Diskuze k článku


 • Ladys • 25. října 2015

  Vzhledem k tomu, že v Čechách je spousta kutilů i velký výběr komponentů na stavbu malých slunečních zdrojů (elektráren) na střechách (nejen) rodinných domů je zásadní otázka vyřešit potřebnou legislativu, aby se tyto projekty daly realizovat. Hlavní kámen úrazu zatím především spočívá v nemožnosti využitelnosti on grid systémů, a to z toho důvodů, že není vyřešena možnost montáže tzv. „obousměrných elektro-měrných hodin“ a s tím související umožnění povolení tzv. přetoků energie zpět do rozvodné sítě.
  To je zásadní problém. Protože kdyby toto bylo umožněno, tak solární střešní systém v rozsahu dejme tomu 0.5kW-5kW by bylo možné realizovat s minimem komponentů (solární panel + on grid měnič) a s jednoduchým připojením do nejbližší el. zásuvky. Což je ideální pro montáž do již hotových staveb (žádné dodatečné elektroinstalace po domě). Navíc jde systém stavebnicově velmi jednoduše rozšiřovat. Celou instalaci by zvládl laik a instalace by byla i cenově velmi výhodná.
  V současné době se tzv. přetoky řeší buď ohřevem zásobníku s vodou a nebo dobíjením baterií a následnou konverzí zpět na síťové napětí, kdy zejména druhá možnost systém neúměrně prodražuje. Pochopitelně jde i systém v případě přetoku od sítě úplně odpojit (tedy případ, kdy slunce svítí a v domácnosti nejede žádný spotřebič tak, aby pokryl plně výkon solárních panelů), ale to významnou měrou snižuje jeho efektivitu.
  Či-li mohu konstatovat k této věci.., kdyby se chtělo, tak by to dávno už fungovalo. Takže buď se nechce a nebo někde sedí nekompetentní lidé.

 • cnemo • 25. října 2015

  Stalo se jen to, že ČEZ si chce šáhnout na dotační peníze na FV:) Docela pochopitelné managerské rozhodnutí v dnešním absurdním světě. Že se se radují výrobci těch nesmyslů chápu, a že Hnutí Duha tvoří obvyklý komparz užitečných ignorantů chápu vlastně také:)

 • Megafon • 25. října 2015

  Jen jsem si tak vzpoměl jako před asi 3? roky tvrdil v ČRO1 nějaký potentát z ČEZU, že fotovoltaika, zrovna tak jako vetrné elektrárny jsou pro ně nazajímavé a nikdy do toho nepůjdou. Pak se ale objevila kauza Amon Re ( egyptský bůh slunce :) ) a náhle se profláklo jak ČEZ přez nastrčené firmy čerpá dotace na fotovoltaiku a aby toho nebylo dost vyplavalo na povrch, že v té inkriminované době je provozovatelem největšího výkonu fotovoltaiky. S tím humbukem, ale zapadla jiná aktivita, která je stále aktuální. Jde o přebírání lokální energetiky, třeba i kotelny s jedním 20kW plynovým kotlem. Od letošního roku má tuto kotelnu v režii ČEZ. Servismen jezdí každý týden a vše je samozřejmě účtováno. V kontextu s těmito praktikami, se nemohu zbavit dojmu, že soukromý investor si zafinancuje soukromou fotovoltaiku ze svých s finanční pobídkou státu, vyjma ostrovních systémů a ve vhodný moment nějaký lobbista předloží trojského koně ve formě přílepku k určitému zákonu a všichni budou mít povinnost si u ČEZu sjednat jejich dohled. O podpoře drobného podnikání se tu totiž poslední roky jen kecá, ale reálná praxe jde proti malým firmám, živnostníkům, potažmo všem kromě horních 10.000.