Číslo týdne: Třetinu německé elektřiny loni vyrobily obnovitelné zdroje

U nás jen 11 %. Vláda má šanci to napravit v aktuální novele zákona o podporovaných zdrojích energie

Tisková zpráva Hnutí DUHA

čtvrtek 1. února 2018

Právě třetinu (33,1 %) elektřiny loni v Německu vyrobily obnovitelné zdroje. Podíl obnovitelné produkce na domácí spotřebě je ještě vyšší (36,5 %), protože Německo je významným vývozcem elektřiny. Obnovitelné zdroje se tak významně přiblížily výrobě elektřiny z uhlí, která pokrývá celkem 37 % německé produkce (černé a hnědé uhlí dohromady). Roční výroba německých obnovitelných zdrojů dosáhla 216 terawatthodin, což je víc než dvouapůlnásobek roční výroby všech elektráren u nás.

Nejvýznamnějším zdrojem obnovitelné elektřiny zůstávají v Německu větrné elektrárny pokrývající 16 % celkové výroby, následované zdroji na biomasu (7 %) a solárními elektrárnami (6 %). Za pozornost stojí skutečnost, že spotřeba elektřiny v Německu od dosažení maxima v roce 2007 má klesající tendenci. [1]

Česká republika působí v případě výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů jako smutný kontrast k dynamickému Německu. Od roku 2013 u nás výroba obnovitelné elektřiny stagnuje, ačkoli dosáhla jen 11 % na výrobě elektřiny (13 % podílu na domácí spotřebě). Příčinou je absence podpůrného mechanismu, který v různých obměnách používají úspěšné země. Novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou nyní chystá ministerstvo průmyslu a obchodu, je šancí, jak se k úspěšným zemím přiřadit.

Letos máme velkou příležitost stagnaci obnovitelných zdrojů překonat. Návrh aktuálně zpracovávaný na ministerstvu průmyslu bude prakticky jistě obsahovat obnovení podpory pro nové projekty. Hnutí DUHA prosazuje, aby návrh odrážel poslední zkušenosti z evropských zemí. To znamená, že pro velké projekty má být postaven na systému aukcí, v nichž vítězí investor, který vystačí s nejmenší podporou. Malé projekty mají mít v souladu s evropskými pravidly nárok na výjimku z aukcí a na podporu zeleným bonusem podle stávajícího schématu pro zdroje postavené do roku 2013.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: „Německo s třetinovým podílem obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny není v jejím rozvoji žádnou výjimkou. Velká Británie, Japonsko, Spojené státy a Čína investují do obnovitelných zdrojů ještě víc peněz než naši západní sousedé. Výjimečná je naopak česká stagnace tohoto čistého odvětví budoucnosti. U nás se obnovitelné zdroje podílejí na výrobě elektřiny pouhými 11 procenty. Nová pravidla, která opět umožní výstavbu obecních větrných elektráren nebo regionálních bioplynových stanic na likvidaci biologicky rozložitelných odpadů, nás mohou vrátit na čistou obnovitelnou cestu, po které jdou prakticky všechny vyspělé státy. Jde o to, aby ministerstvo průmyslu, které nyní chystá nový zákon o podporovaných zdrojích energie, tuto šanci konečně využilo.“ 

Novinky a zajímavosti ze světa energetiky najdete každý týden na stránce www.cislotydne.cz

Poznámky:

[1] https://energytransition.org/2018/01/german-energy-consumption-2017/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
3. 2. 2018 18:16

Ano, když zrovna fungovaly…

Ekonomických a zejména ekologických škod se však dozvíme až za pár let. Dopadne to přesně stejně, jako biopaliva.

Viktor Foun Vosina
Viktor Foun Vosina
3. 2. 2018 19:14

Ekologičtí teroristé by asi nechtěli, aby se křemík a fotovoltaické panely vyráběly v blízkosti jejich bydliště.
Většina si na ekologii jen hraje a živí se ekologickým vydíráním.

PPK
PPK
3. 2. 2018 21:36

Ano, není nad byznys, živený zákony poslanců parlamentů a občanskými dotacemi z rukou správců států ministrů vlád a slovně „zdůvodňovaný“ falešnými řečmi ziskových aktivistů z tak zvaných neziskovek. Má to totiž chybu morálky: Ty dočasně a účelově zezelenalé poslance parlamentů a ministry vlád, ty byznysmeny s řepkou, s větrem a sluncem a ty aktivistické řeči energetických „expertů“ nakonec zaplatí v legislativně navýšených cenách benzínu a elektřiny ten jediný, kdo v tom organizačním řetězci skutečně produktivně pracuje a nezištně tvoří pro stát hodnoty – mzdový zaměstnanecký daňový poplatník. Řečeno jazykem ekonomů: Zelená energie v soudobé evropské legislativní podobě je nestoudná tunelářská… Číst vice »

Vlastimil
Vlastimil
4. 2. 2018 10:27

Kdosi, kdo si klade otázku : „A co my?“ pozapomněl na fakt, že většina větrných elektráren, které mávají na Krušných horách lopatkami svých vrtulí je sice na našem území, ale patří Německu. Kam asi dáme ty svoje čisté zdroje, když jsme nejlepšími z nelepších schválili, že právě tyto lokality obsadí naši sousedé? Divíte se SPD, že požaduje odpovědnost politiků za jejich činy? Co na to Duha?

Admirál
Admirál
4. 2. 2018 15:01

“ Příčinou je absence podpůrného mechanismu, který v různých obměnách používají úspěšné země. Novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou nyní chystá ministerstvo průmyslu a obchodu, je šancí, jak se k úspěšným zemím přiřadit.“

Takže se chystá další penězovod. Držte si peněženky.

jogín
jogín
4. 2. 2018 15:33

Chybí odpověď na otázku, o co zdraží elektřina při zvýšení podílu obnovitelných zdrojů. Německé ceny jsou šílené a atomové elektrárny tam nahrazují uhelnými. My se můžeme těšit na placení sítě pro distribuované zdroje- plánované platby za jistič jsou podle odborníků z ERÚ jen maličkost ve srovnání s budoucností.

racek
racek
5. 2. 2018 20:52

No jo, třetinu vyrobili, ovšem taky za cenu dvojnásobných nákladů zbylých dvou třetin. Zde už nastává otázka, zdali spotřeba energie na vyprodukování té ekotřetiny není větší než její produkce. U nás už to přece dávno je. Navíc špatná regulace této elektřiny je přenášena na jejich sousedy, které to stálo obrovské investice. Hlavně u nás.
Prostě Němci, ten racionální národ, úplně zpitoměl. Nic víc.

Honza999
Honza999
9. 2. 2018 7:49

Bez sebemenších pochybností větrné elektrárny způsobují změny v počasí. Vítr sebou nosí teplo a vodu. Zásah do této distribuce způsobuje, že ona energie a vod nedojdou tam kam původně mířily ale uvolní se jinde.
Podle mého je možné (ne jisté, ale možné), že efektem motýlího křídla mohou větrné elektrárny být (alespoň zčásti) příčinou razantních klimatických změn v „oboru distribuce vody“ – vznik suchých oblastí (až pouští) někde a záplavové srážky jinde.

cnemo
12. 2. 2018 12:49

Prosím koukněte na toto video a už nikdy nebudete ty kecy o „obnovitelných zdrojích“ brát vážně.

Akce: Pošli to svému ekoteroristovi!

https://videacesky.cz/video/nedele-s-lubachem-zeleny-proud

peter.
12. 2. 2018 13:17

cnemo napsal

Prosím koukněte na toto video a už nikdy nebudete ty kecy o „obnovitelných zdrojích“ brát vážně.

Akce: Pošli to svému ekoteroristovi!

https://videacesky.cz/video/nedele-s-lubachem-zeleny-proud

comment image

Aleš
Aleš
12. 2. 2018 15:40

Vlastimile: Co na to Duha? Volí Drahouše a kamenuje Okamuru. Ono i ty půlúvazky, co oni mají, asi považují pořád ještě za dobrý byznys, aby se účastnili okrádání našeho národa. A v této souvislosti je jasné, že zcela obětovala zcela rozumnou zelenou politiku za zájmy korporací.