Michail Chazin: Eurasijský pohled na budoucnost

V tomto článku přináším výtah z videorozhovoru ruského neliberálního ekonoma Michaila Chazina, jehož dnes již asi není nutné čtenářům zvlášť představovat, s ukrajinským novinářem Dmytrem Džangirovem (nar. 1966). Zaměřil jsem se podrobněji zejména na druhou polovinu rozhovoru, týkající se konkrétních prognóz budoucího ekonomického uspořádání světa, včetně evropského prostoru.

V úvodu rozhovoru Chazin řekl, že na Ukrajině a v Pobaltí je jeho osoba i publicistická činnost na černé listině, prakticky je tam zakázán, protože na jejich adresu uváděl některé nepříjemné věci.

Dále se zabýval některými makroekonomickými otázkami ve vztahu k vyhlášené několikabilionové finanční injekci přislíbené v USA k nalití do ekonomiky za současné počínající globální ekonomické krize a globálními dolarovými operacemi USA v posledních letech a s výhledem do budoucnosti. Vzhledem k terminologické neznalosti jsem od podrobnějšího výtahu upustil a rád jej přenechám někomu s ekonomickým vzděláním v kombinaci se znalostí ruštiny.

K epidemii koronaviru pak uvádí, že se neodlišuje závažností od chřipkových epidemií, ale je využita k velkým globálním politickoekonomickým opatřením, s nimiž začala jako první Čína, aby se vymanila zpod ekonomického nátlaku ze strany dosavadního dominujícího globálního dolarového systému. Konečný výsledek globální operace nelze dosud přesně předpovědět. Lze však předpokládat, že již existují přesné dohody o postupu mezi Trumpem, Putinem a Si Ťin-pchingem. Indikací je, že v USA mohlo přistát ruské vojenské letadlo An-124, což se mohlo stát jedině s osobním souhlasem Trumpa, přičemž nikdo neví, jaký náklad, který mohl vážit desítky tun, vlastně přivezlo. Chazin naznačuje cosi o „bombě“ či kontejnerech s biologickou zbraní (pozn. překl.: v jednom z posledních pořadů Otázek a odpovědí V. V. Pjakina tento řekl, že byla po tři dny uzavřena síť ruské pošty, protože FSB hledala různé zásilky, prostřednictvím nichž mohl být proveden biologický útok na Rusko ze zahraničí na pozadí epidemie koronaviru).

Na dotaz Džangirova, zda může Trump dostat jako „předvolební dárek“ Venezuelu, Chazin odpovídá, že je to složitá otázka, na níž nelze s jistotou říct, jak to dopadne.

Poté se Chazin zabývá státy postsovětského prostoru z hlediska jejich vládnoucích vrstev, kdy rozlišuje země, které nejsou vedeny domácí národní elitou, a to jsou především Ukrajina a Gruzie. Na opačné straně spektra s etablovanou domácí nacionální elitou (hájící domácí zájmy) se nachází Ázerbajdžán, Kazachstán a Uzbekistán. V dalších zemích, jako je např. Arménie, je v čele nečitelně se chovající vedení.

Brettonwoodský finanční systém z r. 1944, na nějž navazovala následně Jaltská konference, dosud určoval globální finanční a ekonomická pravidla, ale v současné době už je nefunkční, resp. je ve stádiu demontáže. Jeho rysem byla mj. finanční stimulace poptávky v předních účastnických zemích a dolar jako hlavní světová měna. Po úplném odstranění Brettonwoodského systému vzniknou samostatné valutové zóny bez globální dominance dolaru. Bude to zóna jüanu, rupie, euroasijská zóna (v níž hlavní měnu může, ale taky nemusí, představovat rubl); může zůstat též eurozóna, ale její zachování a rozsah jsou vzhledem k mnoha nevyřešeným otázkám v současné době podmíněné. V nějakém rozsahu zůstane zachována i zóna dolaru.

Velkou otázkou zůstává, zda se vytvoří samostatná zóna Latinskoamerická, spojená zároveň s Jihoafrickou republikou, v čele s Brazílií a Jihoafrickou republikou, k čemuž původně vývoj směřoval v rámci BRICS. Dnes se jeví jako pravděpodobnější, že k tomu nedojde. Pokud v rámci globálních dohod USA oživí Monroeovu doktrínu, Latinská Amerika bude doménou USA, naopak Blízký Východ připadne do zóny Eurasie. Dohoda Trumpa s Putinem může být taková: Vraťte nám vydobyté pozice v Latinské Americe, pravděpodobně s výjimkou Kuby, a my Vám necháme volnou ruku na Blízkém Východě. Sám Chazin takovou variantu ale označuje v této fázi jen jako svou osobní hypotézu.

Dosavadní model světového finančního globalismu v čele s dolarem jako měnou-hegemonem má velké problémy, a ty s ním sdílejí zejména země, které na tento model v rámci dlouhodobé strategie sázely. Jde zejména o státy EU, kdy EU bude čelit velmi závažným ekonomickým problémům, z ostatních zejména Ukrajina a Gruzie.

Na pozadí koronavirové krize byla v Číně jako organizační struktura v rámci speciální „karanténní“ operace prakticky zlikvidována počátkem roku 2020 skupina tzv. komsomolců ve vedení země orientovaných na dosavadní model finančního globalismu.

Na dotaz Džangirova, co se dá očekávat v Nizozemí a Švédsku, Chazin lakonicky odpovídá, že se otázkou afrických států moc nezaobírá.

Dále uvádí, že Velká Británie vystoupila z EU, protože se nechce nacházet na palubě potápějící se lodi liberalismu. Kanada v dané situaci není subjektem událostí a není představitelné, že by se mohla vydělit ze zóny ovládané USA. Premiér Trudeau, orientovaný na americké demokraty a speciálně na Clintonovu rodinu, následně odejde sám, nebo bude odstraněn pod nátlakem.

Afrika bude v nejbližší době zónou volného lovu, předmětem toho, co si kdo vezme. Jihoafrická republika bez Brazílie nebude schopná dál působit jako subjekt.

Francouzská Západní Afrika bude zdrojem pro přeformátovaný „Eurosojuz“ v jakékoli jeho podobě.

Samotnou dnešní EU čeká vyřešení otázky, kudy půjde hranice mezi Euroasijskou unií a dnešní Západem. Varianta č. 1 – tato hranice půjde jako v 19. století na hranicích mezi Polskem a Německem. Varianta č. 2 – rozhraní mezi zónami bude tvořit hranice mezi Německem a Francií. V případě této varianty Francie a Nizozemí budou podřízeny vlivu Velké Británie. Je též varianta č. 3 – ve Střední Evropě vznikne nové uskupení, jakési nové Rakousko-Uhersko, zahrnující Rakousko, Česko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko a části dalších zemí – Chazin uvádí Bavorsko, severní Itálii a část Rumunska. Takový útvar by byl ekonomicky neutrální a spolupracující se Západem i euroasijskou zónou. V případě této varianty by západ, sever a východ Německa byl začleněn do euroasijské zóny.

Toto přeformátování Evropy bude probíhat v nadcházejících 5 – 8 letech. Rozpad dnešní EU je na pozadí všech tří variant nevyhnutelný. Existují finanční makroukazatele, že stávající EU se nemůže udržet, respektive že v rámci jednotného ekonomického prostoru tyto ukazatele nutné pro další existenci nemohou být naplněny.

Čína bude muset radikálně změnit svůj ekonomický model a směřování, protože projekt „Jeden pás – jedna cesta“ byl vytvářen za účelem přímého průniku na evropské trhy, a po skončení globální ekonomické krize a výše popsaných procesů v západní Evropě už nebude přebytečná kupní síla, které by bylo možné nabízet v tomto formátu čínské výrobky. Lidé zde budou pracovat proto, aby si vydělali na jídlo, životní úroveň v západní Evropě upadne o polovinu. Čína přijde o přebytek v zahraničním obchodu a bez toho Hedvábnou stezku ani neufinancuje.

Hrubý domácí produkt spadne na polovinu nejen v zemích západní Evropy, ale též v samotné Číně a v USA, a to postupně během několikaleté globální hospodářské krize, kdy se bude postupně snižovat přibližně o 10 procent ročně.

V dalších letech může ekonomický růst vykazovat pouze zóna v postsovětském prostoru, protože zde v minulosti nedocházelo k stimulaci poptávky v rámci dosavadního globálního finančního modelu vycházejícího z Brettonwoodských dohod jako na Západě (tyto peníze zde nebudou v takovém rozsahu oproti dřívější situaci náhle chybět). Částečně lze totéž říci i o Indii a Latinské Americe, pokud se dostane do zájmové zóny USA v rámci oživené Monroeovy doktríny.

V případě ekonomického růstu v Rusku bude tato situace vzbuzovat zájem o spolupráci ze strany zemí východní Evropy a bude otázka, komu dovolit se do tohoto procesu zapojit. Ve 30. letech 20. století SSSR taky navzdory krizi světové ekonomiky rostl…

Brettonwoodský systém již není funkční. Ti, kdo do něj byli připojení, z toho požívali výhod v podobě vysokých cen ropy, pokud šlo o její producenty, nebo v podobě přístupu na vnitřní trh USA a související ekonomické spolupráce s USA. Chazin vyjmenovává zejména všechny státy západní Evropy, ropné státy Perského zálivu, Čínu, Japonsko a Austrálii. To byly dosud dobře situované státy, ale nyní, když daný systém již nefunguje, bude třeba situaci restartovat novou mírovou konferencí uspořádanou vítěznými světovými velmocemi.

Obdobou Vestfálského míru po třicetileté válce, Vídeňského kongresu po napoleonských válkách, Pařížské konference po 1. světové válce, či Jalty (kde byly vítěznými mocnostmi SSSR, USA, Velká Británie plus Francie) ve spojení s dohodami Brettonwoodského systému. Chazin to označuje jako novou Jaltu 2.

Které velmoci to tentokrát budou a nad kým zvítězí?

Budou to velmoci, které zvítězí ve válce s dosavadním globálním finančním systémem, který bude tou poraženou mocností. Půjde o USA v čele s Trumpem, Čínu a Rusko, plus Indii.

Lze očekávat, že taková mírová konference proběhne do roku 2022 či 2023.

Možná budou nalezeni i obětní beránci z řad států, které zašly v podmínkách dosavadního liberálního modelu příliš daleko a namísto toho vytvořily korupční totalitární systémy. Žhavými kandidáty jsou Ukrajina, Polsko a pobaltské státy.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Patrik
Patrik
13. 4. 2020 12:13

Kreml varuje před hysterickými prohlášeními o návratu 90. let na pozadí koronaviru https://russian.rt.com/russia/news/737054-kreml-peskov-rossiya Tady se potvrzuje, jak to Putin myslel, když pro datum konání referenda o změnách v ruské ústavě ohlásil datum 22.4. A děje se toho více: „Podle zprávy agentury Reuters považují analytici z Goldman Sachs dosaženou dohodu za historickou, rozhodnutí OPEC+ o snížení těžby ropy o téměř 10 milionů barelů denně podle jejich názoru však nestačí na to, aby ceny začaly růst.“ https://cz.sputniknews.com/svet/2020041311794644-v-goldman-sachs-vyhodnotili-dopad-dohody-opec-na-cenu-ropy/ Dohoda je to historická, protože Spojené státy poprvé nebudou určovat ceny ropy svým petrodolarem a zásadním hráčem se v tom stal Putin, který nejdříve na… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
13. 4. 2020 13:00

Shrnu to jednodušeji: Pro zájmy globalistů Putin ve spolupráci s americkým Gorbačovem (a ve spolupráci se SA) odstavil Spojené státy z pozice ropného (a tím petrodolarového) hegemona. Putin to samozřejmě udělal i pro ruské zájmy, co ale udělal navíc ve smyslu „něco za něco“, to je prosazení role Ázerbájdžánu. Sen globalistů o tom, že Ázerbájdžán bude zrušen ve prospěch Arménie (a Íránu) se tak velmi vzdálil. A to bylo slávy, když se Arménie od Ruska trhla a vstoupila do EU https://www.youtube.com/watch?v=kOxvFX60C8E&feature=youtu.be Ale o tomto „podbřišku“ Ruska Putin už ví své od války 8.8.2008, kdy v Gruzii (ve které se následně… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
14. 4. 2020 8:41

Kdo snad nepochopil, tak pořád platí „za vším hledej trubky“. A plán o tom, že nově to má být Írán, jehož ropě a plynu se má klanět Čína, Indie ale i Evropa (a tedy nikoliv ruské ropě a plynu), ten plán nikam nezmizel. A protože parafrázovaně platí, „koho uhlík bereš, toho náboženství zpívej“, tak snad je jasné, proč Rusko nestojí proti hlavnímu náboženskému soupeři Íránu – proti Izraeli – tak, jak by si globalisté přáli. Původně se ten plán íránské ropné dominance, která vyřadí nejen Spojené státy, ale i Rusko, jmenoval Nabucco. A kdo zná film „Matrix“, ten ví, že… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
15. 4. 2020 20:23
Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
15. 4. 2020 8:34

Putin a jeho „něco za něco“: „13. dubna se uskutečnil telefonický rozhovor mezi Ázerbájdžánským ministrem zahraničí Elmarem Mammadyarovem a ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Oznámila to v pondělí tisková služba ministerstva zahraničí Ázerbájdžánské republiky.“ „Ministři zahraničních věcí si také vyměnili názory na kroky, které je třeba podniknout k vyřešení ARMÉNSKO-ÁZARBÁJDŽÁNSKÉHO KONFLIKTU V NÁHORNÍM KARABACHU“. „Je třeba poznamenat, že se jedná o druhý telefonní rozhovor mezi ministry zahraničí Ázerbájdžánu a Ruska v posledních několika dnech. Předchozí rozhovory se konaly minulý pátek 10. dubna. “ https://moscow-baku.ru/news/politics/lavrov_i_mamedyarov_proveli_vtorye_za_poslednie_dni_peregovory/ Svět hraje Člověče nezlob se, Putin hraje šachy… Přeloženo pro globalisty: Chcete pro Írán vstup na… Číst vice »

racek
racek
Reply to  Patrik
13. 4. 2020 13:18

No, docela zajímavé. Docela by mě zajímalo působení číňanů v Zimbabwe.

Patrik
Patrik
Reply to  racek
13. 4. 2020 14:53

„A vítězem voleb v Zimbabwe se stává ….Čína“
https://aeronet.cz/news/a-vitezem-voleb-v-zimbabwe-se-stava-cina-a-globaliste-obilnice-afriky-ktera-jako-prvni-provedla-genocidu-bileho-cloveka-jako-prvni-porazila-dolar-ve-prospech-juanu-likvidace-izraele-je-cestou/

K tomu Pjakin v čase 1h06m z listopadu 2017 zde
https://www.youtube.com/watch?v=8VbxZUNPbPs&feature=youtu.be

Plus Pjakin z 16. března 2020 v čase od cca 5. minuty (a vůbec celá jeho úvodní část o koronaviru) –
„V Etiopii v souvislosti se záhadnou nemocí, způsobenou čínskými aktivitami v Africe, zemřelo už 2000 lidí, ale to nikdo neřeší“, zde
https://www.youtube.com/watch?v=-Etw51nyp2w&feature=youtu.be

PS: Jeden můj komentář, související s úvodním komentářem, spadl do režimu schvalování (možná pro mnoho obrázkových odkazů), tak tam by mělo poté být pochopitelnější, co Rusko přes ropu a Opec právě docílilo.

racek
racek
Reply to  Patrik
13. 4. 2020 17:24

Díky.

Patrik
Patrik
Reply to  racek
13. 4. 2020 17:45

Racku, rádo se stalo. Přesto ještě pro úplnost: Pjakin o Chazinovi –
https://www.youtube.com/watch?v=f4j3wifxCBI&feature=youtu.be
Názor ať si samozřejmě každý udělá podle sebe.

Což ode mě není o ničem jiném, než o tom, že alternativa má dávat prostor všem názorům.

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
13. 4. 2020 23:19

Racku, moje „rádo se stalo“ bylo neúplné a v podstatě až povýšené. Správně totiž měla moje reakce vypadat takto: „Díky, Racku, že se zde objevil někdo, s kým je možné o obsahu článku Chazina diskutovat“. Díky tedy patří jak autorovi článku/překladateli videa Chazina, tak za mě naopak i Vám, že jste na můj diskusní vstup reagoval. Moje „rádo se stalo“ proto není na místě, protože je to reakce nepokorná až povýšená. Takže ještě jednou a jinak- žádné „rádo se stalo“, ale díky já Vám, že Vám můj diskusní vstup stal za pozornost a reakci. Mají -li totiž být diskusní reakce… Číst vice »