Co se stalo s vědou?

Zpráva o stavu současné vědy a její aplikace v životě není příliš povzbudivá.

Jedním z nejkřiklavějších příkladů je genderová teorie, která vznikla v západním světě a zabývá se otázkou pohlaví. Zatímco biologie člověka má v této otázce jasno – existují dvě pohlaví, mužské a ženské, která se výrazně liší nejen zevními pohlavními znaky, ale především vnitřní genetickou odlišností. Zatímco muži mají chromozom (nositel genů) XY, ženy chromozom XX. Rozdílnost pohlaví je tedy nepopiratelně biologicky dána.

Současný trend v podstatě tento vědecky prokázaný poznatek popírá. Teorie transgenderismu, který se zabývá jedinci, jejichž genderová identita není v souladu s pohlavím, jsou teorie „pavědecké“, po vzoru nechvalně známého sovětského vědce Trofima Lysenka, který odmítal existenci genů a zdůrazňoval, že dědičnost je založena na vzájemném ovlivňování mezi organismem a prostředím, které ho obklopuje.

Argumentace typu muž se cítí být ženou apod. postrádají jakoukoli logiku i pro každého laika. Jak se muž může cítit ženou, když jí nikdy nebyl? Tyto teorie jsou nicméně uplatňovány v praxi a z mužů se stávají pomocí hormonální léčby ženy a naopak, ale jen vnějšími pohlavními znaky. Vnitřní biologická výbava zůstává beze změny, transgender muži mají ve své genetické výbavě stále ženský chromozom XX a transgender ženy mužský chromozom XY. Jsou to jacísi nepovedení lidští kříženci, které historie a věda nepamatuje. (Existuje řada odborných studií o psychických problémech těchto jedinců, sklony k depresí etc.) Na své si však přijdou farmaceutické firmy a lékaři, kteří za léčbu a operace měnící pohlaví berou jistě nemalé částky. (Pozor: u nás změnu pohlaví ve výši cca 160 000 Kč hradí pojišťovny.)

A teď od genderové „pavědy“ k samotné vědě, především genetice. Můj otec, který pracoval v Ústavu fyziologie a genetiky hospodářských zvířat ČSAV, se celý život věnoval genetickému šlechtění zvířat, které bylo vždy motivováno prospěšností pro společnost, např. zlepšení odolnosti dobytka v horských oblastech, zvýšení dojivosti, plodnosti apod. Tedy pro lidskou populaci veskrze pozitivním a užitečným záměrem, o což se věda v pozitivistickém vnímání vždy snažila.

Dnes dělají někteří vědci pokusy pro „pokusy“. Američtí vědci spolu s čínskými například implantovali makakům lidský gen. Ptám se proč? Jaký přínos to pro současnou společnost má? Týmy vědců po celém světě se věnují výzkumu a vývoji umělé inteligence. Stejná otázka. Proč se naopak daleko více nevěnují výzkumům demence (především Alzheimerovy choroby, kterou jen u nás podle odhadů trpí 150 tisíc lidí (Neurolog z motolské nemocnice mi dokonce řekl, že takový nárůst, jaký zaznamenal v posledním desetiletí, nepamatuje, a hovořil o epidemii.). V celosvětovém měřítku jsou to miliony nemocných a jejich počet stále stoupá. Pro společnost představují obrovskou ekonomickou a sociální zátěž a prognózy do roku 2050 jsou hrozivé.

A teď zpátky k umělé inteligenci. Jaký je její společenský „přínos“? Převažují pozitiva nebo negativa? Evidentně to druhé, umělá inteligence připraví o práci miliony lidí, kteří budou závislí na sociálních dávkách, na něž nebudou ve státních rozpočtech peníze. Tito lidé budou s největší pravděpodobností také trpět různými psychickými poruchami (ztráta zaměstnání u mnohých lidí vyústí v deprese, poněvadž ztratí pocit užitečnosti a smyslu života vůbec). Nezbývá se než ptát, co se stalo s vědou, jakým cílům slouží, a proč se sami vědci proti podobným (často protispolečenským, nehumánním až zvráceným) experimentům nepostaví?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
26. 7. 2019 19:16

Kam věda a vůbec ten náš svět spěje?
Touto otázkou se zabýval už v roce 2006 film Absurdistan (Idiocracy) – moc doporučuji. Od doby prvního shlédnutí si člověk aspoň v realitě může potvrdit humorně podanou děsivost předvídanou jeho tvůrci.

https://www.youtube.com/watch?v=F96yCqNTEeo
https://www.csfd.cz/film/185578-absurdistan/zajimavosti/?type=film
https://uloz.to/hledej?q=absurdistan+2006

racek
racek
27. 7. 2019 0:21

Vvoj se nezastaví. Bohužel, umělá inteligence a genderismus jsou největší hrozby lidstvu. Zatímco gender je výtvor navýsost umělý a většině lidí vadí a ostatní brzy přejde, umělou inteligenci v nástupu nikdo nezastaví. Mají to totiž v rukou vojáci. Takže, co jsme viděli ve filmu Terminátor, neí pomalu fikce. A hejna dronů řídících se vlastní logikou …

Tribun
Admin
28. 7. 2019 12:22

Beru ten článek zcela vážně a s respektem jako příklad toho, jak někteří lidé smýšlejí, čemu nerozumí a čeho se bojí, ale to ještě neznamená, že neřeknu, že jsou to všechno nesmysly. Biologická danost binárně diskrétního pohlaví muž vs. žena? Na úrovni genů je to ještě mnohem složitější, než v těch vysmívaných gender studies. Různé kombinace, chimérické genotypy, epigenetika, patologie a mutace ovlivňující hormonální rovnováhu… Co je potom pohlaví? Anatomie orgán mezi nohama? Jeho funkce? Hormonální nastavení? Mentální nastavení? Označit gender za pavědu je totéž, jako označit za pavědu třeba takovou psychoanalýzu. Věda se dělí primárně na základní a aplikovaný… Číst vice »

pragmatik
pragmatik
28. 7. 2019 18:32

1/Každý, kdo se o vědu alespoň trochu zajímá, ví, že se dělí na základní a aplikovanou 2/Genderových teorií se většina lidí nebojí, jen nad nimi žasne a spíše jsou jim pro smích 3/Význam Freudovy psychoanalýzy psychologové už dávno přehodnotili (psychologické studie), neboť je podle mnohých příliš intuitivní a subjektivistická. 4/ Umělé inteligence a robotizace se lidé naopak bojí a je to pochopitelné (a nic na tom nemění fakt, že ji zpočátku vítali). To, že dnes mnoho lidmi obsluhovaných činností v budoucnu nahradí roboti není žádným veřejným tajemstvím. A po nerudovsku se ptám „Kam s nimi?“ 4/Filosofové se už dávno zabývají… Číst vice »

PPK
PPK
29. 7. 2019 5:41

pragmatik napsal 1/Každý, kdo se o vědu alespoň trochu zajímá, ví, že se dělí na základní a aplikovanou 2/Genderových teorií se většina lidí nebojí, jen nad nimi žasne a spíše jsou jim pro smích 3/Význam Freudovy psychoanalýzypsychologové už dávno přehodnotili (psychologické studie), neboť je podle mnohých příliš intuitivní a subjektivistická. 4/ Umělé inteligence a robotizace se lidé naopak bojí a je to pochopitelné (a nic na tom nemění fakt, že ji zpočátku vítali). To, že dnes mnoho lidmi obsluhovaných činností v budoucnunahradí roboti není žádným veřejným tajemstvím. A po nerudovsku se ptám „Kam s nimi?“ 4/Filosofové se už dávno zabývají… Číst vice »