Diskuze k článku


 • PPK • 10. září 2016

  Toto pojednání páně Kadubcovo nemá chybu! Mělo by být součástí učebnic už na 2.stupni základních škol.

 • peter. • 10. září 2016

  PPK napsal

  Toto pojednání páně Kadubcovo nemá chybu! Mělo by být součástí učebnic už na 2.stupni základních škol.

  p.PPK:
  Do škôl by som to v tej podobe ako to napísal p.Kadubec nedával,lebo v článku sú chyby,ktoré ale nemajú vplyv na to,čo chcel autor svojím článkom vyjadriť.Tak napr.:
  Keltov nevytlačili na Britské ostrovy imigranti z východu ale Germáni,ktorých pravlasťou bolo územie dnešného severného Nemecka a Dánska.Rimania pod Trenčínom nebojovali s Keltami ale s germánskym kmeňom Markomanov.Germánske kočovné kmene tiahli až k pobrežiu Čierneho mora a vytlačení boli Húnmi.Potom čo Európu Húni vyplienili sa po smrti ich vodcu Attilu z Európy vytratili a ostala po nich len genetická stopa.Podobné to bolo aj s vpádom Batú-chánových mongolov,ktorí na naše územie vpadli nie v 12-tom ale 13-tom storočí (bitka pri rieke Slaná v r.1241).Autor pozabudol na Balkán a na Dákov,Trákov a Ilýrov.Čo sa Slovanov týka,tak tí prichádzali a obsadzovali prakticky nazaľudnené,vyprázdnené územia.
  S príchodom židov na naše územie je to tiež diskutabilné,lebo existujú záznamy podľa ktorých židia sprostredkovávali obchod medzi Rímskou ríšou a germánskymi kmeňmi,teda tu boli dávno pred príchodom Slovanov.

 • Dolmen • 10. září 2016

  To je ale počteníčko! Nebazíroval bych na některých faktografických nepřesnostech nebo zkratkách, těžiště článku spočívá jinde. Výborné, pane Kadubče!

 • dixi • 10. září 2016

  Přidávám se k pochvale,některé podrobnosti by se mohly upřesňovat ve vyšších ročnících, jde přece hlavně o základní přehled dějin Evropy,které nám doposavad předkládali zkreslené v zájmu vládnoucích. Zejména se mi líbila myšlenka ,že by náboženství postupně upadlo v zapomění.

 • Rado Miko • 10. září 2016

  Máme tady, asi božím darem, obdařené etnika, tu kladnými, tu zápornými vlastnostmi.
  Současní biologové a genetici by se nestačili divit….prostě věda.
  „Víru“ v nějaké blíže neurčené postavy, bych dal určitě v dnešní době, někde do šuplíku. Také bych tam dal tento článek.
  Poznámka.
  Budoucnost bude patřit ateistickým vědeckým společnostem, tedy Číně a Rusku.
  Rusku?
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D1%8F_%D0%B2_%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D0%B8
  Proč tam není Česko?
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Ateismus#/media/File:Europe_belief_in_god.svg
  Vážim si starších lidí ale autorovy doporučuji test u některých obdobných organizací.
  Možná se nebude stačit divit.
  http://www.rekreacnigenetika.cz/genograficke-testy
  http://genetika.wz.cz/geneticke_testy.htm
  http://www.hledanipredku.cz/
  Prosím, neházejte po mě kamenem….

 • peter. • 10. září 2016

  V súvislosti so zmienkou v článku o židoch v Európe,je zaujímavé,že niektorí židia pravdepodobne v záujme vylepšenia „imidžu“ židovského národa siahli poriadne hlboko do dejín.Napríklad židovský historik Lev Brod v r.1967 v časopise „Dejiny a súčasnosť“publikoval svoju hypotézu,že zjednotiteľ Slovanov v boji proti Frankom a Avarom – franský kupec Sámo bol žid.
  http://birdz.sk/ivlu/blog/zahady-historie-kto-bol-kupec-samo/59929-clanok.html
  Iní židia medzi nimi aj známy lovec nacistov Simon Wiessenthal zase tvrdia,že Ameriku objavili židia,lebo vraj Kryštof Kolumbus a veľká časť posádky jeho lodí boli židia.

 • peter. • 10. září 2016

  fajt napsal

  http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/nemeckym-vojakum-dodaval-za-valky-odvahu-a-vytrvalost-pervitin-drogy-uzival-i-hitler–1647874

  fajt:
  Nemecký spisovateľ Harry Thurk napísal pekný vojnový román “ Hodina mŕtvych očí“.Je to o nemeckých výsadkároch v II.svetovej vojne a tam sa užívanie pervitínu vojakmi popisuje.

 • Martin (už bez taky m) • 10. září 2016

  peter. napsal
  fajt:
  Nemecký spisovateľ Harry Thurk napísal pekný vojnový román “ Hodina mŕtvych očí“.Je to o nemeckých výsadkároch v II.svetovej vojne a tam sa užívanie pervitínu vojakmi popisuje.

  HT je pseudonym, kniha bývala tuším na indexu,
  popisuje se tam toho „syrově realisticky“ dost – například ony „ozvěny předchoích akcí“- při otevírání konzervy s protlakem…
  Stejně jako v jiné literatuře ukazující pravou tvář války – např. N. Monsarrat – „Kruté moře“ (bitva Atlantik)- viz popis situace kdy se kapitán korvety Compas Rosse opíjí, aby zapomněl že ve snaze zničit německou ponorku hodil hlubinné nálože do moře s trosečníky z jiné potopené britské lodi dříve, než je mohl všechny vylovit – a tak je všechny zabil – aby se pokusil zachránit další lodi v konvoji a jiné námořníky před smrtí uhořením a rozleptáním vnitřností od spolykaného mazutu…
  Nebo E. Lambert „Dvacet tisíc zlodějů“… (sev. Afrika)…
  Za míru máme volbu, ve válce je už většinou jen volba z několika hrůz…
  To hned člověk přijde o naivní představy o rytířskosti za jakékoliv války…
  Člověk a stát se musí umět bránit před napadením, a tím spíše by měli politici a veřejně činné osoby usilovat o mír, když už za ty tisíce let od vrhání rozpálené smůly atp. již víme…
  Přejme si mír nejen pro tu Evropu, ale i ten BV a celý svět!
  Válka je vždycky příšerná … HRŮZA…
  Na oplátku hezky zahraná muzika aby si člověk VÁŽIL ŽIVOTA a respektoval jiné:
  https://www.youtube.com/watch?v=uXbk-TxmUNk

 • bergpora • 10. září 2016

  Kdyz se podivate na odsouzene v Norimberskem procesu, pak, vyjma Ribbentropa, tam neni ani je den Nordik. Podle meho jsou Nemci ve sve vetsine Asiati, co prejali germanstinu. Kdyby bylo opravdu po jejich zakonech, pak prvni do plynu pujde Göbbels s Hitlerem a Himmlerem.
  Rekl bych, ze cela rasove- narodnostni problematika je pouhou taktikou ruznych uskupeni, jak se dostat na vysluni, tedy jeden velky podvod, ve kterem se skoro nejde vyznat. A take nikdy nedojde k odhaleni, nebot jde o zakladni „metodu prace“ ruznch skupin, tedy se jedna o absolutni, existencni konspiraci.

  Takze termin „dobyti cizimi etniky“ mi prijde jako problematicky. Lepe by bylo rici „uvolneni prostoru cizi kulture“. Nikdo tady nic nedobyva, protoze se nebojuje. A o etnikum nejde, to zde neni rozhodujici, rozhodujujici jsou kulturni zvyky.
  Pro zajimavst, zde je mapka rozsireni indogermanstiny v roce 2500 pr.n.l.:
  https://de.wikipedia.org/wiki/Indogermanische_Ursprache#/media/File:IE4500BP.png
  Pohyb od stredoasijskych stepi smerem k Baltu je myslim zrejmy.

 • peter. • 10. září 2016

  Martin (už bez taky m) napsal
  HT je pseudonym, kniha bývala tuším na indexu,

  H.T. vlastným menom Lothar Rudolf Thurk.Román vyšiel v Nemecku r.1957,u nás v češtine v r.1960,v slovenčine 1963.
  Nebol na indexe.

 • Bety • 10. září 2016

  Pan Kadubec se mi líbí pokaždé. Děkuji.
  Bergpora – u vaší mapky je jasné sdělení, že jde o hypotézu.
  K Židům – velmi mnou otřáslo zjištění, že ještě v druhé polovině třicátých let existovala úmluva mezi sionisty a nacistickým Německem, na základě které za úplatu hitlerovci podporovali přesídlení mladých a zdravých Židů do Izraele – a pouze do Izraele. Méně produktivní část populace byla sionisty ponechána svému osudu.
  .

 • peter. • 10. září 2016

  O tom,ako sa z národoveckých dôvodov „znásilňuje“história svedčí aj hymnická báseň Sama Chalúpku “ Mor ho!“.Toto slovné spojenie(Mor ho!)sa stalo heslom aj pozdravom povstalcov v SNP.V básni sa píše cit.“
  Tá zem,tie pyšné hory,tie žírne moravy:
  to vlasť ich,to kolíska dávna synov slávy.
  Slovenský rod ich poslal zo slávneho snemu
  aby išli s pozdravom k cárovi rímskemu.“koniec cit.
  http://zlatyfond.sme.sk/dielo/83/Chalupka_Mor-ho/1
  No ale kde boli vtedy ešte Slováci,keď na Dunaji stáli rímske légie?
  Boli to germánski Markomani ktorí zvádzali boje s Rimanmi na limes Romanus pozdĺž slovenskej časti Dunaja.

 • Sio • 10. září 2016

  Ono je vlastně celkem jedno, jak je to s genetikou, pokud začneme počítat několik stovek let dozadu. To, o co tu jde je národem obývané území, státnost, kultura a jazyk. Čistokrevné rasy v Evropě určitě neexistují, což je asi dobře.