Bublina praskla

Výborně to napsal Šebestík v textu Žít ve strachu a obležení nebo změnit geopolitickou koncepci? který mi tu dnes kdosi doporučoval:

Evropan je ukolébán mírem a bezpečím, a teď najednou se takzvaná válka s terorismem přesouvá na jeho vlastní území. Do oblasti míru a bezpečí! To je něco, na co není zvyklý. Doposud se války, a to velmi krvavé války, odehrávaly TAM DALEKO. Nejčastěji na Blízkém východě. Každodenní zprávy o desítkách nebo stovkách mrtvých, jejichž statistiky se v součtech nakonec pohybovaly v desítkách a stovkách tisíců, se přece týkaly vzdálených území a cizích národů. Válčilo se v ZÓNĚ VÁLKY, tam, kde má válka podobu pouhých novinových zpráv a její zvěrstva jsou od mírumilovného Evropana oddělena sklem televizní obrazovky. Pokud se válčí TAM, je Evropan klidný. Může si vyjít před dům, na zahradu, zajít si do kavárny vypít kávu a přečíst ranní noviny. Konečně, i Evropan, stejně jako muslim, chápe svět rozdělený na oblast míru a území války (dár al-harb), byť v trochu jiném smyslu. Mír, to je jeho domovina. Válka, to je Blízký východ.

Evropanům nevadí válka a terorismus samy o sobě, nevadí jim, dokud se jich netýkají, dokud jsou daleko od jejich exkluzivní bubliny. Když pak hnusná každodenní realita většiny světa tu jejich bublinu praskne, byť je v decentním náznaku se srovnání s tím, co se děje jinde, jsou Evropané zcela zmatení a protože nemají kam utéci, reagují agresí. Často i ve formě autoagrese:

Lidé vystrašení terorismem budou ochotni přijímat omezení v řadě svých svobod.

Na své elity se ale mohou spolehnout, že na tom nezapomenou vydělávat:

Pocit všeobecného ohrožení terorismem ovšem není něco, co by všechny složky evropské a americké společnosti vnímaly jednoznačně jako negativní. Naopak, bezprostředně ohroženo je „pouze“ civilní obyvatelstvo, zatímco špičky byznysu a politických uskupení jsou velmi dobře chráněny. Jich osobně se terorismus netýká, ale mohou na strachu vlastního obyvatelstva velice snadno a mnoho vydělat. (…) Skutečný efekt budou mít přesuny v rozpočtech států, kde budou zvyšovány položky určené na všechna potřebná i nepotřebná opatření. Další efekt se projeví v krocích, které omezí svobodu obyvatelstva a sníží ochranu citlivých dat.

Na co se bát teroristů, když na to, abychom si škodili, si vystačíme sami?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
20. 11. 2015 6:46

comment image?oh=ba2062467e1e712856f037615b628f1c&oe=56F8B97D

peter.
20. 11. 2015 7:37

Tribun: Vo vašom odkaze píše p.Šebeštík o dvoch možných riešeniach problému.Prvý je zlý a spočíva v pokračovaní vojnového šialenstva na Blízkom východe,lebo na tom svetové elity zarábajú a doplácame na to my,obyčajní ľudia a to na oboch stranách konfliktu. Druhý spôsob riešenia,ktorý považuje Šebeštík za správny, spočíva vo vynaložení obrovských finančných čiastok vynaložených na obnovu hospodárstva cudzou vojenskou agresiou postihnutých blízkovýchodných a severoafrických štátov,humanitárna pomoc,zabezpečenie liekov,vody atď….vlastne všetkého,čo mali aj pred tým ako sa ich niekto rozhodol vybombardovať.Odhliadnuc od toho,že kapitalizmus už zo svojej podstaty nevydá na takúto pomoc ani cent (prečo by to robil,keď zarába na ničení),Šebeštík zabúda na… Číst vice »

niky
niky
20. 11. 2015 7:46

opravdu to stojí za shlédnutí ….
historie Islámu za 1400 let…..
https://www.youtube.com/watch?v=Im0IisZ77QI

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
20. 11. 2015 9:51

Peter, opět mohu souhlasit. Avšak skutečným strachem mne naplňuje existence pomatených idealistů, kteří se domnívají, že my – národy Evropy, jež se válečného rozvratu na středním východě vojensky neúčastní – máme ještě čas na vlídné rozmluvy a pomoc, jež by vedla k tomu, co bych si i já jako ti pomatenci opravdu upřímně přál – ke klidnému soužití.

Sio
Sio
20. 11. 2015 9:58

Reflektuji fakt, že strach z terorismu má poněkud iracionální základ. Na silnicích zemře každoročně v ČR necelá tisícovka lidí, takové výsledky měl pouze terakt 11/9 a to ještě nevíme, zda si ho Amíci nezpůsobili sami. V US je ostatně 40000 obětí dopravních nehod ročně, 1000 lidí postřílí policie atd … vedle toho, chladnokrevně vzato, je pravděpodobnost, že se stanete oětí teraktu docela nízká, zvláště, pokud jste mimo velkoměst. Ale pozor! Redukovat nebezpečí plynoucí z masové imigrace na aktuální pravděpodobnost, že se stanete obětí teraktu je trestuhodná hloupost. Problémem imigrace není ani tolik potenciální teroristická hrozba jako zničení naší civilizace lidmi,… Číst vice »

peter.
20. 11. 2015 10:10

Georgius z Raduně napsal Peter, opět mohu souhlasit. Avšak skutečným strachem mne naplňuje existence pomatených idealistů, kteří se domnívají, že my – národy Evropy, jež se válečného rozvratu na středním východě vojensky neúčastní – máme ještě čas na vlídné rozmluvy a pomoc, jež by vedla k tomu, co bych si i já jako ti pomatenci opravdu upřímně přál – ke klidnému soužití. Georgius z Raduně Problém je v tom,že tí čo v státisícoch prúdia k nám nerozlišujú národy Európy podľa toho,či vinný alebo nevinný.Vinní sme pre nich všetci.A keby sa medzi tisíckou imigrantov nachádzali len piati takýto „pomstitelia“tak pre mňa… Číst vice »

Alena
Alena
20. 11. 2015 11:07

proč překládáte a zveřejňujete pořad otázky- odpovědi pana Pjakina, když si pak stojíte za sluníčkovými postoji?
V tomto díle opět hovořil o evropském chalífátu jako ZÁMĚRU, který je rozpracován ji hodně dlouho dopředu, i ISIL vznikl právě na tento účel. Národní státy zmizí, vzniknou nové evropské státy s novým obyvatelstvem, původní obyvatelstvo má být zcela potlačeno.
Ve světle těchto znalostí jsou tyto články lidově řečeno k h…

Béda
20. 11. 2015 13:52

Vynikající Ivan Hofman! http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3512829.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
20. 11. 2015 14:53

Alena napsal proč překládáte a zveřejňujete pořad otázky- odpovědi pana Pjakina, když si pak stojíte za sluníčkovými postoji? V tomto díle opět hovořil o evropském chalífátu jakoZÁMĚRU, který je rozpracován ji hodně dlouho dopředu, i ISIL vznikl právě na tento účel. Národní státy zmizí, vzniknou nové evropské státy s novým obyvatelstvem, původní obyvatelstvo má být zcela potlačeno. Ve světle těchto znalostí jsou tyto články lidově řečeno k h… Paní Aleno, Vaši úvodní otázku si kladu už nějaký ten pátek. Zatím naštěstí má dosud praxí neověřená pracovní hypotéza říká, že tyto stránky mají mimo jiné sloužit jako mucholapka na všechny, kteří… Číst vice »

Béda
20. 11. 2015 15:37

Ještě antiteroristická rusko -francouzská koalice ani nevznikla a již má vážné trhliny: http://cz.sputniknews.com/svet/20151120/1723399/udery-pariz-syrska-infrastruktura-ospravedlneny.html

Béda
20. 11. 2015 15:38

Béda napsal

Ještě antiteroristická rusko -francouzská koalice ani nevznikla a již má vážné trhliny: http://cz.sputniknews.com/svet/20151120/1723399/udery-pariz-syrska-infrastruktura-ospravedlneny.html

„Mám podezření, že francouzští partneři mají na mysli nevyhnutelnou úspěšnou ofenzívu syrské armády a brzký návrat ropných regionů a kapacit pod kontrolu syrské vlády. Poněvadž jsou pro ně Bašár Asad a IS stejně prioritními nepřáteli, zasazují těmito údery hned dva terče. Všimněte si, že Francouzi nebombardují podobné cíle na iráckém území“, řekl.

Více: http://cz.sputniknews.com/svet/20151120/1723399/udery-pariz-syrska-infrastruktura-ospravedlneny.html#ixzz3s2x4lwz4

Béda
20. 11. 2015 15:47

Takže to vypadá tak, že tradiční imperialisti z francie využili teroristické útoky k tomu, aby pomohli osvobozovat Sýrii od terorismu podobně jak USA osvobozovaly Prahu, Ústí, Plzeň, Bratislavu od nacistů. Protože vědí, že Asadova Sýrie brzy ovládne území pod leteckou palbou RF, tak ničí perspektivní syrskou infrastrukturu. Inu, nic nového v dějinách.

Alena
Alena
20. 11. 2015 16:18

Georgius z Raduně napsal Paní Aleno, Vaši úvodní otázku si kladu už nějaký ten pátek. Zatím naštěstí má dosud praxí neověřená pracovní hypotéza říká, že tyto stránky mají mimo jiné sloužit jako mucholapka na všechny, kteří mají „nesluníčkářské“ názory a z příspěvků nás debatérů pořizovat seznam neloajálních občanů. To proto, aby při ustavování nové Evropy, „která už nikdy nebude taková jako předtím – ať se nám to líbí nebo ne“, bylo snadné potencionální škůdce „nových pořádků“ ze „zdravé“ společnosti vyeliminovat. Nebo že bych se snad mýlil? je to velmi pravděpodobné, i když co nadělají se starými kousky. Stačí nevalorizovat důchod.… Číst vice »

Alena
Alena
20. 11. 2015 16:28

pane Georgiusi, optimismus přináší např. reportáže z nezávislé TV, podobně smýšlejících je opravdu hodně
http://www.nwoo.org/2015/11/20/televizni-magazin-20-11-2015/
přímé vysílání z demonstrací se jim moc nepovedlo, ale fakt, že na nich bylo min. 10 tis. účastníků, je velmi povzbuzující

Béda
20. 11. 2015 16:33

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Analytik-Koller-po-parizskem-zasahu-proti-teroristum-To-jsme-to-dopracovali-Jasame-ze-jsme-dostali-velitele-druzstva-Jedinym-resenim-je-ty-celozivotni-parazity-deportovat-408901 Úspěšný zásah proti jednomu z vedoucích islamistických teroristů bych označil slovy „mrtvý terorista, dobrý terorista“. Francouzská společnost to samozřejmě přijala s uspokojením, někteří možná i uklidněním. Ale z hlediska zlepšení bezpečnostní situace v Evropě se toho moc nezlepšilo. Muslimů, kteří nenávidí Evropany, přestože žijí v Evropě, mnohdy za jejich peníze, jsou evidentně miliony a vytvářejí téměř nevyčerpatelnou zálohu bojovníků. A další přicházejí. Zlikvidovaný zločinec byl vzhledem k počtu svých bojovníků tak na úrovni velitele družstva, tedy žádná velká šarže…..Pobití několika a zatčení několika desítek islamistických teroristů mohou jejich vůdcové ve srovnání s počtem pobitých civilních nevěřících, v boji padlých… Číst vice »

Béda
20. 11. 2015 16:53

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/dzihadiste-z-kuvajtu-kupovali-zbrane-pro-is-na-ukrajine/

…jak uvádí agentura AFP, jedná se o přenosné systémy protivzdušné obrany FN6 vyrobené v Číně. Jde se o přenosný protiletadlový raketový systém třetí generace, určený k ničení letadel a vrtulníků v malých výškách.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
20. 11. 2015 19:29

Paní Aleno, děkuji za odkaz a stejně jako Vy si myslím, že pro začátek je i ta desetitisícová kapka dobrá. Ovšem nic to nemění na mých obavách z budoucnosti našich dětí. Poměrně nedávno – po repríze Vyššího principu mravního v televizi – jsem měl hrůzný sen. V něm před popravčí četu v ruzyňských kasárnách odváděli naši třicetiletou jedinou dceru a ona se na mne dívala tak smutně vyčítavým a současně obviňujícím pohledem, že jsem se okamžitě probudil. Toho svým způsobem iracionálního pocitu viny za fakt, že jsme ji s manželkou přivedli do krutého světa, jenž je plný i blbců, sobců… Číst vice »

peter.
20. 11. 2015 19:47

georgius z Raduně
Asi to už viete,ale predsa!Ďalší atentát tentokrát v Mali.Ja by som si v dnešných časoch do lietadla nesadol ani Bohovi a z východu sa nepohnem ani na krok.Možno ešte tak do Košíc a Terchovej k synom.

Béda
20. 11. 2015 19:47

http://medzicas.sk/dolezitesyria-dala-rusku-mandat-hovorit-a-konat-v-jej-mene/ Včera večer agentúra Interfax zverejnila rozhovor s veľvyslancom Sýrie v Rusku Riadom Haddadom. Veľvyslanec v ňom vyjadril stanovisko svojej vlády, že akékoľvek akcie na území Sýrie, ktoré nebudú koordinované s Damaškom, alebo Moskvou, bude považovať Sýria za agresiu Sýrsky veľvyslanec v Ruskej federácie zdôraznil, že koordinácia zahraničných štátov na sýrskom území Ruskom je rovnocenná koordinácii s oficiálnou sýrskou vládou. “Každá sila, každá krajina, ktorá tvrdí, že bojuje proti terorizmu na území Sýrie, musí koordinovať svoju činnosť s armádou vlády Sýrie a sýrskou vládou. Týka sa to aj Francúzsko je tiež obava. Ľubovoľné akcie bez koordinácie so sýrskou vládou budú… Číst vice »

Bety
Bety
20. 11. 2015 20:20

Ráda bych se nechala poučit, co je to ten neomarxismus. Již mnohokrát jsem na tento termín v diskuzích narazila a vždy v tom kontextu, že za vše zlé včetně tunelování, lezení do zadku USA, přívalu imigrantů – no na co si vzpomenete, tak podle některých diskutujících za to mohou neomarxisté. Opravte mne pokud se mýlím, ale mám ten dojem, že tento pojem byl cíleně vymyšlen k diskreditaci levicově smýšlejících. Pokud mi nějaké konkrétní neomarxistické uskupení ušlo, tak bych ráda věděla, jaký typ lidí v něm je.

Béda
20. 11. 2015 20:55

https://cs.wikipedia.org/wiki/Neomarxismus

Neomarxismus je novotvar, který vykostil Marxe a udělala z něj nemastnou neslanou bramboračku.

Sasin
Sasin
20. 11. 2015 21:13

Ono bude potřeba se vážně zamyslet nad prostou xenofóbní otázkou. Jsou ty elity u nás vůbec naši?

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
20. 11. 2015 21:28

peter. napsal

georgius z Raduně
Asi to už viete,ale predsa!Ďalší atentát tentokrát v Mali.Ja by som si v dnešných časoch do lietadla nesadol ani Bohovi a z východu sa nepohnem ani na krok.Možno ešte tak do Košíc a Terchovej k synom.

Peter, já – protože jsem převážnou část aktivního života vyvíjel elektroniku – bych do „moderního“ letadla nesedl už pro jejich ziskuchtivostí podmíněnou a také smrtelně překombinovanou elektroniku. Ovšem Váš úmysl – z východu se zbytečně nevzdalovat – u mne vyvolal vzpomínku na mládí: Aj, boha jeho! Rukujem do Žiliny. Sbohom rodné Slovensko!

peter.
20. 11. 2015 22:49

Bety napsal Ráda bych se nechala poučit, co je to ten neomarxismus. Již mnohokrát jsem na tento termín v diskuzích narazila a vždy v tom kontextu, že za vše zlé včetně tunelování, lezení do zadku USA, přívalu imigrantů – no na co si vzpomenete, tak podle některých diskutujících za to mohou neomarxisté. Opravte mne pokud se mýlím, ale mám ten dojem, že tento pojem byl cíleně vymyšlen k diskreditaci levicově smýšlejících. Pokud mi nějaké konkrétní neomarxistické uskupení ušlo, tak bych ráda věděla, jaký typ lidí v něm je. Bety je to nadlho tak len v skratke Marx:Nepriateľ je kapitalizmus,zničiť ho… Číst vice »

Béda
21. 11. 2015 4:56

Diagram situace Zdá se vám těžko srozumitelný konflikt na Blízkém východě? Pokus o stručné vysvětlení: My podporujeme irácký státní aparát v boji proti IS (Islámský stát). IS je náš nepřítel. Ale IS je podporován Saúdskou Arábií, která je náš přítel. Syrský president Asad je náš nepřítel a my podporujeme boj proti němu. Ale nepodporujeme IS, co proti němu bojuje, protože IS je náš nepřítel. Írán je náš nepřítel, ale Írán podporuje iráckou státní armádu, která je náš spojenec, v boji proti IS. Takže někteří naši spojenci podporují naše nepřátele a někteří naši nepřátelé jsou naši spojenci. Někteří naši nepřátelé bojují… Číst vice »

Bety
Bety
21. 11. 2015 16:35

Peter díky. Pokud jsem to pochopila správně, tak neomarxisté jsou trockisté v novém převlečení a zase jsou kontraproduktivní, pokud ne přímo zločinní. A zase je lidé zaměňují s komunisty, čehož jsem se z neznalosti dopustila i já. Čert aby je vzal!