Diskuze k článku


 • petr64 • 6. ledna 2018

  Nebudem Vám písať, ja Vás budem čítať! A je čo! Svet má byť krásny a úžasný, žiť treba na plno a milovať a veci nech sú jasné a jednoduché. Veľmi ste ma potešili. Sťahujem si tento článok do šuplika „V žiadnom prípade nezahodiť!“. Teda ak dovolíte. Vopred ďakujem.

 • peter. • 6. ledna 2018

  Christos roždajetsja!Slavite Jeho!
  Dnes u je u nás pravoslávny Štedrý večer.Dobre som sa oženil,lebo Vianoce u nás máme každý rok dva krát.Ja som pokrstený katolík a manželka je pravoslávna.V posledných rokoch sa mi zdá,že tie pravoslávne Vianoce sú krajšie,dodržiavajú sa staré zvyky a tradície a majú v sebe ešte aj dnes to kúzlo či čaro Vianoc,ako som ich poznal z detstva..Tohoto roku ich slávime v Prešove,ale po iné roky v rusínskej dedinke,kde sme si rodičovský dom manželky upravili na celoročne obývateľnú rázovitú chalupu .Dedina Vydraň popisovaná v článku, leží v okrese Medzilaborce a my sme od nej vzdialení takých 20 – 25 km vzdušnou čiarou,smerom na východ.
  Preto aj vianočné zvyky sú u nás podobné.
  https://kosicednes.sk/zaujimavosti/christos-razdajetsja-rusinske-tradicie-na-vianoce-pretrvavaju/

 • hudryper • 6. ledna 2018

  Vážený pane Kadubče,dovoluji si Vás upozornit ,že jste ve svém obsáhlém díle vynechal tři postavy,jejichž svátek až do nedávna vylučoval pochyby atheistů.
  Jde o 3 filosofy s královskou hodností K + M +B . Poslední jmenovaný musel dle
  příslušné písně postávat vzadu a nanejvýš vystrkovat bradu. Museli to být hodně
  vzdělaní a moudří vládcové,když byli ochotni se podrobit cestovním útrapám jen
  proto,aby mohli obdarovat Ježíška vzácnými dary.Pokud to ve skutečnosti nebyli
  agenti Herodesovy tajné služby,museli to být opravdoví filosofové,co říkáte ?

 • fajt • 7. ledna 2018

  peter. napsal
  Christos roždajetsja!Slavite Jeho!

  na oslavu církve ( jakékoliv) a jejich rituály si moc nepotrpím, ale upřímná víra čistých duší to je něco jiného – tak ještě jednou hezké a klidné vánoce v kruhu rodinném . ..)

 • peter. • 7. ledna 2018

  fajt napsal
  na oslavu církve ( jakékoliv) a jejich rituály si moc nepotrpím, ale upřímná víra čistých duší to je něco jiného – tak ještě jednou hezké a klidnévánoce v kruhu rodinném . ..)

  fajt:
  Ďakujem!
  Málokto má Vianoce dva krát do roka ako ja!
  U nás to funguje tak,že 24.12. dostanem pod stromček vodu po holení a jednu rukavicu(papuču,ponožku) a 6.1. zase … penu na holenie a druhú rukavicu(papuču,ponožku). :-)
  Ide o tú atmosféru Vianoc a tradičné rusínske vianočné jedlá.Rusíni až do 7.1.nejedia mäso,no ja ako katolík to nemusím akceptovať a tak ako jediný z rodiny si dám aj klobásu a fajný údený bôčik.Priznávam,že radšej neprovokujem a mäso konzumujem radšej v kuchyni,aby som neprovokoval.

 • fajt • 7. ledna 2018

  peter. napsal
  peter.

  takové příjemné deja vu a v obráceném gardu, prostě svátky jak maj být, to vám mnozí mohou závidět :-) ale jde asi hlavně o rodinu a dodržování tradic, které ji ještě více spojí ( i když někteří si to nechtějí přiznat – hlavně v mladém věku), gratuluji – tady v kolonii je tendence všechny dny v roce z unifikovat na konzumní šeď a mediální kulturu sraček, i když Slezsko ještě trochu vzdoruje a lidi se alespoň na vánoce trochu zastaví a podívají se na sebe pohledem časů minulých … snad z toho někdy vyvodí i patřičné důsledky a jednou se i uspávačům hadů a jejich životů i postaví …

  co se týče jídla, tak se ( před svátky) moc neomezuju, tedy žádný striktní půst nedržím, na zlaté prasátko, tedy bravka, taky nevěřím a držím se pouze přáním mé milé osoby, která to se mnou myslí dobře … ale pokud se v mé blízkosti objeví něco opravdu moc dobrého a domácího a ještě to voní ( třebas goralskou) slaninou a nebo klobáskou, tak moje vůle, předsevzetí a sliby jdou tak nějak malinko stranou ( ale taky tím moc neprovokuju ) . ..)

 • kysarg • 7. ledna 2018

  Církev – jakákoliv – je jedna věc, víra věc druhá. Doporučuji panu Kadubcovi knihu Michaela Brookse – Velké otázky fyziky. Nejlépe začít číst od strany 174.
  Ale v mnohém souhlasím. Takové dílo Buberovo – Já a ty. To je počteníčko… :-)

 • CROIX • 7. ledna 2018

  1. S názorem na katolickou, i většinu dalších církví, pokud jde o to, že je/jsou „nejúspěšnější obchodní společností světa,“ souhlasím, protože v jejich podání jde o kupčení s vírou jejich oveček.
  2. K výroku „řečnění o něčem, co nikdy nikdo neviděl, řečnění o něčem neexistujícím“, dodávám ale citaci z Corpus hemeticum:
  „Vždyť jedině myšlení spatřuje nezjevné, neboť je samo nezjevné. Pokud jsi toho schopen, zjeví se tvým očím Mysli. Pán není skoupý: zjevuje se skrze všechno v Kosmu . Můžeš snad spatřit své myšlení, chopit se jej svýma rukama a nazřít obraz Boha? Pokud je ti nezjevné i to, co je v tobě, jak se ti bude skrze tvé oči zjevovat On sám v sobě samém?
  Pokud Jej však chceš spatřit, poznej Slunce, poznej běh Luny, poznej pořádek hvězd. Kdo opatruje tento pořádek? Vždyť veškerý pořádek je ohraničen číslem a místem.“
  Převzato z edice Radka Chlupa: Corpus hermeticum, Praha 2007
  Kdo by si chtěl přečíst bez shánění alespoň zbytek textu z nějž pochází citace, umístil jsem to kdysi u mě: http://kaliyuga0.webnode.cz/news/hermes-ke-svemu-synu-tatovi-o-tom-ze-nezjevny-buh-je-nejzjevnejsi-/

 • CROIX • 7. ledna 2018

  Tohle si ještě nedpustím, je to taky šťavnaté a řečeno vše v kostce: „Kéž bys tak mohl nabýt křídla, vznést se do vzduchu a vznášet se mezi nebem a zemí! Vidět pevnost země, přelévání moře, proudění řek, volnost vzduchu, hbitost ohně, běh hvězd i rychlost nebe, které toto vše obstupuje. Ach, synu, jak přešťastná je to podívaná, nazřít v jednom okamžiku toto vše: nehybného, jak se hýbe a nezjevného, jak se zjevuje skrze vše, co činí. Toto je pořádek Kosmu, toto je uspořádání pořádku.“

 • peter. • 8. ledna 2018

  Tento názor cirkevného hodnostára je podľa mňa celkom iste prijateľnejší ,ako názor jeho šéfa vo Vatikáne,alebo názory nášho premiéra Fica.
  http://www.srspol.sk/clanek-sekretar-biskupov-slovenska-otvorene-nie-je-mozne-akceptovat-vnucovanie-dogiem-o-demokracii-z-krajin-ktore-celia-kulturnemu-kolapsu-15782.html

 • zedd • 11. ledna 2018

  Tohle výborné počtení paradoxně dokládá přínos dobře pojatého studia filosofie a teologie.

  Jde o dějiny myšlení včetně dějin vědy. Nelze např. odpovědět na zcela legitimní otázku „Co je věda?“ bez toho časového pohledu, který nutně vede k filosofii a z historického hlediska i k teologii.

  Jak filosofie tak teologie jsou naprosto legitimní akademické „disciplíny“, jen mají omezenou platnost. Asi se všichni shodneme, že historikům se alespoň rámcová znalost těch šmodrchanic hodí k dekódování nejrůznějších starožitností … Pak jsou tam plus typu jazyková průprava (základy Latiny se prostě v Evropě hodí), logika, kritické čtení, atd … I na bludech se dá naučit myslet …

 • Gatta • 11. ledna 2018

  Re autor: Čtení zajímavé a inspirující k diskuzi, ale obsahuje tolik v podstatě samostatných témat a myšlenek, že nevím co … takže někdy příště.

 • zedd • 11. ledna 2018

  A pak je tam spousta podpásovek. Newton sám sebe pojímal jako filosofa, resp. tehdy ještě měla filosofie význam poznání obecně a mechanika byla podmnožinou přírodní filosofie. Těžko lze popírat, že Newtonovo filosofování bylo víc než plodné a že položilo základ k radikálnímu rozvoji nejen techniky.

 • zedd • 11. ledna 2018

  @peter: Vašnosti, to je skoro zázrak. Velmi vyjímečně souhlasím s vyjádřením katolického preláta.

  Zůstává ovšem pochyba o duševním zdraví všech zúčastněných. Doufejme, že Jandův odbor na ministerstvu šmírování nenabude soudně exekučního práva označit jedince za duševně a politicky nezpůsobilé, protože prostě netleskají USA …