Barytonista Dmitrij Chvorostovskij oslaví 52 let

Dne 16. října 1962 se v sibiřském Krasnojarsku narodil Dmitrij Chvorostovskij, operní pěvec, hvězda světových operních domů a podle hodnocení znalců jeden z nejlepších světových barytonů. Americký časopis pro kulturu Vanity Fair o něm napsal, že posílá ctitele po celém světě do kolektivní mdloby. Vystupuje vedle dalších světových pěvců, jako je například u nás oblíbená Renée Flemingová, nebo Rolando Villazón.

Dmitrij pochází z hudební rodiny, jeho otec Alexandr Chvorostovskij je sice povoláním chemik, ale klasické hudbě se věnuje po celý život. Student Dmitrij krátkou dobu fungoval v rockové kapele, získal hudební vzdělání  na konzervatoři v Krasnojarsku a v roce 1985 nastoupil do krasnojarské opery. V Sovětském svazu zvítězil v Glinkově pěvecké soutěži  a  v roce 1989 zvítězil v soutěži BBC Cardiff Singer of the World. Favoritem byl tehdy přední welšský pěvec Bryn Terfel. Dmitrij zapůsobil jako meteor, posluchači byli okouzleni jeho plným hlasem, skvělým přednesem a druhý den po vítězství mu nastal hvězdný vzestup. Podle  muzikologů se takový talent a nástup objeví jeden za generaci. Před ním podobně zazářil Luciano Pavaroti. Ve svém repertoáru klade na první místo dílo Verdiho a hned za ním dílo Čajkovského. Rigoletto, Don Carlos, Simone Boccanegra, Trubadúr, Evžen Oněgin, Piková dáma.

Nyní žije s manželkou a dvěma dětmi v Londýně, kde jsou i jeho dvě děti z prvního manželství. Přestože je skutečně světovým pěvcem, nijak nezapomíná na svou rodnou zem, v Rusku často koncertuje a i když ve světě zpívá jen na nejlepších scénách, v Rusku vystupuje i v mnoha provinčních městech – na scénách i pod širým nebem. Koncertem poctil i Sachalin. Jako první pěvec zpíval na Rudém náměstí. Svého času vystupoval s pořadem Písně válečných let, který měl obrovský úspěch nejen v Rusku, ale i v zahraničí. Projel s ním 17 zemí a všude byl vřele přijat a jak řekl, i se slzami, přestože v zahraničí ani ruským textům většinou nerozuměli. U ruského publika byly slzy časté, jak je vidět na videích z pořadu. Přiznává, že i on sám někdy musí s dojetím bojovat. U Rusů jsou vzpomínky na válku stále živé a stále silně tu dobu prožívají. Je to pochopitelné, když každá druhá rodina někoho ve válce ztratila. I rodina Chvorostovských.

Krom operních rolí má i široké spektrum koncertní – klasické písně předních světových skladatelů, ruské romance, ruské a italské populární písně, ale i ruskou národní muziku. S pomocí skvostného legata udělá ze všeho umělecký kousek. Na koncerty do Ruska si zve i svoje pěvecké přátele. Pozvání už přijali Renée Flemingová, Jonas Kaufmann, koloraturní pěvkyně Sumi Jo, Sondra Radvanovsky a další. Jeho současným dvorním dirigentem je Konstatntin Orbeljan, jak se vyjádřil, neobyčejný, mimořádně charakterní člověk, který zná celý pěvcův repertoár. V jednom z četných rozhovorů pro televizi byl dotázán, pro které publikum nejraději zpívá. Odpověděl jednoznačně: pro své krajany.

Při mnohých vystoupeních je zasypáván kyticemi. Sám říká, že ve světě reprezentuje Rusko.  V jiném rozhovoru pro ruskou TV na dotaz, jak je ve světě Rusko přijímáno, řekl, že lidé často o Rusku nic nevědí a pokud vědí, bojí se jej. Rusko je pro ně veliké a neznámé. Musí se počítat s tím, že Rusko budou mít rádi jen Rusové. Na koncertech je v publiku většinou i jeho italská manželka Florence (mluví rusky) a jeho rodiče – Ludmila a Alexandr.

I mezi našimi odborníky se vyskytly obdivné hlasy. Třeba v souvislosti  se zahájením krumlovského festivalu v roce 2012, jehož byl tváří. Tehdy se pro Radiožurnál vyjádřil ředitel festivalu Jaromír Boháč, že pěvec má obrovský hudební talent, hlasové dispozice, na svou roli je vždy dokonale připraven a že je považován za nejlepšího Oněgina všech dob. Říká se o něm básník barytonu, nebo také Elvis opery. Muzikoložka Helena Havlíková jej označila za elegantního fešáka s nádherným lahodným barytonem s dokonalou kantilénou, který ctí své ruské kořeny a kongeniálně zpívá ruské písně. Z našich tištěných medií o něm informují Haló noviny, ostatní tisk jej téměř nebo úplně ignoruje.

Dmitrij miluje svoje Rusy a Rusové milují svého Dimu. Tak je mezi svými nazýván.

Čerpáno z internetových stránek pěvce, z četných rozhovorů poskytnutých jím ruské TV a z relací ČRo a ČT.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
aram
aram
8. 10. 2014 8:21

Zdravím zajocha a chválím počin s článkem i o ruské kultuře a jejich protagonistech v zahraničí(a nejen). Je jich skutečně hodně a jsou výborní a na tom nic nezmění ani to, že u nás jsou ignorováni. O to víc ubohé je, že Pussy Riot se dostalo propagace o jaké se jentak někomu nesní. Ale zpět k věci: Chvostovskij je eso a v této souvislosti bych ráda připomněla jednu dámu, která se totéž v ženském vydání a sice Annu Netrebko http://www.youtube.com/watch?v=BRr6g6zTpFQ na tomto snímku spolu zpívají na Rudém náměstí, tuším, že to bylo letos v květnu na shromáždění k přijetí Krymu… Číst vice »

aram
aram
8. 10. 2014 8:22

Chvorostovskij pochopitelně.

zajoch
9. 10. 2014 6:52

Také tě zdravím aram a děkuji za připomenutí vynikající sopranistky z Krasnodaru. Ruská hudební škola je jedna z nejlepších na světě. Ruští pěvci prý hodně pocházejí ze Sibiře. Ředitelka ruské alternativní scény prozradila, že ona má ve svém ansámblu 60 procent pěvců Sibiřanů. Mohu připomenout například sibiřského siláka Abdrazakova s jeho krásným basem, který pochází z Ufy. Snad i Marina Domašenko, která dlouho zpívala v Praze, je odtamtud.

Myslela jsem si, že taková osobnost jakou ve světě Dmitrij je, více zaujme, ale nestalo se. Vím, není to dostatečně akční článek a navíc, klasická hudba dnes není v kursu.

hudryper
hudryper
9. 10. 2014 7:46

A to by ses zajochu divila ! U nás jsme si to přehráli úplně všechno oba,přeposlal jsem to i
naší zpěvačce s tím,“aby si poslechla kolegu“.Naopak,tento článek s videy je milým osvěžením v těch proudech krve,politického hnusu a poskakujících rádobyválečníků na Staromáku i jinde.

Alena
Alena
9. 10. 2014 8:27

nádherný hlas, prostě krása!!!!

zajoch
9. 10. 2014 11:44

Hudrypere, vždyť o vás vím, že jste návštěvníci hudební klasiky. No a vaše talentovaná zpěvačka jistě ocení výkony svého kolegy. Igor Krutoj, který je vidět v klipu z Jürmaly (Nová vlna), kde hraje na harmoniku prozradil, že byl čtyřikrát v Metropolitní opeře na představeních s Dmitrijem a zjistil, že se tam nechodí ani tak na samotná představení, ale na Chvorostovského. Dovolím si sem vložit ještě jedno video. Při pozorování publika je možno vidět jak na Rusy působí vzpomínky na válku. Je to píseň Jeřábi (Žuravli) z pásma Písně válečných let. http://www.youtube.com/watch?v=gv0Cgl_-Usw Má dojemný text. Zpívají ji snad všichni významnější ruští… Číst vice »

Svatava
Svatava
9. 10. 2014 14:52

Děkuji zajoško za vynikající nápad zveřejnit tento skvost, který jsem vyposlechla úplně celý, včetně aram dodatku s Annou Netrebko. Pro nás co jsme odchováni a krmeni záp. válečnými bubny je tato kulturní vložka úžasně osvěžující. Ani nevíš zajoško jak jsem proklínala západní media a současnou admin., když nám podsunuly doslova zmrvené zahájení OH v Soči, krácené na absolutní minimum. Současně zdravím také aram a děkuji za její příspěvek, který mě velmi obohatil.

zajoch
9. 10. 2014 15:58

Svatavo, jsem ráda a jistě mohu mluvit i za aram, že jsme ti „padly do noty“. Ty bys možná mohla vidět tohoto umělce i „naživo“, ve vaší opeře také vystupoval, možná bude opět. V nejbližší době má několik koncertů v Rusku.

Viky
Viky
9. 10. 2014 20:13

Zajochu – …sibiřského siláka Abdrazakova s jeho krásným basem, který pochází z Ufy… Z Ufy možná pochází, ale ta nemí na Sibiři. Chcete-li mocí mermo nějaké zde méně známé (možná přímo neznámé) jméno člověka ze Sibiře nabízím jiné – Vjačeslav Vojnarovskij. Je to vynikající tenor a velmi zajímavá osobnost. Jeho postava je „prostorově výrazná“ a on ji navíc dokáže používat jako výhodu na filmovém plátně a v humoristických scénách divadla „Krivoje zerkalo“ Jevgenije Petrosjana. Jako „solidní pěvec“ by tohle neměl zapotřebí, ale jeho smysl pro humor a tvorbu srandy ho pravidelně přivádí hostovat na úplně jinou scénu. Myslím, že zde… Číst vice »

mirror
mirror
9. 10. 2014 20:18

Chlap je pro ženské. Najděte raději sympatickou zpěvačku!

zajoch
9. 10. 2014 20:33

Aha, tak pardon, sypu si popel na hlavu, že jsem udělala tak zásadní chybu a umístila Ufu, z níž opravdu ten královský basista pochází, na Sibiř. On by mi můj renonc asi odpustil, ale samozřejmě přesnost je přesnost a lajdáctví se neodpouští a nemůžeme Baškiriji strkat někam, kam nepatří. Viki, děkuji za vaši opravu této podstatné záležitosti. Ale doporučuji vám najít si Abdrazakova na YT,(samozřejmě jen pokud jej neznáte, což ve skutečnosti ani nepředpokládám) je to krásný muž a byl nazván pravým ruským bohatýrem.

Viky
Viky
10. 10. 2014 5:45

Zajochu, geograficky je to nesmysl, jinak v kontextu zpěvu ptákovina, která nestojí za popel a škváru na hlavě. Věřím, že by se klidně k jeho zpěvu přihlásila i Sibiř, jako ke zpěvu rodáka. Výkony má vskutku impozantní.