefonní komunikace jsou hlídány víc než za komunistů.

 • PPK • 6. dubna 2015

  hudryper napsal
  Objektivní údaje ,po nichž voláš ,byly zveřejněny třeba v Cibulkových seznamech.

  hmm, vskutku objektivní údaje …

  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/cibulka-vyskrtl-svou-matku-ze-seznamu-stb_192003.html#.VSKH-fmsXsw
  http://brno.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A090630_1216576_brno_krc

 • orinoko • 6. dubna 2015

  Dubcek a Husak byli produkty sve doby. Jeden pozitivni, protoze v souladu s celkovym svetovym pohybem, druhy mohl mit pozitiva – cesky Kadar. Olala. Husak se zachoval podle svych vlastnich slovenskych potreb. Kdo mu v Cechach pomohl z komunistickeho krimu, tomu se odvdecil krimem, a na Slovensko otocil penezovod. Husak byl inteligent, oproti deBilakovi. Tim hur pro nej. Husak pomohl Sovakovi a Gottovi osobne v jejich pruserech. Ovsem jeho francouzaky s Ukrajincem Breznevem nemaji ceskou obdobu ani u Novotneho s Chruscevem.

 • Ladys • 6. dubna 2015

  Béda napsal

  Ladys

  To je tím, že se politická reprezentace svých zaměstnavatelů v české „demokracii“ vůbec nebojí ale má z nich spíš srandu. Je to proto, že lidem v prostředí s vysokou nezaměstnaností, kde část má před důchodem, část má hypotéky, leasing anebo půjčky se dá docela pohodlně vládnout.

  Neměl jsem na mysli zrovna ten strach z nějakých represivních opatření vůči nějakým protestům, či protestujícím, ale o pohodlnost a náturu Čecháčků nic neřešit. Takové to, ať to za mne vyřeší někdo jiný, já mám ještě zatím co do úst, tak co bych se do něčeho „montoval“.
  Chybí národní sounáležitost, vize, cíl. Pokud platí pro snadné vládnutí a ovládání mas to známé „rozděluj a panuj“, tak úroveň rozdělení Čecháčků, je už někde na úrovni rodiny.

 • hudryper • 6. dubna 2015

  PPK : Co je na podílu konfidentů z celkového počtu obyvatel neobjektivní ? Račte prominout při Vašem vzdělání….
  Dnešní Jírovcův článek :
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Krajan-z-Kanady-pise-o-prodejne-ideologii-Tomase-Klvani-Jiriny-Siklove-a-jim-podobnych-Podobaji-se-pry-prasatum-z-Orwelovy-farmy-368867
  je vůči skutečnému stavu profízlovanosti téhle společnosti ohleduplný. Vzhledem k rychlosti,s jakou se fašisující netolerance šíří z USA do Evropy a k nám,
  nebude zřejmě dlouho trvat a budou si čeští vlastenci zase jen mezi sebou jenom potichu špitat…Můžeme se pak chlácholit,že ve Francii taky špitají…

 • Georgius z Raduně • 6. dubna 2015

  orinoko napsal

  Dubcek a Husak byli produkty sve doby. Jeden pozitivni, protoze v souladu s celkovym svetovym pohybem, druhy mohl mit pozitiva – cesky Kadar. Olala. Husak se zachoval podle svych vlastnich slovenskych potreb. Kdo mu v Cechach pomohl z komunistickeho krimu, tomu se odvdecil krimem, a na Slovensko otocil penezovod. Husak byl inteligent, oproti deBilakovi. Tim hur pro nej. Husak pomohl Sovakovi a Gottovi osobne v jejich pruserech. Ovsem jeho francouzaky s Ukrajincem Breznevem nemaji ceskou obdobu ani u Novotneho s Chruscevem.

  Orinoko, očekával jsem více rozmyslu a větší hloubku uvažování. Je totiž docela dobře možné, že právě ty „trojité odpíchnuté brežněvy“ pro budoucnost tohoto státu byly rozhodující a následné zisky pro Husáka byly minimálně adekvátní za tu chvíli přemáhání. Já si dokonce myslím, že Gustáv se s ním líbal s plným vědomím nezastupitelnosti tohoto aktu. Nebylo by to poprvé, co o úspěšnosti politika rozhodují v podstatě malichernosti a schopnost přetvářky. Skutečnost zda Husák pomohl či nepomohl Sovákovi nebo Gottovi je ovšem malichernost non plus ultra, ale v očích jejich fanoušku je to důležitý čin. I případné akty osobní msty Husákovi prominu při představě, že by se na jeho místo mohl dostat nejspíš málo vřele líbající de Bil.

 • orinoko • 6. dubna 2015

  Neco velmi cesko-moravsko-slezskeho. Nas dedek Josef. Jak rikal havloid Moravak Vaculik: Nejlepsi Cesi pochazeji z Moravy. A take Palacky pry kecal: Dejiny naroda ceskeho v Cechach a na Morave.

  Celkove jde o to, jak bezny cesky obcan vnima Cesko.
  Dobre. Funguje u nej starodavny vzorec: Nejsilnejsim ze vsech lidskych pudu je prd sebezachovy.

 • orinoko • 6. dubna 2015

  Obecny faktograficky prehled Husakovy cinnosti …. tisickrat dolozitelny …. je predmetem utoku budouciho moravskeho Husaka. Smradu jako kdyz se odkope selka v narodnostnim kroji.

 • bmw525i • 6. dubna 2015

  Já nevím, čeemu se všichni tak divíte. Udávání sousedů, nesousedů, známých, neznámých, spolupracovníků atd., fungovalo ve starověku, středověku, u nás za c.k. Rakouska, 1. republiky, Protektorátu, tzv. totality a funguje i dnes. A nejenom u nás, ale v celém světě. Tak to berte jako fakt, na kterém nikdo nic nezmění. No a pokud jde o počty těch tzv. agentů, nevěřte všemu co kde vidíte a čtete. Nejméně z 30% to byly vymyšlené údaje. Na druhou stranu řada těch opravdových TS, byla rozhodnutím prvního MV pana Sachra ze všech seznamů včas vyjmuta (viz http://desitka.org/?p=3843), ale pozor, to je komunistický blog, takže všem opravdovým nekomunistům nedoporučuji číst, mohli byste ztratit iluze.

  Mně více vadí dnešní kolaborace celých vládních seskupení. Konkrétní článek o „Rozhodnutí zastupitelstva Pardubic“ najdete také na tom komunistickém blogu (vložil jsem ho tam před 10 minutami) – http://desitka.org/?p=4007 . A speciálně pro zdejší příznivce ČSSD cituji stanovisko radního Jiřího Výrovce (ČSSD): – Podle radního Jiřího Výrovce (ČSSD) byl, nejlepší příležitostí k tomu kontroverzní pomník okupantů odstranit, průjezd spojeneckého konvoje městem. „Pokud by bývalo bylo víc času, mohli jsme naplánovat pěknou akci pro lidi spojenou s prohlídkou vojenské techniky. A kdyby vyšlo i počasí… Škoda, že představitelé americké strany, u nichž jsme to předběžně sondovali, účast na slavnostním stržení pomníku z bezpečnostních důvodů předem odmítli,“ postěžoval si radní.

  Tomu já říkám správný postoj správné „levicové“ strany ČSSD. Ani se tomu nijak nedivím. Ryba smrdí od hlavy a stanoviska vrchního velitele ČSSD pana Sobotky všichni známe.

  • Stan • 6. dubna 2015

   Podívejte se na datum…

 • aram • 6. dubna 2015

  Cibulkovy seznamy? Něčemu takovému bychom měli bezvýhradně věřit?
  Kdo zaručí, že si tam pracovníci STB nezanesli jména některých lidí jen proto, aby vykázali činnost?

  Cibulkovy seznamy jsou údajné a neúplné seznamy tajných spolupracovníků Státní bezpečnosti z řad obyvatelstva. Byly zveřejněny v roce 1992 Petrem Cibulkou a do dnešní doby jsou zdrojem zájmu a soudních sporů. Podle údajů zveřejněných aktivistou Jiřím Vaňkem[1] mu tyto části seznamů předal David Eleder, který po listopadu 1989 pracoval v Občanské komisi ministerstva vnitra a za nevyjasněných okolností se v roce 1992 utopil v Chorvatsku.[zdroj?]

  Řada osob z těchto seznamů ovšem s StB nikdy nespolupracovala – jsou v nich uvedena i jména lidí, které StB sice kontaktovala, ale spolupráci odmítli, a dokonce i někteří ze sledovaných.

  Reakce některých z těch, kteří byli v seznamech uvedeni, vyšly v knize Osočení (Toronto 1993, Brno 2000), kde někteří tvrdí, že se do Cibulkových seznamů dostali neprávem, jiní vysvětlují okolnosti vzniku a charakter spolupráce.
  Zdroj (Wiki)

 • Alena • 6. dubna 2015

  orinoko napsal

  Obecny faktograficky prehled Husakovy cinnosti…. tisickrat dolozitelny …. je predmetem utoku budouciho moravskeho Husaka. Smradu jako kdyz se odkope selka v narodnostnim kroji.

  čecháčci se zmůžou leda na nějakou sprosťárnu, kromě nadávání je to ovšem všechno, ani si vládnout neumí.

 • Georgius z Raduně • 6. dubna 2015

  Chudák Husák to neměl vůbec lehké. Kamkoliv pohlédl, všude nějaký kulturní přidělenec, ruský dopisovatel nebo jiný špicl, který podával do Moskvy pravidelná hlášení o tom, jak se plní to skvělé Alešovo „pobučení z krizového vývoje“. A co očitý svědek mohu tvrdit, že největší „normalizační“ svinstva měli na svědomí prospěcháři, neschopní závistivci a podobná chamraď, která – jako ostatně vždy při každé změně poměrů – využila příležitosti ke svému prospěchu. Husák se ani moc namáhat nemusel. Stačilo, když co hlásná trouba v rozhlase a na schůzích zvěstoval pokrok tím jedině správným směrem a ujišťoval o našem nerozborném spojenectví – což dnes slyším znova a někdy dokonce od stejných lidí, ale tentokrát je to určeno bývalému a zavilému imperialistickému nepříteli. Vždyť život je údajně změna a proč bychom tedy neudávali.

 • orinoko • 6. dubna 2015

  Asi naseru mnohe. Jakekoli seznamy mam ja osobne u rite. Zasazena asi bude i Betty. Nicmene …. moc fixlovat se neda. Pokud nejake zaznamy jsou uz ted, tak o odporu proti sudetacke iredente.

 • orinoko • 6. dubna 2015

  Dekujme Bohu, ze nam neustale sesila signaly o tom, jak vypada moravska vec v realu , ale i budoucnu.

 • Sio • 6. dubna 2015

  Nejdříve mě napadlo, že by autor potřeboval nakopnout mezi půlky, ale pak mi došlo, že nebohý neví, o čem mluví. Jak jsem se přesvědčil, dostatečná přesnost v myšlení není zaručena ani u exaktně vzdělaných lidí a u těch ostatních je to podstatně horší.
  Udělejme si chladnokrevný rozbor toho, co se stalo.
  1. Přejela tu kolona amerických (ne NATO) vojáků.
  2. Nebyl to obvyklý přejezd v tichosti po železnici, ale jakási demonstrace (síly ani tak ne), prostě bylo to okázalé s patřičným PR a v důsledku se pro určitou část národa stal tento přejezd provokací.
  3. Malá část českého národa ráda američany, ale podstatně větší část >40% volila Karla. Tak jaké překvapení, že se našlo pár tisíc (nebo desítek tisíc) lidí, co přišli s květinkami?
  Jak to vyhodnotil autor.
  Češi jsou vlezdoprdelkové a hlupáčci, co vítají nadšeně kdejakého císařepána.
  Tak podle mého názoru totální rána vedle. Proč?
  Pokud by jel konvoj Ruskem, taky by se našlo pár desítek tisíc obdivovatelů a přišli by s květinkami. Pokud by jel třeba Německem nebo Francií nenašlo by se pár tisíc obdivovatelů, pokud by měl konvoj ten PR, co u nás? Fracouzi prý vítali i Hitlera. Jasně že ne všichni.
  A také by se našlo pár desítek tisic protestujících.
  Pokud by projížděla rudá armáda, to by jako s květinkami nikdo nepřišel? Ale ano a to by bylo o dost riskantnější, než přijít s mávátkem k Amíkům.
  Teď k tomu obdivu k síle. Žádný není. Na průjezd rudé armády by s mávátky přišli ti, co byli proti amíkům protestovat a protestovali by ti druzí.
  Můj závěr? Autor by měl nejdříve přemýšlet a pak psát, vyplodil úplnou kravinu.

 • peter. • 6. dubna 2015

  Posledný vták,čo naserie do vlastného hniezda.(slovenské porekadlo).
  Stotožňujem sa s názorom Sia.

 • abx • 6. dubna 2015

  orinoko napsal
  Dubcek a Husak byli produkty sve doby. Jeden pozitivni, protoze v souladu s celkovym svetovym pohybem, druhy mohl mit pozitiva – cesky Kadar. Olala. Husak se zachoval podle svych vlastnich slovenskych potreb. Kdo mu v Cechach pomohl z komunistickeho krimu, tomu se odvdecil krimem, a na Slovensko otocil penezovod.

  Treba si uvedomit zakladnu vec, ze v kriminale bol Husak a to vratane vysetrovacky na dost dlho – od roku 1951 do 1960. Zavreli ho ako „burzoazneho nacionalistu“ , jeho, ktory pochadzal z tych najchudobnejsich pomerov, ktore v tom case existovali. V dobovej cechoslovakistickej dezinterpretacii to znamenalo, ze bol komunisticky nacionalista. So slovenskymi nekomunistickymi nacionalistami sa prazska vlada vyrovnala uz predtym ako so zradcami a kolaborantami („zradili“ cechoslovakisticke idealy a „kolaborovali“ s klerikalnym rezimom Jozefa Tisa). Z tychto dovodov odvisol aj „komunista a nacionalista“ Clementis. Partia okolo Husaka unikla povrazu len vdaka tomu, ze Husak odolaval natlaku vysetrovatelov, vsetci sa uz davno popriznavali, len on nie, do toho prisla Stalinova smrt a to ich zachranilo od spagatu, lebo potom sa uz najvyssie tresty nedavali. Ze nemal rad cehunov a specialne prazakov sa mu nemozno divit – mozno sa divit len tomu, kto by taky vztah od neho pozadoval…

 • peter. • 6. dubna 2015

  Husák o svojom charaktere nemusel presvedčovať nikoho.Preukázal ho v SNP a neskôr pred súdom,keď ako jediný z obžalovaných,odsúdených aj popravených komunistov odmietol zaprieť sám seba.Dubček bol v tomto ohľade popri ňom naozaj len „politickou trasorítkou“,slabochom a ľahko zneužiteľným panákom,ovplyvneným názormi svojho spolužiaka Gorbačova.Mnoho Čechov má Husáka dodnes v „zuboch“,veď kto to kedy videl,aby v ČSSR bol prezidentom Slovák.To je ako pre niektorých američanov(najmä na juhu) prijatie faktu,že prezidentom USA je černoch.Pre tých,čo dodnes kritizujú Husáka, by bol lepšou alternatívou Jakeš,Fojtík alebo aj Haškov „Pepek vyskoč“,len nie žiadny Slovák.A to viem celkom iste,lebo som strávil v Čechách dosť času a bol som s Čechmi v pravidelnom kontakte až do začiatku 20 tich rokov tohoto storočia,čo ma oprávňuje k tomu aby som mohol takto hovoriť o prevládajúcich názoroch Čechov na túto otázku.
  A ak niekto v Čechách spomína na Biľaka,mal by si spomenúť aj na istého Karla Bacílka,Čecha pôsobiaceho na Slovensku.

 • peter. • 6. dubna 2015

  peter. napsal
  do začiatku 20 tich rokov

  opravujem:do začiatku 21 storočia,konkrétne do roku 2003

 • orinoko • 6. dubna 2015

  Diky za spolupraci. Co se Husaka tyce. Ovsem je to jeste horsi. Husak v komunistickem kriminale vykrikoval – dejte si na me pozor, ja budu jednou prezidentem. Betty z by nej mela dostat osypky. Nebo osipky? Husak zalozil urcitou tradici. Cesky prezidentista musi mit za sebou kriminalni minuLOST. Cimz zaroven prichazi kvalifikace. Nemuzeme se divit, ze veci maji dnes tu spravnou patinu.

 • peter. • 6. dubna 2015

  orinoko napsal
  pozor, ja budu jednou prezidentem.

  orinoko
  Takýto mozgový prd som od vás nečakal.Máte pre toto tvrdenie aj nejaký dôkaz?

 • orinoko • 6. dubna 2015

  Tribune, vidis? Nektere veci se dodnes nesmeji rikat. Dokonce o Slovakach v Cesku. Ziji v jinem state , ale nam cehunum by radi predepisovali dodnes , co si mame myslet o byvalem soustati.
  Cesi jsou veskery vyvrhel. I po Sametu by nam Slovak chtel vysvetlovat, o co kraci.
  Husak pohnojil tuto zemi svym osobnim bezcharakternim angazma. – Jak na Halici. Kde tam pohrbili pojem charakter?

 • Alena • 6. dubna 2015

  celý rok 68 a následující léta by bylo dobré detailně rozebrat. Z toho, co jsem si přečetla ( ne zažila), se dnes domnívám, že prezident Husák byla na tu dobu ta nejlepší alternativa. Na národnosti nezáleží, záleží na kvalitě řízení. Když už nic jiného, jeho jméno bylo v posledních letech mnohokrát vyslovováno, aniž by kdokoliv ho chtěl posuzovat. : “ Husákovy děti“

 • Béda • 6. dubna 2015

  orinoko,

  nač vyvolávat zbytečně staré duchy? Vemte si raději do prádla dnešek. Jediní Slováci, pokud si vzpomínám ve vysoké politice nyní jsou A.Babiš a A.Krnáčová, kterou si vytáhl do čela Prahy. A zvolili si je, kdoví proč Češi a Morané (v případě krnáčové Pražané), nikoliv Slováci. Jinak je vláda plna Čechů a Moravanů. V jejím čele je Moravan Sobotka, MZV vede Moravan Zaorálek, v čele státu je prezident (ani nevím jestli Čech anebo již Moravan Zeman)

 • orinoko • 6. dubna 2015

  Doporucuji nastudovat pameti byvalych Husakovych spoluveznu. Vsude je vlastne vsechno. A mame kapik. Proc se me tady pta nekdo na neco, co uz davno ma byt overeno jinde a jinak.

 • orinoko • 6. dubna 2015

  Seru NATO. Debata o hovne.

 • Bety • 6. dubna 2015

  Orinoko, píšu to sem už potřetí. Nevím, proč právě já bych měla být „zasažena“. Pamatujete na tu poslední velkou demonstraci v Praze? No já jsem se účastnila její malé předchůdkyni v Brně. Chodili tam tři mladíci v černém a všechny si nás fotili. Pak, jak jsem si všimla, se velmi zajímali o podpisové archy. Takže bezpochyby už na nějakém seznamu jsem, a víte co? Je mi to jedno!

 • Béda • 6. dubna 2015

  Ještě, že ten poplyšákový bordel v ČR nemají na svědomí slovenští politici. To by snad nakonec skončilo občanskou válkou. Jinak jenom pro vyvážení. To co se dělo v Československu v rozmezí let 1948 – 1989 nebylo dílem jednotlivců a G. Husák nebyl žádný autokrat. K.Gottwald, A.Zápotocký, A.Novotný, L.Svoboda, Kapek, Kempný, Fojtík, Hegenbart nebyli Slováci. Podle toho jak je to zde vykládáno to vypadá, že byl proveden nějaký slovenský výsadek v Praze, odkud pak diktátorským způsobem vládl G.Husák. Ale ono to tak zdaleka nebylo.

 • bmw525i • 6. dubna 2015

  orinoko napsal

  Tribune, vidis? Nektere veci se dodnes nesmeji rikat. Dokonce o Slovakach v Cesku. Ziji v jinem state , ale nam cehunum byradi predepisovali dodnes , co si mame myslet o byvalem soustati.
  Cesi jsou veskery vyvrhel.I po Sametu by nam Slovak chtel vysvetlovat, o co kraci.
  Husak pohnojiltuto zemi svym osobnim bezcharakternim angazma. – Jak na Halici. Kde tam pohrbili pojem charakter?

  Také vám to vysvětlují a ukazují. To jste pane Veletoku ještě nepochopil? Naturalizovaný Slovák ministrem Financí (a předpokládaným následným premiérem), v Praze Slovenka primátorkou, co ještě chcete? Mně osobně to nevadí, já jsem z hlediska genů po mých rodičích a prarodičích, kosmopolita. Problémem je, že mnoho Čechů si myslí, že Česko je „pupkem světa“. Nikdy nebylo, není a nebude.

 • Bety • 6. dubna 2015

  Dvakrát jsem to zakončila silnějším výrazem, asi proto mi to vypadlo. Je to diskriminace, že vám riť projde, a mně český ekvivalent ne.

 • Georgius z Raduně • 6. dubna 2015

  orinoko napsal

  Seru NATO. Debata o hovne.

  Je mi to opravdu líto, ale i v té poslední větě se mýlíte. Vašim přičiněním se z tohoto stala debata o nacionalismu a ačkoliv Francouz nejste – přímo o jeho nejtěžší formě – o šovinismu.

 • Alena • 6. dubna 2015

  řiť by mělo být spisovné slovo

 • hudryper • 6. dubna 2015

  Peter : Tento výrok potvrdila řada Husákových spoluvězňů a já na něm nevidím nic špatného. Ožralý Gottwald se nejednou v ostravské hospodě,už coby
  poslanec holedbal,že bude československým prezidentem – a také byl. Zastáváte se Husáka z pozice soukmenovce a to je na této diskusi směšné. Byl jsem
  v březnu v Juldě-fuldě,když sešlost,která odvolala Novotného prostřednictvím rozhlasu v přímém přenosu ,na které Husák vystoupil ,se otřásla nad hloubkou nenávisti číšící z jeho slov.Hned po něm vystoupil jeden z dvou legendárních studentů Miller (druhý se jmenoval Holeček) a co čert nechtěl,
  hned jak se dostal Husák do funkce gen.tajemníka v dubnu 69,nechal Millera zavřít na 6 let na Bory. Vlastně mu zachránil život,protože Holečka zabila jedna mord parta autem na tramvajovém ostrůvku v Motole ,když šel z odpolední směny domů. Holeček byl v base a přežil. Husák se podepsal na rozpadu obrany proti invazi v ´68 tím,že vymyslel a předložil Brežněvovi způsob, jak dosáhnout formálního zrušení 14.sjezdu KSČ ,konajícího se pár dní po invazi ve Vysočanských ČKD. Otevřel Brežněvovi dokořán vrata tvrzením,že když se Slovákům nepodařilo na XIV. sjezd přijet, je jeho usnesení neplatné .
  Dokonce jim ani nevadilo,že za války byl Husák jedním z Němci vytvořené komisi,aby potvrdila světu,že v Katyni vraždili Rusové a ne Němci. Nikdy
  mu ale úplně sovětští pohlaváři nevěřili, proto ho obklopili svými Bilaky ,Kapky či Hoffmany,takže nikdy nemohl vládnout tak,jak by chtěl,neustále
  byl kontrolován a mnohdy blokován. Měl velké potíže se zrakem. Nakonec musel na operaci a protože nejlepší kapacita pro operaci byla Prof. Kadlecová.
  manželka ministra školství z jara ´68, byla požádána,aby operaci provedla.Těsně před ní jí po ochrance Husák vzkázal,že vyhoví jakémukoliv jejímu přání.

 • hudryper • 6. dubna 2015

  Jestli chce peníze,nebo třeba milost pro někoho a pod. Bylo to krátce poté,co normalizátoři paní profesorku Kadlecovou vyhodili z I.oční kliniky v Praze
  a s ní i celý okruh jejích kolegyň,specializovaných docentek očního lékařství.Bylo to zcela mimořádně skvělé pracoviště s úžasnými výsledky. Paní prof.
  Kadlecová,už oblečená a připravena k operaci odpověděla tomu policajtovi tak,aby to Husák slyšel: „Co si to ten člověk dovoluje ? Ten darebák mne chce
  korumpovat ? Řekněte mu,že ho budu operovat stejně odpovědně,jako bych operovala nějakého cikána“. Vím o tom proto,že krátce nato byla na tamní
  klinice operována moje dcera a tato příhoda tam ještě rezonovala. Podávám toto nelichotivé svědectví přesto,že mi osobně Gustáv Husák pomohl vyhrát
  beznadějnou soudní při. Kdybych ale nezjistil,že celým případem manipuluje předseda krajského soudu,který Husákovi v roce 1960 zamítnul žádost o
  rehabilitaci a nedokázal tuto informaci dostat prostřednictvím jeho sekretariátu až k němu,neměl bych proti mocenské síle,jež stála proti mně,šanci.
  Takže milý Peter, Husák byl technologem politické moci a žádný lidumil. Byl to vzdělanec a člověk s ohromnou vůlí,byl to ovšem také bezohledný
  psychopat a ke konci své politické dráhy i dost nešťastný člověk.

 • bmw525i • 6. dubna 2015

  Možná trochu zatrolím, snad mi to Admin promine, ale před chvíli jsem si přečetl poslední článek na AE News. Článek od pana Bati, jistě ho většina zná. O tom nechci psát, ale v diskusi je mimo jiné seznam států, které se připojily k čínské Investiční bance AIIB. Přes „důrazné“ varování USA tam najdete z EU – Rakousko, Dánsko, Finsko, Maďarsko, Island, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Francie, Německo, Itálie, Lucembursko, Švýcarsko, Spojené Království. Vidí tam snad někdo Česko? Naše koaliční ANO-SOC.DEM vláda by nepřenesla přes srdce, aby nevzala vážně varování „Velkého bratra“. I to svědčí o tom, jak daleko v té USA zadnici jsme již ponořeni bez ohkledu na to, zda zde vládne naturalizovaný Slovák, nebo Moravák.

 • Béda • 6. dubna 2015

  Celé to hledání viníků na nacionálním základě nemá podle mého názoru žádný smysl a vede pouze k nekonečným půtkám. Mimochodem je to přesně to, co vyhovuje diskrétním elitám a jejich záměrům – odvádění energie a pozornosti od aktuálních témat a utápění se v neproduktivních půtkách.

 • Irena • 6. dubna 2015

  Béda napsal

  Celé to hledání viníků na nacionálním základě nemá podle mého názoru žádný smysl a vede pouze k nekonečným půtkám. Mimochodem je to přesně to, co vyhovuje diskrétním elitám a jejich záměrům – odvádění energie a pozornosti od aktuálních témat a utápění se v neproduktivních půtkách.

  Přesně tak.

 • peter. • 6. dubna 2015

  hudryper napsal
  Zastáváte se Husáka z pozice soukmenovce

  Hudryper:Smiešne je toto vaše obvinenie pre tých čo ma poznajú a sú im známe moje názory na vzťahy medzi Čechmi,Moravanmi a Slovákmi.Nikdy som sa nevymedzoval od Čechov ani od Moravanov a nikdy som ich nepovažoval a ani nepovažujem za cudzí národ.Husák svojim životom dokázal,že si zaslúži úctu podobne ako si ju zaslúži mnoho historických osobností českej alebo moravskej národnosti.Ak ho chcete kritizovať,tak to musíte robiť v kontexte toho čo mu ako prezidentovi bolo dovolené robiť a porovnať s tým,čo robil.A mohli by ste uviesť aj alternatívu – niekoho,kto by bol v danej politickej situácii lepším prezidentom a urobil by národy Československa viac ako on.Čo vlastne mohol urobiť ktokoľvek vo funkcii prezidenta na Husákovom mieste,pri právomociach ktoré prezident vtedy mal lepšie?A čo si predstavujete po tým“lepšie“?
  Som si istý,že mnoho ľudí dnes,vás nevynímajúc, by podobne ako Husáka odsudzovala aj Čecha alebo Moravana pokiaľ by bol vo funkcii prezidenta on a nie Husák.A ja vás ubezpečujem,že by som ho hájil rovnako ako teraz Husáka,lebo tým celkom vedome hájim to obdobie jeho prezidentovania ako násobne lepšie,sociálne spravodlivejšie a pre všetky národy Československa dôstojnejšie ako je to dnešné,ponovembrové,slobodné, demokratické,ľudské a sociálne spravodlivé obdobie v ktorom dnes žijeme.
  Jednoduch povedané :Za Husáka ten život nebol taký na ho..o ako je dnes.

 • Béda • 6. dubna 2015

  George Soros: Evropa musí pomáhat Ukrajině až do vojenské konfrontace s Ruskem a do porušení minských dohod http://cz.sputniknews.com/nazory/20150406/219024.html

  Pozoruhodný názor jednoho z nejhorších manipulátorů NWO, odporného lidského upíra a bezohledného válečného štváče

 • Georgius z Raduně • 6. dubna 2015

  Peter, bez výhrad souhlasím. Ovšem pro pořádek jsem si našel větu, od které se celá debata může jevit jako spor nacionalistů. Poněvadž našemu veletoku zřejmě došly argumenty, tak napsal: „Obecny faktograficky prehled Husakovy cinnosti …. tisickrat dolozitelny …. je predmetem utoku budouciho moravskeho Husaka.“
  Velmi mne tím pobavil, poněvadž onu později Orinokem definovanou kvalifikaci na prezidenta mám také – i když jen v délce sedmi měsíců, ale tenkrát s nadějí na dvanáct let „natvrdo“. Stalo se to za minulého režimu a přesto si myslím, že za Husáka byl mnohem lepší život než dnes.
  Na základě osobní zkušenosti nejsem ochoten do tisícinásobné doložitelnosti Husákovy činnosti zahrnout výpověď jeho spoluvězňů. Jednak je tam šílená nuda, jež svádí k rozpravám plným přehánění. Mnoho lidí úplné vyloučení z obvyklého života psychicky nezvládá a pokud se tam dostanou do společnosti později významného člověka, velmi často se po nabytí svobody dělají zajímavými na jeho účet a potvrzují si různé zkazky navzájem. Pokud je ještě nevylepšují.

 • Dolmen • 6. dubna 2015

  peter. napsal
  Husák o svojom charaktere nemusel presvedčovať nikoho.Preukázal ho v SNP a neskôr pred súdom,keď ako jediný z obžalovaných,odsúdených aj popravených komunistov odmietol zaprieť sám seba.Dubček bol v tomto ohľade popri ňom naozaj len „politickou trasorítkou“,slabochom a ľahko zneužiteľným panákom,ovplyvneným názormi svojho spolužiaka Gorbačova.

  Peter, vidím to stejně a musím dodat, že i ten orinokem vysmívaný Bilak byl oproti těm současným politickým pajdulákům gigantem s naprosto pevným charakterem. Veletok to asi při velikonočním pondělí trochu přepísknul…, omluv ho.

 • mirror • 6. dubna 2015

  V diskuzi se objevilo množství paranoidních názorů na špatné charakterové vlastnosti Čechů. Nebyli jsme a nejsme na tom špatně. Z Čechů a Poláků se nepodařilo za minulé války zorganizovat oddíly SS. U Poláků to bylo nejasné s národností v částí Polska, kde byli promáchaní Němci s Poláky. U nás museli do wehrmachtu Němci ze Sudet a Šlonzáci od Krnova. U nás nebylo také tolik prostitutek přátelících se s německými vojáky jako ve Francii. Nevím, za co se máme stydět?

  Argumentuje se také délkou Cibulkových seznamů. Možná více než polovina byly případy osob, které se dostaly do styku s hospodářským tajemstvím. Moji oba šéfové jezdili do Ruska jako experti na suroviny. To víte, že byli na seznamu. Jeden z nich nám tvrdil, že poznámkový sešit má v trezoru na zvláštním oddělení. Čtenáře tajných technických zpráv také registrovali. Všichni, kteří služebně vyjeli na Západ, se objevili na seznamech. Utajování bylo běžné na obou stranách železné opony. Když jsem se ptal přítele našeho oddělení, proč nenavštívil východ Evropy před rokem 1989, tak mi odpověděl, že měl špatnou barvu pasu. Jako voják byl nositelem tajemství. Jeden podnik z Ostravy spolupracoval s německou firmou na jednom projektu. Na závěr měli oslavu s konzumací alkoholu. Z naší strany byli účastníci upozorněni, že jeden z Němců pracuje pro BND. Prý se před ním ostatní Němci chovali obezřetně. Když se všichni svorně ožrali, tak kdosi od nás důvěrnost o tom Němci vyřval. Žádnou dohru to nemělo.

 • mirror • 6. dubna 2015

  pokračování …
  Nevěřím, že všichni kolem mne byli podrazáci. Jako hovada se lidé chovají při příležitosti přelomů, jako byl rok 1968 a 1989. Kdosi mi vysvětlil, kdo byl mezi osmašedesátníky. První skupina byli gauneři, kterých se ostatní rádi zbavili, druhá skupina byli ti, kteří někomu překáželi v kariéře, a třetí zase ti, co si mysleli, že mohou mluvit i o tom, co si mají nechat pro sebe. Ani teď nejde kritizovat šéfa nebo na pracovišti kritizovat režim. Řádění občanských fór po roce 1989 bylo podobné jako při prověrkách za normalizace. Byla v tom msta, závist a touha po kariéře, kterou by nikdy za klidných dob neudělali, protože odborně nestačili. Podrazáci nebyli nijak masově rozšíření. Byli to jednotlivci, kterým se šlo vyhnout. Nemělo cenu se vzpírat nebo si myslet, že jiní, kteří s postiženým sympatizovali, půjdou za mne do stávky. Změna místa nebo podniku vše vyřešilo a člověk měl pokoj.

 • hudryper • 6. dubna 2015

  peter. napsal
  celkom vedome hájim to obdobie jeho prezidentovania ako násobne lepšie,sociálne spravodlivejšie a pre všetky národy Československa dôstojnejšie ako je to dnešné,ponovembrové,slobodné, demokratické,ľudské a sociálne spravodlivé obdobie v ktorom dnes žijeme.

  Peter,
  když nechali Husák,Biľak,Šalgovič a další utloukat mladé demonstranty o prvním výročí 21.srpna, říkali jsme si: “ Tondo (Novotný) ,promiň “ !
  Už v jednom z předchozích mých vstupů jsem uváděl poznatky,které potvrzují Váš pohled na kvalitu života za normalizace,ale NA SLOVENSKU ,
  nikoliv v Čechách a na Moravě. O tom,co prožívaly desítky tisíců lidí,kteří se nezpronevěřili své morálce a neohli tak,jak to po nich vyžadovali shora
  uvedení,o tom zřejmě nemáte dost informací. Konečně,doma bylo dobře a co se dělo s těmi,kteří se nezachovali jako ti,o nichž tvrdí nick fra : “ Prožil jsem rok 1968 včetně jeho následků a většina lidí kteří přiznali že byli „pomýleni“ tak učinili jen proto aby uhájili své zaměstnání a obživu rodiny. Těm co se
  „nepřiznali“ dobře tak,není-liž pravda? Ani své rodiny nedokázali pořádně obživit. Jenže o tom je Tribunův článek a o tom by měla být vedena diskuse.
  Mirror jako vždy glorifikuje odporné období normalizace. Není divu , právě dostudoval a jeho kariéra se zdála dotknout hvězd,řečeno s básníkem. I vy
  ostatní z Raduně i odjinud, byli jste mladí a plní energie.Na toto životní období se dá v dobrém vzpomínat,i kdyby probíhalo v pracovním táboře. Tak
  vzpomínejte na normalizační okupaci s Husákem a Bilakem v dobrém. Z vašeho subjektivního pohledu přece máte PRAVDU ! Nebo snad nikoliv ?

 • Petrpavel • 6. dubna 2015

  Co čecháčci mezi „umělci“ dokážou?! :
  http://mixka.rajce.idnes.cz/Ruda_Marie_v_Narodnim_divadle_Praha/

 • zajoch • 6. dubna 2015

  Mirrore, jsem s vámi. Stejně tak jako vy pohlížím na Cibulkovy seznamy. Dám sem také jeden životopisný příspěvek, ač to nedělám ráda. Po 89 za mnou přišel kolega ze sesterské organizace a doslova se u mne rozbrečel, ty slzy vidím dosud. Jeho slova si pamatuji „na furt“: Jarko, ty se mnou nebudeš mluvit, jsem v Cibulkovém seznamu. Naše ženské už mi to dávají znát. Ale já jsem nikdy na nikoho nic neprásk. Mne se ani nikdo nikdy na nic neptal.
  Samozřejmě, že nic neprásk. On byl totiž půl roku v Moskvě na nějakém vojenském kurzu (původně to byl voják) a tím pádem byl zařazen. A protože jsem ho dobře znala, bylo mi vše jasné. Pochopitelně jsem mu řekla, aby nebláznil. Z manželova pracoviště v tom byl vedoucí pracovník, který naopak lidem pomáhal a mnohdy je varoval před nějakou lstí druhých, nebo před jinými možnými nepříjemnostmi. Manželův kamarád tam byl jako čekatel, nebo co, který ani mezi spolupracující nepatřil, ale jedno místo tam zaplnil, o jedno místo ten seznam natáhl.

 • Sio • 6. dubna 2015

  No, na blbosti článku jsme se tu aspoň někteří shodli. Ale v diskusi se tu někteří rozehráli na tu naši nacionální notečku. Někteří mě fakt překvapují. To jim opravdu nedošlo, že „rozděl a panuj“ je právě tím, co prosazují ti, co nás ovládají? je úplně jedno, kde byli za normalizace Češi a kde Slováci. I kdyby na jednu či na druhou stranu šly nějaké penězovody, stejně bylo pro obě strany lepší, když byly ve společném státě. Blbé a možná někdy i úmyslně zlé nacionalistické řeči z obou stran to pokazily. Aby bylo jasno, prohráli Češi stejně jako Slováci. Rozdělení Československa je prohra, jinak se to hodnotit nedá. Tedy mluvím o těch 99% ne o té zparchantělé menšině.

 • peter. • 6. dubna 2015

  hudryper napsal
  Z vašeho subjektivního pohledu přece máte PRAVDU !

  Mal som vtedy 17 a niečo a žil som v Košiciach.Videl som rozhorčených ľudí a vystrašených vojačikov do ktorých hádzali dlažobné kocky a aj sa strieľalo a boli mŕtvi.O dva dni som videl ako rozbesnený dav strhol zo ženy,matky dvoch detí šaty, postriekal ju červenou farbou a hnal ju nahú dole Hlavnou ulicou cez celé mesto,až kým ju neukryl predavač z jedného obchodu.Bola to Ruska,manželka slovenského dôstojníka a previnila sa iba tým,že bola Ruska.Volala sa p.Belasová.Bolo to ako na tých fotkách z Volyňskej reži.Ten dav podnecovali ľudia,ktorých cieľom bolo urobiť z davu ktorý bol rozhorčený a nechápajúci,dav rozzúrených beštií.Títo podnecovatelia mali potom neskôr problémy aké spomínate vy a podobné problémy mali aj tí,ktorí sa na „Pražskej jari „podieľali.Ako nazvať ľudí,ktorí si museli byť vedomí medzinárodnej situácie,aj toho aké následky to môže mať pre celý soc.blok a predsa zatiahli ľudí do toho rizika?
  Hudryper!Naozaj ste presvedčený,že Brežnev si mohol dovoliť aby sa celý socialistický blok zrútil?Veď ak by nezasiahol,nasledovalo by Poľsko,Maďarsko…..presne tak,ako v 89-tom.
  Možno ste presvedčený,že keby nebolo Husáka,tak by nebolo čistiek,že iný prezident by bol láskavejší a zlý osud by vás nepostihol.Ja som toho názoru,že v tomto smere by musel postupovať každý prezident rovnako.Preto mi prepáčte,ale nech už bola pre niekoho normalizácia v porovnaní s dneškom horšia,tak pre väčšinu národa a nie len toho SLOVENSKÉHO to bola v porovnaním s dneškom doba rozkvetu,budovania a spokojného života.

 • peter. • 6. dubna 2015

  peter. napsal
  žil som v Košiciach

  60 – te roky sú dodnes vychvaľované ako roky všeobecného uvoľnenia a umeleckej aj inej slobody.Takto spomínajú na ne starí rockeri,divadelníci a umelci.Viete mi povedať ako by sa naša vtedy ešte spoločná vlasť vyvíjala,keby tie vojská ku nám nemuseli prísť?Stačilo iba neurobiť tie kroky,ktoré viedli k invázii vojsk VZ a neskôr nemuselo dôjsť ani k žiadnej normalizácii a čistkám.

 • hudryper • 6. dubna 2015

  Já byl Peter o něco přes deset let starší a měl jsem příležitost být hodně blízko informacím,o nichž jste nemohl mít potuchy. Invaze se plánovala dost dlouho dopředu,bylo zapotřebí překonat Novotného odpor proti instalaci ruských raket středního doletu v Československu. Lednové zasedání UV KSČ,
  na němž byl Novotný zbaven funkce generálního tajemníka a ponechán prozatímně titul prezidenta bylo iniciováno z Moskvy,o tom není sporu. Jenže
  zapracovali novináři ,zrušila se cenzura a celý obrodný proces dostal stále zrychlující tempo. S něčím takovým prostě ruští vojáci ,kteří celou kauzu měli
  v gesci nepočítali a nevěděli si s tím rady.Příprava invaze zúčastněných tajných služeb se odehrála v Sofii pod krytím mumraje,jakým byl mezinárodní festival mládeže koncem července a začátkem srpna 1968. Tam podepsal a slíbil tehdejší 1.náměstek ministra Pavla (Min.vnitra) sovětům účinnou spolupráci příslušníků STB při zatýkání známých osob hlavně v Praze a tím vyvolat strach a paniku Pražanů a ostatních občanů v republice . Byla to sprostá velezrada a stalo se,že se to česká strana ,sice na poslední chvíli,ale přece jen dověděla.Když Šalgovič 22.srpna vydal rozkaz k zatýkání osob,
  700 příslušníků tehdejší kontrarozvědky jej ignorovalo,poslechlo ho jen asi 50. Když vyjížděli z podzemních garáží a už rozhlas hlásil,že auto té a té značky a barvy s estébáky dle jména jedou zatýkat…Na náměstí v Dejvicích se stačili urychleně obrátit do protisměru a zajet zpět do garáží,aby neriskovali,že je
  zastaví lidé v ulicích. Šalgovič sovětské vojáky zklamal a to se stalo signálem pro rozvoj dalších událostí v ulicích Prahy,které zesměšňovaly „bratrskou pomoc“ do té míry,že jednotky stacionované v Praze musely být kompletně vyměněny a odeslány někam na Usuri. Pražané měli své slavné vystoupení.

 • hudryper • 6. dubna 2015

  a dodatek . Začali vydávat novinový plátek “ Zprávy“. Psali do něj pouze majoři a pplkovníci Rudé Armády a podle toho to mělo naprosto opačný efekt,
  než jaký od toho očekávalo ruské velení. Člověk se tam mohl dočíst,že kontrarevolucionáři upálili v Košicích jednoho Rusa ! Posléze se zjistilo,že to nebylo v Košicích,nýbrž v Kostnici a že to nebyl Rus,nýbrž Hus. Ještě o rok později,když jsem byl s manželkou na Východním Slovensku na dovolení na Šíravě,
  se k nám tamní Slováci chovali s velkou pozorností hlavně proto,že jsme přijeli z Prahy,kde jsme žili. Takový obrovský dojem na ně zanechalo srpnové vystoupení Pražanů ! Kdo to osobně nezažil a myslí si že rozumí tomu co vše a proč proběhlo jen z neustále upravovaných historizujících materiálů,může
  být přesvědčen o své pravdě bez ohledu na skutečnost,o které nemá ani páru. Spravedlivé zhodnocení politiků Dubčeka,Husáka,Bilaka a dalších figur té doby,jakož i Oty Šika,Mlynáře ,Smrkovského,Šilhana,hrdiny Kriegla či Hanzelky není snadné ani pro ty,kteří je osobně znali,natož pro lidi.co o nich jenom
  v nejlepším případě četli. Přeji Vám ,Peter, dobrú noc , dobre spi, nech sa Vám zdávajů sladké sny.

 • Rado Miko • 6. dubna 2015

  Slavnosti v Kyjevě po příjezdu US dragounů
  https://www.youtube.com/watch?v=5YLof-BJ5zs

 • radyss • 6. dubna 2015

  „Úplně stejně, jako se jiní před nimi zachytili Sovětského svazu a před nimi ještě jiní Třetí říše a ještě jiní před nimi trůnu a oltáře.“ – autor zapomněl jmenovat Hrad a Masarykovu hradní kliku, která likvidovala každého, kdo se Tatíčkovi znelíbil, včetně historika Pekaře nebo legionářského hrdiny Gajdy. Naproti tomu si myslím, že zachytit se „trůnu a oltáře“ je naprosdto v pořádku, protože to jsou naprosto přirozené autority, kterých se lidé drželi od Velké Moravy nepřetržitě až do r. 1918.

 • mirror • 6. dubna 2015

  Rado Miko napsal
  Slavnosti v Kyjevě po příjezdu US dragounů

  Vlastenectví má různé podoby. Musíme uznat, že ten tanec je morálnější než střílet kalibrem 152 do paneláků na Dombase. Na Ukrajině se žije dobře
  https://www.youtube.com/watch?v=eAvl7weBklg

 • mirror • 6. dubna 2015

  mirror napsal
  Na Ukrajině se žije dobře

  Asi take v Rusku!

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  Hurdypere, tyto Vaše věty jsou demagogické: „I vy ostatní z Raduně i odjinud, byli jste mladí a plní energie.Na toto životní období se dá v dobrém vzpomínat,i kdyby probíhalo v pracovním táboře. Tak vzpomínejte na normalizační okupaci s Husákem a Bilakem v dobrém. Z vašeho subjektivního pohledu přece máte PRAVDU ! Nebo snad nikoliv ?“
  V roce 68 mi bylo 21 let a byl jsem tak plný energie, že jsem ve čtvrtek 10. dubna 1969 na schůzi KSČ odevzdal stranickou legitimaci s tím, že pro nesouhlas s politikou této strany už nebudu jejím členem. Bez dvou dnů osm let po Gagarinovi jsem odstartoval svůj let za svobodou, která i v mém případě byla a je poznaná nutnost. O rok později jsem u prověrkové komise odmítl uznat své pomýlení a s poukazem na to, že se k lepšímu nic nezměnilo, jsem ve svém pomýlení setrval až do dnešních dnů.
  Přestože to bylo horší než kdybych byl jako moji tehdejší kolegové vyloučen, směl jsem pracovat ve svém oboru a dokonce jsem si výrazně polepšil. Můj nový šéf byl sice předseda městské prověrkové komise KSČ, ale byl toho názoru, že bez lidí mé kvalifikace se neobejde. Tak jsem podle mínění dnešních antikomunistů za otcovsky moudrých rozhlasových projevů Gustáva Husáka kolaboroval – veden mimo jiné snahou včas předvídat povodně v povodí řeky Odry. Když jsem se oženil, tak spolu s manželkou jsme vychovali tři vysokoškolsky vzdělané děti. Smůlu mělo to poslední, poněvadž doba studií naší dcery nadešla až po „plyšáku“ a finančně nám museli vypomáhat i oba už ženatí synové. Když však porovnám potíže se založením rodiny a zajištěním obživy pracujícího člověka dříve a nyní, tak si stále troufám tvrdit, že za Husáka se žilo podstatně lépe a tuto naši PRAVDU považuji za objektivní. Na tom žádný komentář nic nezmění – i kdyby Husák byl podlý sprostý vrah.

 • Martin (už bez taky m) • 7. dubna 2015

  Vážení,
  je mi smutno, když jsem pročetl diskusi. Času moc není či možná už ani nezbývá.
  Článek byl útokem na ty, kteří si v každém režimu najdou SVŮJ prospěch. Autor je nazval „Čecháčky“ pravděpodobně úmyslně proto, aby je odlišil od běžných občanů usilujících zůstat -slušnými – a lidmi (třeba v našem případě Čechů).
  V diskusi „vybublavší“ nacionalismus mne vyděsil.
  Jak se prosím chceme divit zfanatizovaným „Ukrajincům“, kterým po 23 letech rozkrádání (o němž bychom přece taky měli „něco málo vědět“ i u nás) -předhazují FANATICKÝ NACIONALISMUS AŽ ZA HROB (doslova)- jako to poslední nežli si je „rozeberou na součástky“ (orgány) – když sami reagujeme na údajná autorem „obvinění národa“?
  Brzděme prosím!
  Je mi smutno kolik vzdělaných a skutečně vzácně inteligentních lidí ochotných stále něco dělat pro společnost rozdělí hloupé nepochopení.
  Co se „68-tého“ týče coby „Husákovo dítě“ (ročník 1970) nemám právo soudit a hodnotit. Chápu jej ale jako celoevropské vzepětí slušných lidí dobré vůle, jako reakci na hrůzy válek (II světová, Korea, Alžír, Vietnam, Blízký Východ…) a šmelinu mocných se skutečným významem termínů „rozvoj, člověk, svoboda“, atd. – jak je tehdy ještě snad lidé vnímali, či cítili srdcem na celé planetě, či v celé Evropě -bez rozdílu.
  Za sebe myslím, že šlo o snahu o „třetí cestu“, ne o pokus o restauraci kapitalismu, tím tuplem té jeho šílené a NAPROSTO NELIDSKÉ globální podoby dneška. Nepovedlo se – tam kde vojska nikdy neodešla, ani tam kde „přijela zpět“…
  Měli bychom si uvědomit, že takové vzepětí PRO LEPŠÍ PŘÍŠTÍ JE MOŽNÉ.
  Dnes i nutné.
  Tolik Vám diskutujícím – od člověka, který oplakal Československo, i pokus o lepší „ukradený, domluvený“, atd… v 89…
  Ani dnes bych – jako tehdy – nešel střílet do lidí.
  Proboha PROČ?! Do bestií ano – ale do LIDÍ?!

 • PPK • 7. dubna 2015

  hudryper napsal
  Invaze se plánovala dost dlouho dopředu

  Ano, jenže kapitalistický převrat v Československu roku 1968 byl Západem strategicky naplánován a mediálně připravován ještě déle, přičemž byl připravován pod záminkou snahy o „lidskou tvář“ a „třetí cestu“ socialismu. Byl připravován Západem, poučeným jak rokem 1946 a 1948 v ČR, tak rokem 1956 v Maďarsku. Byl připravován jak organizačně schopnými populisty, tak i mediálně otrlými novinářskými šíbry. Ale byl také připravován hloupými ekonomickými a ideologickými salónními reformátory bez systémové vize a bez aplikační zkušenosti praxe, za nimiž bylo v chytře vytvořeném vleku medií taženo několik politických slabochů, opojených náhlou popularitou.

  A co při tom všem bylo jedinou ale obrovskou chybou těch skutečně poctivých komunistů? To, že si o tom všem jen naivně a spiklenecky povídali mezi sebou a ze zlých úmyslů podezřívali kde koho, protože mezitím již odvykli pracovat ve strategické defenzívě a v předchozím období si naopak přiliš navykli vládnout silou. Protože už zapomněli na pravdu přesvědčivého a upřímného slova, určeného poctivě smýšlejícím lidem a tak svá vlastní media plnili jen prázdnými frázemi. Také proto, že si mezi sebou vypěstovali různé kariéristické Urválky, Kohouty, Šikly a Šiklové, kteří ideály nového sociálně spravedlivého společenského řádu zkompromitovali sekerničením. A pozor, ta „lidská tvář“ a ta „třetí cesta“ (tentokrát tzv. demokracie), to tu bylo znovu použito i v listopadu 89!

  A jak je to mezinárodně dnes? Dnes například, je Putin v Rusku mnohem chytřejší. Politickým podrazům uvnitř včas předchází, na lživou propagandu Západu odpovídá vojenskou připraveností a dilomatickou šikovností, včetně mohutné a perfektně zorganizované propagandy evidentní pravdy. Proto je tu dnes i taková zoufalá hysterie proti Rusku (nejen) v našich mediích.

 • Alena • 7. dubna 2015

  Sio napsal
  Sio • 6. Duben 2015

  No, na blbosti článku jsme se tu aspoň někteří shodli

  Ten článek mi nepřipadá zas až tak špatný

  co Česko má a ostatní státy ne- o vstupu do asijské banky pro investice se u nás ani neuvažuje, zatímco ostatní státy( s výjimkou USA , už jsou zakládajícími členy).
  – schválení TTIP jako užitečnou věc vidí ( až na Kellera) všichni ostatní politici, což je ve světě rarita http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/keller-cesko-je-asi-jedina-zeme-co-se-tesi-na-transatlantickou-smlouvu/
  – dle zkušeností stávkujících je vyvíjen osobní nátlak na demonstrující např. tím, že musí ukázat občanku, tu si vyfotí, následně vyfotí demonstrujícího s celým transparentem- např. vystupme z NATO. Připadá mi, že se pomalu chystá seznam nepohodlných lidí ( podobně jako v roce 68, kde nakonec chválabohu k lynčování nedošlo) a nebezpečí scénáře Chile je tady. O náladách společnosti napovídá i obstoupení pana Vyvadila pražskými majdanisty a slovní útoky, prozatím, na něho https://www.facebook.com/video.php?v=10203851050182031

  co ČSSR měla a ostatní státy socialistického bloku ne- totální znárodnění všeho , včetně holičů

  Závěr- České elity myslí ve svůj osobní prospěch, ne v prospěch národa, a to je to čecháčkovství

 • Irena • 7. dubna 2015

  No myslím, že PPK ten 68 charakterizoval zcela přesně.

 • hudryper • 7. dubna 2015

  Irena napsal
  No myslím, že PPK ten 68 charakterizoval zcela přesně.

  Podobný názor na intelektuální vzepětí národů Československa vyšlo i knižně. Titul : „Poučení z krizového vývoje“ ,autor : Vasiľ Biľak . Doba ve světě i u nás byla taková,jak ji skvěle charakterizoval Martin( už bez taky m).Byla to revoluční doba,kdy mladí lidé dali najevo svůj rozhodný protest proti studené
  válce a imperialistickému zacházení s planetou Země .
  Z porovnání s Putinovou politikou vzdoru vůči současnému hegemonovi poučení pro Česko neplyne,vážený PPK. Československo ´68 nevlastnilo zbraň,
  která by odrazovala interventa z obavy před fatální vojenskou odpovědí a bylo stejně jako v ´38. obklopeno režimy,které mu byly až na výjimky nepřátelské. Přesto obrovská,demokratická většina národa podporovala nerozhodného Dubčeka v jeho postoji vůči kritikům z Berlína,Waršavy a hlavně
  z Moskvy. S odporem odmítla zvací dopis Pragováků a projevy konzervativních politiků na tehdejší mocenské špičce státu i ve svém okolí. O postojích
  Čechů a Slováků k jejich střídajícím se protektorům byl Tribunův článek,nikoliv o Husákovi,Jakešovi či Biľakovi a Šťrougalovi nebo o jejich dnešních napodobovatelích s opačným ideologickým znaménkem ! Je dobře,že tato naše diskuse proběhla na velikonoční pondělí s jeho vskutku aprílovým počasím.
  Měli jsme čas utřídit myšlenky a nehnat debatu příliš konfrontačně. Nemusíš být z ní Martine smutný, názorové rozdíly diskutujících Slováků a Čechů
  na ožehavé vzpomínky z doby před skoro 50 léty nejsou nebezpečné,nejsou výrazem vzájemné nelibosti,nýbrž upřímným vyjádřením našich subjektivních
  pohledů na minulost. Navíc řadu názorů sdílejí čeští diskutující se slovenskými. Je lépe o těchto věcech kultivovaně diskutovat,než se v duchu nechat hryzat zdánlivými křivdama a zapojovat do diskuse emoce. Myslím,že se i díky tomu vrací na OM hodnotná diskuse.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  Ireno, nesouhlasím s Vámi už proto, že v tak krátkém byť velmi pravdivém textu popsat přesně příčiny té události je nemožné. Největší chybou poctivých komunistů v roce 68 bylo, že už byli ve své straně v bezvýznamné menšině a tuto stranu už před tím zcela ovládali – spolu s novou generací podrazáků – moci a majetku chtiví potomci bývalých „kulaků a jiných třídních nepřátel“, kteří zatoužili po ještě větším vlivu a po okázalém „západním“ blahobytu – což jim existující společenské zřízení neumožňovalo.
  Například rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví se tehdy dopouštěli v největší míře právě „ti nahoře“, pro něž členství v KSČ bylo kvalifikační podmínkou. Ti dole kradli v malém často jen proto, že potřebnou věc nebylo možno bez úplatku nebo vůbec koupit.
  Před rokem 68 komunistů bylo mnoho – ale poctivého by člověk ve vedoucí stranické funkci hledal marně. Ryba vždy smrdí od hlavy. Když pomineme masu zastrašených, kteří chtěli mít svůj klid, i nebojácných vypočítavých a vlivných kariéristů s legitimací KSČ byly davy. Jinak by po „plyšáku“ třeba takovou ODS nebylo možno založit.

 • aram • 7. dubna 2015

  Georgius z Raduně napsal
  Před rokem 68 komunistů bylo mnoho – ale poctivého by člověk ve vedoucí stranické funkci hledal marně. Ryba vždy smrdí od hlavy. Když pomineme masu zastrašených, kteří chtěli mít svůj klid, i nebojácných vypočítavých a vlivných kariéristů s legitimací KSČ byly davy. Jinak by po „plyšáku“ třeba takovou ODS nebylo možno založit.

  K tomu bych snad jen dodala, že korunu tomu KSČ nasadila právě v prověrkách
  a zároveň si tím dala zřejmě smrtelnou ránu, protože alespoň co já si pamatuji,
  tak zhusta byli vylučováni ti poctiví a slušní těmi nalezlými kariéristy.
  Ti se totiž potřebovali zviditelnit a jako vždy, jak je tomu v podobných
  případech (po r.45, po r.89, jak už dnes dobře víme), projevit loajalitu.
  A aby byly naplněny příslušné kvóty vyloučených, tak se strana zbavila
  také těch, kteří se neotáčeli nikdy na obrtlíku podle toho odkud zrovna fouká,
  ale stáli si za svým a říkali to nahlas. Proč by třeba poctivý komunista
  nemohl nesouhlasit se vstupem? Třeba jen proto, že viděl, jak si tím
  východní blok podřezal větev.
  A vítězem byl tehdy v každém případě západ. Jen si museli ješté pár let počkat.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  Aram, děkuji za pravdivé a užitečné doplnění.

 • peter. • 7. dubna 2015

  hudryper napsal
  kontrarevolucionáři upálili v Košicích jednoho Rusa ! Posléze se zjistilo,že to nebylo v Košicích,nýbrž v Kostnici a že to nebyl Rus,nýbrž Hus. Ještě o rok později,když jsem byl s

  hudryper:Ak narážate na to,že mnou popísaný príbeh o tom,ako dav v Košiciach strhal z Rusky – matky dvoch detí p.Belasovej šaty,natreli ju červenou farbou a štvali ju nahú cez Košice ,je výmysel,tak vás ubezpečujem,že je to pravda aj keď dnes nájsť odkaz na túto udalosť je skoro nemožné.To divadlo a pohľad na nepríčetnýchľudí ktorí sa toho zúčastnili bol odporný.Stavil by som sa,že niektorí z toho davu prenasledovateľov sa po novembri 1989 stali čelnými predstaviteľmi VPN v Košiciach.O tom incidente som horko – ťažko našiel len toto :
  http://kosice.korzar.sme.sk/c/7343169/august-68-kosicky-incident-sa-stal-nametom-normalizacneho-filmu.html#ixzz3B0UnWYSD

 • aram • 7. dubna 2015

  peter. napsal
  hudryper:Ak narážate na to,že mnou popísaný príbeh o tom,ako dav v Košiciach strhal z Rusky – matky dvoch detí p.Belasovej šaty,natreli ju červenou farbou a štvali ju nahú cez Košice ,je výmysel,tak vás ubezpečujem,že je to pravda aj keď dnes nájsť odkaz na túto udalosť je skoro nemožné.To divadlo a pohľad na nepríčetnýchľudí ktorí sa toho zúčastnili bol odporný.Stavil by som sa,že niektorí z toho davu prenasledovateľov sa po novembri 1989 stali čelnými predstaviteľmi VPN v Košiciach.O tom incidente som horko – ťažko našiel len toto :
  http://kosice.korzar.sme.sk/c/7343169/august-68-kosicky-incident-sa-stal-nametom-normalizacneho-filmu.html#ixzz3B0UnWYSD

  Tak na to se pamatuji. Byly toho tehdy plné (komunistické pochopitelně) noviny.
  Přiznám se, že tehdy mi to přišlo neuvěřitelné a jako propaganda na podporu
  vstupu vojsk, aby se lidem dokázalo co nám tu hrozilo. Později se našlo několik
  málo zmínek, že se to skutečně stalo. Že k tomu nejsou dnes zdroje se nedivím.
  Nehodí se.

 • orinoko • 7. dubna 2015

  Hudrypere, jako za dřevních časů OM!! Palec nahoru. Píšeš i některé novinky pro mě osobně stran roku 1968. A je zřejmé, že jsi byl blízko centrálnímu kvasu v Praze.
  Tehdy jsme to s Prahou tady u nás hodně prožívali. A když jsem se po mnoha letech dočetl, že to mulo Bilak vykřikoval kdesi, že vysílání rozhlasového signálu pomocí tramvajového vedení „BOLO VEDECKE“, tak bylo hotovo.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  hudryper napsal
  Měli jsme čas utřídit myšlenky a nehnat debatu příliš konfrontačně. Nemusíš být z ní Martine smutný, názorové rozdíly diskutujících Slováků a Čechů
  na ožehavé vzpomínky z doby před skoro 50 léty nejsou nebezpečné,nejsou výrazem vzájemné nelibosti,nýbrž upřímným vyjádřením našich subjektivních
  pohledů na minulost.

  Hurdypere, dovolím si připodotknout, že ty názorové rozdíly propukly naplno po zdůraznění slovenské „zločinecké“ národnosti Husákovy a pokusem o zesměšnění národnosti „zavilého“ Moraváka jedním hašteřivým Čechem, když ten Moravák považoval Husákovu národnost – stejně jako tu svoji – v debatě na probírané téma za bezpředmětnou. Váš mnou částečně citovaný příspěvek – bez zmínky o přínosu nás Moraváků – v dnešní době považuji za typický. Když už to musí být, tak Slováci ano – ale Moraváci stále nemají nárok. Vždyť jsou vlastně Češi. Udělal bych rád výjimku a přičinil zde takový ten zřejmě „asiatský xichtík“, aby i ostatní si mohli představit, jak se bude smát Martin, až si toto přečte – ale opravdu nevím, jak ten xichtík způsobit. Třeba mi to při příští návštěvě zrovna on prozradí.

 • Béda • 7. dubna 2015

  Jenom 2 připomínky:
  1) stran kolaborace. V souvislosti s rokem 1968 se téměř výlučně píše o kolaboraci s interventy a nikdy nikde se nepíše o kolaborantech se západními státy, které )- doufám že o tom nikdo nepochybuje) mělly zcela jistě v tehdejším Československo taky svá želízka v ohni. To období bylo obdobím tzv. studené války. Konečný cíl a směřování (volnětržního parlamentního „socialismu s lidskou tváří“) v praxi nebyl realizován a kdoví, jestli by nešlo o plíživý „Plyšák“ o 20 let dřív. Samosebou, ře tehdejšímu sovětskému vedení ani vedení jeho satelitů se to nelíbilo. Riskovali by přepis jaltských ujednání a plíživý posun NATO dál na východ.
  2) mně osobně při hodnocení předplyšáku i poplyšáku nejvíc zajímá srovnání, který z těch dvou režimů, které o sobě prohašovaly že jsou demokratické (resp. lidovědemokratické) víc „zastupitelsky“ reprezentoval vůli a zájmy lidu, resp. národa. Osobně za klíčové zájmy lidu a národa považuji – zajištění vnitřní i vnější bezpečnosti (= nízká kriminalita, nízký předpoklad zavlečení země do války, zanášení radikalismu a extremismu zvenčí…) , zajištění základních potřeb pro každého člena společnosti (obydlí, placená práce – jistota výdělku, dostupnost vzdělání, potravin, energií, tepla, přístup k vodě a hygieně, zajištěné stáří, bezpečnost vůči podvodnému jednání), společenská vize, že se lidé budou mít stále lépe, z hlediska státního – soběstačnost a bezdlužnost.
  V tomto ohledu se myslím ztotožňuji s názory Pet(e)ra a Georgia z Raduně. Dnešní demokracie = vláda lidu ve prospěch lidu je podle dosažených výsledků pouze papírový konstrukt (Potěmkinova vesnice kolonie budované na dluh bez vize a perspektivy pro příští generace) .

 • peter. • 7. dubna 2015

  aram napsal
  Tak na to se pamatuji. Byly toho tehdy plné (komunistické pochopitelně) noviny.
  Přiznám se, že tehdy mi to přišlo neuvěřitelné a jako propaganda na podporu
  vstupu vojsk, aby se lidem dokázalo co nám tu hrozilo. Později se našlo několik
  málo zmínek, že se to skutečně stalo. Že k tomu nejsou dnes zdroje se nedivím.
  Nehodí se.

  Ja som jeden zdroj našiel.Je v angličtine ,ale kto ovláda angličtinu,tak je to strana 20,a kto nie,nech si to dá do prekladača.Opakujem,je to str.20 tohoto materiálu. /v pdf)
  http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CCUQFjAB&url=http%3A%2F%2Fellisoncenter.washington.edu%2Fwp-content%2Fuploads%2F2014%2F04%2FManor_Kosice-Czechoslovakia.pdf&ei=7q4jVca8Dcixaem1gYgB&usg=AFQjCNGOJPVQUhEO4H9nySSX5FpsO_7fDA&bvm=bv.89947451,d.d2s

 • Béda • 7. dubna 2015

  Jinak pokud jde o národní a státní zájmy – stačí jenom naznačit: poplyšákové vlády se ani nepokusily o zachování Československa, vcelku benevolentně se staví k restituční tečce a možnosti revize výsledků 2.SV (Benešovy dekrety, církevní restituce), odevzdávají dobrovolně a bez náhrady část území Polsku, dopustily praktický zánik armády jako zdroje obranyschopnosti, zadlužily zemi, vyprodali anebo zašantročily státní aktiva, soběstačnou zemi proměnily v zemi zcela závislou ve všech klíčových komoditách, vláda podporuje smlouvu TTIP…

 • orinoko • 7. dubna 2015

  Aram, take palec nahoru. Nejsme nicim zatizeni. Cizi ritni sverace nejsou nase hobby a ideologicke vylizanosti nas mijeji. V drevnich dobach OM jsi patrila k vyraznym „spikleneckym“ pochybovacum, dneska pak k faktografickym uzivatelum OM, pricemz dnesni Bety mi Te hodne pripomina. Svoji narodnost vnimame, ale neni pro nas zatezi. Jsou taci, kteri i na WC pote zkoumaji, jestli jejich vyvody maji spravnou narodnostni TVARnos-t. Nejhorsi ze vseho pak je falesna jednota.

 • K. J. • 7. dubna 2015

  Občas mě udivují debaty na rok 1968. Popravdě řečeno musím zdůraznit, že jsem tyto události nezažil. Narodil jsem se jako „normalizační dítě“ dva roky poté. Nicméně nedokážu pochopit, jak někdo může odsuzovat a odmítat americký konvoj a zároveň schvalovat vstup vojsk Varšavské smlouvy. Osobně odmítám naprosto stejným způsobem obojí! Pokud si nedokážeme připustit myšlenku, že domácí politiku máme právo si dělat pouze a pouze my sami, bez cizího vměšování, jak ze západní, tak východní strany (dnes se mimochodem USA chovají stejně, možná hůř, jak SSSR v době normalizace), s funkčním a svobodným, nezávislým a objektivním sdělovacím systémem, tak si prostě tu svobodu, o které pořád mluvíme, nezasloužíme. Protože ji vlastně nechceme a v podstatě ji defakto odmítáme.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  Opravdu ze všeho nejhorší je falešná jednota s někým, jemuž pro prokázání zločinecké podstaty člověka stačí jeho jiná než česká národnost – nebo jen její připomínka – a tu zločineckou národnost pak všemožně zdůrazňuje a snaží se ji urážet. Pokud těmto výtečníkům jejich národnost není zátěží, lze očekávat, že brzy u nás založí fašistickou internacionálu.

 • Béda • 7. dubna 2015

  K.J.,

  Velmoci vo své sféře vlivu vládnou svým vazalům. V r. 1968 bylo Československo ve sféře vlivu SSSR, dnes si vazaly ČR a SR „přivlastnily“ USA. Já osobně jsem pro neutralitu a hájení NÁRODNÍCH zájmů obyvatel ČR. Měli bychom být vstřícní na obě strany a snažit se vycházet po dobrém se všemi sousedy. Čeští politici by měli reprezentovat zájmy českého lidu a českého státu – ne globálního 1% a ne jiných států. ČR by měla být suverénní zemí Čechů a Moravanů nikoliv poslušným vazalem té anebo oné velmoci. Takhle je to pouze ode zdi ke zdi. Jednoho protektora nahradil druhý protektor jedny „poradce“ druzí. Akorát s tím, že tehdy ČR byla relativně autonomní, kdežto dneska nemá samostatnosti ani co by za nehet vešlo. Oproti tehdejší okupační totalitě je dnešní „svoboda a suverenita“ pod jhem EU, Washingtonu, MMF, SB, ratingovek jako nahrazení kožených pout ostnatým drátem.

 • Béda • 7. dubna 2015

  Dovětek: Nedělejme si žádné iluze. V případě, že by česká politická reprezentace chtěla jednat suverénně dopadla by nejspíš tak jako Janukovyč, Kaddáfí, Husajn. V lepším případě by došlo k „barevné revoluci“, která by vygenerovala do vedení státu ty správné „demokraty“, v horším k „ochraně civilistů“ anebo k internacionální pomoci a druhá část platné smluvy SOFA by byla briskně naplněna.

 • hudryper • 7. dubna 2015

  peter. napsal
  hudryper:Ak narážate na to,že mnou popísaný príbeh o tom,ako dav v Košiciach strhal z Rusky – matky dvoch detí p.Belasovej šaty,natreli ju červenou farbou a štvali ju nahú cez Košice ,je výmysel,tak vás ubezpečujem,že je to pravda

  Ani mě to nenapadlo,Peter,bohužel máte pravdu,že to tak mohlo působit. O tom excesu v Košicích pochopitelně vím a pokud se pamatuju,byl všemi novinami , kupodivu i ještě ve fungujícím televizním vysíláním ze sítí civilní obrany odsouzen. O to úžasnější byla v těch dnech disciplína mladých a
  nebojácných kluků na pražských ulicích, a že tady opravdu tekla jejich krev ! K Vaší sázce bych se s důvěrou připojil .
  Georgie z Raduně,jestli mohu poprosit,nehledejte viníka na jedné straně,nehledejte ho radši vůbec. Ori se nechal trochu vytočit primitivistickými a přitom
  rádoby autoritativními odsudky událostí a jejich subjektů. Ono kdyby Vás lidé jako Husák,Bilak či Šalgovič a samozřejmě též české normalizační kreatury
  zavřeli za názory do kriminálu a lidé,co se přikrčili a možná i někteří účastnili v prověrkových komisích,by tu dobu lakovali tak,jakoby jedinými morálními příklady byli oni,možná by jste se také neudržel.
  Alešovi jsem dnes odpověděl na jeho mail : Nebuď smutný,nic se nestalo,jenom se nadzvedlo víko nad bublajícím lektvarem a několik nacionálních závanů snížilo tlak pod poklicí. Bylo by chybou přistupovat k slušným Slovákům s obavou a po špičkách,aby se proboha třeba neurazili ! Takhle přistupují naši satrapové k cigánům,nemají to ze své hlavy,co by ovšem neudělali za naše peníze,jež chybí u potřebných, a přitom vyhověli svým skutečným páníčkům?

 • orinoko • 7. dubna 2015

  K.J. Skvele!! Hned se pozna nezatizeny mozek. Ze za rokem 1968 stal zapadni Bilak, jsem se poprve docetl na OM. Pravdu ma hudryper … a bouchacka. Nejde o rok 1968, ale o leta sedesata. Havla zapadni Bilak naverboval v roce 1967. A Cech Novotny odolaval trvalemu umisteni sovetskych zarizeni.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  K. J. napsal

  Občas mě udivují debaty na rok 1968. Popravdě řečeno musím zdůraznit, že jsem tyto události nezažil. Narodil jsem se jako „normalizační dítě“ dva roky poté. Nicméně nedokážu pochopit, jak někdo může odsuzovat a odmítat americký konvoj a zároveň schvalovat vstup vojsk Varšavské smlouvy. Osobně odmítám naprosto stejným způsobem obojí! Pokud si nedokážeme připustit myšlenku, že domácí politiku máme právo si dělat pouze a pouze my sami, bez cizího vměšování, jak ze západní, tak východní strany (dnes se mimochodem USA chovají stejně, možná hůř,jak SSSR v době normalizace), s funkčním a svobodným, nezávislýma objektivním sdělovacím systémem, tak si prostě tu svobodu, o které pořád mluvíme, nezasloužíme. Protože ji vlastně nechceme a v podstatě ji defakto odmítáme.

  Představa o právu na svobodu je opravdu hodně idealistická. Svobodu měl a má pouze ten, kdo si ji dokáže vybojovat a ubránit. To platilo odjakživa zejména pro početně malé národy. Bez vměšování, jak ze západu, tak z východu, budeme i svoji domácí politiku dělat teprve tehdy, až dokážeme vojenskou silou případného vměšovatele odradit. S bezvýznamnou a nevyzbrojenou armádou hrstky profesionálů a bez jaderných zbraní nám tato alternativa nehrozí a hrozit nikdy nebude, poněvadž i při maximální a tudíž nepravděpodobné semknutosti celého národa potřebnou vojenskou sílu nejsme stavu finančně nejen vybudovat – ale ani udržovat. To jsou prostě reálná fakta. A neutralita v dnešním světě je respektována jen tehdy, pokud takový stát neleží v oblasti zájmu některé suverénní mocnosti. Švýcarsko je čestná a ojedinělá výjimka, která výjimečnou i zůstane, poněvadž gauneři celého světa si potřebovali a stále potřebují někam uložit nakradené zlato nebo peníze. Svoboda je i pro malé státy – stejně jako kdysi – poznaná nutnost „uchýlit se pod ochranná křídla“ vojensky mocného ochránce – nebo-li „přichýlit se“ k nějakému „mocnému dubisku“. Vše ostatní jsou jen naivní iluze, jimž se rádi oddávají zejména ti, kterým je tato realita příliš drsná. V současné době se vede v myslích lidí úporný a odporný boj o to, zda se „přichýlit“ k západnímu anglosaskému světu, který i Slovany považuje za méněcenné otroky, nebo ke slovanské východní ruské „říši zla“ alespoň ekonomicky. S odmítáním svobody to nemá co dělat. Nota bene, když navíc ta svoboda je něco jiného pro zbohatlíka a něco úplně jiného pro chuďase. Gauneři u nás mají svobody i tak dost.

 • mirror • 7. dubna 2015

  Ohledně roku 1968 nastal zmatek. Máme na stole tři verze tehdejších událostí:

  1. Pokus o vybudování socialismu nebo snad kapitalismu s lidskou tváří, tj. ekonomiky se svobodným trhem, podnikáním a bez nezaměstnanosti. O tom třetím Šik nemluvil, aspoň si nepamatuji. Kdyby nezaměstnanost připouštěl, tak se omlouvám za nepřesnou definici.
  2. Boj o moc dvou křídel v komunistické straně, který nás už nemusí zajímat, protože je to už dávno zapomenutá historie.
  3. První barevná revoluce bez krveprolití. V Maďarsku v roce 1956 začali demokraté upálením nováčků, kteří nastoupili k bezpečnosti. Krev netekla, spálenina byla cítit. Účel světí prostředky.

  Dobrat se univerzální pravdy nebude lehké. Každý bude mít svou pravdu. Musíme se s tím smířit.

 • Aleš • 7. dubna 2015

  ori: Zdůrazňování národnosti Husáka bylo nadbytečné, osobně si myslím, že hloupé, ale jinak si to řekl na tvrdo, ale jasně. Jelikož jsem na om nezažil dřevní dobu om, mám pro ni jeden přiléhavý název. Doba předbřidličná. Od té doby co čech, to frackovací panák. Zprava, zleva.

 • Béda • 7. dubna 2015

  Základní západní hodnotou je svoboda názoru!!! http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Americka-pianistka-projevila-svuj-nazor-na-Ukrajinu-a-takto-dopadla-uvadi-Svobodna-Evropa-369643

  Symfonický orchestr v Torontu podle informací Rádia Svobodná Evropa (RFERL) zrušil vystoupení americké pianistky narozené na Ukrajině Valentiny Lisicové. Důvodem byly její politické názory na ukrajinský konflikt.

  Lisicová se narodila v roce 1973 v Kyjevě a ve svých 18 letech emigrovala do Spojených států. Nevoli u Torontského symfonického orchestru vzbudily její komentáře na sociálních sítích, které vyjadřovaly podporu proruským separatistům. Předseda ukrajinského kongresu v Kanadě Paul Grod podle RFERL uvedl, že Lisicová nazývala ukrajinskou vládu nacistickou a tvrdila, že zadržuje etnické Rusy ve „filtračních“ táborech. Z tohoto důvodu se rozhodl torontský symfonický orchestr nahradit Lisicovou pro nejbližší dvě vystoupení za pianem jiným hudebníkem…

 • Béda • 7. dubna 2015

  Jenom taková drobnůstka: RFE/ Po projevu Winstona Churchilla na univerzitě (Westminster College) v americkém Fultonu (stát Missouri), dne 5. března 1946 nastalo období tzv. „studené války“. Řečník tehdy použil výrazu „železná opona“ pro státy východní Evropy a Sovětského svazu.

  Jedinou možností jak proniknout touto „železnou oponou“ a svobodně informovat tamější obyvatelstvo byly rádiové vlny, neboť televize v dimenzích, ve kterých je známá dnes, neexistovala.

  V červnu 1949 založil zastupující ředitel CIA, Allen Welsh Dulles, zpravodajskou organizaci „Národní radu pro svobodnou Evropu“ (National Committee for a Free Europe), čímž reagoval na založení podobné organizace pod názvem „Rada svobodného Československa“ (Council of Free Czechoslovakia), dne 25. února 1949. V této souvislosti konzultuje Dulles vedení rady za přítomnosti Petra Zenkla, Ing. Jana Bervidy, Julia Firta a Ferdinanda Peroutky….

 • orinoko • 7. dubna 2015

  Neco neni treba komentorovat. Mozna tusim, kdo je ondon. NERVI MI NERVY.

 • orinoko • 7. dubna 2015

  Alesi, palec hore, a muze take. To se snad porad muze.

 • hudryper • 7. dubna 2015

  mirror napsal
  Citovat

  mirror • 7. Duben 2015

  Ohledně roku 1968 nastal zmatek. Máme na stole tři verze tehdejších událostí:

  Už fakt,že připouštíš rovnou tři varianty je chvályhodné. PPK uvedl jen jednu,samozřejmě že jedinou správnou,navíc vědeckými pracemi na Komunistické
  Sorboně v Dejvicích potvrzenou. Že šlo současně o boj dvou křídel uvnitř KSČ,o tom netřeba pochybovat,pro Tebe jde ale o důvod,proč Tě to nezajímá. Ano, máš v tom chaos .Já se účastním jen těch diskusí,v nichž si myslím,že mám co říct a sdělit čtenářům argumenty,které možná neznají. V tom vidím
  smysl těchto diskusí,jež se samozřejmě jako ostatně vše na internetu zaznamenává pro ty budoucí a snad nejen pro zvědavost šmírovacích tajných služeb.

 • Béda • 7. dubna 2015

  K té drobnůstce. Pro ty, kteří by to náhodou nevěděli, anebo nechtěli z nějakého důvdu vědět – po odmítnutí Marshallova plánu a štědré finanční „pomoci“ spustil Západ vůči válkou zdecimovanému východnímu bloku (podle Jalty ve sféře vlivu SSSR) ŽELEZNOU OPONU (= ekonomické embargo) a zahájil informační propagandistickou válku – v éteru skrze rozhlasové stanice a fyzicky skrze zpřízněné „duše“ (to ostatně trvá dodnes, akorát jde o sofistikovanou „barevnou“ neziskovou činnost ČvT a různé humanitární osvětové spolky – viz Ukrajina). Myslet si, že něco takového neexistovalo v době „tání ledů“ (1968) by bylo zavíráním očí před skutečností. Prostě v ČR v té době bojovaly velmoci (západní skrytě – otevřeně nemohly intervenovat v cizí sféře, východní otevřeně) o změnu ve sférách vlivu daných Jaltou. Nevyřešenou otázkou je, jak by to bylo v případě, že by Pražské jaro uspělo.

 • mirror • 7. dubna 2015

  Hudrypere, vědecky poctivě nemohu pro začátek diskuze vyloučit žádnou variantu. První je od vás, druhá od našich pravicových stran a třetí jsem vyčetl na alternativních webech. Policie taeké pracuje s různými verzemi spáchání zločinu. Ostatně zatajil jsem, které verzi věřím.

 • Béda • 7. dubna 2015

  JInak, pokud mi paměť slouží, v r. 1968 se krom jiného řešila taky otázka charakteru státu – jestli se má jednat o federaci, jestli má být Československo neutrálním státem.

 • peter. • 7. dubna 2015

  K. J. napsal

  Občas mě udivují debaty na rok 1968. Popravdě řečeno musím zdůraznit, že jsem tyto události nezažil. Narodil jsem se jako „normalizační dítě“ dva roky poté. Nicméně nedokážu pochopit, jak někdo může odsuzovat a odmítat americký konvoj a zároveň schvalovat vstup vojsk Varšavské smlouvy. Osobně odmítám naprosto stejným způsobem obojí! Pokud si nedokážeme připustit myšlenku, že domácí politiku máme právo si dělat pouze a pouze my sami, bez cizího vměšování, jak ze západní, tak východní strany (dnes se mimochodem USA chovají stejně, možná hůř,jak SSSR v době normalizace), s funkčním a svobodným, nezávislýma objektivním sdělovacím systémem, tak si prostě tu svobodu, o které pořád mluvíme, nezasloužíme. Protože ji vlastně nechceme a v podstatě ji defakto odmítáme.

  Myšlienka,že robiť si domácu politiku máme právo len a len sami,bez cudzieho vplyvu je bohužiaľ chimérou a ja som si celkom istý,že Slovensko vo svojej histórii nikdy v takej pozícii nebolo a podľa toho kam smeruje dianie vo svete,ani už nikdy nebude.U Čiech a Moravy som si nie celkom istý ale počas svojej existencie boli celkom určite viac pod cudzím vplyvom ako nezávislí.
  V tom 68 roku,sa z príchodu armád netešil nikto a možno iba niekoľko stoviek ľudí to uvítalo.Problém je v inom.Ľudia,reformní komunisti ktorý v tom roku stáli na čele tzv“obrodného procesu“ ak to mysleli s republikou dobre,museli vedieť(predpokladám,že to boli múdri a politicky vyspelí ľudia),že ich jednanie môže mať za následok riešenie,ktoré prijal Brežnev.Ak to teda vedeli a napriek tomu republiku do toho vohnali,tak to urobili úmyselne,lebo v tom čase zúrila studená vojna naplno a iba politický diletant si mohol myslieť,že ZSSR sa len tak,bez boja vzdá toho,čo dosiahol na Jaltskej konferencii.
  Ak títo ľudia neboli ochotní vypočuť varovanie Brežneva,tak situáciu hrubo podcenili a sú za nasledujúci vývoj v ČSSR plne zodpovední.A sú aj takí ľudia,ktorí do dnes tvrdia,že nechceli zlikvidovať socializmus ale ho chceli len vylepšiť a dať mu ľudskú tvár,tak títo ľudia o tom vylepšovaní mali jednať s predstaviteľmi socialistického bloku,presviedčať ich argumentami a pokračovať vo svojom úsilí so súhlasom svojich spojencov v RVHP a VZ.Napokon,aj Václav Havel chcel chrániť a nie zničiť socializmus.Aspoň to tvrdil.
  Na záver :Ku vstupu armád VZ v 1968 roku ani k následnej normalizácii spojenej s perzekúciami nemuselo dôjsť,keby sa vtedajší politici – obroditelia správali predvídavejšie a k osudu republiky zodpovednejšie.
  ČSSR nebola po vojne slobodná a nezávislá a preto sa nemohla a nesmela ani tak správať

 • mirror • 7. dubna 2015

  Máme 131 komentářů. Do večera je daleko, překročíme dvoustovku.

 • peter. • 7. dubna 2015

  peter. napsal
  nemohla a nesmela ani tak správať

  pokr.
  podobne,ako sa slobodne a nezávisle nemohol správať ani jeden európsky štát.Každý v tom čase bol niečím vazalom.Svet bol bipolárny.Na jednej strane ZSSR a na druhej USA.

 • Béda • 7. dubna 2015

  Jenom takové srovnábíčko: Když v r. 1968 potenciálně hrozilo, že by ČSR mohla vypadnout z východního bloku států následovala vojenská intervence, když v r. 2013 hrozilo, že by Ukrajina nesplnila předběžnou smlouvu o přidružení k EU následovala Západem podporovaná a zinscenovaná „barevná revoluce“.

  Výsledkem je, že rozvrácenou bankrotující Ukrajinu již do EU ve skutečnosti nikdo nechce a „demokraticky“ tam vládnou nacisté.

 • mirror • 7. dubna 2015

  Petrovo mínění v souhrnu: Jestliže to s námi reformátuři a lidi z opozice mysleli dobře, měli se chovat tak, aby nebyl důvod tady posílat vojska. Teď se každý zastává Rusa, protože se cítí ohroženo. Nevím, jak nám tehdy Rusové škodilo. Podniky byly v československých rukách a v Čechách rozhodovali o tom, co se bude zkoumat, vyvíjet a vyrábět Češi. Dnes už ekonomiku řídí cizáci, patří nám toho čím dál méně a platí nás bídně. Svobodu máme k vytření zadku. Rok 1968 jsme si mohli odpustit.

 • hudryper • 7. dubna 2015

  Po bitvě je v každé armádě,hlavně v té co nebojovala,jenom koukala,celý prapor generálů,kteří „kdyby se jim to dalo do ruky,to byste koukali !“
  Za sebe končím na dané téma. Je známo,že předem přesvědčené, natož zabejčené ,nelze přesvědčit o něčem jiném ani bejčákem,natož argumenty.
  Z hlediska hlavního Tribunova tématu šlo ovšem o podobné lámání charakterů,morálních páteří národa,jako tomu bylo těsně před Druhou světovou.
  Howgh. Domluvil jsem.

 • K. J. • 7. dubna 2015

  peter. napsal
  nemohla a nesmela ani tak správať

  No vidíte, dnes jsme opět ve stejné situaci. Akorát směrem k USA. Opět se nesmíme „nějak“ chovat… Podle vaší úvahy se vlastně dnešní vedoucí politici chovají zodpovědně k národu v kontextu s rokem 1968… Pro vysvětlení, nechci se o tom hádat. Ve své podstatě máte pravdu. Pouze upozorňuji na smutný paradox mezi vaší pravdou a dnešní smutnou realitou.

  Nicméně oba modely vazalství považuji za špatné. Svoboda a neutralita, vlastní domácí politika je bohužel opravdu v současné době chimérou a utopií. To, ale naznamená, že by to člověk měl zavrhovat. Béda to popsal vcelku pěkně – souhlas. Nicméně, když si uvědomím co se mi v době reálného socialismu let osmdesátých nelíbilo a vidím, že se obě strany otočily o 180 stupňů, tak mi je dnes sympatičtější Rusko. Což, ale neznamená, že bychom zase měli padat do jiného vojenského bloku (což navíc ani reálně nehrozí). Cílem by měla být ta utopistická neutralita, nezávislost a pozice mostu.

 • Béda • 7. dubna 2015

  hudryper napsal

  Po bitvě je v každé armádě,hlavně v té co nebojovala,jenom koukala,celý prapor generálů,kteří „kdyby se jim to dalo do ruky,to byste koukali !“
  Za sebe končím na dané téma. Je známo,že předem přesvědčené, natož zabejčené ,nelze přesvědčit o něčem jiném ani bejčákem,natož argumenty.
  Z hlediska hlavního Tribunova tématu šlo ovšem o podobné lámání charakterů,morálních páteří národa,jako tomu bylo těsně před Druhou světovou.
  Howgh. Domluvil jsem.

  Ano. I dnes je to o lámání charakterů a morálních páteří národa. Stačí si přečíst děkovný list protektorovi: http://www.zvedavec.org/vezkratce/10242/

 • Béda • 7. dubna 2015

  http://svobodnenoviny.eu/venezuelska-petice-proti-americke-agresi-a-vmesovani-jiz-dosahla-8-milionu-podpisu/

  Petice, která byla ve Venezuele spuštěna proti nejnovějším sankcím uvaleným proti zemi a výroku Baracka Obamy, že je Venezuela národní bezpečností hrozbou již získala 8 miliónů podpisů, bylo oznámeno v neděli…

  Tak po Iráku, Libyi, Íránu i Venezuela je pro USA národní bezpečnostní hrozbou. Zajímalo by mne čím tato země ohrožuje bezpečnost USA.

 • Béda • 7. dubna 2015

  K. J. napsal

  peter. napsal
  nemohla a nesmela ani tak správať

  No vidíte, dnes jsme opět ve stejné situaci. Akorát směrem k USA. Opět se nesmíme „nějak“ chovat… Podle vaší úvahy se vlastně dnešní vedoucí politici chovají zodpovědně k národu v kontextu s rokem 1968… Pro vysvětlení, nechci se o tom hádat. Ve své podstatě máte pravdu. Pouze upozorňuji na smutný paradox mezi vaší pravdou a dnešní smutnou realitou.

  Nicméně oba modely vazalství považuji za špatné. Svoboda a neutralita, vlastní domácí politika je bohužel opravdu v současné době chimérou a utopií. To, ale naznamená, že by to člověk měl zavrhovat. Béda to popsal vcelku pěkně – souhlas. Nicméně, když si uvědomím co se mi v době reálného socialismu let osmdesátých nelíbilo a vidím, že se obě strany otočily o 180 stupňů, tak mi je dnes sympatičtější Rusko. Což, ale neznamená, že bychom zase měli padat do jiného vojenského bloku (což navíc ani reálně nehrozí). Cílem by měla být ta utopistická neutralita, nezávislost a pozice mostu.

  Gorbačovovi údajně byl přislíben (bez podpisu, pouze „rukou dáním“) „nárazníkový “ most po „zrušení“ Jalty a vyklizení satelitů. Tento slib ovšem druhá strana nikdy nemínila splnit a využijíc přechodné problémy Ruska okamžitě se mocensky natlačila do uvolněného prostoru, „volné“ státy vtáhla do NATO, podřídila a ochočila si jejich vedení a stala se přímou existenční hrozbou Rusku.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  K.J. Vaše závěrečná věta příspěvku mne potěšila: „Cílem by měla být ta utopistická neutralita, nezávislost a pozice mostu.“ Přesně toto jsem co mladík slýchal před rokem 68. Jenže postupem času jsem zjistil, že každá tzv. neutrální země je dnes rejdištěm tajných služeb a korupčních specialistů minimálně ve stejné míře jako je tomu u nás dnes. A to proto, že tajným službám nebezpečí míru nikdy nehrozí, neboť vyznávají zásadu, že každý politik se dá koupit nebo i zlikvidovat, že každá neutrální země může být skrytě neutrální „pro někoho“ – a to za nějaký ten jidášský groš vždy stojí. Neutrální země těmto „bohulibým“ záměrům vždy dobře poslouží možností nenápadných vzájemných setkávání „dobrodějů“.
  Idea mostu mezi východem a západem je z hlediska estetického i etického skvělá a za svého života jsem ji slyšel nejednou. Ponejprv právě za Dubčeka. Realita – a ve středu Evropy mnohokrát historií ověřená – je však taková, že po mostu se nejdříve šlape a v případě už jen nebezpečí, že by po něm mohly jet tanky protivníka, se ten most urychleně obsadí – či preventivně spálí nebo vyhodí do vzduchu. Pokrok lidské civilizace již dosáhl takových úspěchů, že sežehnout až na prach je možno i most dříve nehořlavý.

 • mirror • 7. dubna 2015

  Béďa, pro klikal jsem petici s tisíci podpisy. Nikoho z podepsaných neznám, nikdo z našeho města nepodepsal. Ze sousedního několikrát většího města podepsala jedna osoba, kterou neznám.

 • peter. • 7. dubna 2015

  hudryper napsal

  Po bitvě je v každé armádě,hlavně v té co nebojovala,jenom koukala,celý prapor generálů,kteří „kdyby se jim to dalo do ruky,to byste koukali !“
  Za sebe končím na dané téma. Je známo,že předem přesvědčené, natož zabejčené ,nelze přesvědčit o něčem jiném ani bejčákem,natož argumenty.
  Z hlediska hlavního Tribunova tématu šlo ovšem o podobné lámání charakterů,morálních páteří národa,jako tomu bylo těsně před Druhou světovou.
  Howgh. Domluvil jsem.

  Po bitke je každý generálom!Vynikajúce klišé,ktoré nikdy ako protiargument nesklame.Mňa označujete za „zabejčeného“a pri tom v jednom kuse prezentujete svoju nezahojenú ranu,ktorú vám spôsobila Husákova normalizácia a frustráciu z nenaplnených ambícií ktoré vám zničil vpád vojsk VZ.Ani stopa po nejakej sebereflexii.
  Viete ja som sa snažil o podanie názoru nezaujatého človeka,ktorý sa nenechal nikdy zatiahnuť do politiky a pri spätnej úvahe som dospel k poznaniu,že moja spoločenská angažovanosť sa zakladala len na členstve v ROH,ČSVTS,ZČSSP a vr.1995 som vstúpil do „Klubu nespravodlivo plešatých“( KNP ),kde som tvrdo bojoval proti podvodníkom s vodičkami a masťami na rast vlasov,proti používateľom parochní a tupé a proti tzv.“prehadzovačkárom“,ktorí svoju bezcharakternosť prezentovali tým najodpornejším spôsobom a to tak,že si vypestovali po stranách hlavy dlhé pradená vlasov,ktorými potom zakrývali svoju plešinu – hrdosť každého plešúňa.Tých som priamo nenávidel.Myslím,že prehadzovačkárov je nadmieru aj v dnešnej politike,iba zakrývajú niečo iné ako plešinu a miesto dlhého pradena vlasov na to používajú neustále zmeny svojich názorov a postojov.

 • orinoko • 7. dubna 2015

  K.J. Cilem musi byt CASHS. Cesko, Austria, Slovensko, Hungary, Srbsko. Patrne je to kriseni habsburskeho typu, nicmene je to realna sila. Inspirujme se: IISLY. Iran, Irak, Syrie, Libanon, Yemen. – Spolecne zajmy vysoko nad vlastnimi slepicimi dvorky.
  Hudrypere, ne aby Te napadlo vkladat takove ptakoviny jako …. „uz jsem na forhonte“. Tam nebyl ani nas Pepik Josef.
  Kazdy to mame za par. Akorat nezname tech PAR volu, kteri si na to troufnou.
  Ackoli to bude znit asi neuveritelne, tak z nas vsech preji nejvice zdravi PPK. On vi … a ja take.
  Ctim Martina z hor , je to neuveritelne cista duse. Vedle nej jsem ja stary oportunista a obsournik.
  Mozna to zni tvrde, ale je nutne vetrat i mezi sebou. Dokud se hadame , tak zijeme. A vlastne se mame radi. Asi pomilionte: Tam, kde je jednomyslnost, tam se moc nemysli. – Stanislaw Jerzy Lec.
  Hosi, a devcata … pochopitelne … jedu do Plzne na Ameriku. Lynyrd Skynyrd – to je jizanska bomba. Poprve v teto zemi, porad kolem ni krouzi lide od nas … a cerny havran.

 • peter. • 7. dubna 2015

  K. J. napsal
  Pouze upozorňuji na smutný paradox mezi vaší pravdou a dnešní smutnou realitou.

  K.J. : Napísal ste to pekne.Možno,raz,niekedy………

 • K. J. • 7. dubna 2015

  Orinoko ta myšlenka na novodobé Rakousko-Uhersko v podobě jakého spojeneckého bloku špatná není. A určitě je to cesta. To, už určitá síla je. Ale v zásadě je to asi stejná utopie jako neutralita, svoboda a myšlenka mostu, navíc v kontextu tohoto bloku. Dolarovej otrokář by bránil vzniku tohoto útvaru všemi prostředky. V podstatě to jen ukazuje jakousi koncepci „stoleté války“ od roku 1913, kdy se „narodil“ FED, až do dnešních dnů, ve smyslu rozděl a panuj. Nicméně každý Řím nakonec dobudou barbaři…
  Peter: V prdeli už jsme a asi v ní hodně dlouho budeme. Ale sny, by si člověk neměl nechat ukrást. Pokud si necháme ukrást vlastní sny, tak jsme otroky na víc jak 100 procent.
  Možno,raz,niekedy se setkáme v tom útvaru, o kterém píše orinoko…

  Zatím si člověk v rámci svých snů a zachování zdravého rozumu musí vystačit se Švejkem…

 • Alena • 7. dubna 2015

  ještě k roku 68- mám očitého, dosud žijícího svědka- o 30 roků staršího než já. Je po předcích částečně Maďar, což se na jeho povaze velmi odrazilo, a způsobilo mu to mnohé politické komplikace. Zdůrazňuji, narodil se v Čechách po škole ukotvil na Moravě.V roce 68 se ocitnul na seznamu osob, určených k internaci případně likvidaci ( dlouho jsem se domnívala, že něco takového v Čechách není možné), pak jsem se dopracovala k dokumentu, že opravdu jedno křídlo komunistů takový seznam mělo, a ti pro SSSR měli být zadrženi či usmrceni. Naštěstí se to neuskutečnilo. Pro přímého, hrdého člověka je někdy očistec žít v Čechách, mezi pokřivenými a zbabělými čecháčky

 • Alena • 7. dubna 2015

  proč pokřivenými a zbabělými? pokud se domníváte, že ze mne mluví moravský nacionalizmus, jste na omylu, pouze se s vámi podělím o další peripetie s tímto svérázným člověkem. Když probíhaly ty komise, které měly posuzovat pravověrnost svých oveček, onen známý řekl jednomu členu komise : já neříkám čest práci soudruzi, stejně jako jsem za války nehajloval. Člen komise byl brunátný jako krocan,a měl patřičné proslovy, načež mu ten rebel sdělil: potrefená husa zakejhala. Takže se octnul na seznamu osob nepřátelských k SSSR a druhé komunistické klice. Kontrolní otázka: v které zemi je normální, aby fašističtí nohsledi a donašeči se stali horkokrevnými komunisty?

 • aram • 7. dubna 2015

  Pánové orinoko, K.J.
  váš nápad CASHS nebo novodobé R-U není od věci je už totiž na světě
  http://www.pism.pl/files/?id_plik=19252
  „Slavkovský torjúhelník rival V4?“
  Jedná se o formát tří zemí – Rakousko,Slovensko,ČR a byl založen na konci ledna…..
  Chcete-li překlad, pak ve slovenštině je tady
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/03/12/v4-na-rozcesti/

 • peter. • 7. dubna 2015

  Už dávnejšie som niekde čítal,že keď sa v paláci Trianon vo Versailles kreslili po prvej svetovej vojne hranice novej Európy,tak dosť dlhú dobu sa uvažovalo o tom,že v záujme oddelenia Rakúska od Maďarska, malo nové Československo vyzerať takto:Slovenská časť ČSR mala byť spojená so Slovinskom koridorom medzi východným brehom Balatonu a rakúskymi hranicami.Maďarsku mal pripadnúť celý Žitný ostrov.Tento plán stroskotal na nesúhlase Talianska,ale keď som sa pozrel do mapy a načrtol som si to v nej fixkou,tak to mohol byť celkom zaujímavý štátny útvar,ktorý by možno zlomil aj Rakúsko,aby sa pripojilo.Škoda,lebo chýbalo len málo a náš štát mohol mať Tatry,Alpy,Balaton aj Jadran.

 • peter. • 7. dubna 2015

  peter. napsal
  medzi východným brehom Balatonu

  Tak som sa na tú pokreslenú mapu pozrel a Balaton by v tom koridore nebol.Ale aj tak dobre.

 • mirror • 7. dubna 2015

  peter. napsal
  Škoda,lebo chýbalo len málo a náš štát mohol mať Tatry,Alpy,Balaton aj Jadran.

  a námořní přístav v Terstu. Měli bychom take válečné loďstvo. V československém parlamentu se tato možnost a nějaké kolonie v Africe diskutovaly. Lze jen litovat!

 • Irena • 7. dubna 2015

  Togo, to není mnogo!
  Tak to už tady bylo.

 • Bety • 7. dubna 2015

  Hudrypere, zjistila jsem, že jsem vám komolila jméno. Omlouvám se, nebylo to schválně, někdy jsem prostě moc zbrklá.
  Orinoko, zajímalo by mne, do které kategorie mě to vlastně řadíte. Jsem spiklenecký pochybovač, nebo faktografický uživatel?
  Georgie z Raduně, nedávno jste mě s tím cajzováním vytáčel a dnes se mi zase líbíte. To je prostě život.
  Petere, s tím plešatěním jste mě dostal. Berete život s humorem o což se také snažím. Přiznávám, že ne vždy úspěšně.
  Bédo, vy jste taková skála. K tomu řiťolezeckému dopisu: Chybělo už jen to, aby mu na stříbrném podnose předali klíče od města, jako fyzické uznání nadvlády.

 • Alena • 7. dubna 2015

  je to sentimentální, Bety, prostě české čecháčství se skví v plné nahosti a originalitě

 • Sio • 7. dubna 2015

  Tak to tu nějak přešlo k hodnocení invaze v 68 a národnostním třenicím. No, sice jsem rok 68 zažil, ale bylo mi osm, tak se to moc nepočítá. Snad jen můj dojem, že na severní Moravě se vcelku nic nedělo, alespoň ne z pohledu 8-letého kluka. Což nijak nesnižuje události jinde.
  Co ale mohu, to je podívat se na to ze systémového hlediska a položit si základní otázky nezatížené osobními zkušenostmi jednotlivce.
  Měli jsme tu I. studenou válku, stály proti sobě dva bloky. Takže se ptám, třeba mi někdo odpoví.
  1. Vstoupily by sem ty armády, kdyby sověti neměli obavy z toho, že jaksi přejdeme do sféry vlivu druhého bloku? A pokud tyto obavy měli, byly opodstatněné nebo ne? Proč? Nebo je to jinak? Vadily jim samotné reformy a přišly by je sem potlačit i kdyby absolutně nehrozil náš přechod k protivníkovi? Ještě jinak. Šlo o reformy nebo o vítězství/prohru ve studené válce?

  2. No a teď, snad budete souhlasit, máme tu zase studenou válku. Zase tu proti sobě stojí dva bloky. Co by se stalo, kdyby tu vyhrála nějaká koalice stran, která by chtěla vystoupit z EU a NATO? A na to by prohlásili – chceme takovou formu kapitalismu, jaká je v Rusku, chceme multipolární svět. Vstoupily by k nám spřátelené armády NATO? Nebo by nám řekli, OK, tohle jste si zvolili, jděte si svou cestou, kterou považujete za nejlepší?

  No a na závěr podotknu, že pokud si někdo myslí, že by sem v rámci II. studené války ty spřátelené jednotky vstoupily (já jsem o tom přesvědčen), pak je i krok sovětů v té době logický a z hlediska technologie moci pochopitelný. Neboli – nemohlo to dopadnout jinak. není naivní se domnívat, že mohlo?

 • getlo • 7. dubna 2015

  len by som prispel do diskúsie zopar faktov. Podotýkam, že som v živote nebol. Citácia: Bez podílu cizího kapitálu, jen z domácích zdrojů a s omezenou zahraniční pomocí,
  při úplném vypořádání se se znárodněnými zahraničními majiteli po Únoru´48,
  při spuštěné Železné oponě a mezinárodní blokádě, bez vrácení celého zlatého pokladu
  a nesplacených válečných reparacích se československým dělníkům, zemědělcům, vědcům,
  inženýrům, zaměstnancům i intelektuálům podařilo při udržení slušné životní úrovně
  a životních jistot naprosté většiny občanů vybudovat: 4 atomové, 23 tepelných
  a 26 vodních elektráren, téměř 400 km dálnic, elektrifikovat železniční tratě,
  postavit hutní, strojírenské, chemické, potravinářské a jiné podniky a továrny,
  zmodernizovat zemědělská družstva a dosáhnou téměř 100% soběstačnosti v základních
  komoditách, provozovat flotilu námořních lodí, položit stovky a tisíce kilometrů energovodů,
  plynovodů a ropovodů, zavést zcela nové výroby niklu, hliníku a umělých hmot, postavit
  a provozovat jesle, školky, školy, odborná učiliště, polikliniky, nemocnice, kulturní
  a společenské domy, sportovní stadiony, rekreační střediska. Od základu bylo území republiky
  pokryto TV signálem, ne sice ideálně, ale přesto se udržovaly kulturní a historické památky,
  podporovaly se divadelní a umělecké soubory a soubory lidové tvořivosti.
  Vybudovala se podstatná část pražského metra s 38 stanicemi, obrovské prostředky se vynakládaly
  na industrializaci zaostalého Slovenska. Postavily se stovky obytných sídlišť
  s 200.000 panelových domů a 1.200.000 byty, což představuje 55% všech bytů a 30% veškerého
  bytového fondu. Dekrety na tyto byty se předávaly rodinám bezplatně. Ve zbrani byla udržována
  200 tisícová armáda v mnoha desítkách vojenských útvarů16 výcvikových prostorec

 • getlo • 7. dubna 2015

  pokračovanie: Podotýkam, že som v živote nebol členom žiadnej politickej strany…
  Dokončenie: Ve zbrani byla udržována
  200 tisícová armáda v mnoha desítkách vojenských útvarů16 výcvikových prostorech s 407
  bojovými letadly, 101 vrtulníkem, 4.585 tanky, 4.900 obrněnými transportéry a BVP, 3.445 děly
  a raketomety a 77 zařízeními odpalovaní raket. Pro případ války a v rámci Civilní obrany
  byly vybudovány objekty, které by dnes bylo naprosto nemožné postavit. A ještě zbylo
  dost prostředků pro zahraniční pomoc rozvojovým zemím. Nízké platy byly vyváženy
  dotovanými cenami potravin, bydlení, hromadné dopravy, lékařské péče, kultury, umění,
  sportu a mnoha jiného. V roce 1989 měla SBČs k dispozici 105 tun měnového zlata
  v hodnotě 15 – 17 miliard Kčs, hotovost ve výši 85 mld. Kčs a žádné vnitřní dluhy.
  Státní dluh činil pouhých 24,2 mld. Kčs, v roce 1993 již 158,8 miliard a letos astronomických
  1.412.900.000.000 Kč! Ani za tisíc let se nepodaří ho splatit. Ne vše se dařilo,
  ne všechno se dělalo správně, ne všeho bylo vždycky dost, také jsme nebyli se vším spokojeni
  a také jsme si zanadávali.“

 • peter. • 7. dubna 2015

  Bety napsal
  Petere, s tím plešatěním jste mě dostal. B

  Bety:Už je s tým klubom koniec,rozpadol sa,lebo nás zradila mladá čerstvá krv,ktorú sme dosadili do ÚV KNP.Po čase jeden z nich 34 ročný Ďusi podlo a zákerne začal nosiť tupé a svoju zradu odôvodnil tým,že sa chce oženiť.Druhý ešte len 28 ročný(jeho meno sa mi hnusí aj vysloviť a nie to ešte napísať) len si to predstavte!On si nechal v nejakom kozmetickom salóne nastrieľať vlasy na svoju prekrásnu františkánsku plešinu(ani znakomyj gomosexualist Ljaško takú nemá).Ostali sme piati a to na vytvorenie klubu nestačí.Nejakí nováčkovia sa nám síce hlásia,ale nespĺňajú zase naše tvrdé morálne kritériá na prijatie.Je to dnes ťažké angažovať sa v niečom,najmä ak človek nenachádza pochopenie ani u vlastnej ženy.Odmieta ma púšťať na schôdze klubu tak často ako to stanovy KNP predpisujú.

 • Béda • 7. dubna 2015

  Sio,

  přesně tak. Stačí se podívat na Irák, Libyi co se tam stalo jenom proto, že se chtěli odklonit a jít svojí cestou, stačí se podívat na to, co se děje kolem Íránu, který se nechce podat hegemonovi, stačí se podívat na to, co se děje na Ukrajině, jenom proto, že Janukovyč nechtěl strčit hlavu do připravené ohlávky.

 • getlo • 7. dubna 2015

  Skúste to porovnáť s vývojom po roku 1989…

 • Sio • 7. dubna 2015

  Alena napsal

  proč pokřivenými a zbabělými? pokud se domníváte, že ze mne mluví moravský nacionalizmus, jste na omylu, pouze se s vámi podělím o další peripetie s tímto svérázným člověkem. Když probíhaly ty komise, které měly posuzovat pravověrnost svých oveček, onen známý řekl jednomu členu komise : já neříkám čest práci soudruzi, stejně jako jsem za války nehajloval. Člen komise byl brunátný jako krocan,a měl patřičné proslovy, načež mu ten rebel sdělil: potrefená husa zakejhala. Takže se octnul na seznamu osob nepřátelských k SSSR a druhé komunistické klice. Kontrolní otázka: v které zemi je normální, aby fašističtí nohsledi a donašeči se stali horkokrevnými komunisty?

  U nás už dnes ne. ;-) Nohsledi a onašeči se přestěhovali jinam. U autora jsem zobecňování beroucí všechny Čechy jako čecháčky označil jako hloupost. Ani u vás se mi to nelíbí, ale možná se také jen neumíte přesně vyjádřit. Pakliže si opravdu myslíte, že musíte žít mezi samými pokřivenými a zbabělými čecháčky, tak je mi vás líto. Díváte se na svět dosti pokřiveným zrcadlem. Většinu svých spoluobčanů, a fakt se nedívám na to, kde v Česku bydlí, vidím velmi pozitivně. Čecháčci jsou v drtivé menšině. Chyby má samozřejmě každý, jsme jenom lidi, ne roboti.

 • Alena • 7. dubna 2015

  1. nejsme pupkem světa, máme pouze určitou strategickou polohu. Sověti nežili ve vzduchoprázdnu a dobře věděli, že je snaha tento prostor uzurpovat ( na to se najde vždy dostatečný počet čecháčků- nekomunistů, i čecháčků- komunistů, kteří jsou ochotni za svůj osobní prospěch zradit vlast). Nešlo tudíž o reformy, ale o prostor, který byl z vojenského hlediska pro jednu i druhou stranu užitečný.
  2. nestojí proti sobě dva bloky, nýbrž Rusko a zbytek světa, který není v Brics, a domnívám se, že Rusku nejde o to, jak jsme kapitalističtí či jaké zřízení máme. Domluví se s českými elitami tak, jak je pro obě strany výhodné. Je pouze otázkou, zda zde existují české elity, či pouze hňupi, fandící USA

 • Alena • 7. dubna 2015

  Sio napsal
  U nás už dnes ne. Nohsledi a onašeči se přestěhovali jinam. U autora jsem zobecňování beroucí všechny Čechy jako čecháčky označil jako hloupost. Ani u vás se mi to nelíbí, ale možná se také jen neumíte přesně vyjádřit. Pakliže si opravdu myslíte, že musíte žít mezi samými pokřivenými a zbabělými čecháčky, tak je mi vás líto. Díváte se na svět dosti pokřiveným zrcadlem. Většinu svých spoluobčanů, a fakt se nedívám na to, kde v Česku bydlí, vidím velmi pozitivně. Čecháčci jsou v drtivé menšině. Chyby má samozřejmě každý, jsme jenom lidi, ne roboti.

  dle zdejších diskusí se domnívám, že český nacionalizmus převládá. Pokud tomu tak není, omlouvám se

 • Irena • 7. dubna 2015

  Alena napsal

  je to sentimentální, Bety, prostě české čecháčství se skví v plné nahosti a originalitě

  Aleno já nevím jak ostatní, ale já si vás zařazuji do kategorie rafinovaného štváče, který vždy, když se mu zdá, že to přehnal,
  zase tak trochu zacouvá, aby mohl na tu svou nacionalistickou a rakouskou strunu udeřit jinde.

 • Alena • 7. dubna 2015

  Ireno, já nevím, jak ostatní, ale já vás zařazuji do kategorie rafinovaného štváče, který vždy, když se mu zdá, že to přehnal, zase tak trochu zacouvá, aby mohl na t svou českou nacionalistickou a ruskou strunu udeřit jinde

 • Alena • 7. dubna 2015

  blbší a blbější, toť náš program

 • Alena • 7. dubna 2015

  soudruzi, co můžete očekávat od příspěvků, které jste nadobro ve své komunistické nadřazenosti a ruské podržtažce označili za moravský nacionalizmus?

 • Béda • 7. dubna 2015

  Sio napsal
  U nás už dnes ne. Nohsledi a onašeči se přestěhovali jinam. U autora jsem zobecňování beroucí všechny Čechy jako čecháčky označil jako hloupost. Ani u vás se mi to nelíbí, ale možná se také jen neumíte přesně vyjádřit. Pakliže si opravdu myslíte, že musíte žít mezi samými pokřivenými a zbabělými čecháčky, tak je mi vás líto. Díváte se na svět dosti pokřiveným zrcadlem. Většinu svých spoluobčanů, a fakt se nedívám na to, kde v Česku bydlí, vidím velmi pozitivně. Čecháčci jsou v drtivé menšině. Chyby má samozřejmě každý, jsme jenom lidi, ne roboti.

  Nacionalistické půtky nikdy k ničemu dobrému nevedou. Každý kdo se do nich pouští by si měl uvědomit, že nikdo není bez viny a že v každém národě (národnosti, etniku..) se najdou (v různém poměru – mnohdy to hodně záleží od veřejné propagandy – viz Německo 30-ých let, dnešní Ukrajina) lidé mravní, nezištní, z gruntu dobří i darebáci, zaprodanci, egoisti. Politika přitahuje zejména egoisty a často lidi „tvaruje“ (semele) do podoby, kterou by od nich předtím nikdo nečekal (Zaorálek). Zdá se, že jsem se marně snažil poukazovat na to, že za osudu českých a moravských zemí nesou stejný díl odpovědnosti čeští i moravští politici rukou nerozdílnou, podobně za osud Československa slovenští a čeští /včetně moravských/ politiků) a je zbytečné hledat viny (anebo domnělé viny za různá pochybení) pouze na těch druhých.

  Každý kdo do těchto diskusí vstupuje by si měl položit otázku, co se takovou diskusí dá dosáhnout (jestli to někam vede) a jestli není smysluplnější položit si spíš otázku komu ta politika slouží a komu ne a co by s tím měli dělat ti, kteří jsou salámovou metodou vařeni jako žába v hrnci (a ti zpravidla, pokud nejde o rasově a nacionálně kastovanou společnost – viz 3.říše, bývají napříč všemi národnostmi, etniky….)

 • PPK • 7. dubna 2015

  Alena napsal

  soudruzi, co můžete očekávat od příspěvků, které jste nadobro ve své komunistické nadřazenosti a ruské podržtažce označili za moravský nacionalizmus?

  tak vida – a je to jasné ….

 • aram • 7. dubna 2015

  Ježkovy voči. Řekne mi někdo, kdo a kdy se tady dnes opřel do Moravy a moravanů?
  Pokud by si mohl někdo stěžovat, tak by to byli slovenští bratři diskutéři, protože
  zde byl brán jednu chvíli do klávesnic Husák.

 • Alena • 7. dubna 2015

  jasně, uražená ješitnost opět vyplula na povrch, fakt jste, lidi, nespravedliví, v hodnocení nás, Moraváků

 • Alena • 7. dubna 2015

  aram napsal

  Ježkovy voči. Řekne mi někdo, kdo a kdy se tady dnes opřel do Moravy a moravanů?
  Pokud by si mohl někdo stěžovat, tak by to byli slovenští bratři diskutéři, protože
  zde byl brán jednu chvíli do klávesnic Husák.

  dnes ne. Přečtěte si starší příspěvky

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  Bety, děkuji za upozornění. Také já jsme Hudryperovi komolil jeho přezdívku – alias nick. Proto se mu touto cestou omlouvám a doufám, že on tuto neobratnost velkomyslně promine stavebníkovi, jemuž v dokončovaném domě leží v garáži nadbytečné hurdy – alias hurdisky – a on neví co s nimi. Aby nedošlo k omylu zdůrazňuji, že se jedná skutečně o hurdisky a nikoliv o hurisky. V případě hurisek bych nebyl na pochybách a jako rodilý a pravověrný muslim bych díky koránu velmi dobře věděl, jak s těmi „dobře rostlými“, „bujnými“ pannami s „hruškovitými“ ňadry z muslimského ráje nejlépe naložit – leč v mém věku by mi to vědění nejspíš bylo už za malou chvíli platné jako mrtvému zimník.

 • aram • 7. dubna 2015

  Abych dostála orinokovu termínu faktografický uživatel, kterým mne poctil,
  využila jsem funkce ctrl+F a ejhle moravský/český nacionalizmus zmínila pouze
  paní Alena.
  Jinak dosud byla ta diskuze, přes svoji délku, velmi zajímavá a také celkem bezkonfliktní.
  Paní Irena se zřejmě trefila.

 • Aleš • 7. dubna 2015

  PPK napsal
  tak vida – a je to jasné ….

  Po delší době doslovný souhlas

 • aram • 7. dubna 2015

  Alena napsal
  dnes ne. Přečtěte si starší příspěvky

  No a co kdybyste si tedy počkala až se tady objeví zase článek s moravskou tematikou?

 • getlo • 7. dubna 2015

  Ozaj ostala vám v Česku nejaká firma, o ktorej by ste mohli hovaraoriť, že je česká? (okrem Budvaru).
  Na Slovensku, keď sa privatizovali Slovenské Elektrárne, tak nejaký nevhodný novinár zistil, že en čo vyhrall tender je vlastne talianská firma s väčšinovou účasťou štátu (ENEL)… Nejakým právnickým „beťárstvom“ sa to dalo do „poriadku“… Teraz, keď klesli ceny elektriny sa ENEL chce svojho majetku zbaviť… pravdaže okrem Vodnej elektrárne Gabčíkovo…

 • Alena • 7. dubna 2015

  nemám nač čekat. Češi jsou jako ostatní národy- většina dobrých,malá menšina nestojí za nic, o Moravácích platí to samé. To neznamená, že se někdy pohybuji na uraženecké vlně, vyvolané zdejšími příspěvky

 • Bety • 7. dubna 2015

  Peter, zase jste mě potěšil. Já jsem prostě „sentimentální čecháček“ kterému se líbí humor.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  aram napsal

  Ježkovy voči. Řekne mi někdo, kdo a kdy se tady dnes opřel do Moravy a moravanů?
  Pokud by si mohl někdo stěžovat, tak by to byli slovenští bratři diskutéři, protože
  zde byl brán jednu chvíli do klávesnic Husák.

  Aram, pokud bude číst pozorně, zjistíte, že do Husákových nepochopených zločinů byla Čechem zahrnuta i jeho slovenská národnost a na mé upozornění, že je toto nevhodné, se od stejného autora objevila narážka na „moravského Husáka“, jenž se toho slovenského zastává. Alena má, bohužel, pravdu, když píše, že od dob minulého režimu se v této čecháčkovské povýšenosti některých lidí nic nezměnilo. Rozhodně neházím všechny Čechy do jednoho pytle a jsem přesvědčen, že na vině těch půtek je i velikonoční pondělí a i na Moravě s ním spojená „konzumace nejobvyklejší psychotropní látky“, která zbavuje mysl člověka zábran.

 • Béda • 7. dubna 2015

  Ještě bych se dotknul termínu kolaborace – ve smyslu podřízení politických špiček cizí mocí. Za úvahu by stálo srovnání, kupř. co dala a co vzala českému národu která kolaborace politických špiček (se 3. říší, s SSSR, nyní s USA), kupř. z těchto hledisek – národní a státní bezpečnosti, národní existence, státní suverenity, ekonomické soběstačnosti, perspektivy.

 • Alena • 7. dubna 2015

  aram napsal

  Abych dostála orinokovu termínu faktografický uživatel, kterým mne poctil,
  využila jsem funkce ctrl+F a ejhle moravský/český nacionalizmus zmínila pouze
  paní Alena.
  Jinak dosud byla ta diskuze, přes svoji délku, velmi zajímavá a také celkem bezkonfliktní.
  Paní Irena se zřejmě trefila.

  jo, a pan orinoko je zcela bez obliga, neboli spravedlnost po česku. Pokud mi chcete oponovat, místo ctrl+F si ty příspěvky raději doslovně přečtěte

 • Alena • 7. dubna 2015

  Bety napsal

  Peter, zase jste mě potěšil. Já jsem prostě „sentimentální čecháček“ kterému se líbí humor.

  neboli po moravsky- přežiji za každého režimu

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  aram napsal
  No a co kdybyste si tedy počkala až se tady objeví zase článek s moravskou tematikou?

  Aram, stále doufám, že toto nemíníte vážně. I já bych měl čekat a předstírat, že se mne ta urážka netýká a že jsem Čech. Toto je stále dokola. Moraváci počkejte až bude vhodnější doba.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  Bety napsal

  Peter, zase jste mě potěšil. Já jsem prostě „sentimentální čecháček“ kterému se líbí humor.

  Bety, i já se k Peterově pochvale připojuji. I já jsme prostě „sentimentální moraváček“, kterému se líbí humor. Ten je údajně solí života a dobře nasolené maso dlouho vydrží. Už se těším až si budu moci zanedlouho podat přihlášku do toho plešatého klubu. Zatím mám – a to už od mládí – dobře patrné protože prostorné stavební místo pro parohy.

 • mirror • 7. dubna 2015

  Chtěl jsem už napsat v poledne, abychom si roku 1968 nevšímali. Historii změnit nelze. Nikdo neví, jak by se naše hospodářství vyvíjelo nebýt přítomnosti Rusů. Také se mi jejich vpád nelíbil. Teď s odstupem 25 let vím, že jsme měli jistotu dvacetiletého důstojného života. Každý měl nějakou práci. Žádný režim nemá pro každého místo ředitele podniku, zájemců je vždy více než ředitelských křesel. Kapitalismus se neslučuje s plnou zaměstnaností. Sociální stát v Německu dojel, protože ani ten není udržitelný napořád jako by ten náš reálný socialismus. Aby se měli Němci lépe, musejí vydělat u nás a peníze obrazně odvézt. Podle Paroubka je to 315 miliard Kč rořně. Rozumnější je dívat se do budoucnosti. Zodpovědně volit, pravičákům se vyhnout, Okamurovi a dalším stranám s neprověřenými politiky nedávat ve volbách hlasy. Už nevolit socany, i kdyby přetáhli na svou stranu další zlatoústou hvězdu nebo prsatou Cicolínu. Jiné řešení není. Solidarita se rozpadla s odchodem komunistů od moci. Teď pracuje každý sám na sebe.

 • aram • 7. dubna 2015

  Alena napsal
  a pan orinoko je zcela bez obliga, neboli spravedlnost po česku. Pokud mi chcete oponovat, místo ctrl+F si ty příspěvky raději doslovně přečtěte

  Končím, nemá to smysl, protože to snad nemůžete myslet vážně, že budu číst cca 200
  příspěvků znovu. Mně to na srdci neleží a jestli vám tolik záleží na tom, abyste se
  vyhranila proti určitému diskutérovi a určitým příspěvkům, tak jste měla využít funkce
  CITOVAT a rozdat si to přímo s ním a ne po x reakcích, kde se mluví už o něčem jiném,
  vybafnout opět s nacionalizmem. Nemuseli bychom se tady teď bavit, slušně řečeno o ničem.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  Alena napsal
  neboli po moravsky- přežiji za každého režimu

  Aleno, prosím Vás snažně, buďte, prosím, k chybám některých diskutérů křesťansky trošičku shovívavější. Chybovat je lidské – ale odpouštět je božské. Jenže ono je to i taktické, poněvadž těm našim odpůrcům tím vezmete jejich případný argument, že z nás hovoří zášť a závist a že jim tu jejich lepší a vždy o kousíček moudřejší národnost nepřejeme.

 • aram • 7. dubna 2015

  Georgius z Raduně napsal
  Aram, stále doufám, že toto nemíníte vážně. I já bych měl čekat a předstírat, že se mne ta urážka netýká a že jsem Čech. Toto je stále dokola. Moraváci počkejte až bude vhodnější doba.

  Je mi líto, ale myslím. Důvod jsem uvedla v poslední reakci na paní Alenu.

 • Béda • 7. dubna 2015

  Georgius z Raduně napsal
  Aleno, prosím Vás snažně, buďte, prosím, k chybám některých diskutérů křesťansky trošičku shovívavější. Chybovat je lidské – ale odpouštět je božské. Jenže ono je to i taktické, poněvadž těm našim odpůrcům tím vezmete jejich případný argument, že z nás hovoří zášť a závist a že jim tu jejich lepší a vždy o kousíček moudřejší národnost nepřejeme.

  paní Aleno a pane Georgie

  jestli si skutečně myslíte, že Moravanům chybí ke štěstí pouze změna zemského uspořádání, pokuste se ji prosadit. Třeba ti samí politici, kteří nyní sedí na krajích to budou z jiných míst řídit lépe. Já osobně si o tom myslím své ale určitě bych vám v tom nebránil. Když to bude vůle moravského lidu, nelze než se tomu demokraticky podřídit.

 • Alena • 7. dubna 2015

  uražená ješitnost, o ničem, připomenu Vám příspěvek orinoka a vžijte se do toho, že máte na sobě většinou moravský kroj
  orinoko • 6. Duben 2015
  Obecny faktograficky prehled Husakovy cinnosti …. tisickrat dolozitelny …. je predmetem utoku budouciho moravskeho Husaka. Smradu jako kdyz se odkope selka v narodnostnim kroji.
  Pokud vy jste se nevyhranila proti tomuto diskutérovi, s největší pravděpodobností s ním souhlasíte, a pak nemá smysl diskutovat, ledaže na téma český šovinismus

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  Mirrore, Váš návrh nevšímat si už roku 68 je opravdu konstruktivní. Odůvodnění bezvadné a požadavek: „dívat se do budoucnosti. Zodpovědně volit, pravičákům se vyhnout, Okamurovi a dalším stranám s neprověřenými politiky nedávat ve volbách hlasy. Už nevolit socany, i kdyby přetáhli na svou stranu další zlatoústou hvězdu nebo prsatou Cicolínu. Jiné řešení není. Solidarita se rozpadla s odchodem komunistů od moci.“ je velmi rozumný. Jen tato poslední věta je maličko nepřesná: „Teď pracuje každý sám na sebe.“ Když totiž pominu nás důchodce, tak většina zaměstnanců pracuje především na svého zaměstnavatele a na stát, který jim za jejich nemalé daně toho poskytuje čí dál tím méně.

 • peter. • 7. dubna 2015

  Ja som v tejto bohatej diskusii síce nejaké nacionalistické podtóny zachytil ale nepripisujem im význam.Mňa zaujalo najmä to,že som sa musel zamyslieť nad tým,ako vnímajú tú istú udalosť ľudia,u ktorých je vekový rozdiel len pár rokov a predsa každý vidí tú udalosť v trochu inom svetle.Ten mladší,ktorý sa priamo na udalosti nepodieľa a vníma ju z určitého odstupu sa na ňu díva trochu inak ako jej priamy účastník.Z toho pohľadu nie som celkom spokojný s prezentáciou svojich názorov na tému normalizácia,aj keď na tom čo som sem napísal nechcem meniť nič.Ostala len akási nepríjemná pachuť z toho,že som sa možno málo snažil pochopiť tú druhú stranu.A ten nacionalizmus vidím tak,že v rodine niekedy padnú aj také slová,ktoré by boli ťažkou urážkou len pre toho,kto sa už členom rodiny necíti byť.Potom je to vážne.Ja ale na tomto fóre nevidím nikoho,kto by sa národnostne úplne vyčleňoval voči ostatným národom našej bývalej spoločnej vlasti.Spolupatričnosť našich národov sa ukáže až v ťažkých chvíľach a ja vidím,že všetci čo sem na OM chodíme cítime,že také ťažké chvíľe nás čakajú a že z nich máme obavy.A ak náhodou na nás tie ťažké časy doľahnú,potom bude ako dúfam zase jedno,či je niekto Čech,Moravan alebo Slovák,lebo o hubu nám pôjde všetkým spolu,bez rozdieľu.A spolu im budeme aj čeliť.

 • Alena • 7. dubna 2015

  Alena napsal

  uražená ješitnost, o ničem, připomenu Vám příspěvek orinokaa vžijte se do toho, že máte na soběvětšinou moravský kroj
  orinoko • 6. Duben 2015
  Obecny faktograficky prehled Husakovy cinnosti …. tisickrat dolozitelny …. je predmetem utoku budouciho moravskeho Husaka. Smradu jako kdyz se odkope selka v narodnostnim kroji.
  Pokud vy jste se nevyhranila proti tomuto diskutérovi, s největší pravděpodobností s ním souhlasíte, a pak nemá smysl diskutovat, ledaže na téma český šovinismus

  aram, kde jste, většinou tandem Irena- Aram funguje bezchybně
  lidi, tuto webovou stránku si zkonstruujte na bázi věrných( pravověrných) členů
  ostatní diskutéři Vám tuto platformu jenom kazí

 • Béda • 7. dubna 2015

  peter. napsal

  Ja som v tejto bohatej diskusii síce nejaké nacionalistické podtóny zachytil ale nepripisujem im význam.Mňa zaujalo najmä to,že som sa musel zamyslieť nad tým,ako vnímajú tú istú udalosť ľudia,u ktorých je vekový rozdiel len pár rokov a predsa každý vidí tú udalosť v trochu inom svetle.Ten mladší,ktorý sa priamo na udalosti nepodieľa a vníma ju z určitého odstupu sa na ňu díva trochu inak ako jej priamy účastník.Z toho pohľadu nie som celkom spokojný s prezentáciou svojich názorov na tému normalizácia,aj keď na tom čo som sem napísal nechcem meniť nič.Ostala len akási nepríjemná pachuť z toho,že som sa možno málo snažil pochopiť tú druhú stranu.A ten nacionalizmus vidím tak,že v rodine niekedy padnú aj také slová,ktoré by boli ťažkou urážkou len pre toho,kto sa už členom rodiny necíti byť.Potom je to vážne.Ja ale na tomto fóre nevidím nikoho,kto by sa národnostne úplne vyčleňoval voči ostatným národom našej bývalej spoločnej vlasti.Spolupatričnosť našich národov sa ukáže až v ťažkých chvíľach a ja vidím,že všetci čo sem na OM chodíme cítime,že také ťažké chvíľe nás čakajú a že z nich máme obavy.A ak náhodou na nás tie ťažké časy doľahnú,potom bude ako dúfam zase jedno,či je niekto Čech,Moravan alebo Slovák,lebo o hubu nám pôjde všetkým spolu,bez rozdieľu.A spolu im budeme aj čeliť.

  Zlatá slova. Myslím ten závěr. Do kamene tesat.

 • mirror • 7. dubna 2015

  Georgius z Raduně napsal
  Jen tato poslední věta je maličko nepřesná

  Před převratem byly skoro vyrovnané mzdy. Neměl každý stejně. Práce v teple a v kanceláři byla placena méně než práce v horku a prachu v dole. Tím chci říci, že jsem to považoval za samozřejmost. Převrat všechno rozkolísal. Nemálo dělnických profesí si po převratu myslelo, že budou vydělávat více než úředníci (všichni, co se nepřevlékali do montérek) a podle toho se povýšeně také dělníci chovali. Očekávali od převratu bůhví co. Řekl bych, že nadšeně aplaudovali, když jim kradli za bílého dne před očima jejich fabriku. To posílilo vzájemnou nedůvěru a bude trvat generace, až se to srovná, pokud se to vůbec někdy srovná. Před převratem byly skoro vyrovnané mzdy. Neměl každý stejně. Práce v teple a v kanceláři byla placena méně než práce v horku a prachu v dole. Tím chci říci, že jsem to považoval za samozřejmost. Převrat všechno rozkolísal. Nemálo dělnických profesí si po převratu myslelo, že budou vydělávat více než úředníci (všichni, co se nepřevlékali do montérek) a podle toho se povýšeně také chovali. Očekávali od převratu bůhví co. Řekl bych, že nadšeně aplaudovali, když jim kradli jejich fabriku.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  Béda napsal
  paní Aleno a pane Georgie

  jestli si skutečně myslíte, že Moravanům chybí ke štěstí pouze změna zemského uspořádání, pokuste se ji prosadit. Třeba ti samí politici, kteří nyní sedí na krajích to budou z jiných míst řídit lépe. Já osobně si o tom myslím své ale určitě bych vám v tom nebránil. Když to bude vůle moravského lidu, nelze než se tomu demokraticky podřídit.

  Bédo, Vás poprosím, abyste ze mne nedělal většího blbce, než jsem. Pokud byste přemýšlel o tom, co jsem už dříve napsal, tak byste věděl, že mi ke štěstí stačí, když se Morava a moravské regiony přestanou účelově zazdívat a vrátí se nejen do svých historických hranic, ale také například do značení všech veřejných institucí včetně rozhlasu a televize. S tím demokratickým podřizování se státní správy vůli moravského lidu si na mne nepřijdete. Po desetiletích přehlížení moravské národnosti a rafinovaného administrativního útlaku je ten lid dílem zastrašený, dílem znechucený a v boji o přežití na svoji národnost už i zapomíná. To se Vám to potom o demokracii nádherně protože velkomyslně rozpráví. Nechte mne, znovu Vás žádám, v této věci na pokoji. Rád bych v klidu dožil, neboť péče o ochrnutou manželku mne zaměstnává víc, než je mi milé. Ovšem určitě přijdou – a v tu nejméně vhodnou chvíli – jiní, kterým toto stačit nebude a kteří naplní Vaše nejčernější obavy. Rozeštvat lidi, když se jim špatně vede, je velmi snadné. Vsadil bych se, že i Orinoko se v té chvíli bude tvářit jako naprosté neviňátko.

 • Alena • 7. dubna 2015

  snad na závěr- Moravák- světoběžník, který prošel mnohými exotickými zeměmi – montážní práce -za éry zvané socializmus- prohlásil: Vy už budete babička a já budu mít vousy až po kolena, a Moravská země se osamostatní- věřte mi-co nám zbylo- i pracovat nám chtějí odnaučit se.
  A v těchto těžkých chvílích, já mu věřím, že Morava vstane z mrtvých !!!!!!

 • Béda • 7. dubna 2015

  Georgius z Raduně napsal
  Bédo, Vás poprosím, abyste ze mne nedělal většího blbce, než jsem. Pokud byste přemýšlel o tom, co jsem už dříve napsal, tak byste věděl, že mi ke štěstí stačí, když se Morava a moravské regiony přestanou účelově zazdívat a vrátí se nejen do svých historických hranic, ale také například do značení všech veřejných institucí včetně rozhlasu a televize. S tím demokratickým podřizování se státní správy vůli moravského lidu si na mne nepřijdete. Po desetiletích přehlížení moravské národnosti a rafinovaného administrativního útlaku je ten lid dílem zastrašený, dílem znechucený a v boji o přežití na svoji národnost už i zapomíná. To se Vám to potom o demokracii nádherně protože velkomyslně rozpráví.Nechte mne, znovu Vás žádám, v této věci na pokoji. Rád bych v klidu dožil, neboť péče o ochrnutou manželku mne zaměstnává víc, než je mi milé. Ovšem určitě přijdou – a v tu nejméně vhodnou chvíli – jiní, kterým toto stačit nebude a kteří naplní Vaše nejčernější obavy. Rozeštvat lidi, když se jim špatně vede, je velmi snadné. Vsadil bych se, že i Orinoko se v té chvíli bude tvářit jako naprosté neviňátko.

  Propánkrále, pane Georgie. Já s tímto tématem opakovaně nepřicházím na plac. Já se spíš snažím, aby toto téma zůstalo mimo a když už, aby to lidi viděli komplexne. Rozeštvat lidi na takovéto věci, to je to poslední o co bych stál. Mně je jasné, že když se zhoršuje celková situace hledají se zástupní viníci a obvykle to odskáčou nevinní. Z čeho mně to podezíráte. Osobně jsem toho názoru, že stejně je na tom i lid v českých zemích.

 • Béda • 7. dubna 2015

  Dovětek – Praha, nejsou celé Čechy. Zabředávání do takovýchto problémů velice často končí rozpadem státu anebo občanskou válkou. Doufám, že si to uvědomují ti, kdo vytahují tuto kartu.

 • Béda • 7. dubna 2015

  Béda napsal

  Dovětek – Praha, nejsou celé Čechy. Zabředávání do takovýchto problémů velice často končí rozpadem státu anebo občanskou válkou. Doufám, že si to uvědomují ti, kdo vytahují tuto kartu.

  A většinou se na tom napase akorát vrstva politiků. Pro ty dolů se v lepším případě nic moc nezmění, v tom horším slouží jako kanonefutr politiků.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  Bédo, když se tedy snažíte „aby toto téma zůstalo mimo a když už, aby to lidi viděli komplexně“, tak bych opravdu rád věděl, proč se ve svém příspěvku obracíte na paní Alenu a na mne – proč Orinokovu snahu nás urážet ve svém knížecím nabádání necháváte beze zmínky. Celá tato záležitost vypukla poté, co jsem dal Orinokovi najevo, že zdůrazňování Husákovy slovenské národnosti není vhodné. Zlobte se jak chcete, ale Vaše snaha se míjí účinkem svojí nevěrohodností.

 • Béda • 7. dubna 2015

  Georgius z Raduně,

  nenechávám, pane Georgie. Určitě ne. To co jsem napsal o rozehrávání nacionalistické karty, patří i pro orinoka, který s tím přišel.. Jemu jsem to jmenovitě neadresoval proto, že je diskusně „vypnutý“.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  Bédo, takže i já se po takovém vysvětlení raději pro dnešek diskusně vypínám – a to jsem ještě nic nepil. Ale naleju si raději sklenku rudého moldavského sauvigňonu, jenž je na rozdíl od mých oblíbených moravských vín mnohem sladší a tudíž mi napraví zbytečnými křivdami a nepochopením překyselený žaludek.

 • Sio • 7. dubna 2015

  Alena napsal

  jasně, uražená ješitnost opět vyplula na povrch, fakt jste, lidi, nespravedliví, v hodnocení nás, Moraváků

  Aleno, kdo vy jste, že mluvíte i za mě? Já jsem také Moravák a mám na to, s vaším dovolením jiný názor. A ten zní, respektovat svébytnost a sjednocovat, nikoli rozdělovat. A pod „respektováním svébytnosti“ nic jako zemské uspořádání ani zemskou vládu nevidím. Mohu kdekoli v Praze nebo v Aši říct, já jsem Moravák a většina lidí si pomyslí – jo tak to je jeden z nás, je jako my. Stejně tak smýšlí většina Moraváků o Češích.
  Jen některým je to jaksi málo a chtějí nás rozdělit a poštvat proti sobě, jako se to podařilo se Slováky. Pro mě Čech i Slovák, to je „náš“ ve stejném týmu. A vůbec na to nemá vliv, jaké kdo má nářečí nebo řeč nebo jestli je z Bratislavy nebo z Přerova či Plzně.
  Jsme jako rodina a měli jsme jedno dítě. A tím bylo Československo. Z naší historie ho nikdo už nevymaže, my jsme ho stvořili, vybudovali a někdo nás poštval proti sobě, takže jsme ho i zabili. Věčná škoda. A tady můžeme mluvit o čecháčkovství, moraváčkovství nebo slováčkovství.

 • Béda • 7. dubna 2015

  Georgius z Raduně,

  taky už jdi na kutě. Já jenom, abychom nezapomněli kam vedl třeba německý nacionalismus, sudetská otázka, na kosovskou válku, na důvod proč se válčí na Donbasu. K pokojnému „rozvodu“ dochází spíš výjimečně.

 • Béda • 7. dubna 2015

  promiňte: jdU na kutě, abyste si to nevykládal špatně.

 • Sio • 7. dubna 2015

  Alena napsal

  snad na závěr- Moravák- světoběžník, který prošel mnohými exotickými zeměmi – montážní práce -za éry zvané socializmus- prohlásil: Vy už budete babička a já budu mít vousy až po kolena, a Moravská země se osamostatní- věřte mi-co nám zbylo- i pracovat nám chtějí odnaučit se.
  A v těchto těžkýchchvílích, já mu věřím, že Morava vstane z mrtvých !!!!!!

  Amen.

 • Sio • 7. dubna 2015

  Béda napsal

  Dovětek – Praha, nejsou celé Čechy. Zabředávání do takovýchto problémů velice často končí rozpadem státu anebo občanskou válkou. Doufám, že si to uvědomují ti, kdo vytahují tuto kartu.

  Ale i Praha jsou Česko. Kdy už konečně všichni pochopíme, že proti „Rozděl a panuj!“ kterým nás ovládají skuteční nepřátelé je potřeba postavit princip, který pochází právě z Moravy – princip Svatoplukových prutů.

 • PPK • 7. dubna 2015

  Vážení Moraváci, kteří jste nespokojeni s Vaším údělem nespravedlivého zemského uspořádání tohoto státu, chci se od vás poučit. Představte si, že sem do ČR přišel kouzelník a mávl kouzelným proutkem a vše se splnilo podle Vašich politicko národnostně územních představ. Je tu však nyní otázka: Jak by tato nyní již jako by zrealizovaná ideální nacionálně územní reformní změna ovlivnila a zejména VYŘEŠILA následujících pár maličkostí, které zas pro změnu zajímají (nejen) mne:

  – například a mimo jiné …

  – nezaměstnanost
  – bezdomovci
  – nedostatečné sociální jistoty
  – mnohem větší kriminalita násilná než v dobách socialismu (jen vražd bylo po Sametu náhle 3x víc)
  – mnohem větší kriminalita ekonomická (je redundantní to dál rozvádět)
  – jsme státem s obrovskými úniky zde nevybraných daní do ciziny
  – tento stát je politickou a ekonomickou periferií Evropy
  – stát má z většiny rozkradenou a zničenou výrobní a zemědělskou ekonomiku
  – je tu mnohem větší korupce, rodinkaření a klientelismus ve všech odvětvích správy státu než v dobách socialismu
  – je tu obrovská míra možností libovůle v rozhodování správních a justičních úředníků
  – jsou tu nízké důchody a naprostá nejistota mladých, že přiměřený důchod sami někdy vůbec budou mít
  – je tu nulová schopnost obrany tohoto státu a ohrožení našich občanů válkami, které dnes rozpoutávají cizí mocnosti

  A prosím, předem odmítám námitky, že když to zemské uspoořádání tady ještě není, tak že o výše uvedených věcech Vám nelze Vaše představy vyslovit. To neberu. Vycházejte, prosím, ze stavu, jako by to tu už bylo přesně tak, jak byste rádi viděli.
  Děkuji předem (i zadem) za konkrétní politicko systémové odpovědi, nebudu však děkovat za obecné a nekonkrétní řečičky.

  S úctou PPK

 • Sio • 7. dubna 2015

  Alena napsal
  Alena

  Co je ovšem paradoxem, že polistopadová komunistická strana přiznala existenci Moravy dost výrazně. Přejmenovala se na KSČM.

 • Sio • 7. dubna 2015

  @PPK: No to víte, vyřešilo by se to zcela. ;-) Namísto řešení těchto otázek, na které by nezbyl čas, bychom řešili, která půlka horní-dolní patří do Čech a která na Moravu. No a problém, na jehož řešení není čas, vlastně neexistuje, že? A o to tady právě někomu jde. Dát lidem falešná nepodstatná témata aby pak neměli čas uvažovat o skutečných problémech. Nastavit mezi nimi a realitou křivé zrcadlo. To zrcadlo zvětší do obludných rozměrů problém Moravských hranic a zmenší do neviditelna skutečně důležité problémy.
  Podívejme, jak to dopadlo s Čechy a Slováky.Máme se snad nějak líp, než oni? Nebo oni líp, než my? Dost o tom pochybuji. Ale rozdělení znamenalo, znamená a ještě bude znamenat dodatečné náklady. Nejnáhlednější (ne největší) jsou dnes náklady na vzájemnou směnu peněz. Musíte tomu věnovat čas a dát vydělat vexlákovi. V rozměrech celého vzájemného obchodu jsou to náklady značné a palíme je my i Slováci z vlastních kapes.

 • PPK • 7. dubna 2015

  @Sio: Zdravím a sděluji, že jsem velmi zvědav na vyřešení těch skutečných problémů, které jsem vypsal. Vyřešení podle jako by již uskutečněných koncepčních politických zemských představ Georgia a Aleny, pakliže jsou tak vážně přesvědčeni, že právě a jen to zemské zřízení tu všem zaručí už jenom skvělou budoucnost. No uvidíme, čím nás překvapí.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  PPK napsal

  Vážení Moraváci, kteří jste nespokojeni s Vaším údělem nespravedlivého zemského uspořádání tohoto státu, chci se od vás poučit. Představte si, že sem do ČR přišel kouzelník a mávl kouzelným proutkem a vše se splnilo podle Vašich politicko národnostně územních představ. Je tu však nyní otázka: Jak by tato nyní již jako by zrealizovaná ideální nacionálně územní reformní změna ovlivnila a zejména VYŘEŠILA následujících pár maličkostí, které zas pro změnu zajímají (nejen) mne:

  – například a mimo jiné …

  – nezaměstnanost
  – bezdomovci
  – nedostatečné sociální jistoty
  – mnohem větší kriminalita násilná než v dobách socialismu (jen vražd bylo po Sametu náhle 3x víc)
  – mnohem větší kriminalita ekonomická (je redundantní to dál rozvádět)
  – jsme státem s obrovskými úniky zde nevybraných daní do ciziny
  – tento stát je politickou a ekonomickou periferií Evropy
  – stát má z většiny rozkradenou a zničenou výrobní a zemědělskou ekonomiku
  – je tu mnohem větší korupce, rodinkaření a klientelismus ve všech odvětvích správy státu než v dobách socialismu
  – je tu obrovská míra možností libovůle v rozhodování správních a justičních úředníků
  – jsou tu nízké důchody a naprostá nejistota mladých, že přiměřený důchod sami někdy vůbec budou mít
  – je tu nulová schopnost obrany tohoto státu a ohrožení našich občanů válkami, které dnes rozpoutávají cizí mocnosti

  A prosím, předem odmítám námitky, že když to zemské uspoořádání tady ještě není, tak že o výše uvedených věcech Vám nelze Vaše představy vyslovit. To neberu. Vycházejte, prosím, ze stavu, jako by to tu už bylo přesně tak, jak byste rádi viděli.
  Děkuji předem (i zadem) za konkrétní politicko systémové odpovědi, nebudu však děkovat za obecné a nekonkrétní řečičky.

  S úctou PPK

  Vážený PPK, vězte, že jsem právě dobře povečeřel, večeři zapil moldavským vínem a neodolal jsem touze po nějakém sladkém moučníku, na němž bych si rád smlsl. Proto jsem se vrátil na OM – a po přečtení Vašich požadavků jsem se málem smíchy umlátil. Za tu neočekávanou radost se Vám rád odměním, ale pouze tehdy, až Vy mi konkrétně, politicky a systémově prozradíte, co se změní ve Vámi vyjmenovaných problémech, až Vám sousedi vrátí ukradenou jmenovku na zvonku, kus neoprávněně zabrané zahrady, nazvou Váš dům konečně po staletí známým jménem a dovolí Vám používat Vaše rodné příjmení bez obav, že budete za poněkud slabomyslného exota. Nebudu Vám však děkovat za obecné a nekonkrétní řečičky.
  Na Vaše nepochybně geniální odpovědi se s úctou těší Georgius z Raduně.

 • PPK • 7. dubna 2015

  .. hmm, takže je to jasné, jste s argumentací v koncích.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  PPK napsal

  .. hmm, takže je to jasné, jste s argumentací v koncích.

  Takže je to jasné – vůbec nechápete o čem je řeč a v této věci jste – a to bez urážky – přímo ukázkový mimoň. Podle Brňanů je totiž spolehlivým rozpoznávacím znakem každého cajzla fakt, že při své mnohdy i nadprůměrné inteligenci nedokáže Moraváka pochopit.

 • PPK • 7. dubna 2015

  Georgius z Raduně napsal
  Takže je to jasné – vůbec nechápete o čem je řeč a v této věci jste – a to bez urážky – přímo ukázkový mimoň. Podle Brňanů je totiž spolehlivým rozpoznávacím znakem každého cajzla fakt, že při své mnohdy i nadprůměrné inteligenci nedokáže Moraváka pochopit.

  Fajn, tak už došlo i na obvyklé nálepkování a nadávky. Nicméně – a to promiňte – ale snad by bylo dobré, kdybyste zaznamenal, že problém máte Vy a paní Alena. Já (a mnoho dalších Moravanů) nikoliv.

 • Georgius z Raduně • 7. dubna 2015

  Pro všechny zde hloubající myslitele: Nesměšujte, prosím, řešení sociálních problémů vyplývajících ze společenského uspořádání s řešením národnostní otázky. Tyto dva okruhy problémů spolu souvisí většinou pouze okrajově, ale mohou a budou zneužity. Dorou noc a sladké sny Vám všem z Raduně přeje Georgius.

 • ray • 7. dubna 2015

  PPK: Moravan není totéž co Moravák.

 • abx • 8. dubna 2015

  Vobec neviem co si mam mysliet o tomto prispevku z ac24:

  # Marek 2015-04-08 09:25
  Nedávno jsem sem dal email,ať se ozvou lidi kteří by chtěli něco dělat.Nemyslím páchat nějaké násilnosti,ale dát jasně na srozuměnou,že nebudeme mlátit hlavami o zem,kdykoliv si Zaorálek,Kalous ek nebo Duka vzpomene. Napsali 2. Z toho jeden slovák. Jsme statečný národ. Potomci Husitů. Jenom poslední dobou trochu připos…