Byla vůbec nějaká východní fronta? A co že to chtěl maršál Kesselring?

Pokud sledujete vyprávění České televize o 2. světové válce na zpravodajském kanálu ČT24, myšlenka, že se kromě lítých bojů spojenců s wehrmachtem na západní frontě bojovalo snad též i někde jinde, vás ani nenapadne. Podle ČT byl hlavní, klíčovou a rozhodující událostí 2. světové války den D, čili vylodění spojenců ve francouzské Normandii 6. června 1944 – a tím tzv. spadla klec, o tomhle faktu se prostě dál nediskutuje. Zrovna včera zopakovala tuto tezi o „klíčové události“ 2. světové války moderátorka ČT ještě předtím, než načala rozhovor o dni D s pozvaným odborníkem. Snad proto, aby mu naznačila, jak má odpovídat, chce-li být pozván i příště. Onen odborník zřejmě pochopil, vyslovenou tezi o klíčové bitvě přešel mlčením, ale nechť je mu ke cti připsáno, že poznamenal aspoň to, že k invazi v Normandii došlo v situaci, kdy wehrmacht už byl značně oslaben.

Oslaben kde a kým pochopitelně (možná z opatrnosti), už neuvedl, ale uvědomíme-li si, kde seděl a s kým svou debatu vedl, byla už tahle jeho poznámka heroickým činem, za který mu všichni pamětníci 2. světové války jistě v duchu zatleskali. Zvláště při vědomí toho, jak tahle nejen Českou televizí šířená „osvěta“ působí asi na mládež, která 2. světovou válku nezažila, a tím pádem netuší nic o tom, že kromé té „hlavní“ západní, existovala též fronta východní, bez jejichž bitev u Stalingradu a Kurska by ona „hlavní“ západní fronta vůbec nevznikla, nebylo by přeslavné invaze v Normandii, nebylo by ani spojeneckého osvobození Paříže, a nebylo by dokonce ani tak bouřlivě oslavovaného vstupu US Army do Plzně, kteréžto tajemství je ovšem třeba, zvláště pak před naší mládeží, držet co nejpečlivěji pod pokličkou. Stejně jako fakt, že v přeslavný den D vyháněla Rudá armáda německé vojáky už z posledních oblastí někdejšího SSSR a byla tedy už v ten čas, to je 6. června 1944, vítězem 2. světové války, což uznal i německý polní maršál Kesselring, když ve své knize Vojákem do posledního dne napsal: „Po Stalingradu (rozmezí let 1942 a 1943, čili rok a půl přede dnenem D), jsme my všichni věděli (myšleno my němečtí generálové), že tahle válka se už vyhrát nedá“.

Tolik tedy ke „klíčové“ bitvě 2. světové války, jak ji viděl německý polní maršál a jak nám ji dnes interpretují takypublicisté z Kavčích Hor. Ale ještě malý dodatek ke Kesselringově knize. V jejím závěru píše totiž též něco, co se dotýká i nás, Čechů i Slováků.

To, co nás, Němce a spojence dělí, musíme nechat stranou, abychom k sobě ve své staré, křehké Evropě měli blíž, abychom se naučili vzájemně se chápat, abychom konečně odkázali malé státy do propadliště dějin, kam patří, a nalezli cestu k jednotné Evropě.“

A pozor! Že s tím propadlištěm má na mysli přímo nás, dokazuje o pár řádků niž, v nichž píše: „Poslední pochyby o nutnosti nového uspořádání Evropy mi vzaly mé zkušenosti letce. když jsem se po startu z Berlína i s pomalým strojem z roku 1934 musel po pouhé hodině letu podívat na mapu, abych se nedostal za československé hranice.“

Musel, chudák, kvůli naší existenci, vytahovat z obalu mapu. No řeknětě, není to dost pádný důvod, abychom jako stát a národ přestali existovat a rozpustili se v „jednotné Evropě“? A nejde vývoj v naší zemi i v Evropě právě tím směrem, který nacistický polní maršál s tak vzácnou otevřeností ukázal?

24
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
24 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Autoři komentářů
Honza999hudryperIrenaSiofra Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
hudryper
Člen
hudryper

Co se tady ve sdělovadlech děje,to už není jenom hanba,to je zločinné působení na mládež . Ostatně ČTV musí být zničena, zrušena bez náhrady.

peter.
Člen

hudryper napsal

Co se tady ve sdělovadlech děje,to už není jenom hanba,to je zločinné působení na mládež . Ostatně ČTV musí být zničena, zrušena bez náhrady.

Nečudujte sa p.hudryper.Keď ide o pošpinenie ZSSR a Ruska,každý prostriedok sa hodí.Tentokrát vychrstol vedro špiny na Rusko športový novinár a zneužil na to ME vo futbale.To je už naozaj na poriadny kopanec a pár faciek.
http://sport.aktuality.sk/c/216628/video-euro-ohrozuje-ruska-hrozba-na-pozore-sa-musia-mat-aj-slovaci/

Irena
Člen

Tak to už je těch amerických stíhaček minimálně šest
http://www.rbc.ru/society/08/06/2016/5757f4aa9a794791924a9022

http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201606081326-x5i6.htm
Женщина-сержант ВС США устроила смертельное ДТП в Польше

To je zajímavé v souvislosti s tímto
http://riafan.ru/527397-pyanoe-dtp-amerikanskoi-moryachki-v-okinave-vyzvalo-gnev-posla-ssha

Dvě havárie, dvě ženy, armáda USA…

Sio
Člen
Sio

Pomyslné dialektické kyvadlo pracuje stále a neomylně. V 90-tých letech byla jediná supervelmoc, které nikdo nemohl vzdorovat, Fukuyama psal o konci historie. Dnes ztratila hodně ze své síly a moci. Dá se bez problémů předpovědět, že během několika let tu bude nová senzace. Mládež objeví, že tu byla nějaká východní fronta, mluvit o tom bude populární, lidem to nakonec dojde, protože tak velká záležitost se nedá pohřbít. 2. světovou válku vyhráli sověti a také měli nejvíce obětí. Spojenci jen přicmrndovali, když už byla válka vyhraná a to ne za účelem porazit Hitlera, ale aby zachránili vliv v západní Evropě. Pokud… Číst vice »

Vlastimil
Člen
Vlastimil

Kdyby wermacht neměl v zádech Rusy, kdoví, jak by dopadla invaze. I u Arden měli boys namále. Pomoc USA Rusku rovněž nebyla nevýznamná. Chce to v současné době pro pochopení dění jen maličkost. Mít vzdělání a být realista v myšlení. Žel, mezi politiky mnoho realistů nevidím.

Bety
Člen
Bety

Sio napsal
Pokud někde ušáci bojovali, tak na japonské frontě. Ale i tam by si sověti po vyřízení Hitlera rychle poradili. A tak alespoň předvedli atomovku a zahájili studenou válku

Sio, zapomněl jste na Mandžusko. Tam sověti v srpnu 1945 během asi tří neděl porazili milionovou japonskou armádu – samozřejmě v přímém střetu, bez shazování atomovek.

Sio
Člen
Sio

Bety napsal
Sio, zapomněl jste na Mandžusko. Tam sověti v srpnu 1945 během asi tří neděl porazili milionovou japonskou armádu – samozřejmě v přímém střetu, bez shazování atomovek.

Jj. díky za upřesnění. Právě Mandžusko jsem měl na mysli větou „Ale i tam by si sověti po vyřízení Hitlera rychle poradili.“

Bety
Člen
Bety

Ještě si vzpomínám, jak jsem byla překvapená, když jsem se v dokumentární knize o válce v Tichomoří dočetla, že v té slavné bitvě o Quadalcanal ( znáte tu písničku…Krásná Meredith, ty víš kdo šel se bít, kdo plul na křižníku, na Quadalcanal) dočetla, že tam padlo asi deset tisíc vojáků – nechci na to přísahat, ale myslím, že o bylo celkem Japonců i Američanů a mlátili se tam měsíce. Říkala jsem si tenkrát, že něco tak malého – samozřejmě v kontextu II. světové války – dokázali propagandisticky neskutečně nafouknout.

Sio
Člen
Sio

Bety napsal Ještě si vzpomínám, jak jsem byla překvapená, když jsem se v dokumentární knize o válce v Tichomoří dočetla, že v té slavné bitvě o Quadalcanal ( znáte tu písničku…Krásná Meredith, ty víš kdo šel se bít, kdo plul na křižníku, na Quadalcanal) dočetla, že tam padlo asi deset tisíc vojáků – nechci na to přísahat, ale myslím, že o bylo celkem Japonců i Američanů a mlátili se tam měsíce. Říkala jsem si tenkrát, že něco tak malého – samozřejmě v kontextu II. světové války – dokázali propagandisticky neskutečně nafouknout. Jj… já trvám na tom, že Plzeň osvobodil Patton,… Číst vice »

Irena
Člen

http://rusvesna.su/news/1465333372
В Киеве испугались сайта «Трибунал» с данными украинских карателей

Gatta
Člen
Gatta
Admirál
Člen
Admirál

Proti tomu, co se odehrávalo na východní frontě, byly všechny velké bitvy na Středním východě, v jižní a západní Evropě snad s výjimkou vylodění pouhopouhými šarvátkami. To se nedá propagandisticky zakrýt a pokus o to bude stát v blízké budoucnosti propagandisty pravdyalásky další libru masa důvěry.

Sio
Člen
Sio

Gatta napsal

Dnes opravdu zajímavý Macek:
http://www.macekvbotach.cz/ctvrtecni-glosy-9-6-2016/

Trefa!

Amenre
Člen
Amenre

Admirál napsal

Proti tomu, co se odehrávalo na východní frontě, byly všechny velké bitvy na Středním východě, v jižní a západní Evropě snad s výjimkou vylodění pouhopouhými šarvátkami. To se nedá propagandisticky zakrýt a pokus o to bude stát v blízké budoucnosti propagandisty pravdyalásky další libru masa důvěry.

No nevím…takové Monte Cassino by se dalo urputností bojů a ztrátami přirovnat ke Stalingradu.

Admirál
Člen
Admirál

Amenre napsal
No nevím…takové Monte Cassino by se dalo urputností bojů a ztrátami přirovnat ke Stalingradu.

Ano, urputností možná, ale nasazenými silami, ztrátami v žádném případě.
Jakékoli operace na východní frontě se účastnily řádově statisíce, u významnějších miliony. Ztráty tomu odpovídaly. To samé se týká techniky.

V žádném případě nesnižuji oběti vojáků a zásluhy západních států na porážce hitlerovského Německa. Jen je upozorňuji na proporce.

Sio
Člen
Sio

Admirál napsal Ano, urputností možná, ale nasazenými silami, ztrátami v žádném případě. Jakékoli operace na východní frontě se účastnily řádově statisíce, u významnějších miliony. Ztráty tomu odpovídaly. To samé se týká techniky. V žádném případě nesnižuji oběti vojáků a zásluhy západních států na porážce hitlerovského Německa. Jen je upozorňuji na proporce. No nevím, wiki říká, že ztráty v bitvě o Stalingrad byly na německé straně „cca 750 000 mrtvých, pohřešovaných či raněných, 91 000 zajatých“, na sovětské straně „478 741 mrtvých + 40000 mrtvých civilistů, tedy cca 1 200 000 mrtvých celkem. A také wiki říká, že u Monte Casino… Číst vice »

fra
Člen
fra

Všichni co bojovali proti Německu, Itálii a Japonsku za 2 světové války si bez výjimky zaslouží úctu a velký dík těch za jejichž svobodu bojovali. Existuje mnoho dokumentů natočených převážně Američany, Brity a Francouzi ještě v dobách, kdy již sice SSSR dávno nebyl spojenec, ale byla v nich zachována jistá míra objektivity. V 90 létech je pravidelně vysílala Prima v neděli dopoledne, dnes jsou trvale dostupné na televizích které vysílají dokumenty a nebo na „uložte“. Jestliže se bavíme o válce v Evropě pak absolutně nelze srovnávat východní a západní frontu, jak co do délky frontových linií tak doby bojů, nasazení… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

fra napsal Všichni co bojovali proti Německu, Itálii a Japonsku za 2 světové války si bez výjimky zaslouží úctu a velký dík těch za jejichž svobodu bojovali. Existuje mnoho dokumentů natočených převážně Američany, Brity a Francouzi ještě v dobách, kdy již sice SSSR dávno nebyl spojenec, ale byla v nich zachována jistá míra objektivity. V 90 létechje pravidelně vysílala Prima v neděli dopoledne, dnes jsou trvale dostupné na televizích které vysílají dokumenty a nebo na „uložte“. Jestliže se bavíme o válce v Evropě pak absolutně nelze srovnávat východní a západní frontu, jak co do délky frontových linií tak doby bojů,… Číst vice »

hudryper
Člen
hudryper

Amenre napsal takové Monte Cassino by se dalo urputností bojů a ztrátami přirovnat ke Stalingradu. No tak to jistě ! Ona se dá přirovnat i blecha ke slonu a také z toho vyjde jakýsi poměr. Kdo byl v obnoveném klášteře Monte Casino ,nemohl přehlédnout každodenní dva autobusy s polskou značkou a průvod lidí v zadní pasáži horského sedla, kde je hřbitov těch,kdo dobývali pevnost týčící se nad údolím se suchozemskou trasou směrem na Řím a které Němci dokonale postřelovali tak , že se tam nehla ani myš,natož kolony us.army. Zpět k tomu hřbitovu. Je symptomatické,že na toto téma natočil Hollywood… Číst vice »

hudryper
Člen
hudryper

A ještě drobnost k ofenzívě v Ardénách. Když ji Němci rozvinuli a smetli první vlnu do té doby se
kupředu pohybující us,armádu,hrdina Dwight Eisenhower upaloval jako jeden z prvních generálů
za La Manche do Velké Británie,aby snad nedošel k úhoně. Tento hrdinský kousek vrchního velitele spojeneckých vojsk na západní frontě se rovněž vzpomíná v různých análech z IIWW jen
velmi sporadicky.

Sio
Člen
Sio

hudryper napsal No tak to jistě ! Ona se dá přirovnat i blecha ke slonu a také z toho vyjde jakýsi poměr. Kdo byl v obnoveném klášteře Monte Casino ,nemohl přehlédnout každodenní dva autobusy s polskou značkou a průvod lidí v zadní pasáži horského sedla, kde je hřbitov těch,kdo dobývali pevnost týčící se nad údolím se suchozemskou trasou směrem na Řím a které Němci dokonale postřelovali tak , že se tam nehla ani myš,natož kolony us.army. Zpět k tomu hřbitovu. Je symptomatické,že na toto téma natočil Hollywood válečný film o soutěžení amerických vojáků s kanadskými,prezentovanými skotskou melodií,kterou všichni známe,k níž… Číst vice »

Irena
Člen
hudryper
Člen
hudryper

Sio napsal Na dveřích do té věže je letopočet : 1109 !!!! Chtěl jsem napsat,že tento letopočet je vytesán v kameni tvořící překlad nad malou brankou,kterou je možno vejít dovnitř věže,zaplatit pár Euro vstupné a vyšplhat po dřevěných schodech až nahoru. Je odtamtud impozantní rozhled široko daleko. Přitom je pod městem systém podzemních kanálů, jakési Benátky pod zemí,kudy se dá lodí projíždět v nepředstavitelném labyrintu a rozsahu. Proč mne zaujal letopočet stavby té věže ? Protože jsem jej četl 12. září 2001, den po 11/09 a podoba těch dvou boloňských věží těm včera zbouraným byla prostě fascinující. Ta druhá boloňská… Číst vice »

Honza999
Člen
Honza999

Jasně že východní fronta byla…
Na té přece američtí hrdinové bojovali s Japonskem.

(výpis z učebnice dějepisu rok vydání 2033)