Číslo týdne: 80. Nejprůmyslovější region Německa sníží spotřebu fosilních paliv o 80 %

PODOBNÝ ANTIFOSILNÍ ZÁKON SE AKTUÁLNĚ PLÁNUJE I U NÁS

čtvrtek 14. května 2015

Severní Porýní-Vestfálsko sníží svoji závislost na uhlí, ropě a zemním plynu do roku 2050 na pouhých dvacet procent současného stavu [1]. Spolková země, podobně průmyslová jako Česká republika, toho chce dosáhnout díky rámcovému zemskému zákonu, který stanovil závazné tempo snižování spotřeby fosilních paliv.

Také u nás se legislativa – inspirovaná původně velmi úspěšným britským zákonem z roku 2008 – aktuálně chystá. Ministerstva, průmysl, odbory a experti do zítřka připomínkují první návrh z dílny ministerstva životního prostředí. Vláda se zavázala předložit antifosilní zákon ve svém programovém prohlášení. Souhlasí s ním i opoziční TOP09 a KSČM.

Zákon ve spolkové zemi (jejíž součástí je průmyslové centrum Německa – Porúří) nařizuje vytváření a aktualizaci plánů jak snižovat spotřebu fosilních paliv. Kopíruje z Británie osvědčený model malé nezávislé kontrolní instituce sestávající z pěti členů a výkonného aparátu. Ta dohlíží na plnění zákona a poskytuje odbornou podporu.

Zákon zároveň říká, že samotné úřady spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko se musí fosilních paliv zbavit úplně a to už do roku 2030. Úřady tak půjdou příkladem soukromým firmám.

Severní Porýní-Vestfálsko má 17,8 milionů obyvatel, tvoří nevětší část HDP Německa (21 %) a vypouští třetinu německých emisí skleníkových plynů. Podíl průmyslu na HDP je téměř 30 % [2] a velmi se tak blíží České republice.

Britský antifosilní zákon má však mnohem více následovníků. Jen za minulý rok byla podobná legislativa schválena v Dánsku, Finsku a Francii. Dříve vznikly analogické zákony ve Švédsku či Rakousku. Legislativu podobnou britské připravuje Irsko, Malta a další státy.

K podobnému kroku se v programovém prohlášení zavázala i současná česká vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Průmyslové srdce Německa postupně přestane nasávat ropu, plyn a uhlí. Ale rozhodně nepřestane tepat. Naopak se stane jedním z motorů moderní čisté ekonomiky, která potřebuje nejen hi-tech odvětví, ale také třeba tradiční strojírenské podniky, výrobu stavebních hmot a mnoho dalšího. Podobným motorem – zdaleka ne jen pro tuzemskou ekonomiku – se může stát i Česká republika. Prvním krokem by mělo být přijetí antifosilního zákona, který už platí nejen v Porúří, ale také v mnoha dalších evropských regionech.“

Poznámky:

[1] http://faolex.fao.org/cgi-bin/faolex.exe?rec_id=127153&database=faolex&search_type=link&table=result&lang=eng&format_name=@ERALL

[2] http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/nemecko-severni-poryni-vestfalsko-info-247.html#!&chapter=2

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
64 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
15. 5. 2015 19:38

Plán 4 pětiletky splníme už za 3 roky (ale nikomu neříkáme, které)

Svatá ty prostoto! :)

idiotronic
15. 5. 2015 19:54

Z článku plyne, že úplně postačuje zákon a skupina placených aktivistů ke kontrole jeho dodržování, a spotřeba
fosilních paliv klesne. Proč podobný zákon nebyl vydán už před sto lety ? O fosilní zdroje by se pak (např. v II. sv.v.) vůbec nemuselo bojovat!
Ostatně- nevyřešili už tento problém dokonale třeba v takovém
Detroitu?

zajoch
15. 5. 2015 21:09

Nejsem energetik, tak se nemohu vyjadřovat, ale selským rozumem mi to připadá nemožné. Chtělo by to vidět jak opravdu ty zákony ve vyjmenovaných zemích jsou postavené. A že by se takto chtěli na Západě zbavit závislosti na ruském plynu?

Snad i dost ekologické vodní elektrárny nemohou pracovat v trvalém režimu a využívají se především k vykrývání špiček spotřeby. Podobně je to u větrných a dalších na počasí závislých, které jsou navíc drahé. Základem jsou vždy klasické nebo jaderné elektrárny.

cnemo
15. 5. 2015 21:28

Velmi je podceňujete, tyhle voloviny jsou důvěřivý dav, na jeho oblbnutí. Ve skutečnosti jsou jejich cíle zcela racionální a kráčí k nim metodicky. Např. v oblasti odpadů jde o to, zabránit v ČR výstavbě spaloven. Současný systém skládek je v rukách zahraničních firem a je to mimořádně lukrativní. Všechen zisk jde ven. Druhým cílem dosáhnout toho, aby ČR musela (po zákazu skládkování v EU) vozit svůj odpad ke spalování do Německa či Rakouska, kde jsou tyto kapacity již vybudovány a trpí nedostatkem odpadu. V současné době ekoaktivisté zastavili výstavbu 2 jednotek těsně před dokončením, ztráty jsou v desítkách milionů měsíčně.… Číst vice »

idiotronic
15. 5. 2015 23:28

: Ano, na tom něco je. Ještě za ČSSR byla naplánována spalovna pro FN Plzeň-Lochotín s propírkou kouřových plynů, realizace počátkem 90. let. Po převratu získal pozemky a půjčku na další spalovnu odpadů (včetně zdravotnických) jakýsi Ing.Navrátil , umístění v Cukrovarnické ulici. Pro spalovnu nad plán dovážel zdravotnické odpady z Německa, několikrát týdně pro nedostatek paliva spalovna startovala ( a kouřila). Hrozilo uzavření spalovny z moci úřední, ale ještě před tím se mu podařilo převést část pozemků na manželku. To je ale téma na zvláštní článek.

idiotronic
15. 5. 2015 23:33

kchodl napsal
„Hnutí DUHA“ by se mělo přemístit na vhodné místo, například na hrad Mírov.

Nejkrásnější sny o svobodě se zdají ve vězení.
Friedrich Schiller

idiotronic
15. 5. 2015 23:49

Článek o budování spaloven jeden přes druhého je vlastně archivní (22let) takže umožňuje hodnotit s odstupem.
http://www.cibulka.net/nnoviny/nn1993/obsah/27.htm

Tom1622
Tom1622
16. 5. 2015 0:44

Až budeme všichni nezaměstnaní bezdomovci , budeme 100% zajišťovat své energetické potřeby z obnovitelných zdrojů . Holt se přitulíme nebo zmrznem .

Béda
16. 5. 2015 5:39

Béda napsal

http://svobodnenoviny.eu/odhaleni-pravdy-o-svetove-nadvlade-usa-z-ust-australske-senatorky-ann-bressington/#more-37293

Zhruba v čase 4:30 mluví australská senátorka o původu environmentálního hnutí (datuje jej do doby založení Římského klubu – 1968, který „diskutuje o světových problémech a podílí se na jejich vytváření“).

cnemo
16. 5. 2015 10:08

Stan napsal Zdá se mi, že je to „dialog hluchých“. Cnemo zatím jen nadává a paušalizuje, jeho souputníci z diskuse by ale stříleli a věšeli „ekoteroristy“. Což do slušné polemiky nepatří, takže jsem je máznul. Když už se nedá popřít, že strategie odchodu od fosilních paliv a jádra existují a fungují (a to ne kvůli hrstce ekologických nadšenců, jejichž politická moc je v západní Evropě vesměs marginální), tak se to musí vysvětlit tak, že je to na úkor ČR. Takže to pak podle lidí, kterým já odteď pracovné na oplátku začnu říkat „jaderní a fosilní dinosauři“, vypadá, že celoevropský přechod… Číst vice »

cnemo
16. 5. 2015 10:13

BTW, proti JE za zahradou bych samozřejmě protestoval, ale z jiných důvodů (hluk doprava atd.). Co bych nedal je kafilérie, chemička, Acelor a pod. Spalovny jsou na západě zcela běžně v městské zástavbě (Vídeň, Monako) a hlavní problém je doprava. Dlouhodobé uložiště bych opravdu přivítal. Byla by to záruka, že se v okolí nebude stavět nějaké pitomina typu chemička, dálnice a pod. Také by to bylo nejbezpečnější místo ve státě:) Kdybych byl opravdu paranoidní, pořídil bych si gaigra a na rozdíl od chemického ohrožení měl docela přehled. Bohužel u nás to díky poddolování nejde:(

peter.
16. 5. 2015 10:32

Moja averzia k biopalivám z repky a k solárnym a veterným elektrárňam je obrovská.Musím ale priznať,že treba mať v pamäti to,že zdroje fosílnych palív sa skôr či neskôr vyčerpajú a potom budú v obrovskej výhode tí čo sa na to pripravujú už dnes..Verím,že v dohľadnej dobe vznikne nejaký vedecký objav,ktorý problém energetiky vyrieši.

Martin (už bez taky m)
16. 5. 2015 11:04

Podotýkám, že ač „ekoterorista“, mám na biopaliva (nejen z řepky – viz třeba plantáže na palmový olej v tropech), obří větrné elektrárny a solární systémy instalované na orné půdě či TTP podobný názor jako pán peter. Neodmítám je ale jako principiální zdroj. Na umístění a uměřenosti odhadu opravdu záleží. Taktéž věřím, že i v solární energii je budoucnost – ale ne asi ve dnes masově šířených technologiích. Co však nevím je jaká je toxicita odpadu vznikajícího ve spalovnách, dtto mutagenní a kumulativní účinky podobných látek v moderních spalovnách, případně následky havárie takového provozu, ev. přírůstek zátěže třeba polétavým prachem. Předpokládám,… Číst vice »

Bety
Bety
16. 5. 2015 14:29

Bédo, zvlášť se mi v projevu té senátorky líbil citát, že enviromentalismus má být zaveden jako nové světové náboženství. Zdá se, že to funguje, jen místo Boha je tam Matka Země a místo Pekla Globální oteplování. Co na to říct- Římský klub byl v tomhle velmi úspěšný. V enviromentalismu je hodně založeno na slepé víře /opět náboženství/ a veškeré námitky jsou odmítány jako kacířské. Nechci se Stana dotknout, už jsem předtím napsala, že ochrana životního prostředí důležitá je, ale měli bychom se zamyslet, kdo je v tomto vlaku strojvůdce. Pokud je to NWO, tak bych do místa určení nechtěla dojet… Číst vice »

idiotronic
16. 5. 2015 15:41

Chotíkov je první zastávka autobusu z Plzně na Karlovy Vary,spaluje tedy plzeňský odpad .(nespaluje, stavba pozastavena z iniciativy neziskové organizace,financované z ……).Vede tam nejslabší hromadná doprava ze všech směrů , původně německy hovořící vesnice . Vyřazené pneumatiky lemují silnici ke SKLÁDCE ODPADKŮ stovky metrů.Spalovna tedy není, ale skládka už existuje léta a právě dochází její kapacita. Kdo tedy četl opravený odkaz na NN z devadesátých let (viz výše), může posoudit, kam jsme se za 20 let dostali. Obě zmíněné plzeňské spalovny by od sebe byly vzdáleny vzduchem asi 6 km. Martin(už bez taky m) navrhuje odpady NEPRODUKOVAT. Správně. A pak… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
16. 5. 2015 16:01

pro idiotronic: vždy nějaké odpady budou, jen si přeji, aby se daly zvládnout. Též myslím, že současné množství je „byznys s naším zdravím a budoucností“ „sám o sobě“. Přeji si sám skromně dle skrovných možností k tomuto „byznysu“ co nejméně přispívat. Ten „dovoz“ odpadů je o tom co všichni známe: o neexistující zpětné vazbě – resp. o bezmála nulovém riziku zodpovědných, „zastupitelů“, politiků, a o de facto nefunkčním státu (teda „funkčním“ – ale jak pro koho…). Jinak: obecně v dobách minulých bylo mnohem méně nebezpečí a rizik spočívající v dnešní nulové kontrole toho, co váš soused koupí v obchodě (a… Číst vice »

mirror
mirror
16. 5. 2015 18:29

Není nic jednoduššího, než možnost snížení spotřeby prověřit experimentem, třeba i simulačním. Ať to zkusí každý sám doma, cestou do zaměstnání a v zaměstnání, pokud by ještě nějaké měl. Všude by měl snížit spotřebu na pětinu. U všech položek se najdou podíly energie, které pochází z fosilních paliv. Tuto část by měl snížit pětkrát.
Já osobně jsem skeptický, i když jsem energetickou bilanci nepočítal. Kdo tvrdí, že je to technicky možné, neměl by šetřit detaily a opublikovat na OM článek. Na zastupitelské sbory bych nedal, volit se dají různí dobrodruzi.

cnemo
16. 5. 2015 19:03

Stan napsal „Když už se nedá popřít, že strategie odchodu od fosilních paliv a jádra existují a fungují (a to ne kvůli hrstce ekologických nadšenců, jejichž politická moc je v západní Evropě vesměs marginální), tak se to musí vysvětlit tak, že je to na úkor ČR Stane, přesný opak je pravdou, nikde to nefunguje, jsou to potěmkinovy vesnice. V Německu to došlo tak daleko, že mají maximum spotřeby uhlí v historii a chystají placení udržování záložních zdrojů (fosilní samozřejmě) firmám – z kapes daňových poplatníků. Rozvodná síť je na hraně, navíc její výstavbu zelení opět torpédují. Jak to s lidstvem… Číst vice »

Bety
Bety
16. 5. 2015 19:38

cnemo – moc pěkný odkaz. Někdy nevím, jestli celý svět není jeden velký blázinec.

mirror
mirror
16. 5. 2015 23:59

Uhlí v Německu
http://www.cleanenergywire.org/factsheets/coal-germany
Doporučuji přečíst dříve než diskutovat.

Viky
Viky
17. 5. 2015 7:25

Teda, docela se bavím, musím říci. Jednak článkem, jednak reakcemi. Například:“ Zákon zároveň říká, že samotné úřady spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko se musí fosilních paliv zbavit úplně a to už do roku 2030. Úřady tak půjdou příkladem soukromým firmám.“ citát z článku, kterému jsem se smál. Úřady se mohou fosilních paliv zbavit „snadno“, protože jich vlastně zdánlivě tak moc neužívají. Takže jak bude vypadat situace za patnáct let? Vytápění a klimatizace, osvětlení, nebo napájení počítačů, bude řešeno na základě alternativních zdrojů. Jít to do jisté míry jde, tak do toho nebudu raději moc šťourat. A doprava? Ptám se na DOPRAVU.… Číst vice »

cnemo
17. 5. 2015 8:32

Stan napsal V Německu mají maximum spotřeby uhlí v historii – prosím o důkaz. Chystají placení záložních zdrojů z kapes daňových poplatníků – prosím důkaz. Rozvodná síť je na hraně – prosím o důkaz. Její výstavbu zelení torpédují – prosím o důkaz. A stejně tak prosím o důkaz, že bez JE Temelín dojde v Německu a jeho blízkém okolí k energetickému kolapsu. V první větě jste skutečně dostal, nejde o spotřebu nýbrž o dovoz uhlí: http://de.statista.com/infografik/2150/einfuhr-und-foerderung-von-steinkohle-in-kilotonnen/ Spotřeba uhlí zůstává na úrovni konce 90. let a od úpadku v době krize roste. Za stabilitu již platí a ne málo http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/zelena-energie-v-nemecku-nahrava-zaloznim-kapacitam-1105142 Podrobnější… Číst vice »

Sio
Sio
17. 5. 2015 8:58

Dost pochybuji o tom, zda někdo ví, jaký průmysl bude v roce 2050 v Severním Porýní-Vestfálsku. Dá se ovšem předpokládat, že energeticky náročných výrob tam už zase tak moc nezůstane. Nicméně, ty výroby pravděpodobně nezmizí, jen se někam vyvezou, částečně možná i k nám. Proč by to nemohli splnit? Čísla neznám, jen si trochu zaspekuluji. Řekněme, že dnešní 80% spotřeby energie tvoří energeticky náročné výroby, které se vyvezou k nám, do Číny a Indie. Namísto nich příjdou sofiftikovanější obory, které spotřebují 10% dneška. Takže pokud počítáme, že obyvatelstvo spotřebuje dnes cca 20% dneška a ještě o 10% spotřebu zvýší, jsmen… Číst vice »

mirror
mirror
17. 5. 2015 9:37

Sio napsal
ubrat výrobu elektřiny z fosilií, když tak, dělat to z plynu

Fosilní palivo je nerostná surovina, která vznikla v dávných dobách přeměnou odumřelých rostlin a těl za nepřístupu vzduchu. Řadí se sem především ropa, zemní plyn a uhlí. [wikipedie]

Magnus Maximus
Magnus Maximus
17. 5. 2015 10:05

Takže jsem přečetl několik komentářů na toto téma a vidím že jen VIKI má opravdu zásadní příspěvek, který jde na kořen skutečnosti. Přibližně 65 % vytěžené ropy je nakonec spotřebováno v dopravě jakéhokoliv typu, tedy v přepravě někoho nebo něčeho z bodu A do bodu B. A zbytek, tedy přibližně těch 35 % vytěžené ropy jde na výrobu třeba plastů, hnojiv, pesticidů, léků apod. Takže doprava je opravdu zásadní. Právě v této oblasti by se mělo pracovat na úspoře ropy. A když je řeč o dopravě, tak nemám na mysli jen palivo do motorů, ale třeba taky ropu, která se… Číst vice »

Sio
Sio
17. 5. 2015 10:40

: jistěže vím, že plyn je fosilní palivo. Ale takové, že bych se ho nezříkal, pokud nepříjde nějaký energetický zázrak. Je relativně čisté.
@Magnus: s dopravou je to pravda, jen s tím asi moc neuděláme. Snad drastické zdražení, které by donutilo všechny šetřit. Do r. 2050 k tomu možná dojde. Ale neříkejte mi, že výroba oceli, elektřiny a těžké strojírenství jsou zanedbatelné, protože abych uvěřil, musel byste to rozumně doložit.

cnemo
17. 5. 2015 11:03

Stan napsal Když jsem se byl podívat na jeden projekt Power to Gas, tak přijela delegace z Česka a jejich první otázka byla: Kolik to stojí? A ten zaměstnanec E.ONu se usmál a řekl: To vůbec není důležité, je to pilotní projekt. Ale já chtěl argumenty pro OZE ne opačné, těch je dost a dost:) Nebo chcete zabřednout do debaty o tom, jak jsou všechny zatím známé baterky (včetně hřebíku v citrónu) ekologicky katastrofální? Projekty, sliby, záměry, kecy, směrnice, závazky … ale k věci. Co z toho funguje tak, aby bylo možné vypnout klasiku? A že k nám budou vozit… Číst vice »

Neználek
Neználek
17. 5. 2015 11:44

cnemo napsal
Ale já chtěl argumenty pro OZE ne opačné, těch je dost a dost:)

Jenže tenhle je nejlepší.

mirror
mirror
17. 5. 2015 12:08

Celý humbuk je předpřípravou k tomu, aby se zajistil odbyt německého průmyslu v oblasti energetiky u nás a jiných koloniálních státech. Výzkum a vývoj zaplatí blbí Češi. Nařídí jim to vyhláška nebo nařízení EU. Máme tam velmi moudré lidi, kteří ten balvan nákladů na nás ochotně svalí. Napadlo mne, kde je hank, aby se poutal na vrata k Temelínu? České firmy budou na byznysu s ekologií jen paběrkovat. Nový výrobek vyžaduje dlouhý vývoj (3-5 let). Malé české firmy jeho financování neutáhnou. Cíleně nás jako konkurenci likvidují. Po komunistech zbyla výkonná vývojová základna. Protektoři naší vlády se postarali o její rozehnání.… Číst vice »

mirror
mirror
17. 5. 2015 12:10

mirror napsal
jako například náš spoludiskutér Sio

Sio, věřím, že z vaši asi male mzdy (v porovnání se zaměstnanci v západní Evropě) platíte řádně předepsané daně.

Neználek
Neználek
17. 5. 2015 12:51

A kolega mirror vysvětlil, proč je to nejlepší argument. Stručněji se dá říci, že obnovitelné zdroje jsou sice nevýhodné pro německou energetiku, ale prospěšné pro německý průmysl, který tloustne na úkor zbytku EU. A zajimavé je, že se nikde nemluví o tom, jakou roli sehrála podpora solárních elektráren ve vzniku řecké krize, a které další země kvůli tomu přijdou na buben.

cnemo
17. 5. 2015 14:25

Stan napsal Ano, baterky jsou ekologicky katastrofální, proto ten E.ON např. dělá pilotní projekt Power to Gas. Stane, byl jste na fyziku ve škole? A když byly tepelné stroje tak taky? Sama elektřina z OZE je (bez dotací) nekonkurenceschopná. Takže Vy teď tu nekonkurenceschopnou elektřinu vezmete, vyrobíte plyn, který budete skladovat a stlačovat a pak ho zase změníte na elektřinu. Už jenom ta účinnost prohnaná přes tepelné stroje je šílenost! Kdyby to byla alternativa, nikdo by nebudoval přečerpávací elektrárny! A to nemluvím o ekologické ceně za tu všechnu nesmyslnou technologii! To myslíte vážně opravdu vážně, nebo mne jen zkoušíte? A… Číst vice »

Sio
Sio
17. 5. 2015 14:34

mirror napsal
Sio, věřím, že z vaši asi male mzdy (v porovnání se zaměstnanci v západní Evropě) platíte řádně předepsané daně.

:-) Mirrore, mám skromné cíle. Úplně mi stačí, že snese srovnání s tou vaší.

mirror
mirror
17. 5. 2015 15:52

E.ON’s power-to-gas (P2G) pilot unit in Falkenhagen in eastern Germany není nic zázračného. Odjakživa se elektrolýza předvádí už na středních školách. Vodík z vody pak jen obohacuje zemní plyn. Firma vyvíjí průmyslové zařízení velkého výkonu. Minimálně je třeba najít materiály, ze kterých se jednotky postaví a dále různá pomocná zařízení. Za komunistů by tady byly podniky, které se mohly do vývoje pustit (ČKD, Škoda, Vítkovice, …). Komunisty u moci lidi odstavili, podniky nechali zprivatizovat, většinoví zahraniční vlastníci se postarali o likvidaci podnikových vývojových útvarů, protože se tady nic zkoumat nesmí, aplikované výzkumné ústavy zrušili nebo se musí uživit samy drobnými… Číst vice »

mirror
mirror
17. 5. 2015 15:57

Ještě dodám, že nemám nic proti tomu, když se dozvím, čím Hnutí Duha žije. Ostatně mi nepřekážejí. Ani nevím, jestli jsou nalepeni na státní rozpočet nebo vše financují ze svého.

mirror
mirror
17. 5. 2015 16:14

Největší přečerpávací elektrárna je v Dlouhých stráních v Jeseníkách. Je to téměř dokonalý sklad energie, který měl vyrovnávat bilanci mezi produkci a spotřebou elektrické energie. U vstupních tunelů do podzemní kaverny je deska se seznamem českých a slovenských podniků, které se na projekci a výstavbě podílely. Naše demokratické zřízení a demokratické vlády zkušených odborníků se postaraly o to, že jde o desku náhrobní, protože žádný podnik již nežije. Elektrárna se postavila výhradně z výrobků československého průmyslu s jedinou výjimkou a to jsou vysokonapěťové kabely pro umístění v zemi. Do elektrárny se pořádají exkurze. Podle průvodce nyní penzisty a dříve pracovníka… Číst vice »

fra
fra
17. 5. 2015 17:17

Mirrore máte téměř ve všem pravdu, jenom bych nevinil lidi z toho, že odstavili komunisty od moci . Lidi je možné vinit pouze z toho že s otevřenou hubou přihlíželi jak se u nás likviduje a rozkrádá skoro všechno. To bylo v režii jiných sil na které jako stát nemáme a ani by nám to nebylo dovoleno. Ani ten hokej jistě Vás jakož i mně nepotěšil.

mirror
mirror
17. 5. 2015 17:31

fra napsal
jenom bych nevinil lidi z toho, že odstavili komunisty od moci

Sebekriticky přiznávám, že jsem se těšil na změnu a vyhnání slabého vedení KSČ od moci. Je to take moje vina, že jsem nic proti tomu nedělal. Nejsem člověk, který se dere dopředu a rychle obrací kabát. Tenkrát jsem viděl na Václaváku hloučky lidí a myslel jsem, že se konečně dočkám návratu Dubčeka do vedení země. Obrat pro mne nastal 11.12.. Pak už jsem viděl všechno jinak.

mirror
mirror
17. 5. 2015 18:06

Převrat v Praze a převrat v Kyjevě byly podle stejného scénáře. Útok na vládu země a rychlá obměna starých kádrů za nové kádry ze dne na den, demokratickými postupy se nikdo nezdržoval. Volby byly později a kompletně v režii nového panstva. Návrat ke kapitalismu u nás byla hotová věc už od Nového roku 1990. Neměnila se jen vláda, také do vedení všech podniků najmenovalo OF nové lidi. Změna jejich chování vyžadovala trochu počkat. Z doby komunistického režimu byli lidi navyknutí pomoci nejprve podniku, což pomohlo zvýšit později platy také pro ně. Ministr průmyslu Vrba v BL přiznal, že Klaus na… Číst vice »

mirror
mirror
17. 5. 2015 19:34

Stan napsal Proč by ho měli měnit na elektřinu, když ho můžou přímo použít na vytápění nebo jako palivo? A myslíte si, že v E.ONu nemají žádné fyziky? V dotacích je bordel, to uznávám. Ale určitě není řešením dotovat jádro. V projektu se uvažuje obohacovat zemní plyn o vodík. Ten bude mít větší výhřevnost a může být použit k čemukoliv. Zase je tady technický problem, jestli to topeniště snesou. Je třeba zase uskutečnit průmyslový experiment, aby se zjistil mezní obsah vodíku. Vodík je v zemním plynu možná také obsažen. Zvýšený podíl vodních par ve spalinách může způsobit korozi kotlů. To… Číst vice »

mirror
mirror
17. 5. 2015 19:40

Na vodíkový motor pro auta byla postavena komunisty v Liberci při univerzitě zkušebna. Všechno bylo dávno promyšlené. Jen najednou o to nebyl zájem a dokumentace šla do kotelen.
Omlouvám se, že všechno přisuzuji komunistům. Je to taková drobná provokace ke všem, kteří před 25 léty tvrdili, že umějí všechno dělat lépe než oni.

mirror
mirror
17. 5. 2015 20:57

mirror napsal Vodík je v zemním plynu možná také obsažen. Vodíku je jen ve stopovém množství Component Typical Analysis (mole %) – Range (mole %) Methane 95.0 87.0 – 97.0 Ethane 3.2 1.5 – 7.0 Propane 0.2 0.1 – 1.5 iso – Butane 0.03 0.01 – 0.3 normal – Butane 0.03 0.01 – 0.3 iso – Pentane 0.01 trace – 0.04 normal – Pentane 0.01 trace – 0.04 Hexanes plus 0.01 trace – 0.06 Nitrogen 1.0 0.2 – 5.5 Carbon Dioxide 0.5 0.1 – 1.0 Oxygen 0.02 0.01 – 0.1 Hydrogen trace trace – 0.02 Hoření metanu vyprodukuje molekulu CO2… Číst vice »