Berija (5. díl)

Poslední díl seriálu dokumentujícího přehodnocování stalinské epochy v Rusku.

K 60. výročí vraždy L. P. Beriji

Před 60 lety, 26. června 1953 byl podle a zákeřně zavražděn vynikající státní činitel SSSR, skvělý organizátor ekonomiky a vědy SSSR Lavrentij Pavlovič Berija.

Komu vděčíme

Udělám závěry:

Chruščov zorganizoval vraždu jednoho z nejlepších státních činitelů nejen SSSR, ale i Ruska od jeho vzniku. Člověka, který nacházel uspokojení ve velikých skutcích své vlasti, kromě toho uměl takové skutky organizovat. Na pozadí současných politických štěnic, jejichž cílem jsou pouze peníze, plynoucí z funkce, mezi kterými není nikdo schopen nejen nějakého duševního vzepětí ale ani elementární tvůrčí činnosti, vypadá L. P. Berija jako veletok na pozadí selské kanalizace.

Drtivá většina z těch, kdo vědí o roli Beriji ve vytvoření jaderné zbraně, si myslí, že hlavní je konstrukce bomb. To je chyba. Konstrukce bomb je to nejjednodušší v procesu vedoucímu k vytvoření jaderné bomby. To nejsložitější je výroba samotné „výbušniny“ – plutonia a izotopu uranu-235. Zkuste vyhodnotit složitost alespoň podle těchto faktů.

V přírodě se uran nachází v základní podobě uranu-238, izotopu uranu-235 je v tomto přírodním uranu jen 0,711% z celku. A v samotné uranové rudě, tedy v tom, co geologové nazývají uranovou rudou, je uranu v nejlepším případě 2 kilogramy v tuně, obvykle 200 gramů. K dobytí této rudy je potřeba obrátit spoustu hlušiny. Abychom získali 1 tunu kovového uranu, je potřeba dobýt 100 – 120 tun výchozích minerálů. Tuna uranu zabere ne více, než padesátilitrovou bečku a aby bylo možné tu tunu získat, je potřeba zpracovat 2000 plně naložených železničních vagónů výchozí suroviny!

Ale dokonce ani tato tuna se přímo do bomby nehodí. Tento uran je potřeba buď vložit do jaderného reaktoru, abychom získali plutonium, anebo vytáhnout z něj oněch 0,711 % izotopu uranu-235. K uskutečnění reakce získání plutonia z uranu-238 je zapotřebí do průmyslového reaktoru vložit asi 150 tun uranu a ne méně, než 1000 tun bloků z nejčistšího grafitu. Grafit a diamant – to je chemický element uhlík, a grafit do reaktoru musí být, co se příměsí týče, čistší, než nejčistší diamant. Jak získávat takový grafit v těchto množstvích nebylo známo.

Reaktor k získání plutonia musí pracovat tři měsíce a teprve pak se v uranových briketách v reaktoru nashromáždí plutonium v minimálně dostatečném množství. Tyto uranové brikety je potřeba vytáhnout z reaktoru, rozpustit, oddělit od uranu plutonium (tenkrát nevěděli jak) a teprve toto plutonium je možné použít k vytvoření jaderné bomby.

Po třech měsících práce průmyslového jaderného reaktoru se v něm vytvoří 0,01% plutonia, tj. maximálně 100 gramů v tuně uranu zpracovaného v reaktoru. A to s tím, že dostat z toho lze 50 – 60 gramů, zatímco k vytvoření jedné jaderné bomby bylo potřeba 10 kg plutonia. Mimochodem, v té době bylo v SSSR objeveno pouze 370 tun uranu a jen na jedno naložení do reaktoru bylo zapotřebí 150 tun. V roce 1948 bylo v Berijově úřadu pro hledání a dobývání uranu zaměstnáno 600 tisíc lidí.

A teď o oddělení izotopu uranu-235 z jeho směsi s uranem-238. Tyto izotopy jsou jeden a tentýž chemický prvek, proto je není možné oddělit žádným chemickým způsobem. Musí se to nějak obejít. Uran je nejprve převeden do plynného skupenství, spojen s fluorem a vznikne hexafluorid uranu. Je to plyn, ve kterém jsou molekuly uranu-238 o malinko těžší, než molekuly uranu-235.

Rozdíl je zanedbatelný – molekula hexafluoridu uranu-238 váží 352 atomových jednotek a molekula uranu-235 váží 349 atomových jednotek. Pokud bychom si představili, že molekula uranu-235 váží 1 kilogram, tak molekula uranu-238 váží o 8 gramů více. A na základě tohoto rozdílu 8 gramů v kilogramu, těchto 0,8%, bylo nezbytné to celé postavit.

Začínali z difúzní metody rozdělení těchto izotopů a přitom na každé etapě, v každém difúzním zařízení se množství hexafluoridu uranu-235 zvyšovalo o 0,2 %. Tj. vzali výchozí plyn a zpracovali jej v jednom difúzním stroji a poté se obsah uranu-235 zvýšil z 0,711% na 0,712 %. Takto získaný plyn prohnali dalším difúzním strojem a pak dalším atd. Po průchodu, řekněme 14 difúzními stroji se obsah uranu-235 zvětšil z 0,711% na 0,730%. A potřeba bylo získat 90%! Aby bylo možné takový obsah získat, bylo nutné mít asi 10 tisíc difúzních strojů v řadě jeden za druhým a to různé typy. Neskutečně složitá výroba, vždyť poškození na jednom z 10 tisíc zařízení vede k vyřazení všech! Není divu, že po roce pokusů spustit takovou výrobu se ředitel a hlavní inženýr vyjádřili, že je to nemožné! Berija musel přijet do tohoto závodu a zorganizovat východ z této slepé uličky. Druhá atomová bomba SSSR už byla vyrobena z uranu-235.

Všichni vědci zúčastnění v procesu vytvoření jaderné zbraně se navzájem vychvalují, ale jejich role je rolí kuchaře, který umí udělat biftek z hovězího řízku. A role Beriji – to je role toho, kdo postavil kravíny, zasel pole, vychoval telata, vykrmil je získanou kukuřicí nebo vojtěškou, zabil býčky, rozřezal, dodal řízky do restaurace a dohlédl na to, aby kuchař nekradl a nechlastal v práci.

A to není všechno. Ani Britové ani Američané nedokázali zorganizovat rozdělení izotopů na centrifugách. Berija investoval a vybral inženýry k osvojení této technologie. Výsledkem bylo, že první závod na rozdělení izotopů na centrifugách byl postaven v SSSR v roce 1964 – o deset let dříve, než kdekoli na světě. Tato technologie je téměř třikrát efektivnější než difuzní a spotřeba energie na jednotku rozdělených izotopů je 25krát nižší. Berija nejenže uměl zorganizovat nejsložitější záležitosti, měl cit pro to, v čem je perspektiva!

Už jeho jmenování na řízení atomového projektu stačilo, aby kterýkoliv člověk, co neměl v hlavě seno, přicházel do práce v 8 hodin ráno a odcházel v 8 hodin večer. Včetně víkendů. Vždyť Berija byl zástupcem Stalina v mnohých otázkách. Například, když v roce 1945 navrhl plán zvýšit těžbu nafty třikrát a dosáhnout do roku 1960 těžbu 60 miliónů tun, ministr naftového průmyslu Bajbakov propadl panice a šel si stěžovat Stalinovi. Ani objevené zásoby ani dostupné technologie to neumožňovaly udělat. Berija to vzal do svých rukou, zorganizoval průzkum, zdokonalení technologií, výrobu vrtacích korunek a úsťových trub, vrtacích strojů atd., atp. A ne do roku 1960, ale už v roce 1955 dosáhla výroba nafty v SSSR 70 miliónů tun a v roce 1960 – 147 miliónů tun!

Současní „demokraté“ u moci rozkradli a rozkrádají vše – včetně zásob zbraňového uranu i zásob nafty. A tak je dobré vědět, čí intelektuální práci pro blaho národa SSSR dávají na drahou žranici a drahé ku.vy.

Zdroj: http://www.ymuhin.ru/node/932/k-60-letiyu-ubiistva-lp-berii

Překlad : Sio

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
koloděj
koloděj
25. 7. 2016 7:58

Sio, tohle je prostě fantasie. O Beriově … povaze … svědčí mimo jiné jedna věc. Pokud byl obklopen nepřáteli, v stálém ohrožení života ( zejména po smrti Stalina ) a on přesto nepoužil proti protivníkům metody, které jsou mu připisovány z působení v Gruzii ( nebo kde to byl ), protože „musel být dodržen zákon“, tak mi z toho prostě vychází, že to rozhodně nebyl kriminálník a sadistický úchyl. A naopak jeho zavraždění toto jen potvrzuje. Jistě byl tvrdý k ostatním stejně jako k sobě, ale cítíte tu podobnost s Putinem ? Velké díky za tento seriál, a .. opravdu… Číst vice »

Bety
Bety
25. 7. 2016 16:08

Opravdu to bere dech. Jenže laici, a to jsou skoro všichni, se podívají na film Stoletý stařík a klidně uvěří, že Rusům stačil jen kus papíru s opraveným schématem.

Irena
25. 7. 2016 18:30

Díky, Sio.

Dolmen
Dolmen
25. 7. 2016 19:50

Zavraždili ho rychle, tiše, a bez jakéhokoliv procesu. Takhle se likvidují nežádoucí svědci a lidé, kteří moc vědí. Zřejmě ho zavraždili titíž, kteří se podíleli i na smrti Stalina. Nedělali s tím žádné štráchy…., to demokrati se zbavují nežádoucích svědků mnohem sofistikovaněji.

Sio
Sio
26. 7. 2016 11:20

Dolmen napsal

Zavraždili ho rychle, tiše,a bez jakéhokoliv procesu. Takhle se likvidují nežádoucí svědci a lidé, kteří moc vědí. Zřejmě ho zavraždili titíž, kteří se podíleli i na smrti Stalina. Nedělali s tím žádné štráchy…., to demokrati se zbavují nežádoucích svědků mnohem sofistikovaněji.

Většinou autonehody …

Sio
Sio
27. 7. 2016 8:02

Bety napsal

Opravdu to bere dech. Jenže laici, a to jsou skoro všichni, se podívají na film Stoletý stařík a klidně uvěří, že Rusům stačil jen kus papíru s opraveným schématem.

Kupodivu, tento díl, který se mi líbil právě díky (podle mě velmi zajímavému) popisu atomového programu nejvíce, vyvolává nejmenší zájem. :-) Možná je to únavou z těch předchozích čtyřech.

Dolmen
Dolmen
27. 7. 2016 11:45

Sio napsal Kupodivu, tento díl, který se mi líbil právě díky (podle mě velmi zajímavému) popisu atomového programu nejvíce, vyvolává nejmenší zájem. Tak tohle mě rovněž překvapilo. Díl, který je strhujícím vyvrcholením seriálu ponechává lidi zcela chladnými a neshledávají na něm nic, co by stálo za poznámku. Nejvíce všichni komentovali díl první, ale to zřejmě jen kvůli nadpisu a pak kvůli poznámce merlin, že jí Berija připomíná vzteklou fretku. Halt, takový už je svět a lidské společenství…, zájem jen povrchní a zejména o zdánlivosti. Co je senzačního na něčem tak klopotném, jako je atomový projekt? Za zajímavý pokládám i fakt,… Číst vice »

Bety
Bety
27. 7. 2016 13:03

Sio napsal
Kupodivu, tento díl, který se mi líbil právě díky (podle mě velmi zajímavému) popisu atomového programu nejvíce, vyvolává nejmenší zájem. Možná je to únavou z těch předchozích čtyřech.

Možná je to také tím, že někteří nechtějí ve světle tohoto dílu rozmazávat své předešlé, poněkud uspěchané poznámky a odsouzení.

peter.
27. 7. 2016 13:44

Sio napsal
Kupodivu, tento díl, který se mi líbil právě díky (podle mě velmi zajímavému) popisu atomového programu nejvíce, vyvolává nejmenší zájem. Možná je to únavou z těch předchozích čtyřech.

Sio:
Otvorte si hneď prvé(DOC):
https://www.google.sk/?gws_rd=cr&ei=GDH2U-_TGPHT7Ab7m4E4#q=RNDr+Matej+Florek+CSc.&start=10
Je to k veci.

peter.
27. 7. 2016 13:55

RNDr.Matej Florek CSc.-ešte jeden článok o sovietskej atomovej bombe:
http://www.noveslovo.sk/c/23694/Tajomstvo_sovietskej_atomovej_bomby

Sio
Sio
27. 7. 2016 21:53

peter. napsal RNDr.Matej Florek CSc.-ešte jeden článok o sovietskej atomovej bombe: http://www.noveslovo.sk/c/23694/Tajomstvo_sovietskej_atomovej_bomby Zajímavé články. Od uznávaného slovenského fyzika. Spousta informací, povolených Jelcinem v 90-tých k uveřejnění. Že Berija musel ty účastníky zastrašovat o tom nepochybuji. A že tvořil týmy, které to dublovaly a kontrolní tým, mi příjde logické. Určitě se chtěl vyhnout za každou cenu úniku informací. Tohle byla válka o přežití SSSR, to je snad jasné. Jak jinak se toho dalo dosáhnout? Jestli by skutečně nechal Kurčatova zastřelit, to zase tak jisté není. A ty spousty mrtvých, co padali jako mouchy při těžbě uranu? To bude asi pravda. V… Číst vice »

peter.
28. 7. 2016 5:04

Sio napsal Beránek to určitě nebyl, protože beránek by to nedokázal. Sio: Uvediem dva fiktívne príbehy.Jeden je o matke viacerých detí,ktorú agresor-i postavil pred dilemu: Ukáž prstom,ktoré z tvojich detí máme zabiť.Ak to neurobíš,zabijeme ich všetky aj s tebou.Strašná dilema!Stalin bol postavený pred podobnú.Musel v krátkej dobe vybudovať štát tak silný,aby svojou silou odstrašil všetkých agresorov.K tomu potreboval riadiacich pracovníkov emocionálne tupých,ľudí bez výčitiek svedomia,nemilosrdných a v podstate psychicky chorých.Pravdepodobne aj preto mal stalinský režim toľko obetí,lebo väčšina riadiacich pracovníkov obdarených mocou, musela byť psychicky deviantná.Museli byť medzi nimi aj sadisti a inak psychicky narušení ľudia. V inom mojom príspevku… Číst vice »

fajt
28. 7. 2016 6:06

vynaložení tolika úsilí a zmaření tolika lidských životů a to vše pouze proto, aby na vrcholu pyramidy zasedl ten největší keťaský psychopat … opravdu si člověk zaslouží svou existenci?? ..)

Sio
Sio
28. 7. 2016 6:42

peter. napsal Sio: Uvediem dva fiktívne príbehy.Jeden je o matke viacerých detí,ktorú agresor-i postavil pred dilemu: Ukáž prstom,ktoré z tvojich detí máme zabiť.Ak to neurobíš,zabijeme ich všetky aj s tebou.Strašná dilema!Stalin bol postavený pred podobnú.Musel v krátkej dobe vybudovať štát tak silný,aby svojou silou odstrašil všetkých agresorov.K tomu potreboval riadiacich pracovníkov emocionálne tupých,ľudí bez výčitiek svedomia,nemilosrdných a v podstate psychicky chorých.Pravdepodobne aj preto mal stalinský režim toľko obetí,lebo väčšina riadiacich pracovníkov obdarených mocou, musela byť psychicky deviantná.Museli byť medzi nimi aj sadisti a inak psychicky narušení ľudia. V inom mojom príspevku hovorí slovenský politik Boris Kollár toto:Ak vám niekto ponúkne… Číst vice »

peter.
28. 7. 2016 10:31

fajt napsal

http://www.vedomosti.ru/politics/articles/2016/07/28/650900-glavnogo-tamozhennika

fajt:
Keby pri tom žraní neupozorňovali na seba mľaskaním,mohli potichúčky žrať ďalej.

Bety
Bety
28. 7. 2016 11:15

Sio, já si myslím, že dokumenty „uvolněné“ za Jelcina nejsou zcela důvěryhodné – viz dokumenty o Katyni, které mezinárodní soud označil za padělky. Jelcin by vlastnímu národu klidně nas.al na hlavu, jen aby ho pochválili. Peter, co takhle Coventry zbombardované na placku? Prý Churchill nechtěl, aby se Němci dovtípili, že znají jejich šifrovací kód, tak tomu nechal volný průběh. Nebo konvoj PQ 17? Rozhodně podivné rozhodnutí, nechat ho Němcům na pospas možná souviselo s tím, že nebyl zrovna nadšen materiální pomocí SSSR. A když jsme u toho, kolik že dělal průměrný věk, kterého se lidé dožívali za cara? Něco kolem… Číst vice »

peter.
28. 7. 2016 11:56

Bety napsal Peter, co takhle Coventry zbombardované na placku? Prý Churchill nechtěl, aby se Němci dovtípili, že znají je Bety: To znie ako výčitka!Tak čo mi vlastne vyčítate?V inom komente som napísal,že za rovnaké ak nie horšia zločiny ako sú tie stalinské považujem tie,ktoré boli vykonané USA a NATO vojskami po ukončení II.svetovej vojny,zabitím miliónov ľudí – civilov.Toto nikto nenazýva zločinmi amerických prezidentov ale len veľmi eufemisticky „kolaterálnymi stratami.“Dokonca ani to zbombardovanie Coventry“na placku“nevošlo do histórie ako vojnový zločin.Drážďany,Hirošima,Nagasaki,Plzeň na konci vojny atď detto.Tak vás prosím,aby ste napísala,čo konkrétne vám v tom čo som napísal vadí.Mám si teraz zavesiť na… Číst vice »

Irena
28. 7. 2016 12:21

peter. napsal
Tie dva články o sovietskej atomovke napísal jadrový fyzik a univerzitný učiteľ,ktorý k napísaniu určite nepotreboval len nejaké „nedôveryhodné spisy“ uvoľnené Jelcinom.(Prečo by vlastne mali byť nedôveryhodné,ak boli predtým v archívoch a neprístupné?)Prepáčte,že som si dovolil mať a prezentovať vlastný názor.

Protože pokud je úspěch v něčem nepopiratelný a nevyvratitelný, tak se to dá osladit jenom podobnými „fakty“, tak proto.

peter.
28. 7. 2016 12:36

Irena napsal
Protože pokud je úspěch v něčem nepopiratelný a nevyvratitelný, tak se to dá osladit jenom podobnými „fakty“, tak proto.

Nepopierateľný a nevyvrátiteľný úspech dosiahli hlavne ľudia ako akademik Kurčatov,Sacharov a tisíce ďalších.Berija ako som napísal bol dobrý manažér a organizátor,čo vôbec nemusí dokazovať to,že bol aj dobrým,čestným a nepoškvrneným človekom.

peter.
28. 7. 2016 12:45

peter. napsal
Nepopierateľný a nevyvrátiteľný úspech dosiahli hlavne ľudia ako akademik Kurčatov,Sacharov a tisíce ďalších.Berija ako som napísal bol dobrý manažér a organizátor,čo vôbec nemusí dokazovať to,že bol aj dobrým,čestným a nepoškvrneným človekom.

A v tých dvoch článkoch nie je ani zmienka o Jeľcinovi.

Bety
Bety
28. 7. 2016 14:57

Peter, vůbec jsem se vás nechtěla dotknout a nic vám nevyčítám. Jen stále opakuji, že mě rozčilují ty dva metry. Když to otočím, tak pokud se budou činy západních politiků nazývat chybami (např. T.Blair a Irák) , nebo dokonce vítězstvími demokracie, tak by bylo spravedlivé, aby to, co podnikl Stalin a případně Berija pro záchranu svojí vlasti a vítězství socialismu ( a uznávám, že taky to vždycky nebylo hezké) bylo nazýváno stejně. Jeden metr pro všechny a pak by teprve bylo vidět, kdo by byl v čele pelotonu.
Jelcin byla reakce na Sia . Doufám, že se Sio také neurazil.

Bety
Bety
28. 7. 2016 15:34

Ještě Peter. Nedivte se mi, že tak zcela nedůvěřuji dokumentům, které se za Jelcina uvolnily z archívů. Za Chruščova i dál se určitě našlo dost lidí, kteří chtěli, nebo potřebovali předvést svou loajalitu k němu a mohli v důsledku toho nadrásat cokoli. Nic tím neomlouvám, ale vzpomeňte si, a vlastně to stále ještě běží, jak nám všem vtloukají do hlavy zločiny komunismu. Stačí něco přibarvit, trochu překroutit, fakta, která svědčí o opaku zamlčet… Jsem prostě po všech těch lžích, kterými nás zahrnují ze všech stran nedůvěřivá. A Jelcin a spol. určitě nestáli o to, přivádět věci na pravou míru vzhledem… Číst vice »

Sio
Sio
28. 7. 2016 16:37

peter. napsal
cin

Ve druhém článku je toto:
V r. 1991 prezident Ruskej federácie B. Jeľcin zbavil mlčanlivosti pracovníkov sovietskej spravodajskej služby a povolil zverejniť údaje zahŕňajúce obdobie do r. 1960. Nemnohí, ktorí zostali nažive, napísali a zverejnili spomienky. Tvrdia, že väčšina agentov sa prihlásila k spolupráci so sovietskou rozviedkou dobrovoľne, pretože považovali za amorálne, keď spojenec Sovietskeho zväzu utajuje taký dôležitý vojenský výskum.

peter.
28. 7. 2016 17:13

Sio napsal Ve druhém článku je toto: V r. 1991 prezident Ruskej federácie B. Jeľcin zbavil mlčanlivosti pracovníkov sovietskej spravodajskej služby a povolil zverejniť údaje zahŕňajúce obdobie do r. 1960. Nemnohí, ktorí zostali nažive, napísali a zverejnili spomienky. Tvrdia, že väčšina agentov sa prihlásila k spolupráci so sovietskou rozviedkou dobrovoľne, pretože považovali za amorálne, keď spojenec Sovietskeho zväzu utajuje taký dôležitý vojenský výskum. Tak sa veľmi ospravedlňujem.Len neviem,prečo by mali byť tie údaje zmanipulované.Veď ten Florek písal hlavne o tom,čo mu je ako jadrovému fyzikovi blízke.Jeho články nie sú zamerané proti Berijovi.Nechváli ho,ani veľmi nehaní.Napokon on ani nepopiera to,že hlavným… Číst vice »