Čína vypouští v pořadí již dvacátý navigační satelit systému Beidou

Zatímco pozornost světa se upírala k jednáním na půdě OSN, málokterá západní masmédia zaregistrovala událost, ke které došlo ve středu 30. září v ranních hodinách pekingského času, kdy Čína ze svého kosmodromu v jihovýchodní provincii Sichuan vypustila pomocí vlastní nosné rakety Dlouhý pochod – 3B (Long March-3B) na oběžnou dráhu v pořadí již dvacátý satelit pro podporu svého vlastního systému globální navigace, Beidou (BDS), což Čínu posouvá o další krok blíže k vlastní alternativě a nezávislosti na Spojenými státy řízeném systemu GPS.

Podle čínského střediska navigačně signálního systému Beidou jsou vůbec poprvé ve vybavení satelitu vodíkové atomové hodiny, které budou před zařazením do systému nejdříve ještě podrobeny řadě testů.

Jedná se letos již o třetí vypuštěný satelit, kdy předchozí, v pořadí 18. a 19., byly vypuštěny najednou, a to koncem července.

Systém Beidou, pojmenovaný po čínském názvu souhvězdí Velkého vozu, byl oficiálně založen v roce 1994, což je zhruba 20 let po americkém systému GPS. První satelit nebyl vypuštěn dříve, než v roce 2000. Nicméně o jedenáct let později, roku 2011, byla již zprovozněna místní síť, zajišťující nejen navigační, ale i SMS služby v Čině a o rok později, v roce 2012, již systém zajišťoval tyto služby také v několika dalších asijských státech, jako Laos, Pákistán a Thajsko. Systém slouží nejen v dopravě k již zmíněné navigaci a pro SMS, ale je využíván při předpovědi počasí a též i pro potřeby armády.

Čínský systém BDS je také plně kompatibilní s ruským navigačním systémem GLONASS  a v loňském roce prohlásil zástupce ruského premiéra Dmitrij Rogozin, že Rusko bude rádo spolupracovat s Činou nejen v kartografii, navigaci a komunikaci, ale že by spolupráce v budoucnu mohla zahrnovat  nejen vytvoření společného systému odolného radiovému rušení, ale i společně vybudovaná vesmírná plavidla.

Ve své konečné podobě má být čínský navigační systém Beidou, známý též pod názvy COMPASS, nebo BeiDou-2, složen z 35 satelitů. Čina jej plánuje rozšířit do roku 2018 o země ležící na nové Hedvábné stezce a do roku 2020 je v plánu globální pokrytí.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
7. 10. 2015 13:02

Kapik pr-DI, ze konkurence je soli trzniho systemu. Budeme mit 3 svetove navigace. Ja myslim, ze je to dobre. Emici potrebuji konkurenci jak prase drbani. Sami si posoudrzuzsku , aniz by se nekoho ptali, urvali vedouci ulohu ve svetovem klokotani, a z niceho se nepoucili. A ze svych vlastnich pruseru pak nejmene.
Emericky box a emericky fotbal. A pochopitelne wrestling. A krouceni cizima rukama. To provozuji nejradeji. Tedy krome Havlovy oplZLOSTI – totiz tzv. humanitarniho bombardovani.

zajoch
7. 10. 2015 17:39

Na Pravdě je článek s názvem V Číně hodnotili ostrou řeč Putina, který podle mne reálně objasňuje vztahy mezi Ruskem a Čínou, které nejsou vždy v jednotlivých záležitostech dokonale společné. Každá ze zemí má samozřejmě vlastní zájmy, ale jedna druhé se zásadně nemíchá do jejích rozhodnutí. Vůči světu vystupují společně a bez neshod a tak, že jedna druhou podpoří.

http://www.pravda.ru/world/asia/fareast/05-10-2015/1276890-maslov-0/

hudryper
hudryper
8. 10. 2015 21:15

orinoko napsal
Budeme mit 3 svetove navigace.

A co takhle systém Galileo se sídlem v Praze ?