Bez klapek na očích

Vztah k muslimům je u velké části české veřejnosti poznamenán nedůvěrou, která je kritiky označována jako iracionální. Tento blog odkazuje na sociologické výzkumy, které pro ty, jež muslimským běžencům doširoka otevírají dveře do Evropy, konvenovat nebudou.

Soudím ostatně, že Dublinský systém představuje (spíše tedy představoval…) opatření, které bylo s to nekontrolované povodni zabránit. Místo toho, aby EU vybudovala v reakci na hrozící katastrofu na hranicích Schengenu lidsky důstojná střediska a maximálně zrychlila procedury prověřování žádostí o azyl, kývla Merkelové na to, že se ona povodeň bude moci rozlít po celé Evropě. S tím, že tam, kde se jí lidé brání, prorazí bariéru buldozerem.

Aby bylo jasno: česká azylová procedura je velmi přísná, žadatelé jsou v „detenčních“ střediscích v podmínkách srovnatelných s kriminálem. To je třeba změnit, zlidštit, řízení co nejvíce zkrátit, zvláště u žadatelů ze zemí označovaných jako „bezpečné“ (Kosovo, Albánie…).  Alternativou je udělat si z vlastní zahrady a domu průchoďák…

Přejít do diskuze k článku 95 komentářů