Diskuze k článku


 • peter. • 13. září 2016

  Tak ste si zaspomínala pani Domenica Aperto,pripomenula ste si časy svojej študentskej mladosti a ja som presvedčený,že ste svoju mladosť v ČSSR neprehajdákala iba tým,že ste sa sústavne zaoberala a trápila komunizmom a svojim nepodareným lektorom MRH.Určite ste prežila aj veľa pekného.Ak nie,tak mi vás je ľúto.Asi to boli aj iné dôvody pre ktoré ste sa rozhodla emigrovať.Ale OK!Dnes je u nás v móde srať do vlastného hniezda a špiniť všetko čím Československo za tých 40 rokov od r.1948 prešlo a čím sa stalo.Niektorí si tým špinením do vlastného hniezda a vlastnej minulosti prišli aj na pekný majetok.Čím viac špinili režim v ktorom vyrástli,študovali a ktorý budovali,tým väčšia kosť sa im z privatizačného hodovného stola ušla.No ale neviem,čo chcete svojim článkom vyjadriť.Nádej?Nádej,že najskôr väčšina z nás vykape a naše pravnúčatá už budú žiť v mieri,pokoji v sladkom ničnerobení ak pravda do vtedy prežijú?Alebo je to z vašej strany výzva k tomu, aby sme sa zmierili s tým,že pre nás už lepšie nebude. Mohla by ste napísať,čo ste tým svojim článkom chcela povedať.Lebo taký nesúrodý guláš aký ste nám ponúkla je aspoň pre mňa nestráviteľný.

 • Béda • 13. září 2016

  Svůj názor jsem chtěl vyjádřit jedním nehezkým slovem ale připojuji se k Petrovu závěru. Nevím o jakém komunismu v epoše blížícího se korporátního fašismu (a možná i války) v dluhové společnosti autorka mluví. A když tedy začala mluvit o beztřídní společnosti – je snad společnost multimiliardářů a jejich dlužníků, bezdomovců, žebráků, nezaměstnaných a otroků v „rozvojových zemích“ beztřídní?

 • Sio • 13. září 2016

  Já to řeknu na plnou hubu. Mám s tím základní problém. Nemohu se rozhodnout, zda je autorka jen tak neuvěřitelně blbá a tudíž bych jí měl odpustit anebo vyčůraná propagandistka a měl bych si odplivnout, nejlépe po větru jejím směrem.
  Nebudu popisovat proč ten problém mám, je to i tak dost zjevné, když čtu ty příspěvky od Petera a Bédy.

 • Béda • 13. září 2016

  Nějak nám myšlenkové uvadá taky profesor Bělohradský: http://www.novarepublika.cz/2016/09/omyly-vaclava-belohradskeho.html

 • hudryper • 13. září 2016

  Sio napsal
  Nemohu se rozhodnout, zda je autorka jen tak neuvěřitelně blbá a tudíž bych jí měl odpustit anebo vyčůraná propagandistka a měl bych si odplivnout, nejlépe po větru jejím směrem.

  Aperto znamená otevřeno a domenica je neděle.Čili v masážním salónu,odkud s umaštěnýma rukama i nohama píše tato nicka,mají otevřeno i v neděli. Zdroj je zaměstnán na nejnižší úrovni
  propagandy a podle toho také vypadá jeho blábol. Stan to zařadil asi pro obveselení,nebo snad ne ?

 • Martin (už bez taky m) • 13. září 2016

  Text chaotky představující soudobé internetové dno.
  Nestojí za další komentář.

 • Sio • 13. září 2016

  hudryper napsal
  Aperto znamená otevřeno a domenica je neděle.Čili v masážním salónu,odkud s umaštěnýma rukama i nohama píše tato nicka,mají otevřeno i v neděli. Zdroj je zaměstnán na nejnižší úrovni
  propagandy a podle toho také vypadá jeho blábol. Stan to zařadil asi pro obveselení,nebo snad ne ?

  Panuje tu neskutečná názorová jednota, všiml sis?

 • idiotronic • 14. září 2016

  Zpočátku jsem článek pokládal za parodický.Fajn. Ale ono je to asi míněno vážně.
  Kdyby totiž nebylo Martina Šmída (na ČVUT v té době studovali dva), tak by prostě nebyly
  demonstrace a nikdo by ani neznal jméno nového presidenta ČSSR, kterého nám poslanci pod vedením KSČ zvolili. No a co? Zákon o státním podniku už byl hotov, privatizace by proběhla (pro někoho to šlo i mimo zákon) a těch 10 000 bojlerů ,kterým jsme se tak smáli, ty se v projevech politiků v obměněné podobě vyskytují dodnes. Ba, myslím, že jsou mnohdy překonány. Uprostřed normalizace se podařilo odzkoušet metody vládnutí bez programu a že národ ztratil představu o smyslu své existence , na to mne musela upozornit o řadu let mladší Ilona Švihlíková.

 • fajt • 14. září 2016

  doufám, že v posteli ji to šlo lépe, páč hlava ji vůbec nefunguje. ..)

 • fra • 14. září 2016

  Blahopřeji autorce tohoto článku jednak k tomu, že nám dává naději že cituji:
  „Brzy nastane doba úplné svobody a demokracie, kdy nebude potřeba již nic dělat, kdy nebude nutné nijak pracovat, a kdy budeme všichni úplně šťastní.“ Snad už zbývá dodat, že nám budou létat pečení holubi do huby a nebo se budeme živit čtením právě takových „gulášových eseji o komunismu“ jakou nám předložila. Autorka rozhodně svým uměním vysoce překonala pejska a kočičku když pekli dort. Ovšem co se týká základních znaků komunistické společnosti je nepřekonatelná anžto nepochopila vůbec nic. Buď ji učil úplný idiot a nebo si to plete s antikomunistickou propagandou.

 • @@ • 14. září 2016

  Ten textík je pro diskusní fórum, jako je toto, jako stvořený. Naprosto ideální. Každý si tam najde nesmysl, proti kterému se může vymezit.
  Komunista nebo antikomunista, všichni mohou být svorně proti.
  Autorka – sjednotitelka národa. Na Hrad s ní!

  • Stan • 14. září 2016

   Opět se potvrdilo, že 70 % lidí nechápe ironii. Útěcha pro autorku: Jako ironický šťoural to mám těžké i ve vlastní rodině…

 • peter. • 14. září 2016

  @@ napsal

  Ten textík je pro diskusní fórum, jako je toto, jako stvořený. Naprosto ideální. Každý si tam najde nesmysl, proti kterému se může vymezit.
  Komunista nebo antikomunista, všichni mohou být svorně proti.
  Autorka – sjednotitelka národa. Na Hrad s ní!

  Vy dvojzavináč,ste ako smrad.Domenika Aperti si uprdla smerom k nám a vy ste tu zasmrdeli,čím ste účinne doplnil význam a poslanie článku autorky.

 • Martin (už bez taky m) • 14. září 2016

  idiotronic napsal

  Zpočátku jsem článek pokládal za parodický.Fajn. Ale ono je to asi míněno vážně.
  Kdyby totiž nebylo Martina Šmída (na ČVUTv té době studovali dva), tak by prostě nebyly
  demonstrace a nikdo by ani neznal jméno nového presidenta ČSSR, kterého nám poslanci pod vedením KSČ zvolili. No a co? Zákon o státním podniku už byl hotov, privatizace by proběhla (pro někoho to šlo i mimo zákon) a těch 10 000 bojlerů ,kterým jsme se tak smáli,ty se v projevech politiků v obměněné podobě vyskytují dodnes. Ba, myslím, že jsou mnohdy překonány. Uprostřed normalizace se podařilo odzkoušet metody vládnutí bez programu a že národ ztratil představuo smyslu své existence , na to mne musela upozornit o řadu let mladší Ilona Švihlíková.

  Váš komentář násobně (řádově) překonává „hodnotu“ autorčina (?) textu (docela pochybuji že autorem je žena – a pokud, pak…).
  Poslední větu bude muset občanstvo – národ zvednout z prachu.
  A jako výzva je ta Vaše poznámka o ztrátě smyslu existence národa je přesná.
  V době „Jelcinizace“ se Rusům stalo bezmála totéž…
  Je to charakteristická „črta“ národů systémově a systematicky vystavených působení Dullesovy doktríny…
  Rusové se již „znova našli“, snaží se i někteří Jemenci, Libyjci, statečně národ Sýrie – NAJDEME SE I MY?!
  Všichni (tzv. „blázni“) to stále ještě nevzdali.
  Komentářem jste dokázal, že i nad „textem“ (spíše shlukem znaků) typu „obsahová hrůza pomateného“ lze rozvinout diskusi s hodnotným obsahem příspěvků.
  Blahopřeji.

  I ten provokatér „dvojitě zavinutý“ má výjimečně střípek pravdy…
  A skoro bych řekl, že podle četnosti a snahy výplodů lehovisty v poslední době může jít o stejného zaúkolovaného „agenta provokatéra“…

 • zart • 14. září 2016

  Chroničtí makovci se ozývají první, včetně mne, aby bylo vidět, jak nám to myslí, Zasmál jsem se dvakrát, jedenkrát nad tím článkem.
  V komunizmu nebudou třídy, nebo vlastně jen jedna, třída mrtvých. Ti nepotřebují peníze (většina občanů je nemá, jsou zadlužení), nemají žádné vlastnictví (pouze fiktivní). Na pohlaví u nich nezáleží (hlavně, že se máme rádi, v sociální výdejně nám už nějaké dítě dají). Rozdíl mezi tělesnou a duševní prací a odpočinkem se dnes téměř stírá, občané čumí do oken obrazovek televizí, počítačů, tmobilů, tabletů i aut v pracovní době, na ulici, v autech i v době volna. Nosí si plnou hlavu práce domů (pokud nějakou mají), kde znovu pracují, včetně toho, aby udrželi své životní funkce (nákupy, vaření, praní, péče o děti atd.) Je sice právě pěkné počasí, ale většinu roku dřepí většina zaměstnanců v umělém osvětlení v zaměstnání od tmy do tmy. Nové generace hikikomori dřepí v máma-hotelu zavřené a vyhulené trávou ve svých cimrách u počítače, coly a pizzy po většinu života.
  Říkáme tomu demokracie a svoboda, dříve komunizmus, ale prakticky jsme dávno mrtví, jednáme pouze jako tupé odrazy reality postrádající jakoukoliv vlastní iniciativu. To, že nás takové konstatování konsternuje, je toho nejlepším důkazem. Nebo má někdo pocit, zvláště u nás, že to není konec kultury?

 • Béda • 14. září 2016

  zart napsal

  Chroničtí makovci se ozývají první, včetně mne, aby bylo vidět, jak nám to myslí, Zasmál jsem se dvakrát, jedenkrát nad tím článkem.
  V komunizmu nebudou třídy, nebo vlastně jen jedna, třída mrtvých. Ti nepotřebují peníze (většina občanů je nemá, jsou zadlužení), nemají žádné vlastnictví (pouze fiktivní). Na pohlaví u nich nezáleží (hlavně, že se máme rádi, v sociální výdejně nám už nějaké dítě dají). Rozdíl mezi tělesnou a duševní prací a odpočinkem se dnes téměř stírá, občané čumí do oken obrazovek televizí, počítačů, tmobilů, tabletů i aut v pracovní době, na ulici, v autech i v době volna. Nosí si plnou hlavu práce domů (pokud nějakou mají), kde znovu pracují, včetně toho, aby udrželi své životní funkce (nákupy, vaření, praní, péče o děti atd.)Je sice právě pěkné počasí, ale většinu roku dřepí většina zaměstnanců v umělém osvětlení v zaměstnání od tmy do tmy. Nové generace hikikomori dřepí v máma-hotelu zavřené a vyhulené trávou ve svých cimrách u počítače, coly a pizzy po většinu života.
  Říkáme tomu demokracie a svoboda, dříve komunizmus, ale prakticky jsme dávno mrtví, jednáme pouze jako tupé odrazy reality postrádající jakoukoliv vlastní iniciativu. To, že nás takové konstatování konsternuje, je toho nejlepším důkazem. Nebo má někdo pocit, zvláště u nás, že to není konec kultury?

  Nevím, co máte stále s tím komunismem. Pod komunistama (a to byl reálný socialismus) děti běhali po venku, sportovali a četli. Lidé jezdili na chaty a chalupy, kvetlo „samodomo“, lidé se setkávali, nezáviděli si, byla minimální kriminalita, větší soudržnost. Tento ryzí konzumní materialismus a zdebilnění je KAPITALISMUS s narůstajícím třídním konfliktem mezi 1% nejbohatších oligarchů a zbytkem populace odsouzené k postupnému chudnutí a zadlužování.

 • Dana • 14. září 2016

  Myslim, ze clanek napsal nekdo, kdo si dela srandu ze skalnich komunistu, kteri , bohuzel, takovym blabolum veri a je to pro ne pravdive diskusni thema.. Tak totiz konversuji na mnoha ceskych webech, kde se to hemzi vykriky proti americkym imperialistum a vykoristovatelum. Hezka je myslenka o probuzeni se z kapitalistickeho snu a nadejne vyhody komunismu, coz je typicke pro kryptosoudruhy, co jeste nerozchodili svobodnejsi spolecnost . Tihle pitryskove pocitujii silnou nostalgii pro dobu RVHP a fantasiruji o tom, co by bylo, kdyby se nic nezmenilo… Author /authorka zrejme napsal parodii na ty , co stale s neutuchajici nadeji cekaji, kdy uz ten „kapitalismus rupne“. .
  Uz to jmeno je legracni, Aperto, a per to, holka to holt pere jako pradlo a pise mnoho klische dnesnich cechacku…Jako konstruktivni kritiku bych si dovolila uvest, ze author nerozvedl vice thema emigrantu, kteri opustili narod kvuli trpytu falesneho pozlatka konzumerismu… :-)

 • Béda • 15. září 2016

  Pane Dano,

  „Tihle pitryskove pocitujii silnou nostalgii pro dobu RVHP…“ Bruselsko-MM- SB – ratingovo – korporátní (TTIP) diktát je mnohokrát větší než kdy byl diktát RVHP, vy „nostalgiku“. Proti tomu byla RVHP úplná demokratická balada. Za RVHP jsme nemuseli utlumovat a likvidovat celé segmenty svého hospodářství a vyklizovat trhy konkurenci (zemědělství, zbrojařství…)

  “ Hezka je myslenka o probuzeni se z kapitalistickeho snu a nadejne vyhody komunismu, coz je typicke pro kryptosoudruhy, co jeste nerozchodili svobodnejsi spolecnost .“ Ta svobodnější společnost směřuje mílovými kroky ke korporátnímu fašismu – kamery budou rozeznávat lidské obličeje, politické svobody jsou postupně osekávány zákony, komunikace (mobilní i internetována je špiclována mnohem komplexněji než kdy špiclovala STB, jsou sestavovány black listy nepohodlných webů a osob, propracovávány náhubkové zákony… Za pár let nebude podstatnějšího rozdílu mezi před a poHadrákovou totalitou – ta poHadráková bude pravděpodobně mnohem horší a mnohovrstevnatější. Navíc za komunistům nám nikdo nebral vlast – kapouni ji rozkradli a nyní věnují zbytky darem cizím invazistům – a místní zůstanou v roli otroků nových pánů – „hostů“ navždycky. Stačilo jim na to 27 let. Není se co divit když agendu lidských práv v OSN šéfuje lidskoprávní demokrat ze Saudské Arábie a v ČR pravdoláskařka Šabatová.

 • peter. • 15. září 2016

  Stan napsal

  Opět se potvrdilo, že 70 % lidí nechápe ironii. Útěcha pro autorku: Jako ironický šťoural to mám těžké i ve vlastní rodině…

  Irónia je zastretý výsmech,ktorý dáva pejoratívny zmysel v tomto prípade väčšinovým názorom diskutérov na tomto webe.Autorka odprezentovala svoj názor,ktorý sa prakticky ničím nelíši od názorov tu prítomnej Dany alebo leha na socializmus resp.na kapitalizmus.Len ho podala ironizujúcim-výsmešným spôsobom.Preto reakcie diskutérov ktoré odmietajú podobné názory sú oprávnené a nemožno ich považovať za výraz neschopnosti odhaliť resp.nepochopiť iróniu.

 • Irena • 15. září 2016

  peter. napsal
  Irónia je zastretý výsmech,ktorý dáva pejoratívny zmysel v tomto prípade väčšinovým názorom diskutérov na tomto webe.Autorka odprezentovala svoj názor,ktorý sa prakticky ničím nelíši od názorov tu prítomnej Dany alebo leha na socializmus resp.na kapitalizmus.Len ho podala ironizujúcim-výsmešným spôsobom.Preto reakcie diskutérov ktoré odmietajú podobné názory sú oprávnené a nemožno ich považovať za výraz neschopnosti odhaliť resp.nepochopiť iróniu.

  Souhlasím.

 • zart • 15. září 2016

  Béda napsal
  Nevím, co máte stále s tím komunismem. Pod komunistama (a to byl reálný socialismus) děti běhali po venku, sportovali a četli. Lidé jezdili na chaty a chalupy, kvetlo „samodomo“, lidé se setkávali, nezáviděli si, byla minimální kriminalita, větší soudržnost. Tento ryzí konzumní materialismus a zdebilnění je KAPITALISMUS s narůstajícím třídním konfliktem mezi 1% nejbohatších oligarchů a zbytkem populace odsouzené k postupnému chudnutí a zadlužování.

  Nepochopil jste to tak, jak jsem to mínil. Uvedl jsem pouze podklady, abyste to pochopil/i – a to tak, jak jsem pochopil článek a první směšné reakce těch makovců.
  V té souvislosti s tím parafrázuji jednu velice známou kuturní osobnost: Máte panský zvyk vyzdvihovat i tak již vyzdvihované literární „velmože“, jejichž „velikosti“ velice trpí naše mladé, nikomu neznámé a všemi zapomenuté literární síly. Místo, abyste rozeznali a podporovali nové síly jednající ve váš prospěch, tak je ničíte a podporujete své nepřátele. No, dobře vám tak makovci….do šrotu dějin s vámi.

 • Petrc • 15. září 2016

  Řekl bych, autorka mínila, že chce-li zažít člověk komunismus nebo království nebeské, musí se vzdát egoismu, a tento úkon je podobný klinické smrti. Příspěvky některých diskutujících, těch víceméně hájících komunizmus, jsou však právě projevem sobectví, strachu ze smrti osobnosti…..Což je, souhlasím, dosti úsměvné….

 • Sio • 15. září 2016

  Stan napsal

  Opět se potvrdilo, že 70 % lidí nechápe ironii. Útěcha pro autorku: Jako ironický šťoural to mám těžké i ve vlastní rodině…

  No, ale pokud se dá tohle prohlásit za ironii, pak se dá za ni prohlásit úplně cokoli, ne? Já třeba mám ironii rád a používám ji také, ale určitý stupeň transparentnosti by u každé ironie měl být. Opravdu ani po druhém přečtení jsem nepřišel na to, proč by to měla být ironie?

 • hudryper • 15. září 2016

  Sio napsal
  Opravdu ani po druhém přečtení jsem nepřišel na to, proč by to měla být ironie?

  SioCitovat

  Když náš milý troll pochopil tu Stanovu ironii takto : “ clanek napsal nekdo, kdo si dela srandu ze skalnich komunistu,kteri,bohuzel, takovym blabolum veri “ ,pak je tam ta „ironie“k nepostřehnutí.
  Proto mne překvapilo,že ten blábol pod nickem aperto Stan bez poznámky editora zařadil.

 • peter. • 15. září 2016

  Sio:
  Že sa vám chce lámať si hlavu výgrcom stareny,ktorá vie veľké h…o o tom ako sa tu žilo po r.1968.Tí,ktorí hľadajú nejaký zmysel v jej paškvile pripomínajú snobov na výstave surrealistického maliarstva.Čučia na obraz,múdro pokyvkávajú hlavičkami a občas precedia medzi zubami…fantastickééé!
  Stará rašpľa emigrovala,prežila si svoje a teraz sa zlomyseľne vytešuje.“Tak vidíte sráči komunistickí!Prišlo na vás!Ja som vedela ako to dopadne a preto som emigrovala.Tak vám treba.

 • PPK • 16. září 2016

  Takže si rozeberme tu nechutnou dortovou kašičku jak od čapkovských pejska a kočičky, ten ve výsledku nepoživatelný myšlenkový guláš údajné paní autorky s nickem Domenica Aperto, která sem na OM zatím dnes poprvé cosi napsala:

  Co je to ironie, to tu již jasně napsal pan Peter. Ano, je to výsměch, z nějakého důvodu nějak něčím zakrývaný. Jsou to jen slova, nikoliv činy. Kdyby byly, pak bych se autorky mohl rovněž ironicky otázat, zda už někdy v životě např. někoho ironicky políbila …

  Co tedy je vlastně jádrem článku? Je to autorkou politicky důvěryhodně nezdůvodněná její emigrace! Čili, jinými slovy – logicky to byla emigrace jen ekonomická!

  Inu, když se ale někdo rozhodne takto emigrovat, aniž by státu – a tedy společnosti svých spoluobčanů a daňových poplatníků – aniž by právě jim ten člověk zaplatil např. za své dosavadní vzdělávání a za financování péče o jeho dosavadní život a zdraví, tak tím právě a jen on sám o svém charakteru píše vizitku sobeckého individua. Prohlášení (aniž by cokoliv nahlas řekl), že jedinou hodnotou pro něj byl tehdy jen jeho zisk a prospěch. Jen jeho vlastní ego.
  Sám byl měl proto předevšm on cítit hanbu a vinu za své zbabělé sobectví útěku „z hospody bez placení“. A co dělá namísto toho? Namísto toho se pokrytecky (ač jen v náznacích) vydává za oběť politického systému.

  A výsledek? Autorčina vlastní občanská nedůvěryhodnost, lidská vykořeněnost a zejména – následný celý zbývající život ve lži. Pokrytecký život, který až do smrti ona bude vydávat za chvályhodný čin. Fakt, že přitom na svůj bývalý domov s ráádoby elegantní ironií plive, je jenom smutně logická a nechutná skutečnost.

  Nu a že ti, kteří zůstali, takovým charakterem něčí „osobnosti“ musí opovrhovat, to už je jenom logická věc rovněž. Tak o čem ještě dál diskutovat?