Americká finanční krize

Americká finanční krize je nám většinou našich ekonomů prezentována jako důsledek málo odpovědné politiky některých investičních bank v úzkém segmentu tzv. sub-prime hypoték. Její příčinou je údajně poskytování hypotéčních úvěrů, jejichž výše převyšovala reálnou hodnotu nemovitostí, na něž byly tyto hypotéky poskytnuty. S takto vzniklými hypotéčními listy se pak dále obchodovalo, navíc byly spojeny s jinými cennými papíry do tzv. derivátů, a obchodníci, kteří s nimi dále obchodovali, prý nedovedli odhadnout velikost rizika nesplácení sub-prime hypoték.

Podle mého názoru to nemusí být primární příčinou krize. Pokud si uvědomíme, že ve Spojených státech dlouhodobě vládnou neokonzervativci, kteří svou ekonomickou politiku opírají o snižování daní, zvyšování výdajů na zbrojení a pumpování peněz do ekonomiky, nedivme se, že důsledkem takové politiky je trvalý deficit státního rozpočtu, deficit obchodní bilance a slábnoucí dolar. Dalším logickým a málo známým následkem takové politiky je, že zahraniční držitelé astronomických sedmi bilionů dolarů za tyto své prostředky skupují podíly v amerických společnostech. A tak se stalo, že Saúdové, Číňani, Rusové a další investoři jsou podstatnými vlastníky velkých amerických společností.

Při svých úvahách nezapomeňme na to, že FED je v podstatě soukromý bankovní kartel, ovládaný šesti vlivnými bankéřskými rodinami. Pro ilustraci – banka JPMorgan Chase, která převzala za masivní podpory FEDu Bear Stearns, má více než poloviční podíl na onom podivném, monstrózním a krachujícím trhu s tzv. deriváty. Navíc má na 1 dolar čistého jmění více než 4 dolary v těchto „losech“ zvaných deriváty. A jako náhodou je přes své majitele propojena na soukromý bankovní kartel, který před 2. světovou válkou získal podvodným způsobem v USA monopol na penězokazectví, jménem FED. Bear Stearns a další čtyři velké investiční americké banky byly prý navíc několik týdnů před krachem prodány východoasijským investorům.

Vidíme v přímém přenosu, jak FED porušuje všechna vlastní pravidla, pumpuje stamiliardy dolarů do americké ekonomiky a potápí dolar bezprecedentním způsobem jen proto, aby zabránil šíření krize, které by mohlo zasáhnout i členy tohoto bankovního kartelu. Tomuto cíli jsou obětovány úspory, budoucí penze a ekonomický rozvoj amerických občanů. Ovšem ani my v Evropě nejsme uchráněni, finanční svět je propojen netušenými vazbami a americká finanční krize se s velkou pravděpodobností starému kontinentu nevyhne, i když se nás o tom mnozí naši ekonomičtí experti snaží ujistit.

To, že krize vypukla na trhu s hypotékami, není podstatné, za trochu jiné konstelace mohla vypuknout v jiném segmentu finančního trhu. Přiznejme si konečně skutečný stav věcí. G. W. Bush a jeho neocons ve vládě, FEDu a dalších institucích přivedli USA do krize, která je svou intenzitou srovnatelná s tou argentinskou, svým rozsahem ji však tisícinásobně překonává a hrozí kolapsem celosvětové ekonomiky.

Zjednodušeně řečeno – pokud se panovník rozhodne si na válku půjčit u jedněch svých nepřátel, aby porazil jiné nepřátele a nepovede se mu získat tu kořist, kterou očekával, dostane se do velkého maléru. A malér je ještě větší, když mu jeho věřitelé skoupí jeho doly na stříbro, banky, manufaktury, přístavy, krámy, hostince apod. A z maléru se stane katastrofa, když přitom válčení ten hlupák snížil daně svým poddaným. Pak už jenom věřitelům stačí mu přestat půjčovat.

Další informace (anglicky)

Foto převzato zde

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments