Čínské firmy by mohly v Česku investovat miliardy do automobilového průmyslu, strojírenství a elektrotechniky

Státní agentura CzechInvest jedná s čínskými firmami o investicích, které by do Česka mohly v příštích letech přinést přes pět miliard korun. Jde o investice především do automobilového průmyslu, strojírenství a elektrotechniky. Loni dojednala agentura investice z Číny za více než miliardu korun, informovala ve čtvrtek.

Nové poptávky přivezl CzechInvest v čele s generálním ředitelem Karlem Kučerou z listopadové návštěvy přímo v Číně. V předchozích letech roční objem čínských investic nepřekračoval 500 miliónů a výrazně zaostával za investicemi z jiných zemí Asie, především do Japonska a Koreje.

„Česko tak konečně začíná dohánět jiné země, kam čínský kapitál plyne již od roku 2003,“ říká Kučera. „V Německu v roce 2014 například byla Čína největším investorem s téměř dvanáctiprocentním podílem na všech investicích. Ve stejném roce v USA Čína investovala 12 miliard dolarů a v EU 18 miliard dolarů,“ dodává.

„Nejvíce poptávek jsme zaznamenali od firem z oblasti automobilového průmyslu, strojírenství a elektrotechniky, zejména směrem ke spolupráci na vývoji nových hi-tech produktů. Česká republika má v těchto oblastech v Číně a v Asii obecně dobré jméno,“ upřesňuje Karel Kučera.

CzechInvest pomohl dosud zprostředkovat 12 investičních projektů čínských firem, a to v souhrnné výši přes 2,6 miliardy korun, které vytvořily či do budoucna vytvoří přes 1,5 tisíce pracovních míst.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
48 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
14. 2. 2016 17:15

a na co, je tady málo montoven? a nebo že by český otrok byl více výnosnější než bangladéšský capart u stroje. ..)

koloděj
koloděj
14. 2. 2016 20:35

investice není dar … peníze se investují, aby se (nejlépe) mnohonásobně vrátily. Takže bych nejásal.

fajt
14. 2. 2016 20:39

otrok jásá když vidí ( někdy jen tuší ) otrokáře – ani po 25 létech kapitalismu bez ksichtu u většiny žádná změna. ..)

idiotronic
15. 2. 2016 5:04

V Šen-Tou v Číně je energetický komplex, na němž se Škodovka (a řada dalších podniků) podílela. Dnes je podepsán kotrakt na stavbu jaderné elektrárny v Británii. (stavět bude Čína)

idiotronic
15. 2. 2016 5:46

koloděj napsal

investice není dar … peníze se investují, aby se (nejlépe) mnohonásobně vrátily. Takže bych nejásal.

Jenže pekárna či kosmetický salon, postavený za rakouský úvěr není schopen exportovat ani vindru a pouze prohlubuje uzadlužení s řeckou perspektivou. Otrokárna exprtuje. Tady obvykle není odbyt, nikdo nenakupuje.

PPK
PPK
15. 2. 2016 6:21

Teorie lákání investorů je jeden z ekonomicko alibistických trestuhodných omylů, jemuž kdysi propadl i Zeman. Je to vždy jen analogie půjčky na nějaký úrok – a tím i forma ekonomické závislosti. Lze se totiž zcela logicky tázat: Proč neinvestuje stát a sám nic nebuduje a jen ty peníze namísto do vlastních investic, strká do kapes investorů a soukromých bank? Inu, proto, ABY NEMĚL ZODPOVĚDNOST ZA VLASTNÍ STÁTNÍ BANKU A ZA BUDOVÁNÍ EKONOMIKY A VYTVÁŘENÍ ZAMĚSTNANOSTI a nemusel se o tu ekonomiku svým státním řídícím aparátem starat – a mohl si jen v klídku exekutivně parazitárně úředničit. Takže, Koloděj má plnou… Číst vice »

hudryper
hudryper
15. 2. 2016 7:57

PPK napsal
Je to škodlivá činnost vládců „korupce pro sebe“ pomocí státních daňových peněz a jen bídy pro ty, jejichž stát bez povinné zodpovědnosti takto „spravují“.

Doplnil bych o tvrzení,že jde o typický produkt čtyřletého volebního období,kdy se místodržící
snaží dočasně pro stávající a následující funkční období prezentovat „svůj úspěch“ při koupení
pár stovek pracovních,většinou mizerně placených pracovních míst za absurdní ceny. Náklady
na tato místa ve formě státem financovaných staveb komunikací k a na tzv.průmyslových zónách
a daňových prázdnin na 10 let, jsou vyšší,než státní profit z nich,o profitech občanů raději nemluvě.

koloděj
koloděj
15. 2. 2016 8:01

PPK napsal
Lákání investorů je typická politika líných a po korupci toužících vládců kolonií, kteří cizím investorům vždy primárně nabízejí nějakou formu chucpe kšeftu

Naprosto přesně … napakovat se na úplatcích „investorů“, a splatit jim to z našich daní daňovými úlevami. Navíc taková investice pak dlouhá léta odvádí zisky ze země, a pak je jedno, že jsme v mezinárodním odchodu v úžasném přebytku, když zisky se daní někde na Maledivách a investor má úlevu ze soc. a zdrav. daně.

A ještě ti naši vykukové z toho dělají svou zásluhu. A my jim to žerem

Aleš
Aleš
15. 2. 2016 8:17

Zotročující řiťolezectví se tu stává pomalu národním sportem. Nejdřív Němci a Řím, pak Vídeň, pak Berlín, pak Moskva, pak Washington a po té Peking. Příliv zahraničních investic jsem již jako gymnazista rozporoval na příkladu městského rozpočtu, územního plánování a na pozadí prichvatizace a tzv. restrukturalizace celých prům. odvětví. A sto krát nic umoří i vola. Podpora zaměstnanosti tímto způsobem je neefektivní, na jedno vytvořené pracovní místo je spotřebováno mnoho zdrojů, hrubě se to nevyplácí, sponzoring těchto cizích staveb na zelené louce nás stojí armádu nezaměstnaných, na které pak nejsou peníze, peníze jdou pryč, takový zaměstnavatel dostává bohatě zaplaceno, že zaměstnává… Číst vice »

zajoch
15. 2. 2016 8:33

Normálně se, jakožto ekonomický laik, neodvažuji do podobných diskusí vstupovat. Ale zde mi už jen selský rozum a nějaké veřejně známé zkušenosti napovídají, že PPK napsal brilantní úvahu.
Za předchozího režimu byl náš stát investorem ve velkém a nyní prosí a pobízí a tratí také ve velkém. A co se týká Temelína, tak tam by mohla investice do dostavby proběhnout za příznivých podmínek, jenže grupa našich vlivných zrádců to pravděpodobně nedopustí.

aram
aram
15. 2. 2016 9:12

PPK napsal
ABY NEMĚL ZODPOVĚDNOST ZA VLASTNÍ STÁTNÍ BANKU A ZA BUDOVÁNÍ EKONOMIKY A VYTVÁŘENÍ ZAMĚSTNANOSTI a nemusel se o tu ekonomiku svým státním řídícím aparátem starat

Podepisuji a jen dodám, že on totiž dnes ani nemá ve svém státním aparátu natolik fundované lidi, kteří by to dokázali. Ve většině jsou to opravdu jen ouřadové, kteří jsou schopni leda tak vymýšlet zbytečná lejstra, aby prokázali činnost, a poté je přeposílat a kontrolvat. Skutečné odborníky aby jeden pohledal a pokud se najdou, tak jsou, obávám se, nežádoucí.

Sio
Sio
15. 2. 2016 9:34

fajt napsal

http://m.finexpert.e15.cz/vyse-mezd-a-zdaneni-v-polsku/?textart=1

Ono závisí na více faktorech. Ochrana práce, kvalita a úroveň sociálních služeb, kvalita, úroveň a cena zdravotnictví, výše důchodů atd. To jsou zrovna elementy, ke kterým je nutné vztahovat daně. Ve Švédsku jsou daně ještě vyšší, ale služby státu jsou odpovídající.

Sio
Sio
15. 2. 2016 10:09

koloděj napsal investice není dar … peníze se investují, aby se (nejlépe) mnohonásobně vrátily. Takže bych nejásal. Jistě, není to dar. Ale takový pohled je zjednodušený. Jistě to má své nevýhody, z ekonomiky odcházejí dividendy. Ale pak se ptám. Proč tu investici neudělá nějaký český podnikatel? Asi takový není. A dividendy jsou daň za to, že je dálších x lidí zaměstnáno, y lidem se zvýší rozhled a kvalifikace. Země atraktivní pro investory je dobrá věc. Jde o to, zda jde o dovoz technologií, levnou pracovní sílu nebo dokonce vývoz surovin. Jistě by bylo výhodné, kdyby jsme si takovou investici dokázali… Číst vice »

Sio
Sio
15. 2. 2016 10:10

fajt napsal

otrok jásá když vidí ( někdy jen tuší ) otrokáře – ani po 25 létech kapitalismu bez ksichtu u většiny žádná změna. ..)

Prázdná fráze.

Sio
Sio
15. 2. 2016 10:22

PPK napsal Teorie lákání investorů je jeden z ekonomicko alibistických trestuhodných omylů, jemuž kdysi propadl i Zeman. Je to vždy jen analogie půjčky na nějaký úrok – a tím i forma ekonomické závislosti. Lze se totiž zcela logicky tázat: Proč neinvestuje stát a sám nic nebuduje a jen ty peníze namísto do vlastních investic, strká do kapes investorů a soukromých bank? Inu, proto, ABY NEMĚL ZODPOVĚDNOST ZA VLASTNÍ STÁTNÍ BANKU A ZA BUDOVÁNÍ EKONOMIKY A VYTVÁŘENÍ ZAMĚSTNANOSTI a nemusel se o tu ekonomiku svým státním řídícím aparátem starat – a mohl si jen v klídku exekutivně parazitárně úředničit. Takže, Koloděj… Číst vice »

Sio
Sio
15. 2. 2016 10:30

zajoch napsal Normálně se, jakožto ekonomický laik, neodvažuji do podobných diskusí vstupovat. Ale zde mi už jen selský rozum a nějaké veřejně známé zkušenosti napovídají, že PPK napsal brilantní úvahu. Za předchozího režimu byl náš stát investorem ve velkém a nyní prosí a pobízí a tratí také ve velkém. A co se týká Temelína, tak tam by mohla investice do dostavby proběhnout za příznivých podmínek, jenže grupa našich vlivných zrádců to pravděpodobně nedopustí. Jistě, zajoško, ale aktuálně je potřeba zabývat se tím, co reálně tady je, ne tím, co bylo nebo tím, co by mohlo být. A my investice potřebujeme,… Číst vice »

Sio
Sio
15. 2. 2016 10:34

Aleš napsal Zotročující řiťolezectví se tu stává pomalu národním sportem. Nejdřív Němci a Řím, pak Vídeň, pak Berlín, pak Moskva, pak Washington a po té Peking. Příliv zahraničních investic jsem již jako gymnazista rozporoval na příkladu městského rozpočtu, územního plánování a na pozadí prichvatizace a tzv. restrukturalizace celých prům. odvětví. A sto krát nic umoří i vola. Podpora zaměstnanosti tímto způsobem je neefektivní, na jedno vytvořené pracovní místo je spotřebováno mnoho zdrojů, hrubě se to nevyplácí, sponzoring těchto cizích staveb na zelené louce nás stojí armádu nezaměstnaných, na které pak nejsou peníze, peníze jdou pryč, takový zaměstnavatel dostává bohatě zaplaceno,… Číst vice »

Sio
Sio
15. 2. 2016 10:38

aram napsal Podepisuji a jen dodám, že on totiž dnes ani nemá ve svém státním aparátu natolik fundované lidi, kteří by to dokázali. Ve většině jsou to opravdu jen ouřadové, kteří jsou schopni leda tak vymýšlet zbytečná lejstra, aby prokázali činnost, a poté je přeposílat a kontrolvat. Skutečné odborníky aby jeden pohledal a pokud se najdou, tak jsou, obávám se, nežádoucí. A odkud, kromě správné politiky, která to připustila, plyne dnešní technologická a ekonomická moc Číny? Ze zahraničních investic. Korporace přesunem investic prakticky vytunelovali reálnou ekonomiku v USA a najdeme ji dnes v Číně. Čína má bezprecedentní růst, USA stagnují… Číst vice »

aram
aram
15. 2. 2016 11:02

Sio napsal Jestli něco táhne naši ekonomiku, tak je to Škoda VW, či jak se to jmenuje. Pokud by odešli, znamenalo by to katastrofu. Připomínám, že je to také zahraniční investice. Jo, a platy i dělníků jsou tam nadprůměrné ve srovnání světšinou našich podniků. Přesto třetinové těch ve VW. A vždycky to tak bylo a zřejmě i v budoucnu bude. Nikdo tady netvrdí, že ty investice TEĎ nepotřebujeme. Jestli tomu dobře rozumím řeč je o tom, co by bylo pro nás výhodnější, zda ivestice vlastní a zisk z nich do státní pokladny nebo naopak. A když píšete o Číně, nemyslím,… Číst vice »

Sio
Sio
15. 2. 2016 12:15

aram napsal Přesto třetinové těch ve VW. A vždycky to tak bylo a zřejmě i v budoucnu bude. Nikdo tady netvrdí, že ty investice TEĎ nepotřebujeme. Jestli tomu dobře rozumím řeč je o tom, co by bylo pro nás výhodnější, zda ivestice vlastní a zisk z nich do státní pokladny nebo naopak. A kdyžpíšete o Číně, nemyslím, že měli na začátku tak špatně nastavené právní prostředí týkající se zahraničních investic jako my. Troufnu si tvrdit, že jistě ne, už proto, že řízení státu bylo a je direktivní nikoliv puštěné ze řetězu, tak jak to po roce 89 bylo nastaveno zde.… Číst vice »

Sio
Sio
15. 2. 2016 12:21

Mimochodem – často se tu objevovaly uvahy nad tím, proč český dělník má 3x méně než německý za stejnou práci. Nebude to dividendami z Česka, protože ty si nerozdělují dělníci. Je to úrovní řídících struktur země. Kvalitou řízení, vykonávání moci. Jak říká Pjakin: „Vědomosti jsou moc. Berte moc do svých rukou.“ Neruda říkal o sto let dříve: „Bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z fládru.“ Kvalita řízení se odvíjí od kvality populace, týkající se především kulturou. Vědomostmi, úcty k vědění a kultuře. To si uvědomuje bohužel málokdo.

zajoch
15. 2. 2016 13:35

Sio, když jste mne oslovil, tak vám, jako slušně vychovaná osoba, odpovím. Pokud dobře chápu ekonomické úvahy, tak se náš stát stal kolonií Západu, pro kterou je příznačné, že je odbytištěm, místem pro testování ekonomických experimentů, zdrojem levné pracovní síly a zisků nadnárodních společností (banánovou republikou). Jakýmsi sloužícím Západu. Ilona Švihlíková při hodnocení investiční spolupráce ČR s Čínou poukazuje mimo jiné na to, že si ČR obecně musí uchovat své vlastní struktury, jinak nemusí přežít jako stát. Spoléhat se pouze na zahraniční investice odkudkoliv je něco jako vidět jen střechu a pomíjet základy domu. Podle ní je potřeba nová hospodářská… Číst vice »

Sio
Sio
15. 2. 2016 14:01

zajoch napsal Sio, když jste mne oslovil, tak vám, jako slušně vychovaná osoba, odpovím. Pokud dobře chápu ekonomické úvahy, tak se náš stát stal kolonií Západu, pro kterou je příznačné, že je odbytištěm, místem pro testování ekonomických experimentů, zdrojem levné pracovní síly a zisků nadnárodních společností (banánovou republikou). Jakýmsi sloužícím Západu. Ilona Švihlíková při hodnocení investiční spolupráce ČR s Čínou poukazuje mimo jiné na to, že si ČR obecně musí uchovat své vlastní struktury, jinak nemusí přežít jako stát. Spoléhat se pouze na zahraniční investice odkudkoliv je něco jako vidět jen střechu a pomíjet základy domu. Podle ní je potřeba… Číst vice »

Jan Kristek
Jan Kristek
15. 2. 2016 14:45

Sio napsal Jestli něco táhne naši ekonomiku, tak je to Škoda VW, či jak se to jmenuje. Pokud by odešli, znamenalo by to katastrofu. Připomínám, že je to také zahraniční investice. Jo, a platy i dělníků jsou tam nadprůměrné ve srovnání světšinou našich podniků. Nevím, jak to se Škoda VW vychází teď, ale zpočátku to bylo pouze mnohamiliardové dotování německé ekonomiky z naší strany. Pokud vyjdu ze starších údajů, kdy z ceny auta tvořily mzdy 2 %, a z toho, že zpočátku se tu škodovky prodávaly o 50 % dráž než v zahraničí, stačilo jim prodat každé pětadvacáté vyrobené auto… Číst vice »

fajt
15. 2. 2016 14:56

Sio napsal
Jestli něco táhne naši ekonomiku, tak je to Škoda VW, či jak se to jmenuje. Pokud by odešli, znamenalo by to katastrofu. Připomínám, že je to také zahraniční investice. Jo, a platy i dělníků jsou tam nadprůměrné ve srovnání světšinou našich podniků.

jj, škodovka zadotovala sjednocení skopčáků, za to by měl Klaus od nich dostat metál a až chcípne tak mauzoleum u braniborské brány. ..)

PPK
PPK
15. 2. 2016 16:53

Sio, nic ve zlém, já vím, vyjádřil jsem kriticky o Zemanovi… Jenže pouhou vírou v Zemana v roli hasiče průšvihů a v kapík, tím pravdu a kauzalitu minulosti nevynulujete a tak ji raději ponechte mladým, ať si časem své čumáky nabijou poznáním příčin(!) reality sami. Útěkem do ciziny každý zjistí jen to, že všude je chleba o dvou kůrkách. Pobyt někoho v New Yorku ještě nevylučuje jeho roli metaře nebo myče nádobí v knajpě. Pokládejte občas prosím, sobě a zejména těm starším pamětníkům otázky, kdo co s čím udělal dřív a kdo později a co je plodem ekonomické chaotické taktiky… Číst vice »

hudryper
hudryper
15. 2. 2016 17:16

fajt napsal škodovka zadotovala sjednocení skopčáků, za to by měl Klaus od nich dostat metál a až chcípne tak mauzoleum u braniborské brány. ..) S Klausem jste fajte tentokrát úplně vedle. Tohle byl první a zároveň poslední privatizační akt,za nímž stál Petr Pithart . Pomáhal mu jeho vládní kolega Vrba,který byl před sametem náměstkem ministra . To Pithartovi vůbec nevadilo,stejně jako jeho ředitelka sekretariátu,před sametem šéfka legislativního odboru Ministerstva vnitra JUDr.Tažká a další lidé z nomenklatury UV KSČ . Když se musel po volbách Pithart pakovat,šla tato dáma pracovat do sekretariátu Koženého a svého bývalého kolegy z STB Vostrého v… Číst vice »

Sio
Sio
15. 2. 2016 17:37

PPK, v hodnocení úspěchů socíku se asi shodnem, u neúspěchů (a taky jich bylo dost) nevím. Já rozhodně nejsem z těch, co tvrdí, že za socíku bylo vše špatně a dnes je vše dobře. Jenže o tom myslím, článek není a ani já tuto dualitu neřešil. Všude je chleba o dvou kůrkách, to máte pravdu. Ale pro vzdělané chytré lidi a kvalitní řemeslníky je dnes na západě toho chleba podstatně víc. Oni tam nejezdí naslepo, aby pracovali jako metaři. Lovci lidí (headhunters) ze západu si je dnes sami vyhledávají a předkládají nabídky. Lékařům třeba nabízejí v prvním roce konkrétní místa… Číst vice »

Sio
Sio
15. 2. 2016 17:40

fajt napsal
jj, škodovka zadotovala sjednocení skopčáků, za to by měl Klausod nich dostatmetál a až chcípne tak mauzoleum u braniborské brány. ..)

Není důležité, co tím udělali pro sebe, důležité je, co to přineslo nám. Ta věta co jste napsal neodpovídá ani realitě. Čistě jedovatá slina, nic víc. Chce to komplexnější pohled, než na kozu v sousedově zahradě, pane kolego.

Sio
Sio
15. 2. 2016 17:51

Jan Kristek napsal Nevím, jak to se Škoda VW vychází teď, ale zpočátku to bylo pouze mnohamiliardové dotování německé ekonomiky z naší strany. Pokud vyjdu ze starších údajů, kdy z ceny auta tvořily mzdy 2 %, a z toho, že zpočátku se tu škodovky prodávaly o 50 % dráž než v zahraničí, stačilo jim prodat každé pětadvacáté vyrobené auto u nás, a mzdy měli „zadarmo“. Těch předražených škodovek ale u nás prodávali mnohem víc, a tímto způsobem parazitovali na naší ekonomice. Důvody, proč lidé předražené škodovky kupovali, byly zákaz dovozu ojetých aut starších než pět let, extrémní zdanění dovezených aut… Číst vice »

Sio
Sio
15. 2. 2016 17:53

Jinak se vrátím k Pjakinovi. Znalosti jsou moc. Berte znalosti do svých rukou. Musíme se učit a tohle nám dává šanci, každému na jeho úrovni. A naše elity by se měli učit nejvíc. Stav jejich znalostí limituje k nule.

orinoko
15. 2. 2016 18:10

Tady je to zajimave, nejak jsem to prehledl. A vubec nejzajimavejsi na tom je , ze vsichni mate pravdu. A vubec ne dilcim zpusobem … ale vlastne komplet. Vcetne Sia, s nimz se opravdu nemilujeme. Teze, antiteze, synteze. Jak blizko muze byt pravda … a pritom se nachazi nad jablkem poznani v souhvezdi Andromedy. S PPK jsme kdysi svym zpusobem kompletovali uspechy sociku, a to jsme netusili, ze teprve kapik je dokazal prodat. Cesko-Slovensko vyrabelo a vyrabi dodnes zbrane , ktere nesmime prodavat tam, kde je o ne zajem. Ale ony jsou funkcni. Ceske podzvukace , ktere Asad nakoupil nedlouho… Číst vice »

Honza999
Honza999
15. 2. 2016 20:52

Proč by měl investovat zrovna stát? Investovat by měli občané – prostřednictvím státu. Nevidím v tom žádný problém. Hodnota peněz stejně neustále klesá – tak proč nějaké nenatisknout? Ale ne způsobem, že Národní banka natiskne peníze, za které nakoupí západní dluhopisy, aby srazila hodnotu koruny. Stát natiskne peníze, aby jimi zaplatil dělníkům, kteří postaví nové továrny, manažerům (fuj, ošklivé slovo) kteří rozhodnou jakou konkurenceschopnou produkci vědci s konstruktéry vyvinou a technikům kteří vymyslí stroje které v té továrně poběží. Tím že stát natiskne peníze na tento účel, dosáhne stejného „efektu“ sražení hodnoty koruny – tedy de fakto budou investoři občané,… Číst vice »

fajt
15. 2. 2016 21:31

hudryper napsal S Klausem jste fajte tentokrát úplně vedle. Tohle byl první a zároveň poslední privatizační akt,za nímž stál Petr Pithart . Pomáhal mu jeho vládní kolega Vrba,který byl před sametem náměstkem ministra . To Pithartovi vůbec nevadilo,stejně jako jeho ředitelka sekretariátu,před sametem šéfka legislativního odboru Ministerstva vnitra JUDr.Tažká a další lidé z nomenklatury UV KSČ . Když se musel po volbách Pithart pakovat,šla tato dáma pracovat do sekretariátu Koženého a svého bývalého kolegy z STBVostrého v tzv.Harvardských fondech ,Vrba s Čalfou vytvořili advokátní firmu,která zajistila „řešení“ přeměny Havlovy politicky nepohodlné poloviny Lucerny na peníze z Chemapolu,který už byl připraven… Číst vice »

fajt
15. 2. 2016 21:33

Sio napsal
Není důležité, co tím udělali pro sebe, důležité je, co to přineslo nám. Ta věta co jste napsal neodpovídá ani realitě. Čistě jedovatá slina, nic víc. Chce to komplexnější pohled, než na kozu v sousedově zahradě, pane kolego.

Sio, vy mě ale absolutně nemusíte přesvědčovat o tom, že jste tady za velký kapitál, vy jste ideální pracovitý a budovatelský intelektuál do dnešní doby. ..)

Alena
Alena
16. 2. 2016 7:17

Pokud je privatizován podnik s vysokou přidanou hodnotou v naší zemi do cizích rukou jako škodovka, nastanou tyto situace 1. podnik se zavře, aby nekonkuroval 2. podnik prosperuje, ale rozvoj, inovace a vytváření nových nových technologií přechází do mateřské firmy, a v česku není zapotřebí mít vysoce kvalifikované VŠ odborníky na světové úrovni. Třešnička na dortu, nové technologie, průmysl na vysoké úrovni, ty pak přináší pouze cizina, kde technický potenciál zůstává. Česko se stává montovnou. 3. podnik prosperuje a čeští zaměstnanci se podílejí na inovaci, výzkumu a rozvoji v dceřiné( české firmě)- to by fungovalo v případě, pokud by zisk… Číst vice »

idiotronic
17. 2. 2016 8:35

Alena napsal Pokud je privatizován podnik s vysokou přidanou hodnotou v naší zemi do cizích rukou jako škodovka, nastanou tyto situace 1. podnik se zavře, aby nekonkuroval 2. podnik prosperuje, ale rozvoj, inovace a vytváření nových nových technologií přechází do mateřské firmy, a v česku není zapotřebí mít vysoce kvalifikované VŠ odborníky na světové úrovni. Třešnička na dortu, nové technologie, průmysl na vysoké úrovni, ty pak přináší pouze cizina, kde technický potenciál zůstává. Česko se stává montovnou. Ilustrující příklady: 1.Diana Děčín (darováno firmě Nestlé) 2.Panasonic -v Plzni na Borských polích, se státním příspěvkem na mzdy, na letištní ploše, po vyčerpání… Číst vice »

idiotronic
17. 2. 2016 9:31

Pardon, zapomněl jsem na příklad varianty 3.
28.X.2015 byl mezi presidentem republiky vyznamenanými osobnostmi i Ing. Dědek, představitel firmy Jablotron.

Aleš
Aleš
17. 2. 2016 10:19

Sio: Táhne, to Vám nelze upřít. Ale kam?!

Bety
Bety
17. 2. 2016 11:09

Jsou investice a „investice“. Řekla bych, že se Čína všemi způsoby snaží zbavit bezcenných dolarů a proto je po celém světě rozsévá jako konfety. Pokud by z těch am. papírků tady vybudovali něco, co by nebyla jen montovna, ale skutečná výroba na které by se dodáváním komponentů mohly přiživit i české firmy, bylo by to vylepšení stávajícího stavu. Pochopitelně by očekávali, že se jim to vyplatí. Snad by to mohlo narušit ten západní monopol, od kterého se opravdu nic jiného než montovny čekat nedá. Samozřejmě že čistě česká výroba a vývoz téhož by byla pro nás nejvýhodnější – ale k… Číst vice »

aram
aram
17. 2. 2016 11:16

idiotronic napsal Pardon, zapomněl jsem na příklad varianty 3. 28.X.2015 byl mezi presidentem republiky vyznamenanými osobnostmi i Ing. Dědek, představitel firmy Jablotron. Česká DETOA Albrechtice v Jizerských horách. http://www.detoa.cz/o-firme Variynta 3 nebo spíše 4? Firma byla vyškrábnuta ze samého dna z původní světoznámé značky TOFA Semily. Vyrábí dřevěné hračky a klavírové mechaniky. Výrobní program byl značně zredukován a pravda vyrábí se na původních strojích, ale oni tvrdí, že ani příliš modernizovat nelze, ale firma žije, zatímco prostor TOFY v Semilech vede Liberecký kraj jako „brownfield“ a vybízí k jeho revitalizaci.(Wiki) Vřele doporučuji, pokud se budete někdo nacházet v Jizerkách udělejte… Číst vice »

Sio
Sio
17. 2. 2016 19:15

fajt napsal Sio, vy mě ale absolutně nemusíte přesvědčovat o tom, že jste tady za velký kapitál, vy jste ideální pracovitý a budovatelský intelektuál do dnešní doby. ..) Ideální ani náhodou. No, pracovitý jsem, i když to už není, co bývalo. Tohle s dobou ani režimem do souvislosti nedávám. Proč vy jste snad netáhlo, protože se vám něco na době nelíbí? Intelektuál nejsem zcela určitě, to jste vedle. Vy ano? Jestli budovatelský znamená, že dělám rád práci na jejímž konci je vidět výsledek, tak ano. Rozhodně netrolluju za prachy ani nepřehazuju prachy z místa na místo natož abych se živil… Číst vice »

Sio
Sio
17. 2. 2016 19:35

Alena napsal Pokud je privatizován podnik s vysokou přidanou hodnotou v naší zemi do cizích rukou jako škodovka, nastanou tyto situace 1. podnik se zavře, aby nekonkuroval 2. podnik prosperuje, ale rozvoj, inovace a vytváření nových nových technologií přechází do mateřské firmy, a v česku není zapotřebí mít vysoce kvalifikované VŠ odborníky na světové úrovni. Třešnička na dortu, nové technologie, průmysl na vysoké úrovni, ty pak přináší pouze cizina, kde technický potenciál zůstává. Česko se stává montovnou. 3. podnikprosperuje a čeští zaměstnanci se podílejí na inovaci, výzkumu a rozvoji v dceřiné( české firmě)- to by fungovalo v případě, pokud by… Číst vice »

Sio
Sio
17. 2. 2016 19:42

Aleš napsal
Táhne

Napřed musíte, Aleši, nabídnout okamžitě (dobře do 6 – 12 měsíců) REALIZOVATELNOU variantu, jak tu Škodu nahradit, aby ekonomika nepadla na čumák. Varianty, co by bylo kdyby vláda … (taková tu jen tak nebude) neberu. Opravdu něco realizovatelného. A pak se můžeme bavit o tom, KAM.

aram
aram
17. 2. 2016 20:52

Sio napsal
My naopak vyvážíme tyto lidi na západ. A zápaďáci v Česku zakládají konstrukční a projekční kanceláře, aby podchytili tyto lidi už tady.

No právě Sio.

Sio
Sio
17. 2. 2016 21:02

aram napsal
No právě Sio.

No právě, Aram. Kde jsou ty české firmy, které zaplatí náš intelekt, aby neodjížděl na západ? Jsou, ale je jich jako šafránu. Západní pobočky vzniké díky zahraničním investicím to umějí.

aram
aram
17. 2. 2016 21:43

Sio napsal No právě, Aram. Kde jsou ty české firmy, které zaplatí náš intelekt, aby neodjížděl na západ? Jsou, ale je jich jako šafránu. Západní pobočky vzniké díky zahraničním investicím to umějí. No právě Sio, nejsou. Ale jaktože v Číně jsou? Však ty západní pobočky velmi dobře vědí, že ten náš intelekt a fištrón je přijde sakra levně a to nemluvím o snižování zisku jinými způsoby např. jak vypadají smlouvy s českými dodavatelskými firmami a jak s těmi např. německými. A když se jedná o takovou zásadní věc jako je zvýšení daně z nemovitosti, tak je poprask. Měli se prý… Číst vice »