Diskuze k článku


 • zajoch • 14. ledna 2019

  S obsahem článku souhlasím. Nejsem ekonomka, ale četla jsem nejednu informaci o tom, že Čína není (stejně jako Indie a další údajně spřátelené země) spolehlivým partnerem Ruska. Před časem jsem převáděla článek Darji Aslamové, která pobývala delší dobu v Číně a zpracovala reportáž ze svého pobytu tam. V reportáži uvedla rozhovor s Číňanem, který otevřeně přiznal, že oni se budou přátelit dokud jim to něco přinese. Ale aby Rusko nějak podpořili, o tom nemůže být řeč. Oni se starají jen o svůj prospěch a druzí ať si své věci řeší sami. Od té doby jsem podobných zpráv zaznamenala více.

 • J. Hruška • 15. ledna 2019

  Realita je prostě taková, že Čína a Rusko vždycky budou – vzhledem ke dlouhé hranici napříč Asií – dva kohouti na jednom dvorku. Ruské představy o družbě jsou tedy trochu naivní. Naproti tomu je vzájemný poměr „přátelé buďme, dluhy si plaťme“ čili vzájemný respekt a do určité míry spolupráce docela reálný. Myslím, že i Čína chápe, že bez Ruska si s ní USA snadno poradí, jenže holt prachy jsou prachy.
  Měl by je spojovat vzdor proti západní dravčí mentalitě: Napřed všechno a všechny sežrat a až nebude co sežrat, sami chcípnout.

 • Dana • 16. ledna 2019

  Zadna opravdova druzba narodu neexistuje a ani neexistovala, to jsou jen idealisticka prani.. Cina se stara o svuj rozvoj komunistickou metodou ve statnim kapitalismu. Ja se domnivam, ze tato metoda je tvrdsi, nez treba americky kapitalismus.
  Chinane si zacinaji myslet, ze je nespravedlive, aby jeden ridce zalidneny stat mel tolik prazdneho mista, zatim co soused, ktery ma hodne lidi se musi mackat na malem prostoru.
  Na ruske hranici s Cinou je kus divoke zeme, kde vladnou rusti gubernatori a cinska sprava. Korupcni mafie. Ponejvice okolo reky Amuru. Cinane jasne infiltruji a zabydluji se, zakladaji smisene rodiny. Vznika nova rasa slovansko-cinska. To by celkem nevadilo, ale zaroven probiha katastroficke niceni sibirskych lesu, kdyz je vysoce kvalitni drevo ze stoletych stromu odvazeno na zpracovani do Ciny.
  Jestli jste nevideli toto video, tak se podivejte na tu hroznou ekologickou kalamitu v Mandzuriji.
  Jeden Rus tam brani stovky hektaru stareho lesa, coz je naprosto futilni.
  Nelegalni ruske a cinske firmy spolecne s padelanymi povolenimi kacet kvalitni drevinu pak nici hektary a hektary drive nedotknuteho lesa. Ty vlaky na videu, plne klad, jezdi kazdy den , cely rok.. Statisice zvirat a ptaku ztraci domov. Pro uplnost musim podotknout, ze Cina pak z casti opracovane drevo prodava, mimo jine, i Americe.

  https://youtu.be/JrJcYTtltRM

  Putin s cinskou „druzbou“ prohrava….

 • Bety • 16. ledna 2019

  Dana napsal
  Putin s cinskou „druzbou“ prohrava….

  Hlavně že jsou USA se svou provázaností s Čínou a obchodem s ní spokojeny..(-:

 • Tom1622 • 16. ledna 2019

  Rusko s Čínou uzavřelo pod tlakem Ameriky sňatek z rozumu . Jinak jsou samozřejmě konkurenti . Čína jistě pamatuje výsledek šarvátek na Ussuri a zná vojenský potenciál Ruska , takže územní požadavky jsou nereálné . Přirozený spojenec Ruska je Evropa , jenže na to je třeba vykopat odsud Američany .
  To cizí slovo – futilni – mně zaujalo , neznám . Překladač vyhodil v uzbečtině „marný“ .

 • Dana • 16. ledna 2019

  Slovo „futile“ neni jen anglicky vyraz, ale protoze jeho koren je z latiny, tak ho pouziva i francouzstina a italstina. Ano, je to marne, protoze ten rusky vcelar, kteremu kaci stromy a vcely pak nemaji kde brat med, bojuje proti obrovske presile.
  S cinskymi taktikami Spojene Staty spokojene nejsou, co ale platno, stale je to silny obchodni „partner“. Zatim ale Cinane nerabuji v Americe prirodni bohatstvi, jen technologii.

  Az vykopaji z Evropy Amiky, pak nastane vakuum, ktere se dle prirodniho zakona zaplni nejakou jinou formou mocenske struktury. Jen abyste pak na Amiky s laskou nevzpominali. :-) Rusko nikdy nebude vitane v pobaltskych statech a nejaka ruska pritomnost v Evrope by dost vadila take Turecku, ktere ma sve expanzivni plany. Nekdy je nechtene prozradi. Zrovna nedavno se jeden turecky general behem kercanske krize nechal slyset, ze Rusove maji pravo branit vstup do Cerneho more u jejich (ruske) strany, ale celkove vysostni pravo na Cerne more maji i Turci. Jako, ze v pripade napeti i Turci mohou uzavrit Bosporsky pruliv a ruska flotila z Krymu se nedostane do Stredozemniho more. Holt ta Osmanska rise je v mysli mnoha Turku stale vzorem….