Co dělat

Nedávno jsme zde probírali, co v reakci na terorismus nedělat, dnes bych se rád zastavil u toho, co dělat. A začnu možností, která tolik z vás tak moc iritovala – nedělat nic.

Protože i to je možnost. Nedělat nic nutně nemusí znamenat pasivitu a rezignaci, může to být i zcela vědomé zdržení se konání v situaci, kdy není zřejmé, co dělat, nebo je dokonce zřejmé, že veškeré pokusy něco dělat situaci ještě zhorší, tak jako vše jen zhoršila invaze USA do Afghánistánu v reakci na 9/11.

Prokletí nás, Západu, je v tom, že jsme vychováváni v přesvědčení, že nedělat nic je nemravné, že člověk musí „pracovat“, že se musí přičinit, aby si zasloužil. To pak logicky vede k tomu, že konáme jenom proto, abychom konali.

Jenže co je účelem terorismu? Reakce! Teroristické útoky mají jediný účel – vyvolat reakci, celkem lhostejno zda útěkovou (strach, podvolení se, omezení občanských a lidských práv a svobod), nebo útočnou (omezení občanských a lidských práv a svobod, deportace, intervence). V obou případech dosáhnou teroristé – nebo ti, kteří je „orchestrují“ – svého cíle. Ale co když reakce nepřijde? Nepřestane náhodou terorismus fungovat?

Já vím, že nedělat nic je těžké, zejména tváří v tvář veřejnému mínění lačnícímu po pomstě a po činu, ale podle mě bychom tuto možnost neměli apriori vylučovat.

Pokud ale už něco dělat chceme, měli bychom si to nejprve velmi dobře rozmyslet a najít řešení, které bude inovativní a rozbije věčný kruh násilí a pomsty. A přiznejme si, že zatím jsme na násilí terorismu reagovali – pokud jsme ho přímo neprovokovali – opět násilím: vojenským, politickým, sociálním i ekonomickým.

Takže co dělat? Což takhle místo konfrontace zkusit kooperaci, místo hledání způsobů, jak porazit nepřítele, hledat způsoby, jak žádné nepřátele nemít? Proč se nepokusit podkopat atraktivitu terorismu tím, že snížíme počet ukřivděných, ponížených a okradených, počet těch, kteří, řečeno slovy klasika, nemohou ztratit víc, než svou frustraci a své okovy?

Zkusme, zejména v krizových oblastech, přestat s vnucováním našich pořádků a změnami režimů podle jejich vstřícnosti k naším korporacím. Zkusme nechat zisky z nerostného bohatství v zemích, ze kterých pochází. Zkusme zrušit sankce a embarga na pohyb lidí a zboží a naopak zaveďme přísné embargo na pohyb zbraní, které ale budeme sami dodržovat. A nakonec, nikoliv však v poslední řadě, trvejme na sekularizaci, na důsledné odluce náboženství od státu.

Nebude to snadné, protože to bude chtít radikální změnu myšlení, nebude to levné, protože nás to připraví o (naloupené) bohatství, nebude to rychlé, protože předsudky mají sílu a setrvačnost, ale mohlo by to fungovat.

Převzato z blogu Tribun

31
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
31 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Autoři komentářů
peter.BédaPPKBetymerlin Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sio
Člen
Sio

„Zkusme, zejména v krizových oblastech, přestat s vnucováním našich pořádků a změnami režimů podle jejich vstřícnosti k naším korporacím. Zkusme nechat zisky z nerostného bohatství v zemích, ze kterých pochází. Zkusme zrušit sankce a embarga na pohyb lidí a zboží a naopak zaveďme přísné embargo na pohyb zbraní, které ale budeme sami dodržovat. A nakonec, nikoliv však v poslední řadě, trvejme na sekularizaci, na důsledné odluce náboženství od státu.“ TO JE VÝZVA PRO KOHO? PRO NADNÁRODNÍ KONCERNY A BANKY, KTERÉ TO VŠECHNO ŘÍDÍ? PRO BĚŽNÉ OBČANY NE. NEZNÁM VE SVÉM OKOLÍ NIKOHO, KDO BY KRADL NEROSTNÉ BOHATSTVÍ NEBO VYHLAŠOVAL SANKCE.… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

„A přiznejme si, že zatím jsme na násilí terorismu reagovali – pokud jsme ho přímo neprovokovali – opět násilím: vojenským, politickým, sociálním i ekonomickým.“
KDO JE TO MY? JÁ NE ANI NIKDO KOHO ZNÁM. AUTOR URČITĚ, KDYŽ ŘÍKÁ „MY“. TAKŽE – OPĚT VÝZVA K IMPERIALISTŮM? NENÍ TO TROCHU DONKICHOTSKÉ?

Sio
Člen
Sio

„Nebude to snadné, protože to bude chtít radikální změnu myšlení, nebude to levné, protože nás to připraví o (naloupené) bohatství, nebude to rychlé, protože předsudky mají sílu a setrvačnost, ale mohlo by to fungovat.“
VY AUTORE, JSTE NALOUPIL NĚJAKÉ BOHATSTVÍ? JÁ NE A ASI SI MOHU DOVOLIT ŘÍCI, ŽE TO PLATÍ PRO 99% OBYVATEL ČR. NAOPAK, NÁS ZÁPAD, JAKO SPRÁVNÝ KOLONISTA SPRÁVNOU KOLONII OKRÁDÁ. JÁ FAKT NEVÍM, KAM NA TY NÁPADY CHODÍTE. NÁZEV JE ŠPATNÝ. NEMĚLO BY SE TO JMENOVAT „CO DĚLAT“, ALE „CO BY MĚLI UDĚLAT SVĚTOVÍ IMPERIALISTÉ, VLÁDCOVÉ ZÁPADNÍHO SVĚTA“. TO BY K OBSAHU ČLÁNKU SEDĚLO.

Béda
Člen
Béda

Jenom technická otázka. Co je to Západ? Z jakého pohledu (geografického, etnografického, politicko-velmocenského, filosoficko-náboženského patří středoevropská kolonie ČR s převážně ateistickou většinovou slovanskou populací kde většina mluví pouze česky a slovanskými jazyky k Západu?

Béda
Člen
Béda

Jsou taktéž Albánie, Kosovo, Bosna, Gruzie, Turecko taktéž součástí Západu. Jestliže ano, tak proč ne i Saudská Arábie anebo třeba Jemen?

nikdo
Člen
nikdo

Základní problém je, kdo je tady „MY“. Já jsem nikoho nebombardoval, a ani jsem nikam demorkacii nevyvážel, a dokonce jsem ani nevolil politiky hlasující pro zahraniční mise a spolehlivé plnění „členských povinností“ NATO. Ale na druhé straně jsou tady různí Merkelové, Holandové, Sarkozyové, Cameronové a podobná pakáž a jejich bossové z korporací, MMF, BIS (Bank for International Settlements) a Sorošovi ordneři a mediální mainstream, též případně zvaný korporátky. Já bych o nich „my“ neříkal, já s nimi nic společného nemám a nechci mít. Ale vzhledem k jejich podílu na bombardirovkách, likvidacích různých států apod bych Tribunovi doporučil, aby se se… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

Nikdo, řekl bych že dnešní politické „elity“ jsou se svým „my“ hůř než kdysi komunisté. Ti si alespoň oficiálně nechali volbou určit politický mandát, ti dnešní „demokratičtí“ sliby neplní, řídí se pouze korupcí a mají smrskávající se mandát. Dnešní eurojelity které si na základě volebního bianco šeku usurpují stále víc pravomocí (národní reprezentace za nějaký čas nebudou rozhodovat ani o barvě na vládní a parlamentní budově) a o euro“komisařích“ raději pomlčet. Přitom je jim úplně fuck, že se evropskému lidu stále víc odcizují. Takový Rompuy, Mogherini, Füle, Juncker, Barroso jsou liduv evropských zemích geograficky i politicky vzdálenější než pověstný kůl… Číst vice »

PPK
Člen
PPK

Starý Tribun, jak jsme ho před léty tady na OM znali, zřejmě zemřel. Zato ten Tribun mladě novodobý, ten tady píše pěkně zákeřně. Falešně, demagogicky a přímo vzorově neo-marxisticky. Posunuje definice významů hodnot a kauzalitu událostí. Podstrkuje čtenáři otázku důsledků – typu „Jenže co je účelem terorismu?“ – a zamlčuje otázku příčiny terorismu, která jediná je klíčem k řešení věci. Namísto hledání základní přičiny – důvodu absence sociální spravedlnosti v této civilizaci, Tribun tady tou svou „charitou“ pseudokřesťanských slovních dogmat dělá nezúčastněné svatoušky z viníků věci (z hmotné a mocenské chamtivosti buržoazie korporací) a z nás, čtenářů a obyčejných lidí… Číst vice »

J. W.
Člen
J. W.

Nevím, nad čím se zde medituje? Jenom podotýkám, že když někdo ne/ví, co dělat, měl by si přečíst knihu Vladimíra Ijiče Lenina „Co dělat?“, knihu od největšího člověka na světě, jak nám 40 let mlátili do hlavy TI, kteří nám předtím mlátili do hlavy, že je jím A. Hitler, J. Kristus a H. Bůh, buch buch buch…. Po přečtení té knihy bychom možná věděli co ne/dělat.

J. W.
Člen
J. W.

Náhodou pánové, tohle není úplně špatné: „Což takhle místo konfrontace zkusit kooperaci, místo hledání způsobů, jak porazit nepřítele, hledat způsoby, jak žádné nepřátele nemít? Proč se nepokusit podkopat atraktivitu terorismu tím, že snížíme počet ukřivděných, ponížených a okradených, počet těch, kteří, řečeno slovy klasika, nemohou ztratit víc, než svou frustraci a své okovy?“
Není to moudré nabádání k sebevražednému terorizmu? Nepřátele nemá ten, kdo není (mrtvý), počet ukřivděných, ponížených a okradených nejlépe snížíme sebevraženými atentáty. Je nutné začít mravně od sebe a nepožadovat morálku jen od druhých! Nebo ne?

Béda
Člen
Béda

http://www.czechfreepress.cz/uvadime-videa/informacna-vojna-19-07-2016-lubomir-hudo-na-infovojna-sk.html

Témy:
1) Ochrana občanov – na francúzsky spôsob
2) Coup d’état – na turecký spôsob
3) 911 – na americko-izraelsko-saudskoarabský spôsob

zart
Člen
zart

Ten marxismus-leninismus má asi v praxi nějakou chybu. Nepočítá s tím, že když vymlátíme všechnu buržoazii ze světa, že se buržoazie stane z nás, tedy z některých z nás a z té zbylé většiny vznikně nějaký proletariát, dnes spíše lumpenproletariát, neboť dělníci a rolníci vymřeli, nahradily je IT s automaty. V totálním komunismu (globalizmu) si budou všichni rovní, případně někteří rovnější. Kdo to pochopil, ví že, v totálním globalizmu budou všichni mrtví, někteří mrtvější. Jedině smrt to všechno svninsto spravedlivě srovná. Existuje vůbec nějaký důkaz, že už dávno nejsme mrtví? Myšlení za něj rozhodně považovat nemůžeme, neboť je posmrtným sněním.

Béda
Člen
Béda

zart napsal Ten marxismus-leninismus má asi v praxi nějakou chybu. Nepočítá s tím, že když vymlátíme všechnu buržoazii ze světa, že se buržoazie stane z nás, tedy z některých z nás a z té zbylé většiny vznikně nějaký proletariát, dnes spíše lumpenproletariát, neboť dělníci a rolníci vymřeli, nahradily je IT s automaty.V totálním komunismu (globalizmu) si budou všichni rovní, případně někteří rovnější. Kdo to pochopil, ví že, v totálním globalizmu budou všichni mrtví, někteří mrtvější. Jedině smrt to všechno svninsto spravedlivě srovná. Existuje vůbec nějaký důkaz, že už dávno nejsme mrtví? Myšlení za něj rozhodně považovat nemůžeme, neboť je posmrtným… Číst vice »

peter.
Člen

PPK napsal
A proč to Tribun dělá?

Lebo sa stal revolucionárom!Tvrdo maká na vzniku „nového proletariátu“,ktorý potom uskutoční svetovú revolúciu.
Nevadili by mi tie neomarxistické fantasmagórie,keby títo revolucionári nezaťahovali do svojich hnusných plánov aj deti z ktorých chcú vychovať morálnych mrzákov.Oni tvrdia,že najvhodnejším materiálom pre výrobu nového „proletára“- budúceho revolucionára sú deti vo veku do 10 rokov.
To je naozaj Fuj!!!

Béda
Člen
Béda

peter. napsal Lebo sa stal revolucionárom!Tvrdo maká na vzniku „nového proletariátu“,ktorý potom uskutoční svetovú revolúciu. Nevadili by mi tie neomarxistické fantasmagórie,keby títo revolucionári nezaťahovali do svojich hnusných plánov aj deti z ktorých chcú vychovať morálnych mrzákov.Oni tvrdia,že najvhodnejším materiálom pre výrobu nového „proletára“- budúceho revolucionára sú deti vo veku do 10 rokov. To je naozaj Fuj!!! peter, jakou revoluci? Revoluce znamená zásadní společenskou změnu – výrobních, vlastnických vztahů. Revoluce neznamená zachování stávajících společenských poměrů ani historický regres (v našem případě směsici islámské teokracie s diktaturou buržoazních špiček). Jací neoMARXISTÉ? Copak Marx někdy prosazoval zájmy světového oligarchického bratrstva? Marx a neomarxisté… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

J. W. napsal Nevím, nad čím se zde medituje? Jenom podotýkám, že když někdo ne/ví, co dělat, měl by si přečíst knihu Vladimíra Ijiče Lenina „Co dělat?“, knihu od největšího člověka na světě, jak nám 40 let mlátili do hlavy TI, kteří nám předtím mlátili do hlavy, že je jím A. Hitler, J. Kristus a H. Bůh, buch buch buch…. Po přečtení té knihy bychom možná věděli co ne/dělat. Teď už vím, že jako správný negativisma všechno, co řeknete myslíte zcela naopak. Takže knihu Lenina jste nečetl, nepochopil, nikdo nám do hlavy nic nemlátil a ty lidi se nedá směšovat.… Číst vice »

Tribun
Admin

To je moc hezké, že jste se tak pěkně shodli, že vás se to netýká a já jsme blbec, ale to vám opravdu stačí? Vy tady neskutečně myšlenkově hnijete.

Béda
Člen
Béda

Tribun napsal To je moc hezké, že jste se tak pěkně shodli, že vás se to netýká a já jsme blbec, ale to vám opravdu stačí? Vy tady neskutečně myšlenkově hnijete. Samozřejmě, že se nás to týká. Byť mnozí z nás vůbec nevolili strany, které rozhodovaly (přitom to ve volebním programu nikdy žádná z nich neměla) o podpoře politiky imperiálních pánů – velmocí a někteří z nás dokonce takovouto politiku od začátku a vždycky zarputile kritizovali. Týká se nás to stejně jak se náboženský radikalismus a imperiální války vedené západními imperiálními centry a křovím jejich podřízených kolonií týkají všech obyvatel… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

doplněk – výše uvedený příspěvek se vztahuje k VÁLEČNÉ politice západních imperiálních panských velmocí.

Béda
Člen
Béda

Béda napsal Samozřejmě, že se nás to týká. Byť mnozí z nás vůbec nevolili strany, které rozhodovaly (přitom to ve volebním programu nikdy žádná z nich neměla) o podpoře politiky imperiálních pánů – velmocí a někteří z nás dokonce takovouto politiku od začátku avždycky zarputile kritizovali. Týká se nás to stejně jak se náboženský radikalismus a imperiální války vedené západními imperiálními centry a křovím jejich podřízených kolonií týkají všech obyvatel islámských zemí, které byly „poctěny“ „vývozem demokracie“ (rozuměj hamižnosti a touhy mocensky ovládat). I těch, kteří s tím nikdy nesouhlasili a nekolaborovali. Zde vidíme, že je jedno jestli jde o… Číst vice »

merlin
Člen
merlin

Tribun napsal To je moc hezké, že jste se tak pěkně shodli, že vás se to netýká a já jsme blbec, ale to vám opravdu stačí? Vy tady neskutečně myšlenkově hnijete. Na příkladu toho nebohého člověka vidíte /Sio, Peter, PPK a další/ že hlavní překážkou pohybu vpřed není víra nebo naopak její absence. Alébrž dogmatická jistota, bez ohledu na to, zda je náboženské nebo nenáboženské povahy. Vede k silnému uvědomělému nebo u některých snad i jen podvědomě vnímanému odmítání jiného – nejen ,,jinověrců,, a ,,bezvěrců,, ale hlavně ,,rouhačů,, a odpadlíků,, ve vlastních řadách. Prostě vede k netoleranci, k fanatismu a… Číst vice »

merlin
Člen
merlin

P.S. Již dlouho ho ostatně podezírám z toho, že kdyby si nešťastnou shodou okolností lízl moci, Erdogan by pobledl závistí.

Béda
Člen
Béda

Zvědavec/Německo: V sobotu došlo v centru města Göttingen na pěší zóně před nákupním centrem H & M k k útoku na německé občany. Dva lidé jsou těžce zraněni a další dva utrpěli lehká zranění. Byl zatčen 39 letý muž se štítkem „Němci jsou psi“. Tento muž stál na pěší zóně a s íránským přízvukem neustále opakoval provokace proti kolemjdoucím Němcům. 38 letý Němec z Herzbergu ho oslovil a násilník ho srazil k zemi. Potom vytáhl velký kuchyňský nůž. Než však stačil bodnout zakročili dva kolemjdoucí Němci – 50 letý z Plön a 26-letý z Dasselu. V následující potyččce zranil násilník… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

Proč sami sebe ničíme islámskou imigrací? http://www.zvedavec.org/vezkratce/13105/

Béda
Člen
Béda

Šimon Pánek z rádia ohromil národ: Integrace muslimů se v zásadě podařila
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Simon-Panek-z-radia-ohromil-narod-Integrace-muslimu-se-v-zasade-podarila-446065

Bety
Člen
Bety

Já odjakživa trvám na tom, že kořistění na cizích zemích neschvaluji a je mi to houby platné. A kořistění je kořistění. Pokud to Tribun odsuzuje, tak nechápu, jak může volat po nekonání, když se blíží vykradení a přeformátování celé Evropy. Velkou část vojáků Wehrmachtu také nahnali do cizích zemí bez ohledu na to , zda se jim tam chtělo, nebo ne. Pochybuji o tom, že kdyby je všude objímali a vítali, tak že by oplatili stejným. Spíš by si pomysleli, že ti blbci si osud otroků zaslouží. Až mi Tribun dá realizovatelný návrh, jak ty nadnárodní korporace zastavit, tak se… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

Béda napsal Zvědavec/Německo: V sobotu došlo v centru města Göttingen na pěší zóně před nákupním centrem H & M k k útoku na německé občany. Dva lidé jsou těžce zraněni a další dva utrpěli lehká zranění. Byl zatčen 39 letý muž se štítkem „Němci jsou psi“. Tento muž stál na pěší zóně a s íránským přízvukem neustále opakoval provokace proti kolemjdoucím Němcům. 38 letý Němec z Herzbergu ho oslovil a násilník ho srazil k zemi.Potom vytáhl velký kuchyňský nůž. Než však stačil bodnout zakročili dva kolemjdoucí Němci – 50 letý z Plön a 26-letý z Dasselu. V následující potyččce zranil… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

Co je cílem toho všeho? „Izraelizace“ = zavedení podobných bezpečnostních poměrů v Evropě a následnně permanentního policejně-vojenského státu jako v Izraeli. Pak se elitám snadněji oklešťují svobody a práva obyvatel (snadněji zkousnou permanentní přítomnost policejních a vojenských složek v ulicích – vždyť je to pro jejich dobro, snadněji se jim vládne, snadněji se potlačují a eliminují jakýkoliv političtí oponenti neoliberálního establishmentu a politické „elity“ snadněji prosazují svoji diktaturu. Lidé žijí v permanentní nejistotě, ve strachu o život, snadněji se dají mobilizovat proti „nepřátelům demokracie“ – ti se snadněji konstruují a podstrkují veřejnosti. A skuteční vinící celého průseru, kteří vypustili džina… Číst vice »

PPK
Člen
PPK

Béda napsal Co je cílem toho všeho? „Izraelizace“ = zavedení podobných bezpečnostních poměrů v Evropě a následnně permanentního policejně-vojenského státu jako v Izraeli. Pak se elitám snadněji oklešťují svobody a práva obyvatel (snadněji zkousnou permanentní přítomnost policejních a vojenských složek v ulicích – vždyť je to pro jejich dobro, snadněji se jim vládne, snadněji se potlačují a eliminují jakýkoliv političtí oponenti neoliberálního establishmentu a politické „elity“ snadněji prosazují svoji diktaturu. Lidé žijí v permanentní nejistotě, ve strachu o život, snadněji se dají mobilizovat proti „nepřátelům demokracie“ – ti se snadněji konstruují a podstrkují veřejnosti. A skuteční vinící celého průseru, kteří… Číst vice »

peter.
Člen

V noci z 1. na 2. júla 2002,došlo nad Bodamským jazerom vinou preťaženého dispečera a nefunkčného hlavného radaru k zrážke Boeinga s baškirským TU-154.Zahynulo aj 46 detí z Ufy ktoré za odmenu leteli do Barcelony.Otec jednej z obetí dispečera zastrelil,za čo si aj odsedel trest.
5.9.1972 zabili v Mníchove palestínski teroristi 11-tich izraelských športovcov.Vtedajšia ministerská predsedníčka Golda Meirová rozhodla o pomste a dala povraždiť všetkých vinníkov(aj jedného nevinného).
Krvná pomsta dodnes existuje v zapadlých oblastiach Balkánu a južného Talianska.
Tak prečo niekto neukáže tým islamistickým teroristom prstom na pravých vinníkov ich nešťastia,na tých ktorých máme poriadne v žalúdku aj my?