Buduj mír, posílíš vlast

Kurz odzbrojení, snižování výdajů na obranu a zvyšování výdajů na sociální účely umožní vytvořit sounáležitost všech občanů České republiky. Po absolvování tohoto kurzu můžeme být všichni hrdí, že patříme k národu Jana Ámose Komenského, Jana Husa, Jana Palacha a Přemysla Pittera.

Přečetl jsem si v Peroutkově Přítomnosti v čísle 40/1930 a následujících ostrou debatu o pacifismu. Díky odstupu a znalosti událostí, které se nikomu z debatujících naprosto nepodařilo odhadnout, má takové čtení zvláštní příchuť a také jiný smysl než tehdy. Peroutka v této debatě zastával stanovisko praktického intelektuála.

Pacifisty odsuzuje pro zbabělost, jelikož nechtějí bránit svojí vlast. Na námitku pacifistů, že nelze zcela bezpečně odlišit válku obrannou od války útočné, dokazuje, že Československo nikdy nepovede válku útočnou na rozdíl třeba od Maďarska, kde si opravdu nemůžeme být jisti, zda nenapadne Slovensko. Proto musíme být připraveni Slovensko hájit i se zbraní v ruce. Vzhledem k pozdějšímu vývoji, vyhlášení fašistického Slovenského štátu v roce 1939 i pozdějších emancipačních snah Slovenska toto potenciální obětování mladých Čechů za věc Slováků má tragikomickou příchuť. Podobně je tomu s Peroutkovým argumentem, že jeho generace už válku nezažije právě proto, že jsou všichni, tedy i Čechoslováci, dobře ozbrojeni. Nebezpečí hitlerismu je již známé, více jak 100 mandátů pro NSDAP v říšském sněmu je sice varující, nikoliv však pro možnou válku, ale pro šíření myšlenek fašismu. Německo je příliš slabé, proto Peroutka vidí vojenské nebezpečí především v Maďarsku.

Zásadní otázka

Peroutkova úvaha z roku 1930 vede k zásadní otázce. Mohl někdo předpovědět budoucnost na osm let dopředu? Předvídal někdo světovou válku? Ať už ano nebo ne, zásadní otázkou bylo a je, zda takové světové válce šlo zabránit. Zda byly přítomny síly a myšlenky, které by válku nepřipustily. Rovnou můžeme vyřadit ty, které se dle pozdějšího poznání neosvědčily. Jsou to tyto.

  • Naše ozbrojené síly jsou a budou účinným odstrašujícím prostředkem k odvrácení případného útočníka.
  • Naše mezinárodní smlouvy zejména s velmocemi o vzájemné vojenské pomoci v případě napadení jsou zárukou, že nebudeme napadeni.
  • Následující válka by byla tak strašná, že se jí nikdo neopováží začít. Zbraně hromadného ničení jsou dostatečně odstrašující.

Vyřadíme-li tyto argumenty jako notoricky neosvědčené, co nám zbude? Proč Peroutka a další intelektuálové neviděli ani v roce 1931 nebezpečí vojenské expanze Německa, ačkoliv do zahájení nejstrašnější války zbývalo kratičkých 8 let?

Obchod je obchod, nic osobního

Peroutka nebyl slepý. Nemohl však vidět, co neexistovalo. Německá armáda v roce 1931 a ještě v následujících nejméně dvou letech prakticky neexistovala. Těžko tedy hledat jasnovidce předvídající nástup Německa jako evropského hegemona. Klíč k prevenci válek nemůže ležet v nějakém geniálním odhadu situace. I kdyby se ostatně takový jasnovidec objevil, těžko by o svých vizích přesvědčil ostatní. Ještě 5 let před zahájením II. světové války bylo vojenské nebezpečí Německa rovno téměř nule.

Co tedy stálo za tímto bleskovým rozmachem německé branné moci? Génius vůdce? Nikoliv. Pomoc pozdějších Spojenců s vybudováním německé armády a průmyslu. Letecké i pozemní síly německé Luftwaffe a Wehrmachtu by nebyly bojeschopné bez britských, francouzských a amerických technologií a dodávek vojenského materiálu. Spojenci Německo nejprve vyzbrojili a poté slavně porazili. Svět zůstal v rovnováze. Na jedné straně ubyly ze světa desítky miliony mrtvých vojáků i civilistů, a na druhé straně někomu přibyly biliony dolarů. To není propaganda ani sentimentální pláč, to je statistika. Někteří skončili mrtví, jiní zplynovaní, jiní zmrzačení. A jiní vesele porcovali medvěda. V tomto případě nikoliv ruského, ale medvěda poraženého Německa a dalších států. Obchod je obchod, nic osobního.

Jak z toho ven

Řešení je jednoduché. Nekupovat a neprodávat zbraně. Neprodávat zbraně zejména extrémistům a zemím nestabilním. Neprodávat zbraně mudžáhidům, Tálibánu, ISIL, Iráku, Saúdské Arábii, Ukrajině, Pakistánu, Egyptu a dalším zemím a skupinám, které vyzbrojují naši spojenci, zejména USA. Válku nelze zastavit zbrojením, jak už bylo nesčetněkrát spolehlivě prokázáno. Jedině odzbrojením. Nemusí to být hned, pro začátek postačí nový kurz. Kurz odzbrojení, snižování výdajů na obranu a zvyšování výdajů na sociální účely umožní vytvořit sounáležitost všech občanů České republiky. Po absolvování tohoto kurzu můžeme být všichni hrdí, že patříme k národu Jana Ámose Komenského, Jana Husa, Jana Palacha, a také Přemysla Pittera. Nekupujme zbraně, dejme raději dětem zadarmo svačiny. To se vyplatí.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
27. 1. 2016 22:37

Jak z toho ven. : No, návrhy vcelku bezcenné, protože nereálné. Navrhované řešení je zde pravdivě označeno jako „jednoduché“. Jinak velmi dobrá exkurze do minulosti a spousta dobrých postřehů. Jeden chybí. Malý stát, a ještě hůře gubernie, moc možností ovlivnit „velkou“ politiku nemá. Úplně se odzbrojit asi není moc rozumné. Mít velkou a nákladnou armádu asi také ne, pokud není v podmínkách jako třeba Izrael. Když si také nemístně zafantazíruji, největší devízou by bylo mít, kvalitní, pružnou a moderní správu státu. Dnes si myslím, že by k tomu lépe posloužil prezidentský systém, než parlamentní žvanírna. Pokud je třeba zbrojit, měla… Číst vice »

niky
niky
28. 1. 2016 8:54

Myslím si, že je to právě naopak. Pokud vezmu jako příklad Israel, kde má každý občan zbraň, nestojí jako blbec proti ozbrojenému šmejdovi a může se ubránit. Stejné je to třeba i ve Švajcu …. jít s holýma rukama proti nájezdníkům a zaštitovat se fašounem Peroutkou , to je poraženectví!
Už panikáři jedou ……. V+W+J , autor by si to měl pustit a dobře poslouchat.

niky
niky
28. 1. 2016 8:57

Zapoměl jsem, já jsem hrdý na Jana Žižku z Trocnova!

fajt
28. 1. 2016 9:43

a jestli si někdo z hurvajzparty vůbec všiml, jak jim Zeman velmi efektivně likviduje voliče. ..)

Béda
28. 1. 2016 11:44

Perlička: Porošenko se v Davosu popral s ruským vicepremiérem!

Ruský tisk připomíná, že Trutnev, stejně jako Putin, se zajímá o bojová umění. Je držitelem pátého danu v karate-kyokushinkai

http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/porosenko-se-v-davosu-popral-s-ruskym-vicepremierem/

racek
racek
28. 1. 2016 22:26

Ta analýza nebyla špatná. Docela jsem byl zvědav, co vlastně autor navrhne … Ach jo. Eště najít někoho, který by rozhodl, komu se ty zbraně budou nebo nebudou dodávat. Zájemců je totiž už hodně. Všichni mají dlouholetou praxi … Svatá prostoto.

Aleš
Aleš
1. 2. 2016 15:37
Béda
1. 2. 2016 16:27

Aleš napsal

http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/politika/independent-ukrajinska-armada-se-chce-stretnout-s-ruskem-v-syrii/
Není nad mírové budovatele, třeba ten Porošenko.

Sám tam nepůjde. Žádný z oligarchů ani jeho rodina tam nepůjde, k tomu by se „nesnížili“.